Se afișează postările cu eticheta tradare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tradare. Afișați toate postările

12 martie 2013

Guvernul roman a ridicat interdictiile legate de exploaterea gazelor de sist prin procedeul denumit “fracking”, de distrugere a rocilor. Procesul pare sa fie indelungat iar autoritatile servitoare de la Bucuresi s-au grabit sa accepte.



 Ca de obicei, presedintele chior al Romaniei, se grabeste si ia decizii ‘americane” la probleme romanesti sau europene, pentru ca inca mai sintem in UE.




Basescu a vazut sau a fost informat de faptul ca aceste exploatari de gaze de sist, au adus un avantaj economic americanilor si se incadreaza in programul legat de independenta energetica a SUA, numai ca in Europa este altceva si din punct de vedere tehnic, europenii sint mult in urma la aceste procedee, ceea ce ar insemna ca pot cumpara de la americani tehnologie deja uzata moral si extrem de daunatore pentru mediul inconjurator, mai ales tari ca Romania, Ungaria, Serbia, Slovacia si nu numai.

Exista in Europa, un decalaj sau o nepotrivire, intre speranta si realitatea emanate de aceste posibile exploatari de gaze de sist. In acest moment se fac teste in mai toate tarile est europene, mai putin Bulgaria care a interzis acest procedeu.

In Ucraina, Shell a parafat o afacere cu acest stat, prin care se discuta de o investitie de 10 miliarde de dolari, dar surprinzator marele gigant petrolier nu a primit aviz favorabil in Olanda si de fapt nici o firma care efectueaza acest tip de lucrari nu este admisa in Olanda, Luxenburg si Franta. Shell spera sa gaseasca o cantitate uriasa de gaz in partea de est a Ucrainei, dar deocamdata este timpul testelor seismice, pentru ca trebuie spus ca in SUA, sint zone intregi care inregistreaza zilnic cutremure, in apropierea acestor exploatari, ba mai mult, calitatea apei a scazut si procedeele de eliminare a toxinelor din apa sint extrem de cstisitoare. In Polonia,aceste teste seismice au oferit imaginea unui potential dezastru, in contractul statului polonez cu cei de la Exxon si prin urmare Exxon Mobil a plecat din Polonia. Marinarul crede in continuare in avantajul acestui procedeu , mai ales ca la noi in tara sint interesati cei de la Chevron, care au produs dezastre naturale din America de Sud si pina in nordul SUA.

11 martie 2013

„Marş de adio" - Adrian Păunescu


La munca, derbedei, ca trece anul/ 
Si vin ailalti si-o sa va ia ciolanul./ 
Faceati pe democratii cei cucernici,/
 Cristosul mamii voastre de nemernici!/
Scuipati-va-ntre voi cum se cuvine/ 
Si-apoi convingeti-va ca-i bine./ 
C-ati luat o tara de mai mare dragul/
 Si i-ati distrus averile si steagul./
S-ajungem colonia de ocara/ 
Care-si va cere scuze in maghiara./ 
Si, prin complicitati cu demoni aprigi,/ 
Ati desfiintat uzine, campuri, fabrici./

Si, prin vanzari de tara infernale,/ 
Ati omorat cu voia, animale./
 La greul greu care mereu ne-ncearca,/
 Raspundeti cu un greu de moarte, parca./
 Si i-ati gasit şi bolii un remediu/ 
Intoarceti Romania-n Evul Mediu./ 
Ce cazaturi, ce tarfe, ce mizerii,/ 
V-as desena cu acul, sa va sperii./

Dar voi nici sange nu aveti in vine,/ 
Ci credite din calimari straine./ 
Le stiti, lui Hitler şi lui Stalin taina/ 
Si-mpingeti Bucovina in Ucraina./
 Asa cum ceilalti, limpezeasca-i valul/ 
S-au compromis negustorind Ardealul./ 
De unde sunteti, ma, din ce gaoace,/ 
Cum v-au putut parintii vostri face?/

Ce condimente le-au picat in sperma/
 De e tradarea voastra-atat de ferma?/ 
Ati pus nenorocita voastră laba/ 
Pe-aceasta trista Tara basaraba./
Si vreti cu-amenintare si cu biciul/ 
S-o faceti curva voastra de serviciu./ 
Mimati respectul pentru cele sfinte,/ 
Dar vindeti si pamanturi si morminte./

Ati inventat examene severe,/
 Supunere poporului spre-a-i cere./ 
Si toatã zbaterea a fost degeaba/ 
Ca-n nas, mai marii v-au inchis taraba./ 
Minciuna voastra v-a adus pe scena,/ 
Actori intr-o politica obscena./ 
Si-acum, ca-i un prapad intreaga tara,/ 
Ia cereti-va, putintel, afara./

Decat sa va trimita tara noastra,/ 
Mai bine mergeti voi in mama voastra/ 
Plecati de-aici, cu-o graba funerara,/ 
Si nu albanizati aceasta tara./
Bagati viteza, ca va trece anul/ 
Si s-a scurtat si s-a-nvechit ciolanul./ 
Si ce va pot eu spune la plecare/ 
Decat lozinca lui Fanus cel mare:/ 
Nenorocitilor, se rupe snurul,/ 
„La munca, la batut tarusi cu cu**l!"

Dabuleni, 6 iunie 1997


PRELUARE DE PE SURSA:
http://dacialan.blogspot.ro/2013/02/mars-de-adio-adrian-paunescu.html

20 februarie 2013

Ce se anticipeaza a se intimpla in 2013? Raul va fi mai rau, cit am mai putea suporta din el ?


 
Va fi un an extrem de interesant si cu multe rasturnari, asta este lucru clar, pentru ca tensiunea a ajuns la paroxism. Oamenii isi pun dorinte pentru anul acesta, dar cei mai multi dintre noi nu trec nici tangential prin zona lor. Alti oameni fac predictii functie de evolutiile anterioare si modul cum percep fenomenele, multi dintre acestia inselindu-se si ei.

