Se afișează postările cu eticheta Discovery. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Discovery. Afișați toate postările

19 noiembrie 2011

Viteza de inversare a polilor magnetici ai Pământului a crescut


Viteza de inversare a polilor magnetici ai Pământului a crescut 

Polul nord magnetic, situat de secole in Insula Ellesmere din Canada, s-a deplasat spre Rusia. Viteza de deplasare a crescut, in ultimii zeci de ani, pana la aproximativ 64 de kilometri pe an. Omenirea se intreaba, cu ingrijorare, cand se va produce inversarea polilor magnetici.

Pare improbabil, dar este adevarat: polul nord magnetic se deplaseaza mai repede decat in orice perioada din istoria omenirii, amenintand totul, de la siguranta sistemelor de transport moderne pana la rutele traditionale de zbor ale pasarilor migratoare, informeaza The Independent.

Oamenii de stiinta spun ca nordul magnetic, care vreme de doua secole a fost situat in pustietatea de gheata a Canadei, in prezent s-a deplasat spre Rusia cu o rata de 40 de mile (aproximativ 64 de kilometri – n.r.) pe an.

Viteza de deplasare a crescut cu o treime in ultimii zece ani, determinand speculatii potrivit carora polul magnetic s-ar putea “rasturna”, provocand inversarea polului sud de pe busole, mai degraba decat a polului nord, lucru care se intampla de trei pana la sapte ori, la fiecare milion de ani.

Deja fenomenul cauzeaza probleme in domeniul aviatiei. Aeroportul international Tampa din Florida a trecut la redenumirea celor trei piste, care sunt in comun cu cele mai multe aeroporturi din SUA. Acestea sunt identificate prin numere, care corespund cu directia, in grade, ce sunt aratate de busola.

Deplasarea actuala a nordului magnetic, de la pozitia Insulei Ellesmere din Canada, a mutat acul busolei cu aproximativ un grad la fiecare cinci ani, determinand Administratia Aviatica Federala din Statele Unite sa reevalueze numele pistelor de zbor, din intreaga tara, la fiecare cinci ani.

Geologii cred ca polul nord magnetic al Pamantului (care este diferit de Polul Nord, axa pe care se invarte Terra), se muta in urma modificarilor din miezul Planetei, care contine fier lichid. Inregistrarile indica faptul ca pozitia polului abia s-a deplasat in primele decenii, dar aproximativ din anul 1904, aceasta a inceput sa se miste cu o rata de noua mile pe an.

Viteza a crescut in mod semnificativ din 1989. Nimeni nu poate prezice impactul “inversarii polilor”, din moment ce nu s-a intamplat de 780.000 de ani, cea mai lunga perioada stabila din ultimii 5 milioane de ani.

“Campul magnetic se schimba in timp. Inversarea dureaza de obicei aproximativ 10.000 de ani. Si acum 10.000 de ani in urma nu exista civilizatie. Aceste procese sunt lente”, a declarat geofizicianul Jeffrey Love, de la US Geological Survey din Colorado, pentru Discovery News.


preluare de pe sursa: http://piatza.net/viteza-de-inversare-a-polilor-magnetici-ai-pamantului-a-crescut/

10 noiembrie 2011

Au descoperit fizicienii din SUA „o nouă forță a naturii”?

Tevatron
Potrivit agenției de presă AFP, este posibil ca o echipă internațională de fizicieni să fi descoperit o nouă particulă elementară, sau o posibilă forță necunoscută a naturii, cu ajutorul acceleratorului de particule Tevatron, din cadrul Fermilab, laborator aflat sub coordonarea Departamentului de Energie al SUA.
Potrivit declarațiilor unor specialiști, noua descoperire ar putea oferi indicii cu privire la masa obiectelor și la felul în care acestea o obțin, una dintre cele mai aprinse preocupări actuale ale Fizicii.
„Poate fi vorba despre o forță dincolo de orice cunoaștere. Dacă se confirmă, are potențialul să deschidă o lume a interacțiunilor cu totul nouă”, a declarat pentru AFP Giovanni Punzi, șef al echipei internaționale de savanți din cadrul CDF (Collider Detector at Fermilab) care analizează în aceste momente datele obținute.
Oamenii de știință susțin că descoperirea nu are legătură cu „Particula lui Dumnezeu”, adică bosonul Higgs, o particulă elementară ipotetică pe care experții o caută cu ajutorul acceleratoarelor de particule, pentru a explica de ce obiectele au masă.
„Bosonul Higgs este e piesă dintr-un puzzle pe care deja îl avem. Pe când ceea ce tocmai s-a descoperit este ceva care depășește acestă frontieră – o nouă interacțiune, o nouă forță. Singurul lucru cert este că nu avem de a face cu bosonul Higgs, se comportă diferit. În timp ce Particula lui Dumnezeu s-ar dezintegra în quarci grei (denumiți top și bottom), particula descoperită se desprinde în quarci normali”, a mai adăugat Punzi.


