Se afișează postările cu eticheta bauturi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bauturi. Afișați toate postările

7 octombrie 2011

Octavian Goga ar fi putut fi victima unui asasinat politic. Fostul premier ar fi fost otrăvit cu băutură


Octavian Goga ar fi putut fi victima unui asasinat politic. Fostul premier ar fi fost otrăvit cu băutură
Ramasitele pamantesti ale lui Octavian Goga ar putea fi exhumate, pentru efectuarea unei analize criminalistice, la cererea biografului sau.

Directorul Casei Municipale de Cultura Cluj-Napoca, Dan Brudascu, care este si cercetator al vietii familiei Goga, sustine teza potrivit careia poetul ar fi fost asasinat. 

Acesta a declarat marţi, 27 septembrie 2011,  pentru oradecluj.ro, că va cere autorităţilor o exhumare a rămăşiţelor lui Octavian Goga, pentru efectuarea unei analize criminalistice.

Motivaţia ar fi fost una politică, existând temerea că, într-o coaliţie cu extrema dreaptă, ar fi reuşit să câştige alegerile. 

“Goga a fost otrăvit cu băutură, la fostul hotel Continental, pe atunci New York.

Dilema s-ar putea lămuri, dacă se va realiza o expertiză criminalistică”, susţine Brudaşcu, citat de oradecluj.ro.

 
 Octavian Goga a rămas în memoria românilor atât prin poeziile sale, cât şi prin activitatea politică, care a culminat cu funcţia de şef al Consiliului de Miniştri, în perioada premergătoare celui de-al doilea război mondial.

Domeniul Goga de la Ciucea este în prezent muzeu, fiind deschis publicului.

Totodata, Brudascu a realizat o expozitie cu selectii din arhiva foto a lui Goga, care dateaza din 1938, din ultimele luni de viata ale poetului si omului politic.

Pozele îl înfăţişează pe fostul premier alături de personalităţi ale epocii, printre care regele Carol al II-lea şi viitorul rege Mihai, scriitorii Lucian Blaga, George Coşbuc, Alexandru Vlahuţă şi Victor Eftimiu, sau împreună cu soţia sa, Veturia.

  
“Vor urma şi alte grupaje tematice legate de acest subiect, inclusiv cu soţia sa Veturia (foto sus), despre care se crede că a fost multiplu agent de spionaj”, spune realizatorul expoziţiei.



preluare de pe sursa:

3 octombrie 2011

Băuturi de care să te fereşti în timpul dietei



Băuturile alcoolice şi răcoritoarele carbogazoase sunt adevăraţi duşmani ai curelor de slăbire. La fel sunt, însă, şi unele sucuri naturale, atunci când conţin zahăr. Cafeaua şi laptele cu conţinut scăzut de grăsime sunt însă recomandate.


Toată lumea ştie că pentru a da rezultate, un regim alimentar trebuie să fie dublat de renunţarea la băuturile alcoolice şi la cele răcoritoare.


Conţinutul ridicat de zahăr din băuturile alcoolice şi răcoritoare poate îngreuna procesul de slăbire, potrivit nutriţioniştilor.


Gândul a alcătuit o listă a băuturilor care nu fac deloc casă bună cu dieta.


Pe lista neagră sunt, potrivit medicului nutriţionist Mihaela Bilic, “cocktailurile, ginul tonic şi orice băutură amestecată al cărui conţinut în alcool şi zahăr nu îl cunoaşteţi” şi care ar putea avea un conţinut caloric foarte ridicat.


Mihaela Bilic, autoarea cărţii “Trăiesc, deci mă abţin”, spune că un pahar de 150 de mililitri de vin are 125 de kilocalorii, 40 de mililitri de tărie conţin 100 de kilocalorii, iar o sondă de bere de 350 de mililitri – 145 de kilocalorii, în timp ce aceeaşi cantitate de bere, dar fără alcool, are 100 de kilocalorii.


Directorul Institutului de Cercetări Alimentare, prof. dr. Gheorghe Mencini­copschi, a explicat că cele 7 kilocalorii pe mililitru de alcool sunt unele “de slabă calitate”, care pentru a fi arse “consumă rezervele de vitamine şi minerale ale organismului, scăzând rezistenţa corpului şi intoxicând ficatul şi creierul, în principal”.


Sucurile naturale sunt mai indicate în timpul curelor de slăbire, însă în niciun caz cele din comerţ, care conţin zahăr sau fructoză. În plus, chiar şi cele preparate în casă, dacă sunt consumate în exces, pot avea efect invers faţă de cel scontat, aşa că este bine să fie îndoite cu apă.


Cafeaua este recomandată în idete doar dacă este băută fără zahăr sau frişcă, pentru că inhibă apetitul, ajută la arderea grăsimilor şi are efect laxativ.


