Vom fi o sursa media neconventionala, din care sa aflati despre adevaruri deranjante, mistere si secrete ancestrale ale omenirii, ocultate de cei ce inca ne conduc. E timpul sa ne trezim din letargie si sa ne realizam cu adevarat menirea!Nu suntem oameni cu traire spirituala, ci Spirite cu existenta umana. Pentru dezvoltarea si promovarea acestui blog, rugam cititorii sa recomande lectura blogului cat mai multor cititori.
Se afișează postările cu eticheta oculta. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta oculta. Afișați toate postările
27 iulie 2011
Adevarul despre Spirite si Fantome
Pe langa evenimentul OZN si alte evenimente din intreaga lumea, fantomele sunt cel mai interesant subiect, care se poate dezbate, pe deoparte stiinta cu explicatiile stiintifice, pe de alta parte dogmele religioase care acuza faptul ca fantomele sunt spirite rele si ar fi defapt manifestari ale demonilor.
Manifestarile fantomelor
Fantomele pot avea diferite manifestari:- de tip EGREGOR - care sunt pe langa faptul manifestari ale gandurile, trairilor si emotiilor sunt si manifestari foarte clare a fantomelor sau spiritelor
- de tip POLTERGEIST - Termenul impamantenit de poltergeist vine din limba germana si s-ar traduce prin „spirit zgomotos” (poltern – a face zgomot, geist – fantoma, spirit). Ideea care a dus la aparitia unui asemenea cuvant a fost aceea a entitatilor nevazute care se manifesta violent, mutand obiectele si facand sa leviteze oameni si animale. A existat initial o confuzie intre aparitiile fantomelor, asa numitele bantuiri, si poltergeist. Specialistii in paranormal considera insa ca aceste doua manifestari sunt, in realitate, complet diferite.
Ce se intampla cu Fantomele in realitate
Desi exista foarte multe dezbari, atat pe tema religioasa, cat si pe tema stiintifica, cei care conduc planeta nu doresc sa explice ADEVARUL DESPRE FANTOME, de ce??? Pt simplul dar atat de complicatul motiv, ca ar trebui sa dezvaluie oamenilor niste ADEVARURI care au fost tinute secrete inca de la SCRIEREA BIBLIEI si a altor carti sfinte, principalul vinovat pt asta este doar VATICANUL.
Pentru ca Vaticanul, daca ar incerca si ar dori sa explice acest fenomen, ar trebui sa expuna oamenilor adevarul despre Karma si Reincarnare, dar bineinteles ca Vaticanul nu doreste asaceva, intentiile bune ale Vaticanului sunt de cele mai multe ori pavate cu scopuri rele si ascunse.
La fel si pe partea stiintifica care este o opusa a dogmei religioase, dar a fost pusa tot de ei, adica daca cumva oamenii nu mai cred in religie si vor sa afle adevarul sa nu-l poata afla, astfel au fost puse bazele STIINTEI, opinia mea PSEUDO-STIINTA, de ce???? Pt ca tot de aceeasi forta este controlata.
Explicarea fenomenului FANTOMA: Ideea este urmatoarea cand un om moare, in unele cazuri ei mai raman fie in jurul casei, fie in jurul persoanelor dragi, dar hai sa vedem care este diferenta intre o fantoma si un om normal???
Singura diferenta este ca fantoma este tot aceeasi persoana fara corp fizic, s-a decorporalizat, cum se explica in parapsihologie, dar tot aceeasi fiinta este, tot aceleasi „mentalitate” o are, dar acel spirit nu va gandii cu mintea, nemaiavand creier fizic, ci gandind doar cu energia lui vibrationala, bineinteles orizontul lui de a vedea este cu mult mai mare decat al unui om real.
Desi ele ne vad, noi nu le puteam vedea, doar unele persoane, asta nu inseamna ca cei care nu le vad, prin antrenamente de evolutie spirituala nu le pot vedea, pt ca asa oricine le poate vedea, doar suntem aceleasi fiinte, avem aceeasi energie a matricei cat si a lui dumnezeu in noi, deci noi insisi suntem practic dumnezei.
Fantomele au doua moduri de comunicare:
1. primul mod este acela prin care in jurul unui tipar, ele pot misca un pendul, trecand cu el peste anumite litere si raspunzand la intrebari, dar aceasta practica este mai dificila
2. in al doilea rand se poate comunica cu ele prin mod telepatic, este cel mai usor mod.
Fantomele suflete pierdute in timp
O metoda de a explica aceasta semnificatie este aceea de a vedea o fatoma, desi persoanele care au vazut foarte foarte bine fantome vor sti la ce ma refer.
Multi zic asa: „am vazut o fantoma, m-am ascuns si-am urmarit-o” chiar asa???
Bineinteles ca nu acea fantoma, bineinteles ca l-a vazut, ele vad orice in jurul lor, sunt perfect constiente, dar nu au o alta posibilitate de a ne comunica, deoarece majoritatea dintre noi, comunica prin corpul fizic, vorba, gesticulare etc. ele daca inteleg ca persoana respectiva care din diferite motive nu le raspunde sau nu le aude, trebuie sa gaseasca niste moduri de a-si face simtita prezenta.
Desi mai sus am explicat, fenomenul cel mai des si care ii sperie foarte mult pe oameni, dar fantomele oamenilor nu trebuie confundate, cu alte entitati astrale care au intentii de a face rau.
Cat raman fantomele pierdute in timp?
Majoritatea fantomelor nu apar persoanelor dragi doar din faptul pt a-i speria, ci pt a le cere ajutorul, de exemplu: o persoana care a murit, a gresit foarte mult, altei persoane, iar persoana care a gresit nu a mai apucat sa-i ceara iertare si a murit fie din cauze naturale, fie din accidente.
In acel moment cand spiritul incepe sa se retraga din corp, el se retrage incepand cu extremitatile corpului, degetele de la picioare, de la maini, apoi ajunge in coloana vertebrala, iar prin meridianul energetic central si anume maduva spinarii se retrage in sus, pana la crestetul capului, apoi, exista un mic cordon care se ocupa de protectia sinelui superior, care in acel moment va muri si el, imediat dupa ruperea acelui cordon energetic invizibil care tine spiritul inglobat in corp.
Dupa ce a iesit spiritul din corp, el se simte extraordinar, el simte anumite lucruri care sunt deobicei invizibile pt ochii fizici si cele 5 simturi umane, nu mai exista durere fizica si nici tristete(vorba preotilor) dar in acelasi timp, daca el a facut lucruri rele in viata actuala si este o persoana rea, ea nu vrea sa creada ca a murit, nu vrea sa accepte asta si doreste sa ramana in zona pamantului, dar nu-l obliga nicio entitate sa se intoarca in matrice, ci este lasat pana va afla ca a murit si ca singura lui modalitate de a se reincarna este aceea de a se intoarce in matrice. Bineinteles ca dupa moarte imediat vine fie o entitate astrala sau mai multe care au misiunea de a-l informa pe spirit si de a-i explica totul despre el, spiritul nu este obligat dupa cum spuneam sa se intoarca in matrice, dar este lasat sa reflecteze asupra sa. Apoi cand doreste sa revin in matrice, in segmentul terrei de unde face parte, o entitate este mereu disponibila pt a-i arata drumul.
„Viata” sufletelor in Matrice pana la Reincarnare
Matricea sau forma primordiala a creatiei, nu poate fi vazuta de nici un astronom sau cu ochii fizici este o dimensiune atemporala, o dimensiune din hiperspatiu unde sunt sufletele din toate univers-urile, suflete de orice fel de fiinta, din infinitatea universurilor.
Sufletele in Matrice pe langa faptul ca acolo nu exista notiunea de timp, timpul este doar o forma de masura specifica oamenilor pe terra, in realitate exista un puls cosmic, acest puls este trimit de insusi matricea energetica, iar acolo sufletele invata si se pregatesc intens pt noua lor viata, sunt invatate de diferite entitati coordonatoare, cum sa iubeasca si sa manifeste iubirea, sunt invatate cum sa-si arda Karma si cum sa nu mai faca lucruri rele.
Fiecare segment al matricei are propria ierarhie, acum doresc sa ma refer la segmentul Terrei, acolo unde sunt o infinitate de sufletele, care vor trebui sa se nasca intr-o inifinitate de timp. Aceasta afirmatie nu poate fi cuprinsa cu mintea, pt ca practic blocheaza mintea, dar poate fi inteleasa doar cu inima.
Reincarnarile pe terra sunt intre 4-400 de ani, in anii terestrii, pt persoanele care au facut rau, reincarnarea are loc foarte repede, dar spiritul nu este obligat sa se reincarneze, dar cand se va reincarna va fi informat ca va lua asupra lui niste boli, pt ca raul facut de el, a ajuns in matrice, iar i l-a trimis inapoi, sa nu intelegeti ca matricea este ceva negativ, dar fiecare persoana trebuie sa fie constienta de propriile pacate.
Spiritele mai au o metoda de a se reincarna si anume de a-si alege parintii inca de cand sunt spirite, deobcei se alege asa: spiritele care au o karma de „ars” isi vor alege niste parinti spirituali, iar persoanele care sunt elevate spiritual si se vor reincarna, se vor naste in artea unor parinti rai, de ce??? Pt ca este misiunea lor de a-i schimba pe acei parinti in bine.
Telefoane „primite” de la Morti
Acest titlu ar parea ceva gen SF, dar nu este asa: multe persoane au relatat, ca desi raspundeau la telefoane, era auzita o voce cunoscuta care vorbea parca din alta dimensiune si ideea era ca acei „interlocutori” chiar cunosteau bine persoana respectiva, desi multi au crezut ca este o gluma sau ceva, dar se pare ca acei „interlocutori” cunosteau destule lucruri despre persoana care o apelau, pt ca i se explicau persoanei socate multe lucruri pe care nu avea sa le stie decat numai un membru al familiei care a murit.
Cam asta pe scurt ca sa explic bine fenomenul, in realitate este doar un alt mod prin care entitatea poate lua legatura cu persoana carei ia gresit, deci un alt mod de a dialoga al fantomelor.