Oamenii de știință analizează descoperirea din SUA și urmează să iasă la rampă cu noi declarații publice. Tevatronul a fost cea mai puternică mașinărie din lume pentru acest soi de cercetare până în 2008, atunci când LHC a devenit operațional la CERN.
Sursa: Discovery


preluare de pe Sursa: MISTERELE LUMII

3 septembrie 2011

Conducătorii lumii de azi, fiinţe diabolice? Ce sunt “Reptilienii”….


Ati vazut , cred , destule emisiuni si ati citit cu siguranta despre…. “reptilieni”.

Ei bine, fara a va retine prea mult, – vom prezenta un scurt articol pe acesta tema, insotit de cateva fotografii sugestive reprezentand pe unii dintre conducatorii lumii de azi in ipostaze nu tocmai…. umane, ca sa zicem asa.

Intre ei este si Traian Basescu, – nu pentru ca ar fi un personaj important la scara mondiala, ci pentru ca slujeste cu devotament interesele oculte ale…. UNORA.

Ale celor despre care vorbim mai jos.

Suntem siguri ca unii dintre cititori vor spune ca fotografiile sunt trucate.

Este dreptul lor sa sustina asta. Insa noi am recurs la analiza efectuata de un specialist in prelucrarea de imagine ( Dumitru Romanescu) care ne-a asigurat ca imaginile nu par a fi fost supuse unei prelucrari!



Despre “Reptilieni”

Reptilienii sunt niste fiinte de origine extraterestra, aflate foarte jos pe scara evolutiei, care se afla si pe planeta noastra de mii de ani.

Ei sunt descrisi ca fiind monstruosi, uneori avand solzi in loc de piele si avand un aspect de reptile, serpi, balauri, dragoni.

Reptilienii incearca sa traiasca ca paraziti, in simbioza cu fiintele umane.

Nu sunt capabili sa aiba sentimente, de aceea ei se hranesc cu cele umane, insa cu cele inferioare (frica, manie, ura, suferinta, durere).

         Exista si alte fiinte care provin din alte locuri ale Universului si care au luat contact cu planeta noastra, cum ar fi cei numiti “Marii Blonzi”, care sunt foarte evoluati spiritual, puri, frumosi si a caror natura esentiala este iubirea si intelepciunea.

Traditiile spirituale vorbesc despre aceste doua tipuri de fiinte ca fiind demoni, respectiv ingeri.

         Francmasonii care au contact si sunt sunstinuti de Reptilieni, urmaresc sa creeze si sa mentina pe aceasta planeta o stare de mizerie, ignoranta si suferinta, pentru a crea mediul propice de dezvoltare al acestor fiinte, care in schimb le ofera francmasonilor putere efemera in aceasta lume.

Majoritatea razboaielor sunt provocate si intretinute de francmasoni, pentru a crea un climat prielnic reptilienilor.

Francmasonii considera campurile de lupta ca fiind altare de sacrificiu pentru demonii lor.

Campurile de razboi, pline de durere si sange, sunt “hrana” preferata a acestor entitati.

Acesti reptilieni-demoni traiesc de obicei intr-o dimensiune paralela lumii noastre fizice, dar exista si unii care traiesc chiar printre noi, pe aceasta planeta, avand forme umane.

Pentru a-si putea mentine forma fizica umana, ei au nevoie sa consume sange uman.

Insa in ultimii ani, datorita cresterii frecventei de vibratie a planetei noastre, reptilienilor le este tot mai dificil sa-si mentina forma fizica, umana.

Asa se face ca au aparut celebrele schimbari de forma (shift-shape) in care, in unele momente, unii “oameni” se transforma partial sau total in creaturi hidoase.