Şi laptele cu conţinut scăzut de grăsime este recomandat, deoarece oferă rapid senzaţia de saţietate.


Realitatea


preluare de pe sursa: http://piatza.net/category/sanatate/page/8/

26 septembrie 2011

Alcoolul si memoria

Alcoolul si memoria


Alcoolul afecteaza chimia cerebrala modificand nivelul neurotransmitatorilor din creier.

Neurotransmitatorii sunt mesageri chimici care transmit de-a lungul organismului semnalele ce controleaza procesele, comportamentul si emotiile umane, se arata pe site-ul How Stuff Works.

Astfel, ii face pe oameni mai putin inhibati, dar le inhiba procesul de gandire si le incetineste capacitatea de procesare a informatiilor prin intermediul ochilor, a urechilor sau a gurii.

Totodata, slabeste activitatea centrilor nervosi din hipotalamus care controleaza excitatia si prestatia sexuala – desi pofta sexuala creste, calitatea prestatiei scade – si cauzeaza somnolenta, incetinind respiratia si temperatura corpului.

Si afecteaza memoria.

Pe termen scurt, alcoolul poate cauza intreruperi ale memoriei – blackouts, care, desi sunt frecvent asociate consumului de alcool, pot fi induse si de alte substante – Xanax sau de Diazepam, de exemplu, atunci cand sunt inghitite in exces.

Consumatorii uita ce s-a intamplat dupa consum, nu numai intr-un anumit moment, dar si pe perioade mai indelungate.

Blackout-urile sunt „un exemplu viu al mariajului dintre memorie si alcool”, explica plastic pentru TOTB psihologul Mugur Ciumageanu.

 „Memoria noastra, sfioasa ca o fata mare, paleste si se tulbura in prezenta agresivitatii marlanesti a alcoolului, ajungand sa o ia razna de atata pasiune”.

Tulburarile sunt multiple, continua psihologul.

Sub influenta alcoolului – in functie de predispozitia persoanei, de viteza consumului, de context, de emotiile asociate –, sunt mai mult sau mai putin blocate mecanismele care genereaza amintiri, epsioade care sunt numite, tehnic, stari amnezice anterograde.

Alcoolul afecteaza capacitatea creierului de a forma amintiri noi, insa nu le sterge pe cele formate inaintea intoxicatiei.

„In functie de blocajul memoriei, avem posibilitatea sa ne amintim franturi incomplete din evenimentele prin care am trecut in timpul consumului (brownout-uri) sau sa nu reusim sa recolectam nimic din povestea intoxicatiei cu alcool (blackout-uri)”.

Exista studii, nu foarte numeroase, spune Mugur Ciumageanu, care arata ca unii dintre noi sunt mai sensibili la intunecarile de memorie in urma consumului de alcool.

„Pe de o parte, tine de harnicia enzimelor sangvine de a face curatenie in sange cand camarile sunt inundate cu alcool”, explica psihologul.

Mai departe, parafrazand, unii dintre oameni au parte de menajere harnice, cel putin in primii ani sau primele decenii de consum masiv, care deretica rapid si descompun in mod eficient alcoolul.

„Acestia sunt bautorii care se lauda cu rezistenta lor la alcool. Exista unii dintre noi care au enzime lenese si nazuroase, ajungand sa se imbete de la o bere sau de la nici macar un pahar de tarie. Acestia, mai ales daca din eroism se arunca la consumul-viteza, risca momente glorioase de intunecare, spre deliciul anturajului”.


Astfel, poate fi spulberat mitul ca blackout-urile sunt suferite in general doar de alcoolici, afirmatie intarita si de un studiu al cercetatorilor de la Duke University, SUA.

In 2002, intr-o cercetare realizata pe studenti, acestia au observat ca intreruperile de memorie pot aparea si in cazul persoanelor care consuma alcool doar in contexte sociale, cum a fost cazul subiectilor analizati – 40% dintre ei au spus ca au suferit un blackout in anul anterior.

Exista insa grade diferite de intensitate ale blackout-urilor, in functie de modul de consum si de cantitatea consumata.

„Influenta alcoolului asupra capacitatilor de memorare depinde in mare masura de cantitatea de alcool din singe.

Bautorii in viteza, care dau pe gat rapid dusca dupa dusca, risca sa isi franjureze memoria instant”, spune Mugur Ciumageanu.

„Bautorii sistematici – pe model ardelean, am putea spune –, care consuma galoane la foc mic, chiar daca ajung sa nu se mai poata urni de sub masa de beti ce sunt, au sansa sa isi mai aminteasca – cu rusine, speram noi – cate ceva din chiolhan, dand timp unei parti a alcoolului sa se dezactiveze in fluxul sangvin”.