Detectarea Fantomelor
A simti fantome in jurul nostru se face prin anumite moduri:
1. in camera exista o racoare desi anotimpul este foarte calduros
2. in camera au loc fenomene, prin care aparatele electrice si instalatia de iluminat se aprinde si se stinge intermitent, fara ca sa fie vreo problema la reteaua electrica, anumite becuri care sunt aparent inchise se aprind din senin ca si unele aparate electrice, aceasta este fenomenul de care am tot discutat POLTERGEIST
Fantomele capabile de Poltergeist???
Aceasta este intrebarea pe care o pun mai multe persoane, care au trait aceste fenomene, iar explicatia mea pt ele este ca odata ce spiritul este energie, iar materia este tot o alta forma a enegiei care are la baza tot aceleasi elemente, asta este explicatia pt ca acest fenomen. Desi omul este capabil de telekinezie, la fel si acel spirit tot de om este capabil de o telekinezie de un infinit de ori mai puternica decat cand avea corp fizic. De ce??? Pt ca omul nu-si folosea decat foarte putin din energia lui ce o poate manifesta, un graunte de energie, dar si cu un graunte daca stie sa-l foloseasca este in stare sa faca multe lucruri, pe cand spiritul nemaiavand corp, poate chiar sa faca absolut orice, iar acel „orice” este atat de incredibil mintii umane incat va crede cu siguranta ca este SF, insa nu toti, pt ca cei care cred ca aceste puteri si capacitati sunt si tin de filmele SF, se pare ca ei nu cunosc faptul ca NOI INSINE SUNTEM DUMNEZEI.
Pozele in care apar Fantome
Singura modalitate de a explica acest fenomen, care a fost dovedit si chiar de cei mai sceptici savanti, ca acele poze nu contin nici un trucaj, au fost mii de analizari, aparatele cu care au fost facute pozele, au fost si ele analizate cu strictete si s-a constatat ca functionau normal.
Deobicei fantomele apar cele mai multe, pe camere foto sau video. Intrebarea este: de ce???
Pt ca aparatul foto poate prinde mai multe spectre de lumina, de la cel infrarosu pana la cel ultraviolet, diferite spectre de lumina cu diferite apariti care rezoneaza in acea lumina.
Cele mai clare fantome ies, in momentul cand se actioneaza Blitz-ul din aparatul foto, cel mai bun mod de a le vedea sau de a le fotografia pt cei care nu le vad este aceea in care se aplica blitz-ul.
Blitz-ul este o lumina creata de aparetele foto, pt a lumina persoanele care trebuiesc sa iasa intr-o poza, dar poza este facuta intr-o zona mai intunecoasa, acel blitz nu este decat o lasare de fotoni care lumineaza anumite lucruri, dar mai lumineaza si anumite spirite sau entitati care rezoneaza pe anumite vibratii ale luminii, acel blitz nu face decat sa le „coloreze” pe fantome in acel mod se vede silueta fantomei si exact cum arata.
Pe aceeasi baza functioneaza si aparatul Kirilian care este un aparat cu care se fotografiaza aura, defapt acelasi principiu foloseste, lanseaza niste fotoni de o inalta frecventa luminoasa, care lumineaza vizibil si pt ceilalti acea lumina care era deobicei invizibila, dar nu este invizibila ci asa le place multora sa creada. Pe langa faptul ca trebuie o evolutie spirituala pt a vedea asaceva, ca fantome si aura, adica sa le vezi foarte bine, mai trebuie ca si ochii daca ne referim la ei, sa fie destul de antrenati pt a putea detecta acea energie care este deobicei subtila, dar in realitate si evolutia spirituala si antrenamentul fizic ajuta la o maxima dezvoltare a capacitatilor extrasenzoriale.
In incheiere in legile Kybalionului exista o exprimare:
"TOTUL ESTE SPIRIT, UNIVERSUL ESTE MENTAL" aceasta explica mai pe scurt ce am scris eu in aceasta articol!
Manifestarile fantomelor
Fantomele pot avea diferite manifestari:- de tip EGREGOR - care sunt pe langa faptul manifestari ale gandurile, trairilor si emotiilor sunt si manifestari foarte clare a fantomelor sau spiritelor
- de tip POLTERGEIST - Termenul impamantenit de poltergeist vine din limba germana si s-ar traduce prin „spirit zgomotos” (poltern – a face zgomot, geist – fantoma, spirit). Ideea care a dus la aparitia unui asemenea cuvant a fost aceea a entitatilor nevazute care se manifesta violent, mutand obiectele si facand sa leviteze oameni si animale. A existat initial o confuzie intre aparitiile fantomelor, asa numitele bantuiri, si poltergeist. Specialistii in paranormal considera insa ca aceste doua manifestari sunt, in realitate, complet diferite.
Ce se intampla cu Fantomele in realitate
Desi exista foarte multe dezbari, atat pe tema religioasa, cat si pe tema stiintifica, cei care conduc planeta nu doresc sa explice ADEVARUL DESPRE FANTOME, de ce??? Pt simplul dar atat de complicatul motiv, ca ar trebui sa dezvaluie oamenilor niste ADEVARURI care au fost tinute secrete inca de la SCRIEREA BIBLIEI si a altor carti sfinte, principalul vinovat pt asta este doar VATICANUL.
Pentru ca Vaticanul, daca ar incerca si ar dori sa explice acest fenomen, ar trebui sa expuna oamenilor adevarul despre Karma si Reincarnare, dar bineinteles ca Vaticanul nu doreste asaceva, intentiile bune ale Vaticanului sunt de cele mai multe ori pavate cu scopuri rele si ascunse.
La fel si pe partea stiintifica care este o opusa a dogmei religioase, dar a fost pusa tot de ei, adica daca cumva oamenii nu mai cred in religie si vor sa afle adevarul sa nu-l poata afla, astfel au fost puse bazele STIINTEI, opinia mea PSEUDO-STIINTA, de ce???? Pt ca tot de aceeasi forta este controlata.
Explicarea fenomenului FANTOMA: Ideea este urmatoarea cand un om moare, in unele cazuri ei mai raman fie in jurul casei, fie in jurul persoanelor dragi, dar hai sa vedem care este diferenta intre o fantoma si un om normal???
Singura diferenta este ca fantoma este tot aceeasi persoana fara corp fizic, s-a decorporalizat, cum se explica in parapsihologie, dar tot aceeasi fiinta este, tot aceleasi „mentalitate” o are, dar acel spirit nu va gandii cu mintea, nemaiavand creier fizic, ci gandind doar cu energia lui vibrationala, bineinteles orizontul lui de a vedea este cu mult mai mare decat al unui om real.
Desi ele ne vad, noi nu le puteam vedea, doar unele persoane, asta nu inseamna ca cei care nu le vad, prin antrenamente de evolutie spirituala nu le pot vedea, pt ca asa oricine le poate vedea, doar suntem aceleasi fiinte, avem aceeasi energie a matricei cat si a lui dumnezeu in noi, deci noi insisi suntem practic dumnezei.
Fantomele au doua moduri de comunicare:
1. primul mod este acela prin care in jurul unui tipar, ele pot misca un pendul, trecand cu el peste anumite litere si raspunzand la intrebari, dar aceasta practica este mai dificila
2. in al doilea rand se poate comunica cu ele prin mod telepatic, este cel mai usor mod.
Fantomele suflete pierdute in timp
O metoda de a explica aceasta semnificatie este aceea de a vedea o fatoma, desi persoanele care au vazut foarte foarte bine fantome vor sti la ce ma refer.
Multi zic asa: „am vazut o fantoma, m-am ascuns si-am urmarit-o” chiar asa???
Bineinteles ca nu acea fantoma, bineinteles ca l-a vazut, ele vad orice in jurul lor, sunt perfect constiente, dar nu au o alta posibilitate de a ne comunica, deoarece majoritatea dintre noi, comunica prin corpul fizic, vorba, gesticulare etc. ele daca inteleg ca persoana respectiva care din diferite motive nu le raspunde sau nu le aude, trebuie sa gaseasca niste moduri de a-si face simtita prezenta.
Desi mai sus am explicat, fenomenul cel mai des si care ii sperie foarte mult pe oameni, dar fantomele oamenilor nu trebuie confundate, cu alte entitati astrale care au intentii de a face rau.
Cat raman fantomele pierdute in timp?
Majoritatea fantomelor nu apar persoanelor dragi doar din faptul pt a-i speria, ci pt a le cere ajutorul, de exemplu: o persoana care a murit, a gresit foarte mult, altei persoane, iar persoana care a gresit nu a mai apucat sa-i ceara iertare si a murit fie din cauze naturale, fie din accidente.
In acel moment cand spiritul incepe sa se retraga din corp, el se retrage incepand cu extremitatile corpului, degetele de la picioare, de la maini, apoi ajunge in coloana vertebrala, iar prin meridianul energetic central si anume maduva spinarii se retrage in sus, pana la crestetul capului, apoi, exista un mic cordon care se ocupa de protectia sinelui superior, care in acel moment va muri si el, imediat dupa ruperea acelui cordon energetic invizibil care tine spiritul inglobat in corp.
Dupa ce a iesit spiritul din corp, el se simte extraordinar, el simte anumite lucruri care sunt deobicei invizibile pt ochii fizici si cele 5 simturi umane, nu mai exista durere fizica si nici tristete(vorba preotilor) dar in acelasi timp, daca el a facut lucruri rele in viata actuala si este o persoana rea, ea nu vrea sa creada ca a murit, nu vrea sa accepte asta si doreste sa ramana in zona pamantului, dar nu-l obliga nicio entitate sa se intoarca in matrice, ci este lasat pana va afla ca a murit si ca singura lui modalitate de a se reincarna este aceea de a se intoarce in matrice. Bineinteles ca dupa moarte imediat vine fie o entitate astrala sau mai multe care au misiunea de a-l informa pe spirit si de a-i explica totul despre el, spiritul nu este obligat dupa cum spuneam sa se intoarca in matrice, dar este lasat sa reflecteze asupra sa. Apoi cand doreste sa revin in matrice, in segmentul terrei de unde face parte, o entitate este mereu disponibila pt a-i arata drumul.
