Se afișează postările cu eticheta Mafia. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Mafia. Afișați toate postările

15 septembrie 2011

Masoneria si Ceausescu

Imaginea externa extrem de buna, mai ales in tarile occidentale, de care a beneficiat dictatorul roman, Nicolae Ceausescu, in primii 10 – 12 ani a fost se pare si opera masoneriei. Propaganda Due (P2), celebra loja masonica italiana a fost principalul motor al promovarii imaginii occidentale a lui Ceausescu, care a fost introdus in masonerie de sfetnicul sau din aceea perioada, Ioan Mihai Pacepa.

Personajul-cheie in ecuatia Ceausescu – masonerie a fost omul de afaceri italian Licio Gelli. Generalul Nicolae Plesita afirma, intr-un interviu acordat revistei “Lumea magazinulu”, ca, Securitatea cunostea faptul ca Gelli era mason si ca avea stranse legaturi cu Mafia.

Gelli a fost bagat la noi de masonerie, dar era si mafiot. Idiotii nostri au fost imbroboditi de Gelli, care a patruns la Ceausescu si noi nu l-am prevenit. Cu Gelli s-au facut de toate. Doicaru si Pacepa au colaborat cu el. De cand erau si consilieri prezidentiali, Pacepa si Doicaru se spurcasera la actiuni de anvergura si ii serveau pe tava lui Ceausescu tot felul de personalitati.

Pacepa a avut rolul principal in aducerea lui Gelli, spune Plesita.


In tinerete, Licio Gelli a fost un sustinator al regimului Musollini, care a emigrat la sfarsitul razboiului in Argentina, informatie folosita mai tarziu de KGB, care l-a racolat prin santaj. Despre Gelli se banuieste ca a fost in spatele unei actiuni de anvergura a serviciilor secrete ale Republicii de la Salo prin care Banca Nationala a Iugoslaviei a fost delapidata de 60 tone lingouri de aur si 20 de tone monede antice din aur.

Avand o avere deosebita, in Argentina Gelli a devenit un apropiat al presedintelui Juan Peron. Revenit in 1955 in Italia, Gelli investeste in domeniul textilelor si stabileste relatii inalte in Italia, unde politicieni, editori, bancheri, inalte fete bisericesti ii vor deveni colaboratori apropiati.

Gelli si P2 i-au oferit lui Nicolae Ceausescu cheia catre deschiderea usilor marilor cancelarii europene.

Conform unor surse neoficiale, din P2 faceau parte peste o mie de personalitati din lumea politica si financiara. In interviul citat mai sus, Plesita a evitat sa afirme direct daca Ceausescu a fost mason, declarand doar ca:Indirect, masoneria l-a imbrobodit mult pe Ceausescu prin Propaganda Due.

Fostul general de Securitate a precizat ca Gelli era folosit de Ceausescu in comertul cu arme, italianul avand nenumarate cunostinte interesate de armamentul romanesc si cel sovietic produs de Romtehnica.

Potrivit istoricului francez Yves Stavrides, autorul lucrarii Francs – macons: la conquet de la Esta (Francmasonii: Cucerirea estului), Nicolae Ceausescu a fost initiat inca din 1966, devenind apoi unul dintre pionii cei mai importanti ai operatiunilor lui P2 pe plan international.

Apartenenta lui Nicolae Ceausescu la P2 este sustinuta si de Pierre Carpit, care, in cartea sa caso Gelli, aparuta la o editura din Bologna, afirma ca dictatorul roman a fost unul din liderii lojii P2. Ceausescu urma sa fie implicat in mai multe proiecte, iar pentru acest lucru P2 a lucrat intens la conferirea unei imagini externe de lider important, capabil sa medieze negocierile dintre marile blocuri militare.

De asemenea, pe banii Romaniei, Ceausescu avea sa ajute si la revenirea la conducerea Argentinei a lui Juan Peron, un important membru al P2, prieten apropiat al lui Licio Gelli.

Din nefericire pentru Ceausescu rolul jucat prin intermediul P2 a avut consecinte si mai mari. Nicolae Plesita considera ca inlaturarea dictatorului roman din fruntea statului a fost coordonata in parte de masonerie.

N-a existat si nu va exista nimic in lume fara implicarea masoneriei. Masoneria actioneaza insa conjunctural. Exista o mare similitudine intre serviciile speciale si masonerie, aprecieaza Plesita. El recunoaste ca serviciile secrete romanesti au fost penetrate de masoni.