Un lucru clar care reiese din manualele de alcoologie, continua psihologul, este ca cei care au avut blackout-uri de la alcool risca sa aiba si altele, amintind la randul sau de studiul cercetatorilor de la Duke University pe studentii americani, care au descris momente de pierderi partiale sau totale ale amintirilor legate de evenimente.

„Nu toti acesti excesivi o vor lua pe drumul alcoolului ca destin, dar cei care si-au trait studentia lacunar risca sa continue in acelasi ritm si la varsta adulta. Nu cred ca lucrurile stau diferit cu liceeanul sau studentul roman, hotarat sa verifice sistematic daca alcoolul face casa buna cu propria lui memorie”.

Un studiu arata ca pare chiar sa existe o predispozitie genetica inspre intunecarile de memorie induse de alcool si o vulnerabilitate fata de acestea, in timp ce o alta cercetare concluzioneaza ca aceasta vulnerabilitate poate aparea in cazul unei expuneri prenatale la alcool.

In plus, psihologul E. M. Jellinek, care a dat startul cercetarilor pe blackout-uri in anii ’40, spunea chiar ca acestea ar putea reprezenta un bun indicator al alcoolismului, desi parerile sunt impartite pe aceasta tema.

Pe termen lung, mariajul alcoolului cu memoria are toate caracteristicile unui scenariu de violenta domestica, spune Mugur Ciumageanu.

„La inceput, tulburarile coanei memoria par sa fie mai degraba prevestitoarele unei pasiuni eroice. Dupa un chef monstru iti vine sa povestesti aproape cu mandrie cum nu-ti mai amintesti decat vag de seara/ noaptea/ dimineata de ieri si sa te bucuri cu convivii de bautura de reconstruirea minutioasa a serii din franturile fiecaruia”.

Aceasta pasiune are insa un destin scurt.

Este urmata de momente din ce in ce mai dese de violenta interactiune, „in care memoria e din ce in ce mai des batuta si schingiuta de alcool, deznodamantul fiind, pentru cei care ajung sa isi traiasca viata imbibati, unul in care memoria abidca iar amintirile par sa nici nu mai conteze…”.

Bautul pe termen lung poate provoca creierului daune permanente, conducand la micsorarea lui si afectand fibrele ce transporta informatiile intre celulele nervoase.

Unii oameni pot ajunge sa infrunte confuzia mentala si lipsa coordonarii, putand avea totodata probleme cu memoria si cu capacitatea de a invata.

Cand un alcoolic renunta brusc la consumul de alcool sau il reduce dramatic, creierul incearca sa revina la chimia initiala, iar printre simptome se numara dezorientarea, halucinatiile, delirul, greata, transpiratul excesiv si convulsiile.


preluare de pe sursa: Hotnews

15 septembrie 2011

Trucuri pentru a preveni indigestia

Trucuri pentru a preveni indigestia

1. In momentul in care simti ca te-ai balonat, este bine sa te intinzi pe spate, sa iti desfaci cureaua sau nasturii de la pantaloni care iti strang abdomenul.


2. Pentru a preveni aparitia refluxului gastric (trecerea continutului gastric in esofag) este bine sa mananci alimente bogate in carbohidrati (paste fainoase, orez) deoarece diminueaza aciditatea gastrica.


3. Pentru a evita indigestia pe timpul noptii, nu manca inainte de culcare sau, dupa masa, mai asteapta cel putin o ora inainte sa dormi.


4. In timpul mesei, incearca sa stai intr-o pozitie comoda pentru a nu exercita o presiune mare asupra stomacului in timp ce ingurgitezi.


5. Nu manca in graba.
Mesteca incet si nu inghiti bucati mari de alimente.
In timpul mesei, nu te concentra asupra unui alt lucru, cum ar fi televizorul, pentru ca s-ar putea sa mananci prea mult si prea repede, chiar fara sa iti dai seama.


6. Evita sa mesteci guma dupa ce ai mancat, deoarece poate favoriza acumularea aerului in stomac si ulterior aparitia balonarii.


7. Nu face exercitii fizice imediat dupa masa pentru a evita aparitia refluxului gastroesofagian.
Presiunea exercitata la nivelul stomacului poate provoca acest efect neplacut manifestat prin senzatia de arsura in zona esofagului.


8. Incearca sa diminuezi cantitatea de apa bauta in timpul mesei pentru ca dilueaza sucul gastric, benefic pentru o digestie normala.


9. Atentie la alimentele grase!
Acestea raman mai mult timp in stomac, ceea ce produce congestia mucoasei gastrice si implicit ingreunarea procesului de digestie.