Sa incercam sa facem si noi unele predictii care cu siguranta nu vor fi in totalitate exacte, dar poate se suprapun cu modul de gindire al multora dintre noi si vom putea gasii unele solutii la a trece peste momentele dificile, impreuna. Foarte multi oameni discuta de un eminent colaps economic general si o situatie din ce in ce mai dificila economic si foarte putini vad capatul tunelului. Alta parte, nu isi inchipuie cum poate fi mai rau, iar altii cred ca situatia se va schimba in bine, aceata ultima categorie va fi cea mai lovita de criza ce va veni.
1.Scandalurile politice vor domina in continuare presa si media in general, pentru ca nici politicienii nu vad iesire si sint mult prea ancorati la sistemul de coruptie intern din care isi trag venituri uriase, iar orice masura de rezolvare economica ar duce dupa sine la pierderea de catre ei a facilitatilor oferite de acest capitalism. Scandalurile politice vor izbucnii in aceasta iarna si circul dezinformarii si deturnarii atentie de la problemele importante va continua de-a lungul anului.
2.Cea mai mare parte din veniturile la guvern vor fi acoperite din taxe, care vor creste semnificativ, cei care guverneaza negindindu-se la faptul ca aceste taxe vor distruge in totalitate clasa de mijloc si pe cei ce doresc sa intreprinda ceva. Coruptia va ajunge la cote alarmante iar infractiunile financiare vor abunda.
3.America va intra in recesiune grava si chiar depresiune, indiferent ce decizie vor lua, ultimul Bill al Congresului American a dovedit o repartitie taxelor care a uimit prin mecanism si pe copiii de gradinita. Situatia din SUA va afecta major cele mai multe tari si vor avea loc miscari de protest in care subiectul principal nu va fi vazut inca, se va iesii in prima faza in strada pentru cauze deja pierdute.
4.America va continua sa tipareasca bani in sume fabuloase, ceea ce va duce la o inflatie in SUA si miscari de strada masive cu implicatii in sistemul bancar european.

5.Razboiul monedelor va continua iar dolarii vor continua sa dispara din ce in ce mai mult din tranzactiile internationale, creind o inflatie galopanta in SUA, prin revenirea “acasa “ a dolarului american, in paralel cu tiparirea. Asia va trimte cantitati impresionante de dolari in investitii in Africa si in Sud America, ceea ce va deregla balantele economice acolo, cu implicatii pentru comertul international.
6.Depresiunea economica in Grecia si Spania va aduce mai mult somaj si o criza care pot culmina cu dezintegrarea zonei euro. Anglia va iesii din UE sau va face demersurile de iesire, ceea ce va duce la amplificarea crizei economice din UE si o saracie de proportii la periferia UE. Vor fi luate solutii radicale de catre liderii UE , care nu vor functiona.
7.Somajul in America va fi cel putin 12% oficial, dar neoficial cu mult mai mare. Nu se va spune in continuare nimic despre numarul si procentul celor care lucreaza si nu despre cel al somerilor. Numarul celor care lucreaza ne poate da o imagine mult mai aproape de realitate, decit cel al somerilor, dar se evita subiectul. Numarul celor care vor avea un loc de munca in SUA,din populatia activa, va fi mult sub 58%.
8.Cel putin inca o banca americana de proportii va cadea in 2013, cu mari implicatii pentru piata financiara.
9.Din ce in ce mai multi oameni vor intelge mecanismele financiare de jaf ale capitalismului si mai ales sistemul derivativelor si vor deveni mult mai precauti in a trata cu bancile si institutiile financiare, ceea ce va duce la o scadere a creditelor acordate si disfunctionalitati in banci.

10.Exista posibilitatea reala a unei noi secete devastatoare in SUA, cu implicatii majore in ceea ce priveste pretul alimentelor de baza, ceea ce va duce unele zone defavorizate in pragul razboiului pentru supravietuire.
11.China va avea in marile orase ca Beijing si Shanghai, mari probleme cu aprovizionarea cu apa potabila si vor fi si acolo tensiuni si mutatii demografice, chiar construind alte orase in apropierea marilor orase.
12.Va fi o noua criza a caselor, pretul lor ajungind la limita de jos si devenind din ce in ce mai nerentabil pentru constructori sa detina o astfel de activitate. Foarte multe falimente personale, vor afecta piata caselor si bancile vor prelua un numar enorm de case, pierzind multi bani si aruncind pierderile sau dorind sa le recupereze de la periferie, de la tarile in curs de dezvoltare si cele sarace.
13.Preturile la alimente vor creste si cel mai mult se va simti la carne si produse din carne, iar din ce in ce mai multe produse procesate chimic vor fi expuse spre vinzare in magazine, numarul oamenilor bolnavi crescind odata cu acest proces.
14.Vor fi iesiri in strada extrem de violente si chiar razboaie civile de proportii.
15.Va fi din ce in ce mai multa hrana modificata genetic, insa oameni vor deveni din ce in ce mai constienti din cauza maladiilor incurabile, care vor apare ca urmare a consumului acestor alimente modificate genetic.
16.Pretul benzinei benzinei in SUA va scadea pentru ca cererea va fi cu mult mai mica si se va incerca stimularea consumului si refacerea economica, iar in al doilea rind, americanii vor incepe sa exploateze din propriile puturi de extractie in incercarea de a iesii din impas, dar va duce in pragul razboiului Orientul Mijlociu si va crea dezechilibre in cadrul BRICs si mai ales in Rusia, care va prelua impactul si va regla situatia exporturilor de petrol in plan european. Numarul de kilometri parcursi pe fiecare autovehicol va scadea semnificativ, in parte datorita crizei economice dar pe de alta parte, datorita inceperii unui proces de regionalizzarea a productiei diferitelor marfuri, ceea ce va duce globalizarea intr-un stadiu incipient de regindire.
17.Indicatorii de bursa vor cadea foarte mult si va fi o panica totala ce poate degrada relatiile dintre state.
18.PIB-ul Americii va fi mult diminuat ca procent din PIB-ul global si va putea ajunge sub 20%, fata de 32% cit a fost in 2001. Deci America va deveni din ce in ce mai putin strategica pentru multe state.
19.Violenta in scoli va lua amploare. iar din ce in ce mai multe familii isi vor retrage copiii de la scoli preferind educatia acasa sau alte sisteme mai restrinse si mai sigure de invatamint.
20.In SUA vor fi tensiuni deosebite intre guvernul federal si guvernele statelor componente si se va pune problema secesiunii unor state din federatie.
21.Numarul saracilor americani care apeleaza la cartele de mincare va fi in SUA, de peste 50 de milioane de americani in acest an, ceea ce va duce la un dezechilibru bugetar federal in SUA. Deficitul comericial al SUA in relatia cu China va ajunge la peste 300 de miliarde de dolari.
22.Va incepe in cele mai multe tari dezvoltate, o campanie impotriva produselor chinezesti si multi cumparatori vor fi cu siguranta refractari in a cumpara aceste produse “made in China”, datorita pierderii locurilor de munca si unei calitati indoielnice, oamenii incepind sa inteleaga faptul ca sint suficient de saraci ca sa nu isi cumpere lucruri de proasta calitate.
23.Va creste violenta in familie si vom asista la mai multe acte de violenta in familie indreptate impotriva copiilor.
24.Procentul de tineri si chiar adulti obezi, va creste semnifcativ si va fi un record al numarului lor in multe tari, mai ales cele dezvoltate.
25.Sint mari sanse pentru inceputul unui nou razboi in Orientul Mijlociu. Trupele americane vor fi desfasurate pe multe teatre de operatiuni, in numar mai mare decit oricind.
26.Specialistii in astronomie, prevad un virf al intensitati vulcanice solare cu repercursiuni asupra satelitilor de comunicatii si aparturii electronice de pe Terra.
27.In SUA si in multe trai ale lumii , infractionalitatea va creste atit de mult, incit oameni vor renunta la libertatile lor si viata privata, pentru a accepta camere de supraveghere , in cea mai mare parte vor fi instalate din banii publici.
28.Banii publici vor fi din ce in ce mai putini iar in anumite zone ale globului, vor fi tari in care vor domina orase intregi gastile criminale, care vor lua locul institutiilor guvernamentale legale si vor teroriza populatii intregi.
29.Va fi anul in care mase mari de oameni in diferite tari vor dezvolta o ura de nedescris fata de bogati, fara precedent in istoria omenirii.
30.Vor scadea gospdariile cu doi parinti si se ajunge in jurul a 50% dintre gospodarii sa aiba un singur parinte, ceea ce va avea un impact major asupra tinerilor si educatiei lor.
31.Constructiile din bani publici nu vor fi terminate si multe drumuri si poduri vor reprezenta un real pericol pentru siguranta cetatenilor.
Vor fi mult mai multe schimbari si va fi un an cu multe evenimente, dar sa speram ca Romania va fi ma putin afectata decit ne gindim acum. Caderea euro si declinul UE, vor aduce dupa sine consecinte grave pentru economia Romaniei, iar incapabilii care conduc tara si tradatorul de Isarescu, vor ceda presiunilor straine si vor duce romanii la situatia in care sa vinda toate bogatiile tarii pentru mincare.