„Viata” sufletelor in Matrice pana la Reincarnare
Matricea sau forma primordiala a creatiei, nu poate fi vazuta de nici un astronom sau cu ochii fizici este o dimensiune atemporala, o dimensiune din hiperspatiu unde sunt sufletele din toate univers-urile, suflete de orice fel de fiinta, din infinitatea universurilor.
Sufletele in Matrice pe langa faptul ca acolo nu exista notiunea de timp, timpul este doar o forma de masura specifica oamenilor pe terra, in realitate exista un puls cosmic, acest puls este trimit de insusi matricea energetica, iar acolo sufletele invata si se pregatesc intens pt noua lor viata, sunt invatate de diferite entitati coordonatoare, cum sa iubeasca si sa manifeste iubirea, sunt invatate cum sa-si arda Karma si cum sa nu mai faca lucruri rele.
Fiecare segment al matricei are propria ierarhie, acum doresc sa ma refer la segmentul Terrei, acolo unde sunt o infinitate de sufletele, care vor trebui sa se nasca intr-o inifinitate de timp. Aceasta afirmatie nu poate fi cuprinsa cu mintea, pt ca practic blocheaza mintea, dar poate fi inteleasa doar cu inima.
Reincarnarile pe terra sunt intre 4-400 de ani, in anii terestrii, pt persoanele care au facut rau, reincarnarea are loc foarte repede, dar spiritul nu este obligat sa se reincarneze, dar cand se va reincarna va fi informat ca va lua asupra lui niste boli, pt ca raul facut de el, a ajuns in matrice, iar i l-a trimis inapoi, sa nu intelegeti ca matricea este ceva negativ, dar fiecare persoana trebuie sa fie constienta de propriile pacate.
Spiritele mai au o metoda de a se reincarna si anume de a-si alege parintii inca de cand sunt spirite, deobcei se alege asa: spiritele care au o karma de „ars” isi vor alege niste parinti spirituali, iar persoanele care sunt elevate spiritual si se vor reincarna, se vor naste in artea unor parinti rai, de ce??? Pt ca este misiunea lor de a-i schimba pe acei parinti in bine.
Telefoane „primite” de la Morti
Acest titlu ar parea ceva gen SF, dar nu este asa: multe persoane au relatat, ca desi raspundeau la telefoane, era auzita o voce cunoscuta care vorbea parca din alta dimensiune si ideea era ca acei „interlocutori” chiar cunosteau bine persoana respectiva, desi multi au crezut ca este o gluma sau ceva, dar se pare ca acei „interlocutori” cunosteau destule lucruri despre persoana care o apelau, pt ca i se explicau persoanei socate multe lucruri pe care nu avea sa le stie decat numai un membru al familiei care a murit.
Cam asta pe scurt ca sa explic bine fenomenul, in realitate este doar un alt mod prin care entitatea poate lua legatura cu persoana carei ia gresit, deci un alt mod de a dialoga al fantomelor.
Detectarea Fantomelor
A simti fantome in jurul nostru se face prin anumite moduri:
1. in camera exista o racoare desi anotimpul este foarte calduros
2. in camera au loc fenomene, prin care aparatele electrice si instalatia de iluminat se aprinde si se stinge intermitent, fara ca sa fie vreo problema la reteaua electrica, anumite becuri care sunt aparent inchise se aprind din senin ca si unele aparate electrice, aceasta este fenomenul de care am tot discutat POLTERGEIST
Fantomele capabile de Poltergeist???
Aceasta este intrebarea pe care o pun mai multe persoane, care au trait aceste fenomene, iar explicatia mea pt ele este ca odata ce spiritul este energie, iar materia este tot o alta forma a enegiei care are la baza tot aceleasi elemente, asta este explicatia pt ca acest fenomen. Desi omul este capabil de telekinezie, la fel si acel spirit tot de om este capabil de o telekinezie de un infinit de ori mai puternica decat cand avea corp fizic. De ce??? Pt ca omul nu-si folosea decat foarte putin din energia lui ce o poate manifesta, un graunte de energie, dar si cu un graunte daca stie sa-l foloseasca este in stare sa faca multe lucruri, pe cand spiritul nemaiavand corp, poate chiar sa faca absolut orice, iar acel „orice” este atat de incredibil mintii umane incat va crede cu siguranta ca este SF, insa nu toti, pt ca cei care cred ca aceste puteri si capacitati sunt si tin de filmele SF, se pare ca ei nu cunosc faptul ca NOI INSINE SUNTEM DUMNEZEI.
Pozele in care apar Fantome
Singura modalitate de a explica acest fenomen, care a fost dovedit si chiar de cei mai sceptici savanti, ca acele poze nu contin nici un trucaj, au fost mii de analizari, aparatele cu care au fost facute pozele, au fost si ele analizate cu strictete si s-a constatat ca functionau normal.
Deobicei fantomele apar cele mai multe, pe camere foto sau video. Intrebarea este: de ce???
Pt ca aparatul foto poate prinde mai multe spectre de lumina, de la cel infrarosu pana la cel ultraviolet, diferite spectre de lumina cu diferite apariti care rezoneaza in acea lumina.
Cele mai clare fantome ies, in momentul cand se actioneaza Blitz-ul din aparatul foto, cel mai bun mod de a le vedea sau de a le fotografia pt cei care nu le vad este aceea in care se aplica blitz-ul.
Blitz-ul este o lumina creata de aparetele foto, pt a lumina persoanele care trebuiesc sa iasa intr-o poza, dar poza este facuta intr-o zona mai intunecoasa, acel blitz nu este decat o lasare de fotoni care lumineaza anumite lucruri, dar mai lumineaza si anumite spirite sau entitati care rezoneaza pe anumite vibratii ale luminii, acel blitz nu face decat sa le „coloreze” pe fantome in acel mod se vede silueta fantomei si exact cum arata.
Pe aceeasi baza functioneaza si aparatul Kirilian care este un aparat cu care se fotografiaza aura, defapt acelasi principiu foloseste, lanseaza niste fotoni de o inalta frecventa luminoasa, care lumineaza vizibil si pt ceilalti acea lumina care era deobicei invizibila, dar nu este invizibila ci asa le place multora sa creada. Pe langa faptul ca trebuie o evolutie spirituala pt a vedea asaceva, ca fantome si aura, adica sa le vezi foarte bine, mai trebuie ca si ochii daca ne referim la ei, sa fie destul de antrenati pt a putea detecta acea energie care este deobicei subtila, dar in realitate si evolutia spirituala si antrenamentul fizic ajuta la o maxima dezvoltare a capacitatilor extrasenzoriale.
In incheiere in legile Kybalionului exista o exprimare:
"TOTUL ESTE SPIRIT, UNIVERSUL ESTE MENTAL" aceasta explica mai pe scurt ce am scris eu in aceasta articol!
preluare de pe: http://fara-secrete.blogspot.com/search/label/Spiritualitate
Etichete:
Adevarul,
egregor,
evolutie,
fantome,
matrice,
morti,
oculta,
ocultism,
poltergeist,
reincarnare,
secret,
spirite,
spiritualitate,
suflet,
viata,
viata de dupa viata
PAGINI CENZURATE, PAGINI OCULTATE
Publicat de Ion Coja
„Istoria neamului românesc n-a fost decât o lungă, necontenită, halucinantă hemoragie. Ne-am alcătuit într-un uragan şi am crescut între vifore. Popor de frontieră, luptam şi muream pentru toţi”. Mircea Eliade
“Vreme trece… vreme vine!” Omenirea evoluează… Spre bine, spre rău? Dar asta-i altă poveste. În zilele noastre nu se derulează numai o transformare firească a structurilor si a institutiilor ci şi crearea unei noi caste, stăpână atotputernică a destinului celorlalţi şi al controlării istoriei, conştientă fiind de sensul şi de absurditatea ambelor, dar ignorându-le deopotrivă. (foto: români basarabeni deportaţi)
“Ne-am născut într-o lume controlată de forţe nevăzute care au invadat şi care manipulează omenirea de mii de ani. Nu, acesta nu este un scenariu de la Hollywood, este chiar ceea ce trăim în prezent. Dacă privim în jur, am putea crede că ceea ce vedem este “real”. De fapt trăim în iluzie, o iluzie proiectată să ne menţină într-o închisoare mentală, emoţională şi spirituală.” (David Icke, COPIII MATRICEI, Bucureşti, Ed. DAKSHA, 2008)
Au trecut anii… Numeroase documente, sau aspecte ale celei mai mari conflagraţii din istoria omenirii au fost fie uitate, fie mistificate de către “fabricanţii” de istorie, fie ocultate de cei interesaţi, însă ştergerea memoriei este definitivă numai dacă raţiunea umanităţii dă semne de oboseală. Din când în când, memoria trebuie reînprospătată.
Constat în ultima vreme, că despre unele din aceste momente ale istoriei, se aminteşte din ce în ce mai rar, iar atunci când se întâmplă, apare doar o scurtă notiţă, cu caracter informativ. Ici-colo, câte un contemporan “nonconformist” încăpăţânat, încearcă să scuture colbul aşternut de trecerea vremii, să şteargă uitarea şi să le readucă la lumina zilei.
S-au scurs 69 de ani de la semnarea ne-denunţatului, deci a încă actualului Pact Molotov-Ribbentrop, 68 de ani de la pierderea unor provincii româneşti şi împunerea Diktatului de la Viena, mai bine de 64 de ani de la bombardarea, cu cruzime a oraşului Dresda şi tot atâţia ani de la necondamnata trădare a regelui Mihai I, 63 de ani de la explozia primei bombe atomice americane la Hiroshima…
Poate vă întrebaţi care raţionamentul selectiei acestora? Toate s-au consumat, de-a lungul anilor, în timpul celei mai mari conflagra omenirii şi în împrejurări cu conexiuni de cauzalitate; să le luăm pe rând :
PACTUL MOLOTOV – RIBBENTROP
La 23 august 1939 Uniunea Sovietică şi Germania, urmărindu-şi propriile scopuri şi aparent căzând de acord, au parafat nefericitul tratat, cunoscut sub numele „Pactul Molotov-Ribbentrop”. Consecinţele acestuia au fost dezastruoase pentru România, iar unele mai dăinuie şi astăzi. Urmare a prevederilor pactului, Uniunea Sovietică a prezentat României ultimatumul prin care aceasta din urmă era obligată să părăsească pământurile strămoşeşti ale Basarabiei şi ale nordului Bucovinei, într-un interval imposibil de realizat şi pe care chiar sovieticii l-au călcat în picioare.