10. Bauturile carbogazoase irita mucoasa gastrica si provoaca senzatia de balonare.
De aceea, este bine sa eviti consumul sucurilor si a apei carbozificate in momentul in care observi ca te balonezi.
Nu trebuie sa neglijezi senzatia de balonare pentru ca poate semnala prezenta unei afectiuni grave a tractului digestiv.11.
In timpul somnului, adopta o pozitie cat mai confortabila.
Sprijina-ti capul pe o perna mai ridicata pentru a evita aparitia regurgitarilor.


12. Alimentele dulci, cum sunt prajiturile cu crema, ciocolata si bomboanele sunt o cauza frecventa a indigestiilor.
Consumate in cantitate mare, aceste dulciuri satioase ingreuneaza digestia.


13. Nu manca prea multe alimente care contin indulcitori artificiali (sorbitol) pentru ca provoaca diaree si flatulenta.


14. Consumul de alcool trebuie sa fie moderat, deoarece irita mucoasa gastrica (stratul protector al stomacului) si deshidrateaza organismul.
De asemenea, cafeaua si tutunul sunt factori declansatori ai indigestiei.


15. Pentru calmarea durerilor este bine sa ai in casa medicamente antispasmotice sau pentru o digestie mai usoara antiacide.
Respecta cu strictete dozele si indicatiile din prospect.


16. Daca ai stari de greata fara varsaturi si te simti foarte rau, iti poti provoca voma cu o cafea sarata, calduta.
Dupa ce varsaturile s-au oprit, este indicat sa bei un ceai calmant de tei.


17. Una dintre cauzele frecvente ale indigestiei este stresul.
Lipsa odihnei si mancatul in graba pot perturba digestia.
Aceste probleme se pot elimina prin plimbari in aer liber si miscare fizica regulata.


18. Exista anumite alimente despre care se stie ca declanseaza indigestiile.
In primul rand cafeaua (cu sau fara cafeina) impreuna cu alimentele grase si condimentate devin un pericol pentru stomac daca sunt consumate in cantitate mare la o singura masa.
Produsele lactate (laptele, in special) si ouale semicrude sunt de asemenea vinovate de declansarea crampelor, a senzatiei de balonare, a gazelor si a diareei.
Carnea rosie este un aliment bogat in substante nutritive necesare organismului, insa este foarte greu digerabila.
De aceea, este indicat sa se consume doar periodic in cantitate mica.

Atentie: daca starea de rau nu se amelioreaza este indicat sa va adresati unui medic specialist pentru ca poate fi vorba de o afectiune grava a stomacului.


preluare de pe: http://piatza.net/trucuri-pentru-a-preveni-indigestia/

8 septembrie 2011

Apa de la robinet, băută zi de zi, e periculoasă



Apa de la robinet, băută zi de zi, e periculoasă

Pentru a micşora riscurile asupra sănătăţii, specialiştii recomandă folosirea apei îmbuteliate.

Rugina, plumbul şi clorul sunt cateva pericole ascunse în apa de la robinet.

Chiar şi cand aceste impurităţi sunt la limita acceptată, ingerarea zilnică duce în timp la diverse afecţiuni.

Clorinarea este o metodă eficientă de purificare a apei de băut şi a prevenit foarte multe boli care se puteau transmite prin intermediul apei de la robinet.

Totuşi, studiile au arătat că aportul constant de clor în organism ajunge să fie un factor de risc în apariţia cancerului, iar persoanele cu istoric în privinţa acestei boli ar trebui să evite de la bun început consumul apei potabile clorinate.

De asemenea, este contraindicat consumul de apă de la robinet persoanelor care au afectări renale, pentru că le agravează starea.



„Potabilă”, dar cu plumb

Calitatea apei la staţia de purificare poate fi în parametrii normali, dar, pană la momentul în care apa ajunge la robinetul din casă, calitatea ei poate fi mult alterată.

Materialele din care sunt realizate instalaţiile de distribuţie a apei şi care pot avea elemente realizate din plumb duc la încărcarea apei cu metale grele.

Studiile au arătat că, mai ales în cazul copiilor, şi cantităţile mici de plumb pot cauza probleme de învăţare şi deficit de atenţie, iar, în multe dintre cazuri, aceste modificări sunt ireversibile.

Presiunea sangelui şi producţia de hemoglobină, care asigură transportul de oxigen în organism, pot fi afectate, la adulţi, de ingerarea apei care conţine plumb.

Comparativ cu plumbul, efectele ruginei care poate fi prezentă în apă din cauza instalaţiilor vechi sunt mai puţin nocive.

Totuşi, fierul ingerat poate leza direct celulele din tractul gastrointestinal şi poate fi toxic pentru întreg organismul dacă depăşeşte dozele pe care le poate suporta acesta.



