Se afișează postările cu eticheta carduri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta carduri. Afișați toate postările

22 octombrie 2011

În Germania a fost introdus permisul de şedere şi muncă în format electronic (eAT) de tip CARD CIP 666

Citez:Germania a introdus noul card pentru străini | Germania | Deutsche Welle | 01.09.2011:

Noul eATDe la 1 septembrie, în Germania a fost introdus permisul de şedere şi muncă în format electronic (eAT). În locul vechiului document, lipit între filele paşaportului sau permis standard pe hârtie A4, străinii dispun de carduri cu chip, pe care sunt stocate amprentele, fotografia şi datele personale ale acestora.

Taxa pentru obţinerea noului document poate ajunge şi până la 110 euro. Cardul, care înlocuieşte vechiul permis pe hârtie, este protejat prin existenţa unui cod PIN şi poate fi solicitat la Oficiul pentru relaţii cu străinii.


Conform ministerului de resort, durata de prelucrare a cererii şi eliberare a cardului cu chip este de şase săptămâni. Prezenţa la ghişeu a solicitanţilor, inclusiv a copiilor trecuţi de şase ani, este obligatorie (pentru luarea celor două amprente). Cei care au împlinit zece ani vor trebui să semneze singuri cererea.

Asemănător buletinului de identitate cu date biometrice, noul card le va permite străinilor trecuţi de 16 ani să-şi rezolve pe internet diverse probleme de ordin birocratic, cum ar fi declaraţia de impozit pe venit.

Cine doreşte să folosească şi această opţiune are însă nevoie de un dispozitiv de citire a cardului, aşa cum posesorii buletinelor de identitate cu date biometrice au nevoie de programul “AusweisApp”, disponibil pe piaţă în limbile germană şi engleză.

Oficiul federal pentru migraţie şi refugiaţi dă asigurări că datele personale înscrise pe cardul eAT sunt 100% protejate, inclusiv în cazul folosirii acestora pe internet.

Introducerea cardului cu date biometrice nu duce la pierderea valabilităţii vechiului permis de şedere pe hârtie. Rezidenţii pot obţine cardul cu chip la expirarea vechiului document, dar nu mai târziu de 30 aprilie 2021. Persoanele care deţin permis de şedere definitivă în Germania vor fi obligate să-şi reînnoiască la fiecare zece ani cardul.

Pe 18 aprilie 2008, Uniunea Europeană a decis introducerea dreptului de rezidenţă sub formă de card cu date biometrice în toate statele membre. Iniţial, ministerul federal de interne îşi propusese să elibereze noul document de identitate în mai 2011.


preluare de pe sursa: BLOG CREȘTIN ORTODOX

Cardul de sanatate te transforma in donatorul propriilor organe, cu sau fara voia ta!




preluare de pe sursa: refuz implant

2 octombrie 2011

Staretul Antonie despre ANTIHRIST: „Totul se va petrece prin intermediul institutiilor bancare”


Antihristul va apărea ca un izbăvitor de neajunsurile sociale, cu toate că anume în acest scop se vor produce ele.

Va avea o putere nemaivăzută această talpă a iadului.

Oamenii ce pregătesc venirea lui de pe acum au în mâinile lor bogăţiile de bază ale pământului.

Mirajul bunăstării actuale se va spulbera tot atât de repede cum trece apa.

Să ne aducem aminte unul dintre antrenamente, o repetiţie care s-a făcut cu oamenii în Uniunea Sovietică – cei care s-au încrezut în bănci au devenit cerşetori într-o singură zi.

Au agonisit cu anii, care în contulburţii, care în contul sănătăţii, şi părea că aceasta e pentru o viaţă.

Dar s-a dovedit a fi un miraj.

Acum va fi mult mai rău.

Va avea de suferit întreaga lume.


Totul se va petrece prin intermediul instituţiilor bancare, de aceea trebuie avut cât mai puţine contacte cu ele.

Acesta e şi zălogul neacceptării codurilor, printre altele.

Niciun fel de bănci şi credite, toate astea sunt controlate de aceeaşi mână şi de acelaşi cap.

Iar dacă vei controla, vei vedea că mâna nu e mână, ci o labă cu gheare, iar capul nu e simplu cap, ci unul încornorat.

Iar în loc de faţă are un bot de fiară cu un rânjet înfricoşător.