Sub conducerea Regelui Carol al II-lea Consiliul de Coroană a hotărât abandonarea cetăţenilor români şi a teritoriilor amintite, fără opunerea unei minime rezistenţe, hotărâre condamnată de întreaga populaţia românească. Dintre puţinii care au avut demnitatea de a se împotrivi acestei decizii voi aminti pe marele savant Nicolae Iorga şi pe generalul Ion Antonescu.
La data de 26 iunie 1940, Viaceslav Molotov a prezentat ministrului României la Moscova, Gheorghe Davidescu, nota ultimativă prin care sovieticii cereau românilor să părăsească teritoriul Basarabiei şi al nordului Bucovinei. La 28 iunie 1940, sovieticii au adresat Romaniei o noua notă ultimativă, prin care cereau ca evacuarea Basarabiei şi a nordului Bucovinei, de către autoritaţile române să fie realizată în patru zile.
Populaţia din teritoriile menţionate au fost anunţate abia în dimineaţa zilei de 28 iunie 1940, de intrarea iminentă a trupelor sovietice în Cernăuţi, Chişinău, Tighina şi Cetatea Albă. Nu fusese luată nici o măsură prealabilă, deşi cu luni de zile înainte, factorii de răspundere ştiau, că Uniunea Sovietică avea în vedere reanexarea Moldovei dintre Prut şi Nistru. Nerespectând termenul pe care l-au impus în a doua nota ultimativă, sovieticii au ocupat oraşele Cernăuţi şi Chişinău încă din data de 29 iunie 1940.
Mulţi români nevinovaţi au căzut victime abuzurilor Armatei Roşii, comise asupra celor care încercau să se refugieze dincoace de Prut, una din dureroasele amintiri fiind măcelul românilor seceraţi fără milă de gloanţele grănicerilor sovietici, la Fântâna Albă, în Bucovina. Purtau în faţă un steag alb şi însemne religioase (icoane, prapuri şi cruci din cetină). Erau neînarmaţi şi aveau asupra lor doar merinde pentru drum. Numărul exact al victimelor nu s-a aflat şi este puţin probabil să se afle vreodată, dar puţinii supravieţuitori amintesc de un număr cuprins între 3.000 şi 5.000 de săteni. După masacru răniţii au fost târâţi până la cinci gropi comune săpate dinainte, unde au fost ingropaţi, unii fiind încă în viaţă: bătrâni, femei, copii, sugari – vii, morţi sau muribunzi. Câţiva, „mai norocoşi”, au fost arestaţi de NKVD din Hliboca (Adâncata) şi după torturi înfiorătoare, au fost duşi în cimitirul evreiesc din acel orăşel şi aruncaţi de vii într-o groapă comună, peste care s-a turnat şi s-a stins var. După câteva zile, mii de familii au fost urcate în trenuri şi deportate în Siberia, numai pentru „vina” de a fi români.
Nu după mult timp în ziarul „Universul” a apărut impresionantului articol al marelui savant Nicolae Iorga (foto stânga jos ), sub titlul „DE CE ATÂTA URĂ?” pe care îl redau:
„Se adună şi cresc văzând cu ochii documentele şi materialele, actele oficiale şi declaraţiile luate sub jurământ. Înalţi magistraţi şi bravi ofiţeri, care şi-au riscat viaţa ca să apere cu puterile lor retragerea şi exodul românilor, au văzut cu ochii lor nenumăratele acte de sălbăticie, uciderea nevinovaţilor, lovituri cu pietre şi huiduieli. Toate aceste gesturi infame şi criminale au fost comise de evreimea furioasă, ale căror valuri de ură s-au dezlănţuit ca sub o comandă nevăzută.
De unde atâta ură?
Aşa ni se răsplăteşte bunăvoinţa şi bunătatea noastră?
Am acceptat acapararea şi stăpânirea iudaică multe decenii şi evreimea se răzbună în ceasurile grele pe care le trăim. Şi de nicăieri o dezavuare, o rupere vehementă şi publică de isprăvile bandelor ucigaşe de sectanţi sangvinari. Nebunia organizată împotriva noastră a cuprins târguri, oraşe şi sate.
Fraţii noştri îşi părăseau copiii bolnavi, părinţii bătrâni, averi agonisite cu trudă. În nenorocirea lor ar fi avut nevoie de un cuvânt bun, măcar o fărâmă de milă. Sprijin cald şi un cuvânt înţelegător, fie şi numai sentimental, ar fi fost primit cu recunoştinţă. Li s-au servit gloanţe, au fost sfârtecaţi cu topoarele, destui dintre ei şi-au dat sufletul. Li s-au smuls hainele şi li s-a furat ce aveau cu dânşii, ca apoi să fie supuşi tratamentului hain şi vandalic. Românimea aceasta, de o bunătate prostească faţă de musafiri şi jecmănitori, merita un tratament ceva mai omenesc din partea evreimii, care se lăuda până mai ieri că are sentimente calde şi frăţeşti faţă de neamul nostru în nenorocire.”
„Ultimatumul sovietic de la 26 iunie 1940 şi anexarea teritoriului dintre Prut şi Nistru, la Uniunea Sovietică, a fost întâmpinată cu bucurie de evreii din aripa stângă şi comunişti.” (Alexandru Şafran, fost Rabin Şef al evreilor din România – declaraţie din anul 1946)
Apreciez deosebit de relevant şi comentariul lui Paul Goma din lucrarea sa, „BASARABIA ŞI „PROBLEMA”:
„Nu am auzit să fi existat vreun singur evreu, atunci, acolo, în Basarabia-Bucovina „Săptămânii roşii” (28 iunie-3 iulie 1940) care să fi protestat verbal – necum să se opună – coreligionarilor beţi de ură (de rasă, nu de clasă) care s-au dedat la acte de pură bestialitate. Victime: Românii militari în retragere, Românii civili porniţi în refugiu… (…) Fireşte, „nu toţi Evreii”, scriind despre cauza masacrării Evreilor de către Români, între anii 1941 şi 1943, „ignoră” adevărul cronologic, istoric, acela care spune:
- întâi a avut loc cedarea Basarabiei, a Bucovinei de Nord şi a Ţinutului Herţa, evacuarea tragică (pentru Români şi numai pentru ei), între 28 iunie şi 2 iulie 1940;
- abia apoi, la 29 iunie 1941 a fost pogromul de la Iaşi, primul act sângeros – victime : Evreii din România
Adevărul spune: „evacuarea” armatei şi a civililor din teritoriile cedate a constituit, din partea Eveilor, nu a Ruşilor ocupanţi – o agresiune sălbatică, fanatică, rasistă, anti-românească, anti-goi, anti-creştină; şi încă mai spune: agresiunea EVREILOR în timpul evacuării, împotriva militarilor şi a civililor români din teritoriile cedate a însemnat „Ochiul-prim”, iar ce s-a întâmplat după un an de zile – inadmisibil, reprobabil – „Ochiul-scos”. „Ochiul-scos” a fost răzbunarea Românului pe Evreu.”
Referitor la pogromul de la Iaşi, Mihai Pelin combate cu documente afirmaţiile nefondate şi nereale, făcute în presa vremii de publicistul Curzio Malaparte: „Fapt dovedit, principala răspundere a masacrului de la Iaşi revine elementelor din Organizaţiile TODT şi SS, existente în oraş, chiar dacă generalul german Eugen Ritter von Schöbert nu părea a fi un nazist înfocat…” (Josif Constantin Drăgan, MAREŞALUL ANTONESCU ŞI RĂSBOAIELE DE REÎNTREGIRE, vol. 1, Cannaregio-Veneţia, Ed. Nagard, 1986, documente,p.576).
DIKTATUL DE LA VIENA
Între 28 iunie şi 7 septembrie 1940, România a pierdut 99.926 kmp cu 6.829.288 locuitori. Prin acordul de la Craiova, a retrocedat Bulgariei Cadrilaterul, iar la 30 august 1940 României i-a fost impus Diktatul de la Viena, prin care a fost silită să cedeze 43.492 km² din teritoriul Transilvaniei, în favoarea Ungariei.
S-a abătut o avalanşă de crime, torturi şi violuri comise de trupele şi organizaţiile horthyste împotriva locuitorilor români din localităţile ocupate: în noaptea de 13/14 septembrie 1940, „Comuna Ip a fost a fost teatrul unui sălbatic act de violenţă. La începutul nopţii echipe de ostaşi unguri, însoţite de iredentişti şi membri ai Gărzii Naţionale au scos din case pe toţi românii care nu fugiseră, i-au bătut până la sânge şi i-au schingiuit, zdrobindu-le oasele şi smulgându-le unghiile, apoi, fără a ţine seamă de sex şi vârstă, i-au împuşcat cu focuri de armă şi de mitralieră. Femeile au fost batjocorite, iar copii spintecaţi (…) după măcel a urmat jaful cadavrelor şi al caselor celor omorâţi. Cadavrele au fost cărate cu căruţele – unii încă mai respirau – şi îngropate într-o groapă comună, de 35/25 m, peste care s-a turnat var şi apoi pământ. ” Au căzut victime 157 de români, copii, femei, bătrâni şi bărbaţi. (Arhiva MAI, fond documentar, dosar nr. 10, vol. 16, p.217)
Au urmat atrocităţi comise de armata horthystă, de Poliţia Regală Maghiară şi de diverse organizaţii ungureşti, maltratarea şi expulzarea preoţilor şi a intelectualilor români.