Apa carbogazoasă dă disfuncţii digestive

Specialiştii spun că apele minerale îmbuteliate, fie carbogazoase, fie plate, sunt mult superioare din punct de vedere calitativ apei de la robinet.

Totuşi, apa carbogazoasă poate creşte aciditatea gastrică şi poate favoriza tulburările digestive, dacă persoana are deja o predispoziţie în acest sens.

De asemenea, pot apărea tulburări ale poftei de mancare, în sensul scăderii ei.

„Apele minerale carbogazoase pot fi obţinute prin adăugare de dioxid de carbon sau pot fi carbogazoase în mod natural”, explică profesorul Gheorghe Mencinicopschi, directorul ştiinţific al Institutului Naţional de Cercetări Alimentare.

Potrivit profesorului, dioxidul de carbon poate fi de provenienţă geologică, din panza freatică de unde este extrasă şi apa, poate fi obţinut prin fermentaţie, dar şi în urma unor arderi.

„Ar trebui să alegem pentru consum apele plate carbogazoase în mod natural sau pe cele plate, care sunt bune pentru toată lumea”, mai spune profesorul Mencinicopschi.



Apa plată, ideală

Apa plată este tot o apă minerală, dar spre deosebire de apa carbogazoasă nu conţine dioxid de carbon şi poate fi consumată fără riscuri de orice persoană.

Avantajul este că ajută şi la mineralizarea corpului prin aportul de magneziu, de calciu şi de alte substanţe, diferite în funcţie de producător.

Cele mai bune ape plate sunt cele care provin din izvoare de munte, nepoluate.



Apa medicinală, cu recomandare de la medic

Apele minerale care depăşesc o concentraţie de minerale de 1,5 grame la litru se numesc ape minerale medicinale.

Astfel de ape pot fi consumate doar la recomandarea medicului şi se consumă în cure, în majoritatea cazurilor, ca parte a tratamentelor balneare.

Astfel de ape se găsesc, de exemplu, în staţiunile de tratament de la Călimăneşti-Căciulata, Slănic Moldova sau Moneasa.


preluare de pe http://piatza.net/apa-de-la-robinet-bauta-zi-de-zi-e-periculoasa/

3 septembrie 2011

Bea drojdie de bere ca sa-ti pastrezi tineretea





Drojdia de bere are în compoziţie o ciupercă-minune, numită ştiinţific saccharomyces cerevisiae.

În ciuda dimensiunilor microscopice, aceasta se comportă ca o adevărată uzină de medicamente.

Conţine 17 vitamine (majoritatea din complexul B ), 16 aminoacizi, 14 săruri minerale şi circa 46% proteine, fiind numită drojdie vie.

Datorită conţinutului său, e utilă în tratarea multor boli.

Consumul frecvent de drojdie ajută organismul să rămână tânăr şi în formă, pentru că substanţele pe care le conţine atacă toxinele din sânge.

Acestea refac şi flora intestinală distrusă de medicamente.
E un ingredientminune şi pentru ten, dar şi în curele de slăbire.

Doza zilnică recomandată pentru un adult e de 25 de grame sau trei capsule (în cazul comprimatelor cumpărate de la farmacie).




La ce e bună?


Drojdia de bere este considerată un fel de medicament universal, pentru că tratează: enterite, colite, diaree, ciroză, lipsa vitaminei B în toate formele, diabet zaharat, furunculoză, acnee şi seboree, scleroză în plăci, osteomielită, pneumonie, gripe, variolă sau anemie.

Mai mult, este recomandată în avitaminoze, afecţiuni neurologice şi neuromusculare sau în manifestările nervoase ale alcoolismului.

Ajută la creşterea părului şi poate fi folosită de sportivi, pentru că măreşte rezistenţa la oboseală şi eliminarea toxinelor.

Este eficientă în combaterea anemiei, în răceli, boli infecţioase, dar şi în afecţiuni cardiovasculare cronice, pentru că reglează nivelul colesterolului şi al tensiunii arteriale.

Cu excepţia persoanelor alergice la acest produs, nu se cunosc contraindicaţii la tratamentul cu drojdie.

Uneori, poate da o uşoară balonare.






Indicată şi pentru copii


Pentru că stimulează procesul de creştere şi ajută la dezvoltarea psihică şi intelectuală, drojdia e recomandată şi pentru cei mici.

Doza pentru copiii între 4 şi 8 ani este de o treime din cea pentru adulţi, iar pentru copiii între 8 şi 14 ani este o jumătate din cantitatea pentru adulţi.

Drojdia de bere poate fi luată şi amestecată cu legume, în apă sau în supă.






Cum se poate consuma


Există mai multe feluri de drojdie de bere, oricare fiind bună în terapie.

Aceasta se poate consuma atât proaspătă, cât şi uscată, dar este eficientă doar după o cură de trei-patru luni.