Adrian Cosereanu
preluare de pe sursa:
http://www.alternativaromaniei.com/index.php?option=com_content&view=article&id=958:ce-se-anticipeaza-a-se-intimpla-in-2013-raul-va-fi-mai-rau-cit-am-mai-putea-suporta-din-el-&catid=1:latest-news&Itemid=50

18 februarie 2013

Se va numii SUA, Statele Unite ale Chinei ? Planul chinez de stabilire a unor orase chinezesti si “zone economice speciale” in SUA.


Se va numii SUA, Statele Unite ale Chinei ? Planul chinez de stabilire a unor orase chinezesti si “zone economice speciale” in SUA.

E-mailPrintPDF
In ultimii zece ani, guvernul chinez cit si marile companii chineze, care sint in totalitate sau majoritar in proprietatea statului chinez, au cumparat tot ce se putea fara sa isi reproseze nimic, terenuri, ferme,cladiri, case, infrastructura, mari unitati economice si resurse naturale din toate zonele dn SUA. In unele cazuri, China a incercat sa cumpere intregi comunitati din SUA. O putem numii “colonizare economica”? Se pare ca da !

Dupa succesul chinezilor cu orasul Shenzhen, ei se pot declara multumiti sa dezvolte cit mai multe zone economice de acest gen. Acest oras a fost in anii 70, o zona pescareasca, iar acum are peste 14 milioane de locuitori si arata ca o metropola occidentala. Initial, aceste zone au fost experimentate in China, iar eu am insitat in unele articole asupra unui noi fenomen pe care China il dezvolta post globalizare sau chiar in cadrul ei si anume “regionalizarea”, stiut fiind ca acesti chienzi vor regionaliza economic zone intregi ale globului. Este un proces greu de oprit, dar din care chiar Romania ar putea avea unele avantaje, daca ar fi condusa de oameni inteligenti.
China a inceput deja cu succes, sa stabileasca zone economice puternice in tari africane cum ar fi Nigeria, o tara bogata, dar nu numai.