De ce pe toţi îi deprind acum cu băncile?

Îţi iei salariul de la bancă, pensia – de la bancă.

Repede vor fi adunaţi toţi în acelaşi staul.

Mare mirare vor avea oamenii să afle că şi ultimul bănuţ din portmoneu le este numărat, lucru care, în Occident, deja se întâmplă.

Iar acesta, din păcate, nu va fi ultimul prilej de mirare.

Toată această carcasă debunăstare construită de omul modern se va dovedi a fi o capcană de oţel pentru el însuşi.

Ei, dar ce să mai vorbim, capcana are cel puţin arcuri, apasă pe ele şi eşti liber.

Chiar şi animalelor închise le reuşeşte uneori să facă aceasta. Aici aşa ceva nu va fi posibil.

[...]

Cum un om plin de mândrie şi iubitor de argint să îndure umilinţa?

Doar ieri el însuşi striga: „Dacă eşti deştept, de ce nu eşti bogat?.’”

Ieri, mulţumirea de sine dădea din el, iar astăzi e un nimeni.

Va accepta orice; şi codurile, şi „666″, şi cu sânge va semna contractul cu satana.

Dar el nu mai are nevoie de aceasta!

Şi aşa eşti al lui, te mai zbaţi, mai sari în sus, dar gâtul de acum ţi-e în laţ – eşti al nostru!

Umilinţa îndurată cu smerenie în zilele bunăstării himerice, iată podeţul peste cei trei ani şi jumătate de putere ai lui antihrist.

Asupra cui însă va ţinti atunci gheara ispitei duşmăneşti?

Asupra celor credincioşi.

Nu i-au putut ispiti cu confortul şi aurul, cu bunătăţi şi maşini, să încercăm acum, sub ameninţarea morţii de foame, să-i ispitim cu o bucată de pâine.

Greu, oh, ce greu va mai fi să-ţi păstrezi sufletul când cei apropiaţi, copiii, demult nu au mai pus o fărâmă de pâine în gură.

Numai cel care crede în Dumnezeu, care Il crede pe Dumnezeu se va putea stăpâni să nu facă pasul ireversibil.

Va da ceva antihristul lumii?

Nu, pentru că nu va fi nimic de dat.

Ce va avea el mai mult decât bogăţiile strânse, bogăţii preţuite în acea lume organizată de diavol şi tot de el distrusă, pentru instaurarea mai comodă a falsului mesia!

Aceşti jinduiţi dolari vor fi număraţi cu metrul.

Aurul va ajunge la preţul său adevărat – zero.

Ca metal, nu e bun de nimic, iar în rest, nici de foame, nici de frig nu ţine.

Preţ vor avea doar lucrurile funcţionale, lucruri fără de care nu e posibilă supravieţuirea omului – topoare, fierăstraie, orice instrument, plite simple de fier.

Stareţul a închis ochii.

Iarăşi s-a strecurat o lacrimă.

Părea că doarme, dar buzele i se mişcau după obişnuinţă în rugăciuni.

În ajunul venirii antihristului va fi un haos în viaţa tuturor ţărilor.

Vor prospera cei care, în virtutea religiei pe care o practică, aşteaptă venirea antihristului ca Mesia.

Aceştia sunt, întâi de toate, iudeii şi musulmanii.

După ei, acei protestanţi care, negând Dumnezeirea Domnului nostru Iisus Hristos, propovăduiesc împărăţia lui Dumnezeu pe pământ.

Creşterea influenţei lor se vede de pe acum, iar mai departe va fi şi mai mare.

Principalul pentru ei acum e să ia în stăpânire pământul.

În taină, vor cumpăra tot – şi păduri, şi câmpuri, şi râuri.

Siberia va fi luată de chinezi şi poate şi mai mult.

 „Atunci, unde e mai bine să ne salvăm?“, îl întrerup pe stareţ.

Unde va arăta Dumnezeu.

Principalul e mântuirea, nu discuţiile despre mântuire.

Esenţa „minunilor” antihristului va consta în seducţia pe care o vor emana.

Adică, atrăgătoare vor fi aceste false minuni, vor vrăji ochiul.

De aceea, până şi să te uiţi la ele e păcat şi primejdie de moarte.

Trebuie să te ascunzi şi privirea să ţi-o ascunzi.

Dar nici aceasta nu e tot.