Iată ce scria publicistul american, Milton G. Lehrer, martor al unor astfel de atrocităţi, în lucrarea sa LES ASSASINATS: „Comuna Trăznea a fost ocupată de trupele ungureşti, la 9 septembrie 1940. Ca şi când armata de ocupaţie ar fi executat un ordin primit, îndată ce satul a fost invadat de soldaţi, un veritabil potop de foc şi sânge s-a abătut asupra lui. Toate armele moderne au fost utilizate pentru a satisface instinctele brutale: puşti, mitraliere, tunuri şi grenade. După ce au fost trase primele salve, soldaţii au pătruns în case şi au asasinat pe oricine găseau în calea lor, incendiind casele”.
Un martor ocular descrie scenele de groază care au urmat: „După încetarea focului de arme, ungurii au pus mâna pe copiii de români şi îi aruncau, de vii, în văpaia focului (casele care ardeau n.a.), arzând de vii în chinuri groaznice şi mare jale răsuna în tot locul de plânsetele lor” Rezultatul masacrului de la Trăznea: 263 români (copii, femei, bărbaţi, tineri şi bătrâni). (Arhiva MAI fond documentar, dosar 541, vol.122)
22 IUNIE 1941
Franţa şi Anglia, aliaţii tradiţionali ai României erau mult prea preocupaţi de propria situaţie, iar în condiţiile amintite, alinierea României la Reich devenise singura opţiune rămasă disponibilă pentru recuperarea teritoriilor pierdute.
Având girul tuturor românilor, la 22 iunie 1941 Conducătorul Statului, generalul Ion Antonescu, a dat celebrul ordin de zi: „OSTAŞI, VĂ ORDON TRECEŢI PRUTUL! ” luptând alături de trupele germane împotriva URSS. Armata Română a fost întâmpinată cu multă bucurie şi recunoştinţă de populaţia românească din Basarabia şi Bucovina.
Cunoscutul scriitor Constantin Virgil Gheorghiu, a cărui probitate morală nu poate fi pusă la îndoială, a fost puternic marcat de realităţile din Basarabia, care stătuse doar un an în raiul comunist sovietic. În volumul-document ARD MALURILE NISTRULUI , cu subtitlul: „Reportaj de război din teritoriile dezrobite” autorul descrie, fără a le îndulci, o multitudine de aspecte ale tratamentului la care au fost supuşi românii de dincolo de Prut până în iunie 1941. Biserici pângărite, crime, maltratări, abuzuri, supunerea la umilinţe greu de descris, din partea bolşevicilor năvălitori şi mai cu seamă din partea localnicilor evrei. Dar veţi afla mai multe decât v-aş putea relata eu din lectura fragmentului următor, extras din paginile cărţii sale,: „Aflu că dincolo de Nistru sunt mii de basarabeni tineri care muncesc făcând şosele pentru retragerea ruşilor. Supraveghetorii sunt evrei din Basarabia. Cea mai mică greşeală, cel mai nevinovat cuvânt spus de vreunul din aceşti români basarabeni dezlănţuie furia evreului care-i comandă.
Cu câteva zile înainte de a se retrage armatele bolşevice, evreii din Căuşani au strâns din sate câteva sute de căruţe în care au încărcat averile şi le-au trecut Nistrul. Ţăranii care le-au condus căruţele nu s-au mai întors. Nu se ştie ce s-a întâmplat cu ei. Evreii le spuseseră că or să-i împuşte. Nici la Căuşani, nici la Ursoaica, nici în satele de pe întinderea Bugeacului şi pe malul Nistrului nu am mai întâlnit decât câteva vite. Fuseseră luaţi toţi caii, toţi boii, toate oile şi căruţele, cirezi de mii de vite (…) Un ţăran tânăr, Oltu Boris îl chema, a fost luat de evrei pentru a lucra la şosele, dincolo de Nistru. Cu o noapte înainte fugise trecând Nistrul înnot, în pielea goală, împreună cu alţi doi prieteni.
- (…) Da, am venit în pielea goală, numai noi şi sufletele noastre…
- În sectorul în care lucram eu era comandant unul Herşcu, care fusese negustor aici, la Ermoclia. În fiecare zi împuşca Herşcu câte unul de-ai noştri. Acolo, în taberele de muncă silnică nu exista altă pedeapsă decât împuşcarea. Evreul comandant era mai puternic decât orice dictator. Ne spunea că după ce vom termina şoseaua, are să ne împuşte pe toţi, fiindcă suntem basarabeni trădători.
- Dar de mâncare vă dădeau?
- O sută de grame de pâine pe zi. Asta era hrana pe care trebuiau să ne-o dea, dar nu ne-o dădeau nici pe-asta. Trăiam din mila românilor de dincolo de Nistru. Ne făceau câte o mămăligă pe care o mâncam goală, pe furiş.” (Constantin Virgil Gheorghiu. ARD MALURILE NISTRULUI. Bucureşti, ed. GEEA, 1993, p.185-185)
Prin forţa împrejurărilor, România s-a aflat, fără voia ei, în hăţişurile marii conflagraţii a celui de-al doilea război mondial. Trecerea Prutului de către Armata Română a avut sprijinul întregii populaţii şi al partidelor politice. Mai târziu s-au auzit voci care au contestat trecerea armatelor române peste Nistru.
Era oare posibilă oprirea la Nistru ? Din ce se ştie astăzi şi după cum afirmă chiar autorii tratatului de ISTORIA ROMÂNILOR, vol. IX, apărut la Editura Enciclopedica, sub egida Academiei Române, în 2008, răspunsul este negativ. Legile aspre ale războiului nu permit jumătăţile de măsură.
Era posibilă oprirea Armatei Române la graniţa de vest a ţării? Ce-au căutat militarii români în Ungaria, dar în Cehoslovacia? Răspunsul este acelaşi ca şi în primul caz. Diferenţa constă în faptul că la începutul războiului am fost aliaţi cu Germania, iar în al doilea, „aliaţi”, cu de-a sila, cu Uniunea Sovietică.
„Toate sacrificiile făcute în luptele pentru eliberarea Ungariei şi a Cehoslovaciei (aproape 200.000 de militari români) au fost inutile. Victoriile româneşti nu au fost recunoscute, ci atribuite numai trupelor sovietice”. (Josif Constantin Drăgan, MAREŞALUL ANTONESCU ŞI RĂSBOAIELE DE REÎNTREGIRE, vol. 1, Cannaregio-Veneţia, Ed. Nagard, 1986).
Nu trebuie ignorat nici faptul, aparent nesemnificativ, că trupelor româneşti le-a fost blocată intrarea pe teritoriul Germaniei, un motiv în plus de a nu-i fi recunoscut României, statului de ţară cobeligerantă, cu consecinţele cunoscute astăzi.
S-au consumat cisterne de cerneală pentru a fi „descrise” „crimele” românilor pe frontul de est, exagerându-se voit „chestiunea evreiască” şi numărul victimelor. Se impune să ştim că cele mai multe „dovezi” prezentate pentru a susţine aceste acuzaţii s-au materializat prin „mărturii” subiective ale unor „martori”, mai mult sau mai puţin oculari, sau prin relatări indirecte.
În mod deliberat sunt ignorate sau ocultate, afirmaţiile unor mari personalităţi evreieşti, din acele vremuri tulburi ale războiului, cum este şi cazul declaraţiei ce urmează:
„Subsemnatul Wilhelm Filderman, Doctor în Drept la Facultatea din Paris, fost Preşedinte al Uniunii Comunităţilor Evreieşti din România şi Preşedinte al Uniunii Evreilor Români, domiciliat actualmente în New zork, USA, Hotel Alameda (…) declar următoarele: „ (…) În timpul perioadei de dominaţie hitleristă în Europa, eu am fost în legătură susţinută cu Mareşalul Antonescu. Acesta a făcut tot ce a putut pentru a îmblânzi soarta evreilor expuşi la persecuţia germanilor-nazişti. Am fost martor al unor mişcătoare scene de solidaritate şi de ajutor între români şi evrei… Mareşalul Ion Antonescu a rezistat cu succes presiunii naziste, care impunea măsuri dure împotriva evreilor. Aş aminti doar câteva exemple:
- Graţie intervenţiei energice a Mareşalului Antonescu, a fost oprită deportarea a mai mult de 20.000 de evrei din Bucovina;
- El a dat paşaport în alb, pentru a salva evreii din Ungaria, a căror viaţă era în pericol;
- Graţie politicii sale, bunurile evreilor au fost puse sub regim de administrare tranzitorie, care, făcându-le să pară pierdute, le-a asigurat conservarea în scopul restituirii la momentul oportun.”
Este inuman şi regretabil că un singur om a murit, pentru „vina” de a fi român, german, ungur, evreu sau rus. Este evident şi incontestabil faptul că s-au comis abuzuri şi de o parte şi de cealaltă, însă este un gest la fel de criminal să acuzi o naţiune întreagă, pe baza unor dovezi, deseori aflate sub semnul incertitudinii al subiectivismului şi chiar al falsului.
13/14 FEBRUARIE 1945- DRESDA
Dacă tot am pomenit de abuzuri, voi relata unul din acte al civilizatei aviaţii aliate împotriva oraşelor germane.
În 1942, W. Churcill a primit de la profesorul Lindeman un plan de bombardament aerian al oraşelor germane, prin care era luată în considerare atacarea unui număr de 58 de oraşe germane, cu o populaţie de peste 100.000 de locuitori fiecare; lansarea de fiecare bombardier al aviaţiei britanice în medie a 40 de tone de bombe ar fi permis distrugerea unui număr cuprins între 4000 şi 8000 de imobile, lăsând, după estimări cam o treime din populaţia Germaniei, fără adăpost. Bombele lansate împotriva Germaniei au atins înspăimântătoarea cantitate de 1.215.300 tone de bombe. (Jacques de Launay, MARI DECIZII ALE CELUI DE-AL DOILEA RĂZBOI MONDIAL, VOL.II, Buc., Ed. Ştiinţifică şi Enciclopedică, 1988).
Desigur, veţi spune: „Era război! Care pe care!” Aşa să fie?