Dupa cum precizeaza un studiu al Dr. Jerome Corsi, a fost dezvoltat si este in curs de procesare, un plan al Bancii Centrale a Chinei, de a dezvolta zone economice speciale pe teritoriul Americii, care ar permite Chinei sa fie proprietara multor afaceri in acea zona si in final sa aduca munctori chinezi, la preturi la care americanii nu doresc sa lucreze, ceea ce se va si intimpla cu siguranta. In acest fel, cei 1.700 miliarde datorate de americani chinezilor, vor fi trasformati din datorie in valori materiale, ceea ce va duce la improprietarirea Chinei, cu parti din infrastructura, suprafete de teren si afaceri, totul cu garantia guvernului american. In acest moment, colonizarea Americii este un proces mult mai avansat decit ne putem gindii, iar pasul urmator va fi Europa. Aceasta se intimpla la numai citeva decenii dupa ce China era considerata ca fiind parte a lumii a treia.
Putem da vina pe un guvern american iresponsabil care a creat “free trade” cu China? Putem da vina pe marile corporatii americane care produc in China si care platesc politicienii pentru mentinerea acestui “free trade” in favoarea buzunarelor lor si ale politicienilor care au obisnuit sute de milioane de oameni sa traiasca la preturi mici si calitate indoielnica? Este vina sistemului bancar care a imprumutat marii mamuti corporatisti americani ca sa produca in China, in timp ce poporul american si vesticii in general, au achitat nota de plata? Greu de spus insa este un complex de factori care a dus la situatia actuala din care nu exista sub nici o forma vreo iesire si ea va rula linistit si in favoarea Chinei, pentru zeci, poate sute de ani de aici incolo.
America a pierdut mii de afaceri si unitati economice in favoarea Chinei si multe milioane de locuri de munca, deficitul comercial al SUA, numai in 2012, pe relatia cu China, a fost de peste 300 de miliarde de dolari, practic cel mai mare deficit commercial pe care o tara il poate avea la o alta tara. In ultimii zece ani, deficitul comercial al SUA in relatia comerciala cu China este de peste 2.300 miliarde de dolari, parte din bani ar fi putut intra in economia americana. Acest deficit comericial a creat fonduri Chinei, prin care au fost din nou intoarse in America ca imprumut purtator de dobinda, facind ca SUA sa fie din ce in ce mai datoare si sa subventioneze cu acesti bani, programme economice stupide si plati ce nu ar fi trebuit sa faca obiectul imprumutului strain.
In acest moment, guvernul SUA, plateste Chinei, peste 100 de milioane de dolari PE ZI, numai in DOBINZI la debitul pe care il datoreaza asiaticilor.
China foloseste bogatia acumulata, in directieiextrem de eficiente economic, practic cumparind totul si chiar in unele cazuri, nedezvoltind acele zone, dar pentru a fi sigura ca sint in proprietatea statului chinez si a companiilor de stat chineze.
Daca ne uitam in Canada, pe coasta vestica, orase ca Vancouver-ul este majoritar chienzesc in zona Richmond, iar numarul asiaticilor creste pe zi ce trece. Pe coasta de vest a SUA, chinezi au cumparat una din zece case din zona, in special in California. In Canada,am incercat cu citeva zile in urma sa platesc la automatul de la splatoria de masini cu fise de un dolar,care imi veneau inapoi de fiecare data. Surprins si indignat, pentru ca erau noi noute, am apelat la supraveghetorul spalatoriei, la care el imi raspunde: “nu puteti spala masina cu aceste fise de un dolar pentru ca sint realizate in China si sint cu putin mai usoare decit cele originale. Este edvarat ca mi-a dat altele in loc, dar am plecat perplex de acolo si vad in permamnenta fise de un dolar sau doi, noi si care sint de greutate diferita. Deci chiar si monedele canadiene sint facute in China....
Chinezii nu cumpara orice si oricum si este clar ca au o strategie bine pusa la punct, chiar daca par sa investeasca in disperare. Sa vedem citeva cifre elocvente.
In revista Fortune, gasim in 2012, un articol care ne prezinta un investitor chinez care a cumparat cu 2,15 milioane de dolari, un complex comercial cu un faimos restaurant pe Riul Maumee in Toledo, Ohio. Foarte curind, el a mai investit inca 3,8 milioane de dolari pe 69 de acri de pamint la portul orasului in Marina District, promitind sa mai investeasca inca 200 de milioane de dolari, in locuinte si dezvoltari turistice in zona.
In Septembrie 2011, un alt chinez a investit 3 milioane de dolari intr-un complex-azil pentru batrini pe malul lacului. Ceea ce este interesant, este faptul ca acest oras este situat intr-o pozitie foarte buna geografic, linga o autostrada de proportii care face legatura in scurt timp cu Chicago, Detroit, Cleveland, Pittsburg, Columbus si Inidianapolis, fiind si al patrulea oras ca marime din Ohio. Am dat acest exemplu,dar pot continua cu pagini intregi, pentru a vedea modul cum gindesc ei investitiile si cumpara tot ce misca si este strategic in planul lor.
O companie chineza – Sinomach (de stat), a cumparat de curind, conform publicatiei Idaho Statesman, peste 70 de kilometri patrati de teren pentru a dezvolta un complex tehnologic la sud de aeroportul Boise, deci foarte aproape de zone cu infrastructura bine pusa la punct. Structura marelui complex va urma exact proiectul din China, a unui mare centru tehnologic din sudul tarii. Aceasi companie este in tratative avansate pentru a cumpara terenuri si a construii diverse obiective in state ca Ohio, Michigan, Pennsylvania si Idaho. Ei sint interesati in dezvoltarea de tehnologii pentru transmisii electrice si surse solare alternative.
Compania China Ocean Shipping Company, a intrat in proprietatea porturtilor din Long Beach, California si Boston, Massassuchets, depunind garantii financiare pentru cumpararea altora de pe coasta Golfului Mexic.
Trebuie sa amintesc ceva care nu foarte multi cittori stiu si anume ca, China are in proprietate accesul la porturile de intrare si iesire din Canalul Panama.
Dar cel mai rau, pare sa fie faptul ca multi politicieni din diferite state , depind in legislaturile lor, de investitiile chineze. Daca acesti investitori chinezi nu vin in zona sau nu cumpara masiv si pun bani la bugetele locale, acesti politicieni risca major sa piarda scaunele calde pe care stau si in consecinta, ei vind totul catre chinezi si fac banii necesari comunitatii si pentru buzunarul lor, fara ca populatia zonei sa realizeze impactul.
Acest lucru se va intimpla foarte curind cu Romania, cind vor fi vindute cele mai bogate zone in resurse din tara pantru a face bani, in ideea de a mentine puterea politica devastatoare, care se va mindrii ca au adus investitori, dar cu ce risc….
Nu cu mult timp in urma, in Boton Rouge, primarul Kip Holden a oferit guvernului chinez, proprietatea si dreptul de operare a unei noi autostrazi cu plata, din zona orasului, daca chinezi vor furniza fondurile necasare pentru continuarea construirii ei pina la final si repararea ei in standarde, pentru ca muncipalitatea nu mai avea bani. Este posibil ca acesti chinezi sa aiba in proprietate porturi, autostrazi importante si cai de comunicatii, o intreaga infrastructura din SUA din cauza saraciei din America? Uite ca se poate si este adevarat.
Pe acesti americani si pe ambasadorul lor in Romania, Gitenstein, ii adora si le decerneaza premii Basescu si alti tradatori de tara, iar ei ne dau sfaturi de a ne tine promisiunile fata de organizatiile financiare internationale si a plati la timp , in timp ce la ei in tara totul este dat peste cap si isi vind camasa dupa ei pentru a-si pastra un nivel de viata cit de cit decent. Pina cind? Nu prea mult.
Un articol recent din The New York Times ne arata ca “un grup masiv de investitori din China, au cumparat si sint in proces de a o face mai departe, apartamente de lux in cadrul proiectului Atlantic Yards din Brooklyn. Chinezi si-au exprimat interesul de a mai investii multe sute de milioane de dolari, pentru a ocupa in mare parte acest proiect din inima Americii. Pe de alta parte, companiile chinezesti au semnat un contract fabulos pentru a lua in “lease” cea mai mare parte din Empire State Building si 1 World Trade Center”. Ce ar mai trebui spus?
Mergind mai departe, trebuie sa spunem ca acesti chinezi nu s-au limitat numai la constructii si infrastructura, ei cumparind drepturi asupra rezervelor strategice de gaz natural si petrol de pe intreg teritoriul SUA. Doua mari companii chineze sint implicate in acest “efort”.
Prima, este China National Offshore Oil Corporation(CNOOC), in intregime proprietate a guvernului chinez.
Wall Street, scrie intr-un recent articol, ca “CNOOC si SASAC (State-Owned Assets Supervision and Administration Commission of State Council), vor avea impreuna drepturile si resposabilitatile fata de shareholders (actionarii) in numele guvernului, pentru o serie mare de exploatari de gaze si petrol”.
A doua mare companie chineza, care este implicata masiv in economia americana, este Sinopec Corporation. Sinopec Group, este cel mai mare actionar (75% in proprietate) a lui Sinopec Corporation, iar Sinopec Group, este in totalitate companie de stat chineza. Compania este implicata in multe proiete energetice si detine in proprietate mult terenuri in SUA.
Mai jos, va prezint o lista publicata de Wall Street Journal, cu aceste doua companii uriase chineze, mai précis cu modul agresiv in care au cumparat in diferite zone ale SUA, dreptul la petrolul si gazul natural american.
Colorado: CNOOC a cistigat o treime din actiunile, pentru cei 800 de acri de teren in nord estul statului Colorado si sud estul statului Wyoming, printr-un “pact” de 1,27 miliarde de dolari, cu Chesapeake Energy Corp.
Louisiana: Sinopec are o treime din cei 265.000 acri in Tuscaloosa Marine Shale, dupa o afacere in care a bagat 2,5 miliarde de dolari cu Devon Energy.
Michigan: Sinopec a cistigat o treime din cei 350.000 de acri de teren, platind 2,6 miliarde de dolari, in care este implicata in afacere cu Devon Energy.
Ohio: Sinopec a cumparat o treime din actiunile lui Devon Energy pentru cei 235.00 de acri ai Utica Shale, printr-un contract pentru care a platit 2,5 miliarde de dolari.
Oklahoma: Sinopec a achizitionat 35% din cei 215.000 de acri de teren ai Devomn Energy, pentru peste 2 miliarde de dolari.
Texas: CNOOC a achiztionat o treime din cei 600.000 de acri de teren ai Chesapeake Energy din Eagle Ford Shale, pentru care a platit 2,16 miliarde de dolari.
Wyoming: CNOOC a achizitionat actiuni in valoare de 33% din cei 800.000 de acri de teren in nord estul statului Colorado si sud estul statului Wyoming, dupa un “pact” cu Chesapeake Energy. Tot in acelasi stat, Sinopec a platit pentru 33% din cei 320.000 de acri de teren ai lui Devon Energy , ca parte a unei intelegeri pentru care chinezii au platit 2,7 miliarde de dolari.
Golful Mexic: CNOOC, a achizitionat un pachet de actiuni al Statoil ASA si sase puturi de exploatare ale lui Nexen Inc., de mare adincime in apele golfului.
Iar in aceste conditii, Obama discuta de independenta energetica a SUA? Sa nu stie el adevaraul sau sa se bazeze pe ignoranta americanilor si pe un sistem capitalist in care minciuna este fabricata la cele mai inalte standarde.
Romania va avea aceasi soarta, daca acest sistem capita;ist va continua sa existe si la conducere vor fi aceasi tradatori din partide si grupari politice de circari si vinduti.
In acest moment, China sterge podeaua cu americanii in plan economic mondial si nu face decit sa ii discrediteze pe ei si acest sistem capitalist care a permis sa se ajunga aici, pentru a umple buzunarele unora pentru care nu mai comnteaza ca statele lor sint vindute, pentru ca oricum banii lor si chiar ei, sint in paradisurile fiscale si pe plajele insorite, lasind milioane de oameni in saracie si sa munceasca pentru firmele chinezesti sau sa faca concurenta cu chinezi pe locuri de munca in tara lor.
Va urma sa detaliez in articolul urmator, cu date interesante, modul cum americanii devin pe zi ce trece sluga “colonistului chinez”.

