Se afișează postările cu eticheta 21. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 21. Afișați toate postările

9 octombrie 2011

Centura fotonică, Soarele şi 2012

Iată că vorbim din nou despre ceea ce ar putea să se manifeste în intervalul 20.12.2012 – 20.02.2013, deci într-un interval de două luni.
Pînă de curând s-au emis tot felul de ipoteze care au avut ca punct de plecare calculele realizate conform ciclurilor prezentate de calendarul mayaş. Foarte multe cercuri ştiinţifice şi esoterice au fost unanim de acord că acest calendar stabileşte o dată exactă în care va avea loc un important eveniment cosmic, ce va afecta într-o anumită măsură planeta şi omenirea.
 
Dacă totul este ciclic în Univers, deci matematic, atunci înseamnă că în urmă cu 25.950 de ani un asemenea eveniment s-a produs, şi probabilitatea ca efectele de atunci să fie identice cu cele ce se vor petrece în 2012-2013 este destul de mare.
Unii au spus, din dorinţa de a împiedica saltul în conştiinţă al omenirii, că toate predicţiile şi profeţiile calendarului mayaş sînt doar nişte bazaconii inventate pentru a crea o stare generală efervescentă în interiorul civilizaţiei noastre. Cert este că, dacă s-ar face cercetări arheologice în straturile planetei, în zonele care corespund ca vechime perioadei din urmă cu 26.000 de ani, s-ar putea constata anumite modificări chimice şi de structură ale acelor straturi.
 
Ne putem da seama foarte uşor că dacă atunci s-a produs ceva similar cu ce va fi în 2012, atunci am avea un răspuns clar, prin deducţii şi analogii, în privinţa fenomenelor care se vor manifesta. Şi asta deoarece aceleaşi energii, radiaţii şi cîmpuri electromagnetice s-au manifestat în urmă cu 26.000 de ani.
 
Se pare că periodic sistemul nostru solar se aliniază cu un coridor de energie cosmică, ce deversează dinspre centrul galaxiei către periferie unde ne aflăm noi un flux intens de particule cuantice şi subcuantice, ce transformă sau modifică într-o anume măsură activitatea Soarelui și a planetelor.
Însă în prezentul articol vorbim despre ceea ce ar putea să fie în următoarea perioadă de timp, pînă în 2012 și după acest an. Așa cum ați mai citit în numere anterioare ale revistei, am comentat pe larg despre acest prag psihologic, spiritual și de conștiință care este anul 2012.
 
Desigur subiectul nu este epuizat nici pe departe, și tocmai din acest punct de vedere vom aborda acum o altă fațetă a acestui fenomen care deja bate la ușa noastră. Mă voi referi în cele ce ur-mează la viitorul foarte apropiat, mai exact la următoarele luni de pînă la sfârșitul acestui an.
 
Desigur, este foarte posibil ca fenomenul la care voi face referire să continue și în 2011.
Specialiștii de la NASA au tras un semnal de alarmă în urmă cu cîteva săptămâni, deoarece constatările lor cu privire la activitatea Soarelui erau oarecum îngrijorătoare. Cercetările cercurilor astrofizice din lumea întreagă au stabilit în unanimitate că Soarele prezintă așa zisa activitate a petelor solare în cicluri de cîte 11 ani.
 
Ultimul din aceste cicluri a fost cel mai intens dintr-o asemenea perspectivă, erupţiile jerbelor solare şi mărimea petelor fiind cele mai mari şi mai intense din ultimii 300 de ani, conform tuturor calculelor specialiştilor. În prezent actualul ciclu ar fi trebuit să se manifeste la o cotă destul de ridicată, ca emisii electromagnetice şi radiaţii solare, însă astrofizicienii de la NASA au detectat o bruscă liniştire a activităţii solare, cînd de fapt ea trebuia să fie mult crescută.
 
Erupţiile jerbelor au scăzut foarte mult, mărimea acestora pe suprafaţa Soarelui fiind deja la jumătate. Aceste ciudăţenii i-au intrigat pe specialişti, care estimează că o asemenea scădere şi liniştire a activităţii solare nu este altceva decît liniştea dinaintea Marii Furtuni. Cei de la NASA au investigat cu ajutorul aparaturii ce se întâmplă cu Soarele, şi au constatat că în interiorul astrului solar se petrec fenomene foarte ciudate, pe care astrofizicienii nu au putut să le explice în niciun fel.
Este ceva nou şi provocator pentru specialiştii în astrofizică, însă concluzia lor vizavi de liniştirea activităţii Soarelui este că brusc va izbucni o radiaţie solară enormă, însoţită de cele mai mari erupţii de jerbe solare, care vor fi de cîteva ori mai mari decât cele mai mari cunoscute pînă acum. Un astfel de fenomen ar perturba aproape total întregul sistem de comunicaţii de pe Pământ, orice sistem bazat pe curent electric şi pe energie electromagentică fiind perturbat pînă la scoaterea din funcţiune.
 