Redau mai jos două declaraţii edificatoare:
„Trebuie să subliniez că Luftwaffe a acţionat conform legilor războiului. Nu a atacat decât obiective militare. Dacă au existat civili ucişi sau răniţi, aceasta s-a datorat faptului că se aflau în apropierea obiectivelor respective. Este important ca acest lucru să se ştie în Franţa şi în Anglia, pentru a nu se recurge la represalii nejustificate (…)”. (Raportul generalului Armengaud, ataşat al Forţelor franceze la Varşovia, 14 septembrie 1939).
La 30 octombrie 1940 Churchill afirma:
„Respectând regula după care obiectivele noastre sunt pur militare, populaţia civilă, aflată în apropierea acestora, trebuie să simtă în aceeaşi măsură greutatea războiului. Nu este vorba de o schimbare fundamentală a politicii. Nici o declaraţie publică nu va trebui făcută despre acest subiect!” (Jacques de Launay, MARI DECIZII ALE CELUI DE-AL DOILEA RĂZBOI MONDIAL, VOL.II, Bucureşti, Ed. Ştiinţifică şi Enciclopedică, 1988, p.166).
În cadrul programului menţionat anterior se numără şi bombardamentul asupra oraşului Dresda, în luna februarie a anului 1945, raid de teroare al aviaţiei aliate, îndreptat exclusiv împotriva populaţiei civile şi apreciat de istorici drept O PATĂ PE BLAZONUL BRITANIC. Raidul asupra Dresdei a fost executat, din ordinul generalului Harris, precedat fiind de cele asupra oraşelor Brawnschweig din octombrie 1944 (soldat cu 80.000 de morţi şi 300.000 de persoane rămase fără adăpost) şi asupra Berlinului, la 3 februarie 1945 (25.000 morţi). (D.Irvind THE DESTRUCTION OF DRESDEN, Londra, 1963)
Dresda, capitala Saxoniei, oraş fără obiective militare, care adăpostea o populaţie CIVILĂ de peste un milion de persoane, printre care se aflau numeroşi refugiaţi, a constituit ţinta bombardierelor aliate. Atacul s-a produs în două etape: prima, un atac masiv cu bombe, a doua, un atac consecutiv împotriva formaţiunilor de ajutor şi apărare germane.
„In noaptea de 13/14 februarie 1945, 1.400 de bombardiere britanice din clasa “Lancaster” aparţinând Grupului 5 din Royal Air Force, au aruncat asupra oraşului 650.000 bombe incendiare şi 3.000 de proiectile explozive de mare putere. Recurgând la o statistică macabră, se poate constata că aliaţii au utilizat o bombă la fiecare doi germani, o rată cu adevarat “apocaliptică”. Din 28.010 de imobile – cât avea Dresda înaintea bombardamentelor, au fost distruse circa 95%, iar numărul morţilor variază după sursă, între 120.000 si 150.000, cei mai mulţi, civili.
Raidul a fost urmat de un al doilea val de bombardiere al Flotei a 8-a americane, la mijlocul zilei următoare, această operaţiune „complementară”, total inutilă ducând la întreruperea, pentru doar trei, zile a circulaţiei feroviare.” (D.Irvind THE DESTRUCTION OF DRESDEN, Londra, 1963)
Măcelul civililor germani a fost condamnat chiar în Camera Comunelor, prilej cu care Churchill a afirmat: „Consider că a sosit momentul să revizuim politica de bombardare a oraşelor germane, fondată doar pe intenţia de a răspândi teroarea (…). Altfel, vom prelua o ţară complet distrusă…”
6 AUGUST 1945 – HIROSHIMA –
Japonia militaristă îşi prelungea, neputincioasă, agonia. Deşi zilele războiului „cald” erau numărate, Statele Unite ale Americii au decis să demonstreze întregii planete noua sa capacitate de distrugere.
LITTLE BOY, băieţelul, aşa a fost botezată prima bombă atomică, cea lansată la Hiroshima, în dimineaţa zilei de 6 august 1945. Nu era chiar aşa de micuţ cum sugerează numele; avea 4,25m lungime şi cântărea cam 4.500 de kilograme.
Explozia „băieţelului” a dezvoltat o energie echivalentă cu cea a cca. 25.000 tone de trinitrotoluen. Efectele bombei i-au făcut să se cutremure şi pe creatorii ei: profesorul Oppenheimer, generalul Groves, laureatul premiului Nobel, Enrico Fermi şi pe mulţi alţii, care abia atunci au perceput adevărata noţiune a apocalisei.
Ora 8, 15 minute, 17 secunde. A izbucnit o lumină, un fulger care a orbit 300.000 de oameni şi a făcut să dispară orice umbră chiar şi din cele mai întunecate unghere. După globul de foc a urmat explozia, dar aceasta n-a putut fi auzită decât la 40-50 de km de Hiroshima, pentru cei aflaţi mai aproape, ea transformându-se în tăcere veşnică. Suflul provocat de explozie a atins o viteza de 1300 de km pe oră dinspre sfera de foc, smulgând din temelii, pe o raza de mulţi km patraţi, casele care mai rămăsesera în picioare. Vântul de foc care se pornise, se întorcea către centrul exploziei pe măsură ce deasupra oraşului aerul devenea irespirabil, iar apa râurilor s-a evaporat…
Rezultatele bombardamentului de la Hiroshima: 78.150 morţi, 13.983 dispăruţi şi 37.425 răniţi (fără a-i include pe cei care au pierit, în chinuri, zeci de ani după explozie n. a.). Pe o raza de 2,5 km de la centrul exploziei toate clădirile au fost distruse, făcând loc deşertului atomic, pe o suprafata de 11 km patraţi – 17.000 de victime pe km patrat dintre care 8000 morţi şi dispăruţi. (Castelani Gigante, 6 august 1945-ISTORIA BOMBEI ATOMICE, Bucureşti, E.P.,1968)
Cunoscutul cotidian „Le Figaro” scria, la 10 august 1945, sub semnătura lui François Mauriac: „Astăzi, după anunţarea celor petrecute la Hiroshima, lumea ştie că materia poate să piară într-o zi în care un om, chiar unul singur, va fi luat în sinea lui o asemenea hotărâre.”
23 AUGUST 1944 – BUCUREŞTI
S-au împlinit 64 de ani de la invazia sovietică şi instaurarea comunismului în Romania, realizată cu nemijlocitul sprijin regal, şi consolidată cu ajutorul “baionetelor sovietice” – aceleaşi care, trei ani mai târziu l-au forţat să abdice. Opera a fost desăvârşită de Ana Pauker, Emil Bodnăraş, Petru Groza şi Lucreţiu Pătrăşcanu, care au pregătit distrugerea României în anticamera regalului birou al lui Mihai I, urmaţi de Roitman-Chişinevski, Nicolski, Răutu… M. Roller & Co.
În noaptea de 22/23 august 1944, Maniu, Btătianu şi Titel Petrescu, de comun acord cu faptul că numai Mareşalul Ion Antonescu poate incheia un armistiţiu rezonabil cu aliaţii, l-au trimis pe Brătianu la Mareşal, pentru a-i comunica sprijinul lor. După audienţă, Brătianu le-a comunicat hotărârea acestuia de a încheia, chiar a doua zi, armistiţiul, cu solicitarea unui acord în scris de la cei trei: “Vă rog, domnule Brătianu să mă înţelegeţi, este vorba de o răspundere istorică şi atunci luaţi-vă şi dumneavoastră, printr-un act scris, răspunderea şi nu prin discuţiuni care se pierd şi mâine pot fi negate.” Acest lucru reiese şi din depoziţia generalului Pichi Vasiliu, în timpul procesului: “După plecarea lui Brătianu de la audienţa avută la Mareşal, acesta mi-a declarat că este hotărât să facă armistiţiul împreună cu Maniu şi Brătianu.” Aceeaşi declaraţie făcut-o în instanţă şi Eugen Cristescu, şeful serviciului secret.
La ora 13.00 a zilei de 23 august 1944, şefii partidelor de opoziţie: I. Maniu, Gh. Brătianu şi Titel Petrescu rămăseseră pe aceeaşi poziţie, aceea de a-l sprijini pe Ion Antonescu să încheie armistiţiul, un motiv în plus pentru aceasta, cântărind şi întrevederea şefilor opoziţiei cu Lucreţiu Pătrăşcanu şi Constantin Agiu, reprezentanţii comuniştilor. Pe parcursul acestei întâlniri, la insistenţa imperativă a celor doi comunişti, referitoare la răsturnarea Mareşalului, exprimată prin somaţia: “…Răspundeţi: acceptaţi sau nu. Nu mai poate interveni din partea dvs încă o amânare!”, Generalul Sănătescu, reprezentantul Palatului, prezent şi el la intrunirea conspirativă nu a reacţionat în nici un fel atunci când delegatul comuniştilor a bătut cu pumnul în masă. Iuliu Maniu, care sesizase caracterul ultimativ al proiectului prezentat de comunişti, a întrerupt insolenţa vorbitorului, a răspunzând surăzâtor: “Drăguţă… eu nu sunt obişnuit să se discute cu mine cu revolverul pe masă.”
Evenimentele s-au precipitat. Sătul de tutela Mareşalului, Regele a decis să facă el armistiţiul, “Dacă îl lăsăm pe Ion Antonescu să facă armistiţiul - a spus Regele – ne va ţine iar sub papuc.” (Memoriile lui Brătianu).
Preocupat de soarta frontului şi de complexitatea situaţiei, Mareşalul nu avea de gând şi nici vreme de irosit pentru o vizită la Palat, însă după insistenţa – prin telefon - a generalului Sănătescu, în cele din urmă a acceptat. Între timp, la Palat, Regele împreună cu complotiştii: Mocioni-Stârcea, generalul revanşard Aurel Aldea şi Ioaniţiu, secretarul Regelui, colonelul-adjutant Emilian Ionescu, colonelul D. Dămăceanu şi alţii, suporterii ideii comuniştilor – aceea de a folosi vizita Mareşalului pentru a-l aresta – făceau pregătiri. Însuşi Regele a format o echipă din trei subofiţeri din paza sa personală: Bâlă, Dumitru Rusu şi Dinu, sub comanda maiorului Anton Dumitrescu. Subofiţerului Bâlă, Regele i-a încredinţat cifrul camerei-seif – o încăpere îngustă, fără aerisire – în interiorul căreia, i-a spus să aducă o măsuţă şi două scaune. ”În cazul că îl arestăm, aici ai să-l închizi!”. Abia atunci subofiţerul a înţeles ce se pregătea. În acel moment Regele a căzut de la înălţimea tronului, la nivelul ordonanţei, iar “Coroana” s-a rostogolit lamentabil.