Sensul venirii sale va fi dreptatea absolută.

A venit Mântuitorul nu în Numele Său, ci în Numele Tatălui.

Nu L-au primit, ci, mai mult decât atât, L-au răstignit.

Dacă e să judecăm drept, şi acum îl batjocoresc şi-L răstignesc, negând Dumnezeirea Lui şi schimonosind învăţătura Lui.

Iar acesta va veni ca dumnezeu, nu Dumnezeu, dar ca dumnezeu, şi îl vor primi şi-l vor crede dumnezeu pentru minunile sale mincinoase, pentru faptele sale înşelătoare.

Adică pentru ceea ce va fi plăcut şi atrăgător pentru oameni.

Ispititor, ne spune limba slavonă, bisericească.

De aceea se şi spune că nu se va îndrepta tot cel viu – nu va avea îndreptăţire.

Acum sunt din cale afară de vorbăreţi pseudoînvăţătorii.

Atunci însă când faptele şi cuvintele lor vor fi verificate de Adevăr, se va vădi toată minciuna.

Dar va fi primit antihristul în orice biserică din lume şi i se vor închina lui ca unui dumnezeu.

Ia aminte, cinstite părinte, nu el se va declara dumnezeu, dar cu minuni amăgitoare va face astfel încât i se vor închina ca unui dumnezeu!

Iată în ce constă grozăvia, iată de ce va lipsi orice motiv de îndreptăţire!

Dar cei care îl vor primi vor fi oamenii pentru care Evanghelia se sfârşeşte la Cina cea deTaină.

Pentru Golgota, ei sunt surzi.

Chinurile pe cruce sunt pentru El, toate astea se întâmplă acolo, în Ierusalim, cu 2000 de ani în urmă.

Ştii, când ne luau CK, eram ca nişte oi, nu vreau să spun miei, ca nici măcar astfel să nu mă compar cu Mântuitorul.

Mergeam tăcuţi la abator; pur şi simplu era greu să-ţi imaginezi că e posibilă o asemenea fărădelege.

Şi doar ştiam cine sunt ei.

Cât au proorocit stareţii despre aceste vremuri, despre puterea slugilor întunericului.

Dar şedeam şi aşteptam – cine va fi următorul.

Doar mulţi au nimerit în aceste mreje ale minciunii.

Cât de mari şi de deştepţi erau şi arhiepiscopul Ilarion, învăţătorul meu, şi mitropolitul Serghie, şi mulţi alţii.

Dar au greşit când au crezut că te poţi înţelege cu dracii şi cu slugile lor.

Le părea că, păstrând forma, conţinutul va rămâne de la sine.

Numai că nu a fost aşa, dar aceasta s-a văzut mai târziu.

Tot aceasta se întâmplă şi acum, numai că se va vedea mai târziu.

 

preluare de pe sursa: Saccsiv’s Weblog

15 septembrie 2011

Acte de identitate biometrice – de ce?

Acte de identitate biometrice – de ce ?

Art. 11.1

(1) Cartea electronică de identitate este de tip smart card şi conţine date cu caracter personal, inclusiv date biometrice ale titularului, în format tipărit şi/sau în format electronic, precum şi elemente de particularizare şi de siguranţă.

(2) Datele biometrice incluse în cartea electronică de identitate sunt imaginea facială şi imaginile impresiunilor papilare a două degete.

(3) Conţinutul de date al cărţii electronice de identitate se supune avizării de către Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.

(4) Cartea electronică de identitate permite titularului autentificarea în sisteme informatice ale Ministerului Administraţiei şi Internelor sau terţe şi identificarea pe bază de semnătură electronică, în condiţiile Legii nr.455/2001 privind semnătura electronică şi ale prezentei ordonanţe de
urgenţă.

(5) Certificatele digitale înscrise în cartea electronică de identitate sunt valabile după cum urmează:

a) certificatul digital înscris de Ministerului Administraţiei şi Internelor – de la data personalizării cărţii electronice de identitate, pe toată perioada de valabilitate a acesteia;

b) certificatul digital calificat înscris de un furnizor de servicii de certificare, la solicitarea titularului – potrivit menţiunilor cuprinse în acesta.
(…)



Sunt citeva chestiuni care fac din prezenta modificare una periculoasa pentru respectarea dreptului la viata privata, asa cum este definit de Constitutia Romaniei si de CEDO.