Deja estimările sînt alarmante, şi profeţiile mayaşe tind să se contureze tot mai mult în ceea ce priveşte efectele. Odată cu apropierea tot mai mult a Soarelui de Centura Fotonică, această zonă de radiaţie plasmatică, în astrul solar se produc modificări substanţiale de radiaţie şi electromag-netism ce anunţă o mare transformare în întregul sistem solar.
În plus, să nu uităm de apropierea planetei Nibiru, care în realitate, aşa cum s-a descoperit şi nu se vrea să fie dată opiniei publice această informaţie, este un corp ceresc prin care steaua acelui sistem stelar din care provine – Nemesis, un pulsar cu intensă radiaţie electromagnetică, amplifică şi emite către sistemul nostru solar acea radiaţie primită de la Nemesis.
 
Deci noi ca fiinţe pământene vom fi şi chiar sîntem deja între două surse de energii galatice foarte intense, iar Soarele răspunde prin structura sa la astfel de influenţe. Ce ne aşteaptă? Este foarte important să înţelegem că trebuie să ne ridicăm vibraţiile proprii, de la nivelul corpului fizic, pînă la cel sufletesc, prin înţelegerea realităţii tridimensionale şi a celei spirituale.
 
Deja prin ajutorul Fraţilor din Spaţiu, din Confederaţia Galactică, s-a activat cea de-a treia spirală de ADN din corpurile noastre. Nu trebuie să vă luaţi după alte surse care spun că deja s-ar fi activat 6, 7, 8 sau 9 spirale din ADN-ul nostru, pentru că un asemenea proces nu se produce atît de repede, ci este determinat doar de strădaniile noastre personale în planul spiritual şi moral. Este logic un asemenea raţionament.
Aşadar să privim către anul 2012 şi să ne pregătim pentru a face faţă noilor energii care vor remodela structurile energetice şi fizice ale sistemului solar, de la Soare pînă la ultima insectă de pe Pământ. Vom continua în numărul următor cu prezentarea a ceea ce ar putea fi în 2012 şi după.
 
preluare de pe sursa: http://www.revistacosmos.ro/centura-fotonica-soarele-si-2012/

11 septembrie 2011

Proiectul “Web-bot” si profetiile despre apocalipsa din 2012

Proiectul “Web-bot” si profetiile despre apocalipsa din 2012
Tehnologia web-bot a mutat profetiile apocaliptice in era internetului, prezicand sfarsitul lumii in data de 21 decembrie 2012.

Teoreticienii conspiratiei care activeaza pe internet sustin acuratetea acestei profetii, mai ales ca, in opinia acestora, tehnologia web-bot a prezis si atacurile de la 11 septembrie, dar si tsunami-ul din 2004.


Software-ul, similar "paienjenilor" care verifica motoarele de cautare pentru a indexa paginile web, a fost dezvoltat in anii '90 cu scopul de a prezice fluctuatiile de la bursa.

Principiul de functionare este simplu: programul ia in calcul paginile web relevante, inregistrand cuvintele-cheie si analizand contextul in care apar.

Astfel, soft-ul iti permite sa arunci o privire scurta, dar relevanta in ceea ce se numeste "intelepicunea maselor", deoarece web-ul aduna laolalta gandurile a milioane de oameni.

De aici pana la utilizarea acestei tehnologii in scopul prezicerii viitorului nu a mai fost decat un pas.


Pentru unii, studiul continutului web ar fi oferit un avertisment demn de luat in seama in legatura cu atacurile teroriste de la 11 septembrie. George Ure, unul dintre oamenii din spatele proiectului, sustine ca sistemul a prezis o schimbare majora in istoria lumii, care urma sa aiba loc intre 60 si 90 de zile dupa luna iunie 2001.

Printre preziceri s-au mai numarat si tsunami-ul din 2004, ca si uraganul Katrina.


Insa cea mai noua profetie este legata de controversata data de 21 decembrie 2012.

Se pare ca numeroase semnale s-au inregistrat in legatura cu data care ar putea sa coincida cu sfarsitul lumii, posibil din cauza inversarii polilor planetei.

Teoria celor care cred in eficienta web-bot-ului pare sa fie sustinuta si de versiunea calendarului mayas, de Apocalipsa dupa Ioan sau de textul chinezesc I Ching.


Scepticii au insa o alta parere, gasind destul de multe lipsuri in aceasta teorie.

In opinia acestora, este posibil ca internetul sa ofere date despre miscarile de la bursa sau despre atacuri teroriste, intrucat acestea sunt produse de oameni, insa nimeni nu poate stii cu exactitate cand poate avea loc un cataclism natural.

In al doilea rand, predictiile sunt atat de vagi, incat majoritatea celor care vor sa creada au tendinta de a potrivi faptele prezicerilor si nu invers.

De altfel, goana dupa profetii poate crea false profetii.

Astfel, pe masura ce din ce in ce mai multi useri vor accesa si genera informatii despre aceasta data, cu atat mai multe date web vor arata catre 21 decembrie 2012 ca fiind sfarsitul lumii.