Misiunile încredinţate nu mai lasă nici un semn de îndoială asupra faptului că oricare ar fi fost răspunsul Mareşalului, orice ar fi dorit să facă, arestarea era hotărâtă, iar numele persoanelor ce se găseau în Casa Nouă, din spatele Palatului Regal nu mai lasă loc niciunei îndoieli.
Asupra dialogului purtat la Palatul Regal şi a celor întâmplate în după-amiaza zilei de 23 august 1944, declaraţiile sunt foarte controversate şi contradictorii. Singurul supravieţuitor al evenimentelor care ar putea relata derularea “filmului” arestării Mareşalului este fostul suveran, dar “Majestatea Sa” nu are nici un interes să fie aflat întregul adevăr; păstrează tăcerea şi … nu va vorbi niciodată.
Regele a nesocotit opţiunea partidelor politice şi prin gestul condamnabil al arestării Conducătorului Statului – şi de facto al Armatei – a adus prejudicii şi suferinţe inimaginabile neamului românesc.
Regele şi complotiştii nu s-au sfiit să-şi însuşească toată acţiunea de încheiere a armistiţiului pe care Mareşalul o definitivase la Snagov, înainte de a pleca la Palat, ca şi toate măsurile de pregătire militară prevăzute de Mareşal în acest scop. Pentru a-şi pune în aplicare planurile nechibzuite, complotiştii au abuzat de toate înlesnirile pe care Mareşalul le acordase opoziţiei pentru a stabili contacte şi a trata cu aliaţii, nefiind niciodată deranjaţi de organele de siguranţă ale ţării.
După marea infamie – arestarea Mareşalului – Regele a mai comis imensa eroare materializată prin citirea, în seara aceleiaşi zile, la radio, a proclamaţiei întocmite de comunişti şi care a echivalat cu capitularea necondiţionată a României. Nesăbuinţa Regelui a permis sovieticilor, ca între 23 august şi 12 septembrie 1944, să ia în prizonierat între 130.000 şi 170.000 de ostaşi şi ofiţeri români, aceştia adăugându-li-se celor luaţi anterior. (Raportul M.St. M. al Armatei Române din 1945).
De teama represaliilor germanilor, dovedind “marele său curaj” Regele a plecat din Bucureşti, refugiindu-se la moşia sa din judeţul Gorj, de unde s-a reîntors doar când situaţia a trecut sub control sovietic. Dorind cu orice preţ să se transforme din personaj de decor, în erou, Regele Mihai a decis să culeagă laurii personali pe seama altora. Cum a fost recompensat pentru trădarea sa? A obţinut doar satisfacţii efemere: URSS i-a acordat cea mai mare distincţie sovietică, pe care doar Stalin, Eisenhower, Montgomery şi marii comandanţi sovietici o mai deţineau – Ordinul „VICTORIA”.
Decretul care însoţea distincţia, menţiona:
„Pentru actul curajos al cotiturii hotărâtoare a politicii României spre ruptura cu Germania hitleristă, în clipa în care nu se precizase clar înfrângerea Germaniei, Majestatea Sa Mihai I, Regele României, se decorează cu ORDINUL VICTORIA.
Prezidiul Sovietului Suprem al URSS, M. Kalinin, Secretarul Sovietului Suprem al URSS, Gorkin. Moscova, Kremlin, 6 iunie 1945”. (Ştind că regelui îi plac motoarele, i-a trimis cadou şi două avioane).
În 1946 Monumentul Ostaşului Sovietic era dezvelit în prezenţa Regelui Mihai I, a premierului Petru Groza, a Anei Pauker şi a altor fruntaşi politici ai vremii.
Cu o „oarecare” întârziere, la 10 mai 1947, ambasadorul SUA la Bucureşti i-a înmânat Regelui Mihai, Medalia şi Decretul Legiunii Meritului cu gradul de Comandor, acordate de Preşedintele Statelor Unite, Harry Truman.
Consecinţele acelui nefericit 23 AUGUST 1944 – ZI A TRĂDĂRII NAŢIONALE s-au repercutat asupra a sute de mii de români, deportaţi sau aruncaţi în inchisori unde doar foarte puţini au mai suprevieţuit. Scriitorul Ştefan Dumitrescu, referindu-se la complotişi, scria: „(…) au săvârşituna dintre cele mai mari ticăloşii din istoria poporului român, de când este acesta în vatra sa” … caracterizând actul actul trădării: „O palmă dată poporului român şi istoriei acestui neam. Un scuipat în obraz, pe care cotropitorul ţării l-a folosit în loc de ştampilă”. (Ştefan Dumitrescu, DELIRUL vol. II, Râmnicu Vâlcea, Ed. Fortuna, 2004)
În România postdecembristă, cuvântul TRĂDARE a fost înlocuit cu găselniţa-surogat DEFECTARE. În acest fel TRĂDAREA este astăzi promovată, neoficial, ca politică de stat.
Fostul suveran, revenit în România după decenii îşi trăieşte ultimii ani de viaţă condus de alţii, aşa cum a trăit în copilărie, în adolescenţă şi în anii tinereţii. Niciodată nu a dat socoteală pentru trădarea sa. Generalului Pacepa i-au fost înapoiate averea, gradul şi solda pentru serviciile aduse altora. A fost absolvit de orice vină, ba s-au făcut auzite voci demente care îl declară erou… Din păcate, exemplele pot continua.
EPILOG
Privind retrospectiv, putem construi similitudini, ca şi diferenţe între soarta Mareşalului Ion Antonescu şi a altor protagonişti ai celui de-al doilea război mondial:
Hitler s-a sinucis. Mussolini a fost împuşcat de “partizanii” comunişti.
Mareşalul Mannerheim, deşi a luptat împotriva ruşilor încă din 1918, iar în anii 1939-1940 le-a administrat o ruşinoasă corecţie, deşi a fost aliat cu Hitler, nu a fost judecat, de vreun “Tribunal al poporului” finlandez, nu a fost condamnat şi cu atât mai puţin executat, ba mai mult, în anul 1944 a fost ales Preşedinte al Finlandei, demnitate pe care a deţinut-o până în anul 1946. Astăzi statuia lui ecvestră tronează în piaţa Parlamentului Finlandei, din Helsinki.
Miclos Horthy, „amiralul fără flotă” - aflat şi el de partea Axei – s-a purtat abominabil cu ne-maghiarii: români, slovaci, ruteni, sârbi şi evrei. Nu a fost trimis în faţa vreunui „Tribunal al poporului”, nu a fost condamnat şi nici asasinat de ai lui. După război, a fost adăpostit într-un castel din Germania, apoi mutat în Portugalia. Nu a fost „vânat” de Simon Wiesenthal, de vreun român, de vreun sârb sau de altcineva. Şi-a dat obştescul sfârşit în linişte, nederanjat de nimeni. Spre onoarea conaţionalilor lui, a fost reabilitat şi reînhumat în Ungaria, cu funeralii naţionale. Nimeni nu s-a împotrivit.
Stalin a fost cel mai mare criminal din istoria omenirii, dar evreii se prefac a nu cunoaşte acest adevăr incontestabil. Abia după dispariţia dintre cei vii, crâmpeie de adevăr au început să iasă la lumină şi, parţial, să fie difuzate în văzul lumii. Nici un tribunal internaţional nu a îndrăznit sa-i judece faptele comise, în schimb pe Milosevici-sârbul, nu s-au sfiit să-l „sinucidă”, după ani de temniţă în care nu au reuşit să-l ingenuncheze… „Vânătoarea de vrăjitoare” continuă.
EX Regele Mihai I. „Când, la sfârşitul anului 1947, comuniştii pe care i-a adus la putere l-au aruncat ca pe o măsea stricată, Regele nu mai era decât un infirm moral. Nici Stalin, nici Truman nu au mai mişcat vreun deget pentru el.” (Josif Constantin Drăgan, MAREŞALUL ANTONESCU ŞI RĂSBOAIELE DE REÎNTREGIRE, vol. 1, Cannaregio-Veneţia, ed. Nagard, 1986, p.371).
A trăit în străinătate până după evenimentele din decembrie 1989. În urmă cu câţiva ani guvernele postdecembriste i-au „restituit” o serie de bunuri, unele neaparţinându-i vreodată şi i-au acordat favoruri cuvenite foştilor şefi de stat. În contradicţie cu orice legi şi protocoale, a fost inventată “Casa regală” a Republicii România, iar „Majestatea Sa” a declarat-o pe una din fiicele sale – soţie a „principelui” de mucava, Duda - „moştenitoarea tronului”.
Mareşalul Ion Antonescu a dus un război împotriva Uniunii Sovietice, alături de Germania, pentru recâştigarea teritoriilor răpite de URSS în 1940.
La 23 august 1944 mareşalul-martir al românilor, Ion Antonescu a fost trădat de regele său şi predat, în plin conflict militar inamicului. Regele Mihai a participat doar la sărbătorirea succeselor, reponsabilitatea lăsând-o numai pe umerii Mareşalului.
După arestarea nedemnă de către rege şi camarila sa, Ion Antonescu a fost predat ruşilor şi transportat în Uniunea Sovietică, unde, paradoxal, (în prima perioadă a detenţiei) a fost tratat cu respectul cuvenit unui mare conducător militar - ceea ce nu s-a întâmplat în cazul românilor lui. În mai 1946, Mareşalul a fost adus în ţară unde a fost „judecat” de „Tribunalul poporului” – o mascaradă sub regie străină, derulată sub presiunea lozincilor străzii – şi condamnat la moarte. De fapt (ca şi arestarea Mareşalului) sentinţa fusese hotărâtă înainte de înscenarea „procesului”.