Se administrează de două-trei ori/zi, dizolvată în lichide, înainte de masă.

Ea taie pofta de mâncare, micşorând numărul de calorii primite de organism.

Senzaţia de saţietate se resimte aproape imediat şi se menţine mai multe ore.


Drojdia proaspătă, aceea folosită şi la prepararea pâinii, se poate consuma în combinaţie cu miere: la o linguriţă de drojdie se adaugă două linguriţe de miere şi se amestecă până se obţine o pastă omogenă.

Doza zilnică pentru un adult e de trei linguriţe de amestec, pe stomacul gol, dimineaţa, la prânz şi seara.


Drojdia uscată se găseşte la pliculeţe şi este mai puţin eficientă din punct de vedere terapeutic.


În jumătate de litru de suc de morcovi se pun două linguriţe de drojdie uscată, se amestecă bine şi se păstrează la frigider.


Se bea întreaga cantitate de preparat într-o zi, în trei reprize.


Tabletele de drojdie din farmacii şi din magazinele naturiste sunt la fel de eficiente în terapii.


Se administrează conform prospectului.


preluare de pe sursa: Libertatea

27 august 2011

Alcoolemia


Consumul de alcool este implicat in aproape jumatate dintre toate decesele prin accidente de circulatie si joaca un rol major in omucideri, sinucideri, viata domestica si vagabondaj.

Alcoolemia reprezinta concentratia sanguina de etanol, consecutiva ingestiei de bauturi alcoolice, exprimata in mg/dl, g/l sau g?/00.
Dozarea alcoolemiei are, prin urmare, o valoare medico-legala, fiind efectuata de un serviciu de expertiza acreditat – Institutul Medico-Legal, Spitale judetene si Spitale de urgenta.

Valoarea normala a alcoolemiei este zero, valoarea patologica fiind 150-500 mg/dl.

Efectele alcoolemiei asupra organismului sunt variabile, in functie de susceptibilitatea individuala si obisnuinta pacientului de a consuma bauturi alcoolice.

Dupa administrarea unei doze de alcool, curba alcoolemiei urmeaza doua faze clasice: cresterea rapida a alcoolemiei datorita absorbtiei digestive si scaderea alcoolemiei datorita excretei si, mai ales, metabolizarii alcoolului.



Cat alcool putem bea pentru a supravietui?La valori mai mari ale alcoolemiei depresia sistemului nervos central si deteriorarea functiilor vestibulare si cerebrale produc disartrie (vorbire greoaie, dificila), ataxie (mers dificil, cu baza larga de sustinere), nistagmus (miscari rapide ale globilor oculari), diplopie (vedere dubla), depresie respiratorie, voma si aspirare pulmonara.

Pentru consumatorii sporadici de alcool pot aparea stupoare si coma la 400 mg/dl si decesul la 500 mg/dl prin depresie respiratorie, hipotensiune si acidoza.Exista o reactivitate individuala la consumul de etanol dependenta de: factori genetici, consum in antecedente, ingestia concomitenta de medicamente, statusul nutritional, traumatisme sau boli asociate, complicatii ale etilismului cronic.

Capacitatea variabila de metabolizare a alcoolului etilic in acetaldehida, determinata genetic, constituie baza moleculara a existentei inegalitatilor indivizilor in fata alcoolului si a sensibilitatii lor variabile.

Acetaldehida induce efecte vasodilatatoare puternice, care produc un sindrom de roseata periferica (in special a fetei) si ameteala.

Aceste persoane manifesta o intoleranta relativa la alcool.

Aceasta intoleranta poate fi depasita printr-o modificare a modului de consum a bauturilor alcoolizate. In aceasta situatie se recomanda a absorbi foarte lent bautura, astfel incat viteza de producere a acetaldehidei sa ramana la nivelul ei de oxidare.

In general, este greu de precizat cat alcool putem bea, fara riscuri pentru sanatate.

Dificultati in vorbire, tulburari de echilibru

Alcoolul se absoarbe rapid si poate fi depistat in sange dupa 20-30 minute, uzual. Alimentele pot insa intarzia absorbtia cu 1-2 ore.

Absorbtia gastrica a etanolului depinde de o serie de factori, dintre care enumeram: tipul de bautura, concentratia in alcool, continutul gastric, motilitatea gastrica, asocierea cu medicamente.

Etanolul are o molecula mica, solubila in apa si lipide (caracter amfifil); traverseaza cu usurinta membranele biologice si patrunde in toate tesuturile organismului. 90% din alcool este metabolizat hepatic, iar restul este excretat renal, pulmonar si prin piele.

Eliminarea este independenta de concentratie.

Organismul uman poate metaboliza 5-10 g/ora.