Adrian Cosereanu

preluare de pe sursa:
http://www.alternativaromaniei.com/index.php?option=com_content&view=article&id=979:se-va-numii-sua-statele-unite-ale-chinei-planul-chinez-de-stabilire-a-unor-orase-chinezesti-si-zone-economice-speciale-in-sua&catid=1:latest-news&Itemid=50

17 februarie 2013

America,o natiune cumparata, care devine fara stirea omului de rind, o provincie chineza. Americanul va muncii pentru statul chinez, va minca de la producatorul chinez si se va imbraca si incalta de la aceasi sursa chinezeasca.


De curind, o mare firma chineza a facut o oferta, fara concurenta, pentru achizitionarea lantului imens de cinematografe AMC din SUA. Suma oferita este de 2,6 miliarde de dolari

O alta firma chineza, a oferit recent 1,8 miliarde de dolari pentru a cumpara marele producator de echipament aeronautic si de avioane Hawker Beechcraft.
In Decembrie, cu o luna in urma, a fost anuntat un grup de firme chineze care ar achizitiona contractul de “lease” al marii companii de asigurari AIG, pentru unitatea de avioane din portofoliu lor, pentru suma de 4,23 miliarde de dolari, raminind ca acesti chienzi sa faca asigurarile pentru liniile aeriene.
Cu citeva zile in urma, Federal Reserves, practic banca Centrala a SUA, a anuntat ca va permite bancilor chineze sa cumpere prin licitatie, banci americane.
Un proiect de 190 milioane de dolari, pentru construirea unui pod in Alaska, a fost oferit unei firme chineze.
Un contract de 400 de milioane de dolari, a fost oferit unei firme chineze pentru renovarea podului Alexander Hamilton din New York.
O alta firma chineza a cistigat licitatia pentru un proiect de constructie a unui pod intre San Francisco si Oakland. Contractul este de 7,2 miliarde de dolari.