In anii ce vor urma, vom asista tot mai mult la astfel de schimbari de forma.

Reptilienii sunt constienti de faptul ca nu isi vor mai putea pastra forma umana si de aceea, prin supusii lor francmasoni incearca sa pregateasca terenul, obisnuindu-i pe oameni cu acest lucru (vezi emisiunile Discovery despre extraterestrii).

Ei incearca acum sa faca public faptul ca exista de mii de ani pe planeta noastra si ca s-au implicat in mersul istoriei, ceea ce este adevarat, insa vrand sa ne pacaleasca ca ne-ar fi ajutat in bine.

Practic, ei vor sa faca o substituire cu rasa Marilor Blonzi, care si ei au intervenit de multe ori, insa chiar pentru a ajuta omenirea in momentele cruciale.

Marii Blonzi pot interveni pentru a a-i ajuta pe oameni, insa numai daca oamenii vor cu adevarat si le cer aceasta; ei nu intervin niciodata fortat, pentru a nu viola liberul arbitru al oamenilor care le-a fost daruit de Insusi Dumnezeu.







Ipoteza 1: Masonii ascund civilizatiile extraterestre
Masonii ascund calea de mijloc, care este calea calea principiilor, a reperelor universale. In lumea acesta exista mereu loc pentru evolutie.

Dar masonii au inventat casatoria la primarie ca oamenii sa renunte la cea in fata lui Dumnezeu.

Tot ei promoveaza “vedete” care se casatoresc si se despart mai des decat altii isi schimba masina, sau care nu se casatoresc deloc…

Oamenii se vor simti in societate straini, ca si in familie.

Din cauza competitiei intre religii, ele au dorit sa arate ce au unic si nu legatura prin Iubire cu toate celelalte credinte.

Unic este si progresul, dar el este si deschiderea catre celelalte religii-surori, asa ca de prea mult ori ele s-au intors doar spre trecut, spre istoria intotdeauna unica.

Multe religii s-au transformat in muzee, cu un limbaj arhaicizat si cu conceptii asemenea.

Masonii indreapta lumea catre dezvoltarea tehnologica pentru a o evita pe cea spirituala.

Dar chiar si fiintele din alte lumi care au venit pe Pamant au fost socate de luptele fratricide dintre oameni si au refuzat sa-si dezvaluie tehnologiile, stiind ca ele ar fi folosite in mod distructiv si pentru a adanci prapastia dintre tarile bogate si cele sarace.

Masonii incearca sa ascunda existenta civilizatiilor extraterestre, pentru ca ar trebui sa imprumute de la ele nu numai tehnologia, dar si intelepciunea cu care-si organizeaza societatea.

Extraterestrii nu sunt importanti pentru evolutia spirituala, ci doar pentru cea tehnologica.

Oricum, cata vreme umanitatea va merge in continuare pe drumul masonic care distruge principiile si bunul simt, extraterestrii vor fi doar povesti pentru cei mai multi.

Drumul spiritual al umanitatii se bazeaza pe om, iar extraterestrii au devenit acum un mit chiar in slujba distrugerii principiilor pe care umanitatea s-a bazat atat de mult timp si pe care se va baza si in continuare.



Ipoteza 2: Masonii care constituie elita conducatorilor, ar fi de fapt reptilieni!
Elita conducatoare a omenirii, illuminati, varful tuturor organizatiilor masonice ar fi de fapt compus din extraterestrii reptilieni care au capacitatea de ,,morphing”-adica pot lua aparenta umana.

Politicienii de varf ar fi si ei exemplare de rasa. acesti extraterestri urmaresc sa obtina un control total asupra vietilor oamenilor.

Ei sunt carnivori – de fapt au nevoie de sange uman pentru a capta energia vitala din el, si pentru a-si mentine aparenta umana!

De asemenea sunt de-a dreptul obsedati de simboluri si de forta lor magica.

Urmaresc sa plaseze in toate vortexurile energetice obiecte, monumente, cladiri cu rolul de-a modula energia planetara, de a o colora, de a o incarca cu informatia care sa le permita un control mental si spiritual chiar de masa.