Odata ce nu mai bea, nivelul sanguin scade cu 10-25 mg/dl/ora.

La consumatorii cronici de etanol viteza de metabolizare creste la 30-40 mg/dl/ora.

Pentru disparitia completa a alcoolului etilic din sange, la o alcoolemie de 100 mg/dl (1 g?/00) sunt necesare 6-7 ore cu conditia stoparii consumului de alcool.

Nivele sanguine de alcool au tendinta de a fi mai mari datorita volumului corporal mai mic, proportiei mai mari de grasime, iar la femeile mai tinere datorita unei activitati mai scazute a echipamentului enzimatic de metabolizare a alcoolului (alcool dehidrogenaza, aldehid dehidrogenaza).

In scurt timp dupa indigestie, concentratia alcoolului din creier este aproape egala cu cea din sange.

Pe masura ce creste nivelul alcoolemiei pot aparea dificultati in vorbire, tulburari de echilibru, lipsa de coordonare si miscari oculare lente sau neregulate.

In cantitati reduse stimuleaza creativitatea

Cand se administreaza medicamente se recomanda evitarea consumului de alcool, deoarece asocierea de medicamente si alcool poate fi extrem de periculoasa.

Aceasta combinatie poate duce fie la potentarea (cresterea) actiunii medicamentelor, ducand la efecte comparabile cu acelea observate la administrarea unei doze prea ridicate (este cazul anxioliticelor, antidepresivelor, somniferelor, antihistaminicelor, antidiabeticelor, medicamentelor antihipertensive) sau actiunea altor medicamente se poate diminua (este cazul antiepilepticelor, anticoagulantelor, unele tranchilizante).

Desi se acorda alcoolului unele virtuti – o doza mica stimuleaza activitatea creatoare, reduce inhibitiile, creeaza buna dispozitie si stimuleaza relatiile interumane, totusi in cantitate mare, nu duce decat la distrugere.

Sursa: Cerceteaza

22 august 2011

Bărbaţii pot evita cea mai întâlnită formă de cancer dacă beau multă cafea

Conform unui nou studiu amplu făcut de cercetătorii de la Şcoala Harvard pentru Sănătate Publică, consumul mare de cafea reduce riscul de dezvoltare al cancerului de prostată.

Bărbaţii care beau mai mult de şase ceşti de cafea pe zi vor avea un risc de dezvoltare a celei mai letale forme a cancerului de prostată cu 60% mai scăzut.

Totodată, riscul de dezvoltare a oricărei forme de cancer de prostată va fi cu 20% mai scăzut la aceste persoane.

Chiar şi în cazul în care bărbaţii beau între una şi trei ceşti de cafea zilnic, riscul de dezvoltare a cancerului va fi cu 30% mai scăzut.

“Câteva studii au observat asocierea dintre consumul de cafea şi riscul de apariţie al cancerului de prostată sub o formă letală, forma care este cel mai important de prevenit”, a susţinut Lorelei Mucci.

“Studiul nostru este cel mai mare efectuat până în prezent şi care obervă efectele cafelei în micşorarea riscului de dezvoltare al cancerului de prostată” continuă aceasta.

Efectele au fost aceleaşi chiar dacă bărbaţii au consumat cafea cu cofeină sau una decofeinizată.

Acest fapt îi duce pe cercetători la concluzia că scăderea riscului de a dezvolta cancerul de prostată este asociată cu antioxidanţii şi substanţele antiinflamatoare pe care cafeaua le conţine.

Cancerul de prostată este cea mai întâlnită formă de cancer diagnosticată în rândul bărbaţilor, dar aceasta nu este întotdeauna mortală.

Un test de sânge poate detecta din timp cancerul şi îl poate clasifica în funcţie de gravitate pe o scară intitulată scorul Gleason.

Cu cât punctajul este mai mare, cu atât riscul de răspândire este mai mare.

De-a lungul timpului, în jurul lumii, s-au numărat 16 milioane de supravieţuitori ai cancerului de prostată.

Unu din şase bărbaţi din Statele Unite riscă să dezvolte cancer de prostată în timpul vieţii lui.

Factorii de risc sunt asociaţi cu dietele bogate în grăsimi, consumul de alcool, ereditatea şi expunerea la substanţe chimice.

Studiul actual a examinat consumul de cafea a 47.911 bărbaţi din Statele Unite.

Aceştia au declarat, o dată la patru ani, ce cantitate de cafea au consumat, începând cu anul 1986 şi până în 2008.

În timpul studiului, s-au descoperit 5.035 cazuri de cancer de prostată, dintre care doar 642 letale.

Cercetătorii susţin că s-a obervat un risc scăzut de dezvoltare al cancerului de prostată chiar şi la bărbaţii care beau cafea, dar care prezintă factori care de obicei măresc riscul de dezvoltare al cancerului – fumatul sau lipsa exerciţiilor fizice.