Ajungand in conducerea Ministerului de Interne, am redeschis dosarele masoneriei si i-am lucrat cat am putut. Veneau de peste tot. Erau fara azimut, ca o caracatita extraordinara.

Foloseau diaspora ca punct de sprijin pentru ei. Realitatea e ca am dovedit slabiciune in urmarirea lor, apoi le-am clasat dosarele mai afirma Plesita.

Dupa caderea regimului comunist, Licio Gelli a vizitat tara noastra de mai multe ori. Conform presei italiene, Gelli a avut dupa revolutie afaceri in Romania, la Timisoara, Oradea si Bucuresti. Legat de apropierea sa de fostul dictator, Nicolae Ceausescu, Gelli ar fi declarat presei din Peninsula, in 1990, ca romanii nu sunt pregatiti sa recupereze conturile lui Ceausescu, confirmand, astfel, existenta acestora si dand de inteles ca are informatii privitoare la localizarea lor.




preluare de pe sursa: http://piatza.net/masoneria-si-ceausescu/

11 august 2011

Vor incepe, din septembrie, RAZBOAIE MONDIALE INVENTATE PENTRU IESIREA DIN CRIZA? Asta crede Cozmin Gusa, un om bine conectat la lumea serviicilor… internationale


:
“Mie mi se pare un lucru disperat. Statele Unite s-au lenevit.

Eu mă duc destul de des în Statele Unite.

Şi fiind o ţară de tip imperialist, mă rog, la maxim, s-a obişnuit să lucreze alţii pentru ei şi într-un mod foarte productiv.

Nu cred că le va folosi foarte mult această măsură, care este o măsură anti-piaţă în mod clar, băncile care merg acolo vor mai trăi doar din niște comisioane şi cam atât, care nu e un lucru foarte sănătos, nici măcar într-o economie mai etatizată decât a Statelor Unite”, a spus Cozmin Guşă în cadrul unei emisiuni TV.

“Are legătură cu ceea ce se întâmplă acolo, are legătură cu lupta disperată a domnului

Obama de a mai lua un mandat.

Am fost recent acolo şi am văzut că s-a chinuit foarte mult şi a şi reuşit să n-aibă vreun contracandidat din partea republicanilor.

Nu există acest contracandidat, singurul lui contracandidat este această criză, care poate să nască orice.

Şi mă aştept ca acastă măsură disperată să se traducă în această toamnă, întotdeauna septembrie e o lună foarte ciudată, prin nişte conflicte inventate planetar.

Mă uit foarte mult în Nordul Africii, mă uit şi la Iran şi tare mi-e teamă că în acest moment, ca să ascundă marea gaură în plan mondial care s-a realizat şi cu ajutorul complexului militar-industrial, să avem un război, care să se dezbată pe toate televiziunile şi care practic să mute discuţia de la acest mare eşec al strategilor macro-economici – care sigur, vin şi din Statele Unite, dar sunt şi în Europa Occidentală, care să mascheze toate aceste deversări de bani din banii contribuabililor, inclusiv ale Băncii Centrale Europene.

Sunt tot banii noştri care merg să acopere găurile din care s-au născut patricienii greci sau marii investitori din Guvernul paralel al lui Silvio Berlusconi saui chiar Mafia la urma urmei.

Că deja sunt articole în Italia care vorbesc despre aşa ceva.

Suntem într-o mare criză mondială.

Eu revin la România şi aş spune ceva. Am uitat să spun prima dată.

E limpede că banii vor veni din ce în ce mai puţini.

Am făcut o mică demonstraţie de retorică, n-avem oameni care să aducă bani.

Doi, nici măcar românaşii noştri care, cât mai lucrează prin Spania şi prin Italia, nu vor prefera nici să-şi mai trimită banii aici, nici să-i mai tezaurizeze în bănci româneşti, că asta e treaba.

În criză ţii sub plapumă sau cumperi aur, fiecare cu ce se descurcă.

Să nu uităm că mare parte din creşterea economică pe care noi am avut-o tradiţional de prin 2004 încoace s-a bazat pe aceşti bani care au venit în România de la căpşunari – nu vreau să se simtă nimeni jignit, dar aşa i-am denumit”, a spus Gușă.