Uniformele lotului Olimpic al SUA au fost fabricate in China.
Peste 85% din pomii de Craciun artificiali din SUA, au fost confectionati in China.
Noul turn World Trade Center, va include sticla fabricata in totalitate in China.
Noua statuie a lui Martin Luther King, din National Mall, a fost construita in China
In 2000, consumatorii americani chletuiau 102 miliarde de dolari pentru cumpararea produselor chinezesti din magazinele din SUA. In 2011, aceasi americani cumparau in valoare de 399 de miliarde de dolari produse chinezesti din magazinele din SUA.
SUA cheltuie mai mult de patru dolari, pentru bunuri si servicii din China, pentru fiecare dolar cheltuit de chinezi pentru a cumara produse din America.
Cu o luna in urma, The New York Times ne anunta ca un Jeep Grand Cherokee, care costa 27.490 de dolari in SUA, costa aproape 85.000 de dolari in China, multumita tarifelor puse de chinezi, la care americanii nu pot riposta.
Economia chineza a crescut de 7 ori mai repede decit cea Americana, in ultimi zece ani.
SUA a pierdut 32% din locurile de munca din sectorul de productie, din 2000 pina in 2011. Americanii au pierdut peste 50.000 de locuri de munca pe luna, de cind China a intrat in World Trade Organization, in 2001. SUA a pierdut 56.000 de unitati economice de diferite marimi din 2001 pina in 2011. Americanii pierd 500.000 de locuri de munca pe an, numai din relatia economica cu China, in fiecare an.
In 2010, China producea automobile, dublu fata de SUA.
De cind GM a primit cautiunea financiara pentru a iesii din criza, peste 70% din automobilele lor au fost construite in afara granitelor cu preponderenta in China sau in alte locuri, dar cu componente majoritar din China. Dupa ce a fost scoasa din faliment cu banii americanilor, General Motors este in momentul de fata implicata in 11 contracte in sume fabuloase cu companii din proprietatea guvernului chinez.
In 1998, SUA avea 25% din exportul de high-tech mondial, iar China numai 10%. In 2008, SUA avea mai putin de 15%, iar China inregistra un export mondial de high-tech de 20%.
Numarul unu in exportul chinezesc, il constituie computerele si echipamentele electronice.
Surprinzator, numarul unu in exportul American catre China, il constituie exportul de deseuri, gunoiae industriale si materiale refolosibile.
Deficitul comerical al SUA in relatia cu China, este acum de 28 de ori mai mare decit era in 1990. In 1985, acest deficit era de 6 milioane de dolari pentru un an. In Noiembrie 2012, deficitul era de 28,9 miliarde de dolari.
China consuma in acest moment mai multa energie decit SUA.
China consuma in acest moment mai mult ciment decit intreg globul. China produce de doua ori mai multa bere decit SUA. China produce de trei ori mai mult carbune decit SUA si de 11 ori mai mult otel decit americanii.
Ceea ce este interesant , este faptul ca in acest moment, China este furnizorul numarul unu mondial pentru componente strategice ale sistemului de aparare al SUA. Cu numai doua luni in urma US Senate Committee on Armed Services, a gasit ca mai mult de un million de subansamble contrafacute de chinezi au fost incluse in Departamentul de Aparare al SUA.
China are in acest moment , mai multi doctori in inginerie, decit SUA.
Doctorul Jerome Corsi, spune ca in acest moment , sint in SUA, peste 257 de zone libere de comert, de care chienzii profita din plin, iar populatia Americana nu stie sa citeasca si este mintita cu nerusinare, asa cum se intimpla si in Romania, din pacate.
Profesorul Yu Qiao de la Universitatea Tsighua, din Beijing, sugera de curind ca ar trebui sa se urmareasca un plan prin care sa se transforme datoria SUA catre catre China in ceva “tangibil” si voi veni cu date despre programul propus de cunoscutul profesor chinez,cu mare audienta la guvernul chinez.
Romania, trebuie sa inteleaga faptul ca acesta este cursul, indifferent ce dorim noi, pentru ca americanii au deschis cai pe care noi si nimeni nu le mai poate inchide in fata chinezilor. Trebuie ca romanii sa inteleaga faptul ca acesti chinezi nu cistiga peste tot si aduc si prosperitate unor tari, fara sa le fure resursele si sa ii faca sclavi, dar deocamdata noi avem la conducerea Romaniei, niste ciurucuri politice, multumite cu spagi de servitori si care se milogesc la americani pentru orice decizie iau, uitind ca ei sint milogii chinezilor. Romania are un ambasdor American la Bucuresti, care incearca sa ne invete sa ne tinem de promisiuni daca dorim sa ne ofere toata atentia, dar el nu este intrebat cum isi tin promisiunile cei din clasa politica americana fata de poporul care i-a ales si cum se termina cu bataia de joc in SUA si dominatia chineza pe toate fronturile.

Adrian Cosereanu  
preluare de pe sursa:
http://www.alternativaromaniei.com/index.php?option=com_content&view=article&id=980:americao-natiune-cumparata-care-devine-fara-stirea-omului-de-rind-o-provincie-chineza-americanul-va-muncii-pentru-statul-chinez-va-minca-de-la-producatorul-chinez-si-se-va-imbraca-si-incalta-de-la-aceasi-sursa-chinezeasca-&catid=1:latest-news&Itemid=50