Sursa: AFP
Sursa: BLOG ENCICLOPEDIC 2 – DESCOPERA

19 august 2011

Persoanele care consumă băuturi „de dietă” tind să se îngraşe!

Băuturile auto-intitulate „de dietă” nu ajută oamenii să piardă kilogramele în plus, sugerează medicii în urma unui studiu care a demonstrat că cei care se bazează pe astfel de băuturi tind să se îngraşe.

Persoanele care au o slăbiciune pentru băuturile răcoritoare, în special cele care beau două sau mai astfel de băuturi într-o zi, se confruntă cu o creştere mai rapidă a circumferinţei taliei (cu până la şase ori mai mare decât cei care nu consumă astfel de băuturi). Băuturile pe care e înscripţionat “dietetic”, “fără zahăr” sau “fără calorii” conţin îndulcitori artificiali precum aspartam în loc de fructoză sau zaharoză.

Un studiu realizat pe 474 de persoane, de-a lungul a zece ani, a demonstrat că persoanele care tind să consume mai multe băuturi răcoritoare, tind să se îngraşe mai mult.

Helen Hazuda, profesor la clinica epidemiologică din cadrul Şcolii de Medicină a Universitaţii Texas, a avertizat că “aceste băuturi pot fi fără zahăr, dar nu sunt şi fără consecinţe. Datele din acest studiu şi altele asemănătoare sugerează că promovarea băuturilor carbogazoase dietetice şi îndulcite artificial ca alternativă poate fi un sfat nesănătos“.

Cercetătorii au măsurat talia şi greutatea participanţilor, comparând rezultatele celor care au consumat băuturi dietetice cu cele ale persoanelor care nu au consumat astfel de băuturi.

Voluntarii care au consumat băuturi răcoritoare dietetice, în mod calculat, au înregistrat o creştere a circumferinţei taliei cu 70%, comparativ cu cei care nu consumau astfel de băuturi.

Cei care au consumat o cantitate mare de băuturi răcoritoare dietetice, au prezentat o creştere a circumferin-ţei taliei cu până la 500%.

Autorii studiului susţin că nu au controlat diferenţele dietei sau a stilului de viaţă al participanţilor, astfel că este posibil ca cei care au consumat cantităţi mari de băuturi dietetice să fi avut o dietă insuficientă, în comparaţie cu cei care evitau aceste băuturi.


Sursa: BLOG ENCICLOPEDIC 2 – DESCOPERA


Băutorii de ceai şi cafea, mai rezistenţi la super-bacteria MRSA


Este mai puţin probabil ca persoanele care beau cu regularitate cafea sau ceai să fie purtătoare ale stafilococului auriu rezistent la meticilină (MRSA), susţine un studiu american.

Peste 5.500 de americani au luat parte la studiu guvernamental publicat în Annals of Family Medicine. Cei care beau ceai fierbinte sau cafea, au avut o probabilitate cu 50% mai scăzută de a căpăta MRSA în nările lor, faţă de cei care nu beau aceste băuturi.

În general, 1% din populaţia Statelor Unite este purtătoare a stafilococului auriu rezistent la meticilină, în nări sau pe piele, dar aceştia nu se îmbolnăvesc.

Eric Matheson de la Universitatea din Carolina de Sud, Charleston, împreună cu echipa sa, a descoperit că băutorii de ceai şi cafea aveau o probabilitate mai scăzută de a fi purtători ai MRSA.

În general, 1.4% din persoanele care au luat parte la studiu erau purtătoare ale stafilococului, acesta fiind descoperit în nasurile lor. Aceste cote au fost cu 50% mai mici în cazul celor care au declarat că beau ceai şi cafea, comparativ cu cei care nu beau acest tip de băuturi.

Studiul arată o asociere între cele două, “dar nu se poate concluziona cauzele asociaţiei. Eu nu pot să vă spun că această constatare nu este doar o coincidenţă”, a declarat Matheson.

Cercetătorii au încercat să ia în considerare alţi factori, cum ar fi vârsta, venitul sau sănătatea, dar băuturile erau încă asociate cu cotele mai mici de a fi un purtător al MRSA.

O problemă este aceea că, deşi băutorii de cafea şi ceai au un risc mai mic de transport al MRSA, un factor care ar duce la scăderea îmbolnăvirii este încă necunoscut.

Matheson declară că există încă dezbateri referitoare la persoanele purtătoare de MRSA şi riscul lor crescut de a dezvolta o infecţie activă.

Pentru moment, Matheson recomandă oamenilor să bea cafea sau ceai, în speranţa de a alunga stafilococul auriu rezistent la meticilină.

Sursa: Daily Mail