In primul rind este esential de precizat daca aceasta carte de identitate electronica va fi singurul act de identitate care va putea fi eliberat de autoritatile competente din 1 Ianuarie 2011. Prezentul text este neclar.

Interpretarea logica care rezulta din parcurgerea intregului text al legii, ar fi ca aceasta este facultativa.

Aceasta ar rezulta atit din textul art 11 (În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate. Începând cu data de 1 ianuarie 2011, prin act de identitate se înţelege şi cartea electronicã de identitate) si a articolelor 13 alin 3 si art. 14.

Din pacate avem de a face cu un domeniul sensibil, astfel incat aceasta dispozitie trebuie expres precizata ca fiind facultativa. De asemenea este important de stipulat in mod expres in lege ca nu se doreste in niciun caz in viitor existenta doar a variantei electronice.

In al doilea rind este extrem de important de stipulat scopul acestei prelucrari de date personal cu caracter, asa cum e precizat prin Conventia 108 a Consiliului Europei. Deci – de ce este nevoie de acte de identitate electronice, cu identificatori biometrici stocati in format electronic?

Exista oare o problema de securitate a actualelor carti de identitate? Exista rapoarte din partea MAI in acest sens? Exista o analiza a securitatii noilor cipuri propuse care garanteaza ca ele sunt mai sigure decit cele actuale?

Nota de fundamentare a actului este un blabla guvernamental. Se face referire la e-servicii si e-administratie, dar se uita ca celebrul proiect eRomania nu are inca niciun serviciul disponibil.

Mai mult se sustine ca ele sunt majoritatea bazate pe o semnatura electronica extinsa (inclusa sau nu intr-un act de identitate), lucru profund fals (pentru ca majoritatea serviciilor e-guv NU se bazeaza pe o semnatura electronica extinsa) – demonstrat in primul rind de Raportul UE cu privire la implementarea directivei privind semnatura electronica ca si alte rapoarte subsecvente finantate de UE ref la semnatura electronica in statele membre.

Tot nota de fundamnetare face referire la un proiect de cercetare finantat de UE – STORK, care este insa extrem de departe de a duce la o interoperabilitate a eID-urulor europene, dar in schimb opac fata de orice grupuri ale societatii civile si criticat pentru atitudinea sa de nerespectare a legislatiei privind datele personale.

Mai mult, raportul ENISA cu privire la acelasi subiect (analiza care a inclus si programul Stork) noteaza problemele majore legale si tehice ale oricarei interoperabilitati la nivelul UE.

Deocamdata nivelul de explicatii al MAI nu precizeaza un scop anume al cartii de identitate electronice si al datelor incluse pe ea, ea fiind mai degraba fie un rezultat al gindirii – pai daca se poate tehnic, de ce sa n-o facem.

O analiza sumara a unui documentul publicat de ENISA in 2009 referitor la viata privata si actele de identificare biometrice, ne arata ca in afara de Estonia niciun stat nu obliga incarcarea semnaturii electronice (vezi pagina 12) pe actul electronic de identitate. La fel, niciun stat nu obliga pastrarea amprentelor in format digital, iar majoritatea nici macar nu lasa posibilitatea ca aceastea sa fie inscrise (vezi pagina 19).

In al treilea rind actul normativ eludeaza orice fel de informatie referitoare la normele de securitate si de protectia vietii private.

Unde sunt stocate informatiile de pe cip-ul din card? Este acesta criptat – daca da, cu ce tehnologie? Cine are acces la datele in format electronic si in ce conditii?

Exista o baza de data unica cu datele de la amprentele cetatenilor? (ar fi contrar practicii CEDO – vezi Marper vs UK)

Toate aceste detalii esentiale pentru a avea o carte electronica de identitate sigura pentru cei care vor s-o aibe nu sunt prezente in nicio forma in actul propus. Nici nu erau greu de gasit – majoritatea pot fi deduse din documentul ENISA precizat mai sus. Altele – cu privire si la faptul ca unele informatii biometrice nu sunt de incredere le gasiti la No2Id in Marea Britanie.