15 ianuarie 2013

Criza Romanismului


mircea eliade Criza RomanismuluiDe la o vreme, de când se discută tot, a început să se discute şi „românismul”. Lucrul acesta e destul de ciudat. Românismul nu se discută; el se afirmă-pe toate planurile vieţii. Nu-ţi poţi discuta destinul biologic; poţi cel mult să emigrezi sau să te sinucizi. Suntem români prin simplu fapt că suntem vii. A afirma evidenţa aceasta nu înseamnă nici măcar a fi „naţionalist”; înseamnă a constata realitatea, a vedea lucrurile aşa cum sunt. Că unii nu vor să le vadă, asta e treaba lor. Unui om cu bun simţ, însă, trebuie să i se pară cel puţin exagerată această dorinţă nepotolită de a discuta în jurul noţiunii de „român” şi „românism”. Altceva ni se poate cere: să adâncim înţelesurile românismului, să-i găsim valorile sale universale, să creeam în cadrele românităţii-adică, într-un cuvânt, să nu încetăm de-a rămâne vii şi de-a creea.A renunţa la „românism”, înseamnă, pentru noi, românii a renunţa la viaţă, a te refugia în moarte. Sunt oameni care au făcut asta. Dumnezeu să-i ierte! Dar de când suntem datori noi, majoritatea oamenilor vii din această ţară, să „discutăm” cazul câtorva sute de mii de nefericiţi care şi-au ales, din prostie sau lipsă de bărbăţie, singuri moartea? Românitatea, adică organismul acesta viu la care participăm cu toţii, îi elimină de la sine. Toată inerţia lor de celule moarte este zadarnică; mai curând sau mai târziu se vor desprinde firesc şi vor cădea.Lucrurile acestea le credem la mintea omului şi cunoscute -cât de obscur- oricărui creier matur.
………………………….
Din întâmplare, însă, am încă proaspete în minte lecturile lui Eminescu, Haşdeu, Iorga şi Pârvan.
………………………….
Oamenii aceştia au fost oameni vii şi ca atare, au gândit şi au creat româneşte. Poate fără ştirea lor; dar au creat valorile noastre spirituale, au înălţat românismul la valoare universală. Orice român care vrea să participe conştient la viaţa spirituală sau socială a ROMÂNIEI, trebuie să-şi asimileze valorile acestea, trebuie să-şi asimileze tradiţia EMINESCU-IORGA -PÂRVAN. Ar fi necomplet altminteri. Ar fi anorganic.Lucrurile stând astfel, mă minunează pe de o parte acei oameni care te scot fascist fără voia ta pentru că ai pomenit de „românism”- pe de altă parte cei care te acuză de trădare sau indiferenţă dacă nu strigi de 12 ori pe zi „românismul să prospere”.
………………………….
Îmi închipuiam că toată lumea e de acord asupra destinului nostru de-a fi români şi de-a rămâne români, oricum ar bate vânturile. Îmi închipuiam, că nimeni nu poate renunţa la Eminescu decât cu riscul de-a muri spiritualiceşte, de-a ajunge nefertil şi mizer. Iată că astăzi, cel puţin pentru o anumită parte din oameni, lucrurile s-au schimbat. A te mărturisi „român” poate însemna, pentru aceşti oameni, foarte multe ofense grave ………………. mercenar, dacă nu chiar mai rău. Să nădăjduim că lucrurile acestea nu le crede nimeni, că nu le cred nici măcar cei care le scriu. Altminteri ar fi într-adevăr grav. Căci asupra lui KARL MARX un român poate să spună „da” sau „nu”- şi nu se supără nimeni. Dar asupra tradiţiei EMINESCU -IORGA – PÂRVAN nu se poate spune decât „da”. Peste aceste valori nu poate trece nimeni dintre noi. Le poate critica, le poate completa, le poate duce mai departe – şi fiecare dintre noi e obligat s-o facă- dar nu le poate renega. Asta, încă o dată, nu înseamnă a face „naţionalism”, pe stradă sau în artă. Înseamnă pur şi simplu a-ţi vedea de treabă, în colţişorul tău, împăcat cu pământul românesc, şi cu cerul de deasupra.
………………………………
Fiecare dintre noi e dispus să-şi dea sângele ca să-şi apere sănătatea mamei. Fiecare e tot atât de prompt să-şi dea sângele pentru ţară. Dar nu în fiecare zi, la cafenea şi la întrunire, în tren şi pe câmp. E oarecum indecent să vorbeşti despre sângele pe care eşti gata să-l verşi pentru ţară, de sacrificiul vieţii tale pentru „prosperitatea neamului”. Ţara şi neamul au nevoie de tine şi în împrejurări mai puţin solemne. Deocamdată ţi se cer să cobori din tramvai prin scara din faţă, să nu scuipi pe stradă, să nu primeşti bacşiş, să nu te vinzi partidelor, să nu-ţi treci copii prin şcoală prin proptele, să aduci cinstea întâi în familia ta şi apoi la tribuna politică, să-ţi faci o cultură solidă ca să nu ne ia înainte bulgarii şi australienii, să nu mai spui „las-o încurcată” de câte ori e vorba de un act în care ţi se cere muncă şi perseverenţă, şi alte lucruri mici de felul acesta. Fără îndoială că nu cu asemenea lucruri mici se clădeşte o ţară şi o cultură bărbătească. E nevoie, pentru aceasta de mesianism, de nebunie, de muncă ucigătoare – ca să nu mai spunem că e nevoie de geniu şi de sfinţenie. Dar nu oricărui cetăţean i se pot cere asemenea eforturi. În schimb, se cere mai puţin lichelism, mai puţin jemenfischism, mai multă cinste, mai mult nerv. Dacă toţi oamenii ar fi dispuşi să realizeze în viaţa lor de fiecare zi aceste „lucruri mici”- se vor găsi destui oameni mari care să creeze şi să organizeze România pe care o merită urmaşii noştrii.
MIRCEA ELIADE (VREMEA -an VII, nr. 375, febr.10, 1935)


preluare de pe sursa:

http://foaienationala.ro/criza-romanismului.html

Eminescu, gazetarul intolerabil




caricaturi cu mihai eminescu 1 Eminescu, gazetarul intolerabilIgnoranta, interesele politice si propagandistice derizorii, dar si reaua credinta sau ostilitatea unor alogeni au deformat de atâtea ori adevaratul spirit al operei lui Eminescu – poetul si ziaristul. Destinul acestei opere s-a dovedit a fi tot atât de dramatic, precum destinul omului care a creat-o, precum biografia sa. G. Calinescu sublinia într-o celebra conferinta rostita la Academia Româna, în 1964, la împlinirea a 75 de ani de la moartea celui ce a scris „Oda, în metru antic“, ca viata acestuia „se confunda cu opera, Eminescu n-are alta biografie“. Dar, când facea aceasta remarca, marele critic avea în vedere opera poetica („el a scris în versuri o zguduitoare biografie“). Eminescu a scris însa o biografie tot atât de zguduitoare si în proza de ziar, rodul, de altfel, al singurei sale profesii si al unei vocatii paralele, cum observa Serban Cioculescu într-un articol aparut în „Revista Fundatiilor Regale“, din 1939, când trecuse o jumatate de secol de la moartea Poetului. Cele doua biografii si vocatii se întrepatrund si se contopesc într-o personalitate complexa si unitara. „Istoricii literari“ – prevedea Perpessicius – „vor stabili într-o buna zi cât de unitara a fost existenta materiala si sufleteasca a poetului, câta prezenta artistica si ideologica este în articolul sau de ziar ca si în poema cea mai hieratica…“
Fara îndoiala ca – îndeosebi în perioada când a lucrat la „Timpul“ – Eminescu considera munca sa de ziarist mai importanta si, oricum, mai urgenta decât cea de poet. O dovedesc daruirea, rigoarea documentarii din cele mai diverse si mai autorizate surse, gravitatea, intransigenta, pasiunea („Pasiunea înalta, pasiunile înjosesc“ e o magnifica reflectie a sa care a si fost selectata într-o antologie de maxime celebre din întreaga lume) si, nu în ultimul rând, arta (acesta este cuvântul) cu care a practicat ziaristica. Întrebarea ce o adresa cuiva care îl îndemna sa mearga sa se odihneasca: „pe cine sa las în locul meu?“, invocata simplist si tezist în „obsedantul deceniu“, tulbura într-un sens mult mai profund. Era vorba, în fond, de asumarea unei misiuni cu tot ce implica ea, nu doar de o slujba, de un job, cum se zice astazi cu un barbarism cel putin rizibil, pentru a câstiga o pâine. Si, la urma urmei, pe cine ar fi putut lasa Eminescu în locul lui?! Pe cine ar putea lasa Eminescu si astazi în locul lui?!
Al. Oprea sustinea într-un studiu consacrat gazetarului de la „Curierul de Iasi“, „Federatiunea“ si „Timpul“ ca Eminescu gazetarul nu a fost un doctrinar, încât trebuie judecat ca atare. Avea, desigur, o ideologie, dar nu era decât un mare ziarist, cel mai mare ziarist român pâna în prezent si, pe cât se poate omeneste prevedea, greu de egalat vreodata. Unii au vazut bine în Eminescu un om al metodei, al sistemului si „nu al reactiilor subiective lipsite de elaboratie intelectuala“. E limpede, în orice caz, ca sintagma „elaboratie intelectuala“ este cum nu se poate mai definitorie în ceea ce-l priveste. Altminteri, lipsa elaboratiei intelectuale a constituit una dintre tristele realitati de la noi pe care le-a denuntat, cum numai el stia sa o faca, gazetarul Eminescu: „N-are cineva într-adevar decât sa deschiza o teza de licenta, s-asculte prelectiuni la universitati – esceptam pe cele de matematica – sa citeasca ziare si brosuri, sa citeasca proiecte si paraproiecte de legi din Camera, s-asculte discutii în Adunari si se va convinge ca o numeroasa clasa de oameni nu-si întrebuinteaza mintea la nimic alta decât la reproducerea de vorbe din carti straine, ca propria munca intelectuala se reduce la nimic“
Neabdicând nici o clipa si sub nici un motiv de la codul si convingerile sale, care erau ale unui patriot lucid, luminat, Eminescu sanctiona cu severitate lenea balcanica, smecheria, miticismul, inclusiv cel al colegului sau de la „Timpul“, Caragiale, formele fara fond, impostura. Si asta nu în termeni generali, ci de fiecare data cu referiri si exemple concrete, pe deplin elocvente. „E o pura naivitate din partea «Românului» (ziarul liberal cu care s-a aflat în permanenta polemica – nota mea C.C.) de a-si închipui ca noua ne sunt necunoscute definitiunile ce le copiaza dumnealor din Dunoyer sau J.B.Say“.
Forta incomparabila a condeiului dublata de competenta si de o vasta informare faceau ca discursul lui Eminescu sa fie citit cu religiozitate si ascultat, atât de prieteni cât si de adversari. Criticul Mihai Ungheanu scria în volumul sau „Fiii risipitori“ ca „Un om ca Eminescu devine intolerabil pentru ca trebuie ascultat“. Si nu doar de contemporanii sai, între care erau totusi câtiva scriitori si ziaristi de vaza, de ar fi sa-l pomenim doar pe C.A. Rosetti.
El este intolerabil si pentru unii dintre contemporanii nostri. Un play-boy aproape centenar, purtat, precum moastele sfintilor, pe la toate televiziunile si radiourile, cu pretentii de mare boier al spiritului, istoric nu o data penibil de aberant, dupa ce pâna în 1990 si-a petrecut viata prin Africa, a venit sa ne dea nu numai lectii de istorie imaginata de el, ci si de eminescologie. Printre altele, ne-a spus ca opera jurnalistica a lui Eminescu nu ar fi trebuit sa fie editata, pentru ca e „reactionara“ si neeuropeana. Unde si când am mai auzit noi ca Eminescu e „reactionar“, iar ziaristica sa, dar si o buna parte din cea poetica erau tinute sub obroc? Daca pleziristul istoric nu stie, îi spunem noi: în epoca regimului stalinist din perioada imediat urmatoare ultimului razboi mondial, când valorile culturii noastre nationale erau bagate dupa gratii, la propriu si la figurat. Faptul ca pe atunci seninul si fericitul istoric nu se afla pe aici nu-l scuza pentru enormitatea pe care a debitat-o cu nonsalanta, ci mai degraba îl acuza. Batrânul liberal cu strabunici pe care Eminescu, e drept, i-a cam vestejit în „Timpul“, are tot dreptul sa nu-i placa ziaristica lui. Oricum, pe Eminescu, vorba congenialului sau Nichita Stanescu, îl doare în cenusa de ceea ce-i place sau nu istoricului ratacitor, dar a afirma ca opera sa publicistica nu trebuia editata e o afirmatie de o insolenta impardonabila. Fie si pentru ca ea a readuce în memoria românilor fapte terifiante. Si asta nu e frumos…
Munca intelectuala trebuia sa fie în conceptia lui Eminescu corespondenta muncii productive a „claselor de jos“, cum le numea el, clase carora prim-redactorul ziarului „Timpul“ le-a acordat o speciala atentie ori de câte ori în discutie a survenit problema eficientei si progresului. O problema de o actualitate perpetua. Aplicat, fireste, ca ziarist, la realitatea societatii românesti a vremii sale, Eminescu se ridica, totodata, deasupra evenimentialului, la sensurile mari, cu bataie lunga în timp, iar câte o fraza care sintetizeaza magistral, câte o concluzie, uneori interogativa, parca au fost scrise aseara, cu putin înainte ca ziarul sa intre în tipografie. Depasindu-si net epoca, Eminescu devine un model permanent de gândire si actiune – „modelul scriitorului român, cerebral, activ, angajat, capabil de a se subordona ideii. Acesta este marele model al literaturii române“ – crede pe buna dreptate Mihai Ungheanu în cartea amintita.
Presa româneasca a avut, de-a lungul timpului, mari gazetari, mari arhitecti de ziare si reviste, iar, mai nou, performeri incontestabili si în domeniul jurnalisticii audiovizuale. În epoca postbelica cel putin doua nume sunt emblematice din acest punct de vedere: George Ivascu si Octavian Paler. Mihai Eminescu a ramas însa Prim-Redactorul presei noastre. Un motiv în plus ca acel ce opteaza pentru nobila profesie de ziarist de limba româna sa se dovedeasca vrednic de aceasta meserie. Nivelul pe care l-a impus Eminescu e greu de atins, dar, vorba lui Calinescu, însasi dorinta de a fi e sublima. Evocându-l pe Ion Barbu, cu acel tulburator elogiu privindu-l pe E. Lovinescu – „El, singura noastra ratiune de a scrie!“ – Lucian Raicu marturisea: „Ma trec fiori amintindu-mi aceste cuvinte. Daca aceasta este Critica, nu e usor sa fii critic“. Parafrazând, am putea spune: Daca gazetaria e cea pe care a facut-o Eminescu, nu e usor sa fii ziarist. Altminteri, riscam tot mai mult si mai iresponsabil sa fim pusi, cum zicea Nichita Stanescu, în fata unei revendicari teribile: Eminescu sa ne ceara ultimativ: „Dati-mi limba înapoi!“. Restitutio in integrum ce ne-ar lasa literalmente goi…
autor: Constantin Coroiu
sursa: Revista Cultura
preluare de pe sursa:
http://foaienationala.ro/eminescu-gazetarul-intolerabil.html#more-9251