Testamentul politic al Mareşalului, expus în ultima şedinţă a „Tribunalului”, din care redau un scurt fragment, ar trebui să ne pună pe gânduri, el fiind la fel de actual şi poate, chiar în viitor:
„Scump popor român,
(…) Acest război care s-a sfârşit cu înfrângerea Germaniei, nu va pune capăt conflictului mondial în anul 1914.
Prevăd un al treilea război mondial, care va pune omenirea pe adevăratele ei temelii sociale. Ca atare, dvs. Şi urmaşii dvs. Veţi face mâine ceea ce eu am încercat să fac astăzi, dar am fost înfrânt! Dacă aş fi fost învingător, aş fi avut statui în fiecare oraş al României.
Cer să fiu condamnat la moarte şi refuz, dinainte orice graţiere. În felul acesta voi muri pe pământul Patriei, în schimb voi, ceilalţi, nu veţi fi siguri dacă veţi mai fi aici când veţi fi morţi.” (Gh. Buzatu, ROMÂNIA, CU ŞI FĂRĂ ANTONESCU, Iaşi, Ed.Moldova, 1991).
În ultimul cuvânt care i-a fost acordat, Mareşalul a spus:
„Domnule Preşedinte şi Onorat Tribunal, s-a dat aici, în faţa poporului nostru, a istoriei noastre şi a conştiinţei universale, un penibil şi trist spectacol.
Majoritatea foştilor mei colaboratori au găsit că este de demnitatea lor şi a neamului nostru să se desolidarizeze de guvernarea la care au participat.
Eu, Onorat Tribunal, declar solemn, în acest ceas, că, în afară de crime şi furturi, mă solidarizez şi iau asupra mea, toate greşelile pe care, cu ştiinţa sau fără ştiinţa mea, le-am făcut.” (Ioan Dan, „PROCESUL” MAREŞALULUI ION ANTONESCU, Bucureşti, Ed.Lucman, 2005, p.434)
Luându-şi rămas bun de la fostul său colaborator, Gh. Lecca, Mareşalul i-a spus: „Te du cu bine, Lecca! … urmează calea pe care ţi-a hărăzit-o propriul dumnitale destin. Ţi-ai făcut pe deplin datoria. Spune-i Regelui că nu plec supărat pe el şi că l-am iertat. Mai mult, spune-i că-i mulţumesc că mi-a oferit prilejul să mă aşez, cu un minut mai devreme, în rândul celor ce s-au jertfit pentru binele şi onoarea acestui Neam.” (Josif Constantin Drăgan, MAREŞALUL ANTONESCU ŞI RĂSBOAIELE DE REÎNTREGIRE, vol. 1, Cannaregio-Veneţia, ed. Nagard, 1986,p. 511).
Regele i-a refuzat Mareşalului până şi dreptul de a mai trăi. Nu a aprobat cererea de graţiere semnată de mama Mareşalului, doamna Baranga şi de avocatul apărător, Constantin Bălăceanu, dând curs, sine die, executării sentinţei aşa numitului „Tribunal al poporului”. Cu o zi înainte de împlinirea vârstei de 64 de ani, Mareşalul, împreună cu Mihai Antonescu, Gheorghe Alexianu şi generalul Pichi Vasiliu au fost supuşi unei „execuţii-măcel”.
Ceea pentru ceilalţi protagoniştii învinşi ai celui de-al doilea război mondial este posibil – recercetarea şi reanalizarea evenimentelor în stare de luciditate – pentru mareşalul Ion Antonescu este interzis. Găsiţi domniile voastre răspunsul adecvat la această dilemă. Până şi regelui Carol al II-lea i-au fost reînhumate, cu onoruri oficiale, rămăşiţele pământeşti. Oare ale Mareşalului unde or fi?
În timpul celui de-al doilea război mondial nu doar evreii au suferit, nu doar ei au murit nevinovaţi, ci şi ne-evreii – iar aceştia sunt cu mult mai numeroşi – în ţările de sub influienţa sovietică supravieţuitorii evrei s-au metamorfozat, în călăii-emeriţi ai goim-ilor. Insistenţele excesive, insolente şi zgomotoase ale unor organizaţii evreieşti, nu doar împotriva reabilitării, ci chiar a „necondamnării” mareşalului Ion Antonescu, pretenţiile acestora ca portretul Mareşalului să fie eliminat până şi din galeria primilor miniştri ai României, constituie încălcarea oricăror uzanţe diplomatice, un act de ştergere a memoriei românilor şi un abuz inacceptabil de măsluire brutală a istoriei.
Ariel Sharon, fostul prim ministru al Israelului a ordonat masacrul comis asupra civililor palestinieini din taberele de refugiaţi de la Sabra şi Shatilla, din lagărele Libanului ocupat de Israel (numărul victimelor neevreilor masacraţi nu este accesibil publicului, el ridicându-se la mii de victime). Ariel Sharon nu a fost pus, niciodată sub acuzare pentru faptele comise, de către aceleaşi organizaţii care îl acuză pe Ion Antonescu.
Bune sau mai puţin onorante, faptele, evenimentele şi personalităţile istoriei unui popor nu pot fi radiate cu un creion, asemenea celebrului instrument de scris al lui Molotov, care a trasat noua graniţă a României. Din păcate, guvernele româneşti nu au avut demnitatea de a se opune, astfel încât, mareşalul Ion Antonescu este condamnat şi ucis în fiecare nouă zi.
Fac apel, încă odată la Nicolae Iorga: „DE CE ATÂTA URĂ?”
Ion Măldărescu
5 septembrie 2008
preluare de pe: http://www.ioncoja.ro/2011/06/pagini-cenzurate-pagini-ocultate/
Planul ocult
„Pentru a lichida popoarele, se începe prin a le altera, prin a le şterge memoria. Le distrugi cărţile, cultura, istoria şi altcineva le scrie alte cărţi, le dă o altă cultură, le inventează o nouă istorie. Între timp poporul începe să uite ceea ce este şi ceea ce a fost, iar cei din jur îl vor uita şi mai repede; limba nu va mai fi decât un simplu element de folclor care, mai devreme sau mai târziu, va muri de moarte naturală.” Renastem din resturi aruncate in istorie...

O iluzie, va fi, atat de mare, atat de imensa,
ca ea va depasi limita perceptiei lor.
Toti cei care o vor percepe,
vor fi acuzati de nebunie.
Vom crea fronturi separate pentru a-i impiedica
sa vada vreo legatura cu noi.
Ne vom comporta ca si cum nu ar avea nici o legatura cu noi,
pt a tine iluzia vie.
Telul nostru va fi implinit picatura cu picatura,
astfel incat niciodata sa nu fim suspectati.
Deasemeni vom preveni ca ei sa intrevada schimbarile ce vor surveni.
.................................................................................................
Le vom mentine durata de viata scurta si
mintea slaba in timp ce vom pretinde ca facem contrariul.
Ne vom folosi cunoasterea in stiinta si tehnologie pentru cai subtile, astfel ca ei niciodata nu vor vedea ce se intampla.
Vom folosi metale usoare, acceleratoare de varsta,
sedative in mancare si apa, si deasemeni, in aer.
.................................................................................................
Metalele usoare le va cauza pierdere de memorie.
Le vom promite ca vom gasi un tratament din multele noastre fatade (firme?),
si le vom administra inca si mai multe otravuri.
Otravurile vor fi absorbite prin pielea si gurile lor,
si le va distruge mintile si sistemele reproductive
................................................................................................
Trebuie sa fim ingeniosi in distribuirea otravurilor
caci ei pot vedea departe (in profunzime?).
Ii vom invata ca otravurile sunt bune, cu imagini amuzante (reclame?)
si tonuri muzicale (ton celular.. subliminale?).
Toti acei ce vor privi ajutorul nostru ca fiind bun.
Ii vom angaja sa distribuie otravurile.
Ei vor vedea produsele noastre in filme si
se vor grabi sa cumpere pentru ei,
dar nu vor sti niciodata adevaratul lor efect.
........................................................................................................................
Le vom focaliza atentia spre bani si bunuri materiale
asa incat niciodata nu-si vor mai conecta sinele interior.
Ii vom distrage cu placeri externe, curvie si jocuri,
asa incat niciodata sa nu fie UNU cu Unitatea din ei toti.
Mintea lor ne va apartine noua, si
vor face tot ce le vom spune.
Daca vor refuza, vom gasi alte cai
de a implementa tehnologii ce altereaza mintea,
in vietile (casele) lor.
Vom folosi ca arma a noastra - Frica.
...........................................................................................
Vom indeplini asta prin folosirea urii ca aliat al nostru,
si furia - ca prietenul nostru.
Ura ii va orbi in totalitate, si niciodata nu vor vedea
ca din conflictele lor noi iesim invingatori.
Ei vor fi prea ocupati sa se omoare unul pe altul.
Se vor scalda in propriul lor sange,
si isi vor ucide vecinii atat cat vedem noi ca trebuie.
..........................................................................................
Ii vom pacali sa accepte legi care le va fura
si putina libertate care o au.
Vom stabili un sistem monetar care
ii va incarcera pt totdeauna,
tinandu-i pe ei si copii lor in datorii.
Cand se vor strange impreuna formand vreun grup,
ii vom acuza de crime si vom prezenta
diverse ipoteze pentru populatie,
caci toata mass-media va fi a noastra.
Vom folosi mass-media pentru a controla
fluxul de informatii si sentimentele lor in favoarea noastra.
..................................................................................................
Noi vom stabili atat guvernele lor cat si opozitia acestora.
Noi vom fi de ambele parti.
Intotdeauna vom ascunde obiectivul dar atenti
spre a indeplini planul nostru.
preluare de pe: http://astrologykom.blogspot.com/2011/05/planul-ocult.html
Etichete:
Big Brother,
Controlul mental,
controlul multimii,
Iluzii,
legea unimii,
memorie,
metode,
oculta,
otrava,
placeri,
plan,
sex,
Teoria conspiratiei,
Top Secret,
tratament,
viata
Abonați-vă la:
Postări (Atom)