Spre exemplu, nu ar fi chiar deloc intamplator ca sediile puterii sunt aranjate cel putin ciudat in puncte cheie ale unor figuri geometrice desenate de strazi (Steaua lui David si pentagrama fiind printre cele mai folosite simboluri), sau ca in preajma unor cladiri cu cupole impresionante se afla ca din intamplare obeliscuri (obeliscurile sunt simboluri falice si cupolele sunt simboluri feminine; alaturarea lor e menita sa intensifice energia si sa creeze daca se poate chiar vortexuri artificiale).

Ce rol au asemenea vortexuri in marile orase?

Sa fie folosite pentru a domina psihic pe locuitorii lor…

preluare de pe sursa: Enigme si Conspiratii

18 august 2011

Cancerul nu este o boală, ci o nouă specie de parazit, susţine un nou studiu


Neoplasmul malign sau cancerul, aşa cum este cunoscut de întreaga lume, reprezintă o categorie de boli caracterizate printr-o diviziune necontrolată a unui tip de celule care au capacitatea de a invada alte ţesuturi din organism.

Procesul de diviziune şi cel de înmulţire necontrolată sunt declanşate de anomalii ale ADN-ului celulor canceroase. Dar s-a gândit oare cineva că aceste cancere ar putea fi noi specii care evoluează?

Un studiu a pornit de la ipoteza că fiecare cancer este o nouă specie care, ca orice parazit, depinde de gazda sa pentru a se hrăni, dar care în mod normal operează independent şi cel mai adesea în detrimentul gazdei.

Profesorul Duesberg de la Universitatea Berkeley, California, este de părere că fiecare cancer reprezintă evoluţia unei noi specii. “În ceea ce priveşte nivelul de complexitate, cancerul este comparabil cu bacteriile, dar totuşi rămâne independent, lucru înseamnă că nu depinde de celelalte celule pentru a supravieţui. El nu poate fi dirijat la fel ca alte celule ale corpului, se poate dezvolta oriunde, oricând şi necontrolat. Aceasta este definiţia unei specii. Odată ce o celulă a trecut de bariera independenţei, ea devine o nouă specie“, a declarat Duesberg.

Esenţa acestei noi teorii o reprezintă negarea faptului că tumorile se creează atunci când o mutaţie genetică determină creşterea necontrolată a unei celule. Cercetătorii susţin că acestă carcinogeneză este iniţiată de o disfuncţionalitate cromozomială ce duce la duplicarea, ştergerea, ruperea sau deteriorarea cromozomilor, alterând astfel echilibrul a zeci de mii de gene. Rezultatul este o celulă cu proprietăţi noi, adică un nou fenotip ce reprezintă o specie unică.

Noua idee lansată de profesorul Universităţii Berkeley este susţinută şi de alţi experţi din acest domeniu. “Cred că Duesberg are dreptate când critică teoria mutaţiei, susţinută de miliarde de dolari investiţi în medicamente. Până acum, foarte puţine forme de cancer au fost vindecate de acestă terapie cu medicamente, şi chiar dacă ele ajută pacienţii să mai trăiască încă şase sau nouă luni, cel mai adesea celulele canceroase găsesc o cale să revină”, a declarat Mark Vincent, oncolog înrolat în programul Regional împotriva Cancerului din Londra.

Jurnaliştii publicaţiei Discovery au realizat un interviu cu Tak Mak, unul dintre cei mai buni cercetători pe plan mondial în acest domeniu. Acesta s-a arătat nemulţumit de faptul că se investesc miliarde de dolari în industria medicamentelor, iar rezultatele se lasă aşteptate. Duesberg speră ca noua modalitate de a privi cancerul să ducă la identificarea unor terapii benefice pentru bolnavi.

Dat fiind faptul că se pot evidenţia la microscop comozomii defecţi aferenţi cancerelor aflate la debut, boala poate fi detectată mai devreme. Testul Papanicolau se bazează pe urmărirea modificărilor de formă ale celulelor cervicale, acestea indicând defecţiuni cromozomiale ce ar putea evolua spre cancer cervical.

Cancerul ar trebui să fie tratabil. El există la limita capacităţii de supravieţuire, menţinându-şi flexibilitatea evoluţiei genetice şi păstrându-şi capacitatea de a se divide la infinit. Oncologul Mark Vincent susţine că acesta ar putea fi înfrânt dacă ar fi “împins de la spate” să evolueze mai rapid decât acum, astfel încât cancerul să se autodistrugă.
Sursa: Discovery
Sursa: BLOG ENCICLOPEDIC 2 – DESCOPERA