Ca atare – fara o analiza serioasa si documentatata a impactului asupra vietii private (Privacy Impact Asessment) si a securitatii sistemelor informatice folosite, prezenta propunere nu reprezinta decit inca o dovada ca pentru guv.ro informatizarea este un panaceu.

preluare de pe sursa: http://piatza.net/acte-de-identitate-biometrice-de-ce/

14 septembrie 2011

Cardul de sanatate si riscurile achizitionarii lui

Cardul de sanatate si riscurile achizitionarii lui

Cardul de sănătate cu microcip este un abuz din partea statului şi comporta riscuri pe toate planurile!!!

– Cardul este numai APARENT in favoarea asiguraţilor.

– Este periculos sa fie puse informaţiile medicale personale pe microcip, deoarece acesta nu este protejat.
Oricine are un cititor de cipuri compatibil poate afla tot.Acest lucru violează drepturile la intimitate si la demnitate ale persoanei si poate aduce mari prejudicii.

– La Consiliul Europei există o presiune imensă din partea firmelor de asigurări pentru a deveni legal accesul la informaţiile despre sănătatea oamenilor…forţa financiara uriaşă a acestor „rechini” face ca datele despre posibilele boli ale oamenilor să ajungă la ei pe birou pentru ca ei sa ştie dacă fac sau nu poliţele de asigurare şi la ce preţ…

– Există riscul discriminării persoanelor pe baza informaţiilor personale asupra stării de sănătate, atâta vreme cât acestea nu mai sunt protejate.

– Datele medicale pot fi utilizate inclusiv pentru a distruge o persoana, mai ales intr-o societate conflictuală ca cea din România!!!

– Exista o tendinţă, din partea Statului, spre autoritarism în sensul de a cunoaşte totul despre cetăţeni şi de a-i controla !!!

– Este o incercare de abuz din partea statului si nu exista dezbateri publice!!!

– Se introduce o noua taxa, fara să întrebe populaţia, deşi românii plătesc asigurările de sănătate.

-In privinţa donării de organe: vom intra in circuitul European şi vom trimite numărul de organe disponibile spre alte ţări. Şi dacă ar exista mai mulţi donatori de organe… nu vor exista mai multe transplanturi în ţara noastră pentru că fondurile disponibile pentru transplanturi de organe sunt limitate, iar creşterea numărului de donatori ar depăşi limita bugetară. Cui vor folosi organele luate de la romani??? Ce bani si ce organizare sunt in joc??? Cine va apăra „prostimea” de cei care vor dori să le comercializeze organele pe milioane şi milioane de euro sau dolari?

– Ca săînţelegem mai bine: in Spania (unde exista acordul prezumat din partea familiei pentru prelevarea de organe) – s-a ajuns la puternice discriminări împotriva imigranţilor, care nu au familiile alături de ei…deci nu are cine să-i apere de reţelele de „transplant de organe”!!!

– Exista un comerţ ilicit de organe de transplant, este dovedit, iar acordul prezumat, aşa cum este prevăzut în România, ridică mari semne de întrebare.

– Medicii sunt şi ei oameni… Dacă ne uităm la istoria sec. XX, o să vedem că medicii erau cei care făceau experimente în lagărele de concentrare naziste, medicii erau cei care făceau abuzuri în domeniul psihiatric…şi în cazul transplantului de organe tot medicii pot ajunge la abuzuri daca legea si autorităţile permit şi încurajează…cardul cu microcip asta face !!!

– Ultimul exemplu este A1H1 (gripa porcină). In acest moment s-a dovedit ca cei care au întreţinut spaima au avut… contracte cu firmele care au produs vaccinurile.

– Cardul de sănătate – cu microcip (putea fi si o varianta fără), creează mari dificultăţi şi poate chiar împiedica accesul la serviciile medicale.

Cardul de sănătate este „arma” cu care guvernanţii vor să scoată de la români sume uriaşe de bani, un „furt al secolului” săvârşit în dauna celor care plătesc legal asigurările de sănătate dar …NU VOR CARD DE SĂNĂTATE!!!

Decizia guvernanţilor noştri, pe care decizie nu o contestă vehement nici televiziunile nici opoziţia parlamentară…este halucinantă: CEI CARE PLĂTESC DIN SALARIU SAU PENSIE SERVICIILE MEDICALE DE STAT DAR NU VOR CARD DE SĂNĂTATE…VOR PLĂTI TOATE SERVICIILE MEDICALE DE CARE AU NEVOIE!!!

Altfel spus, romănii care nu vor cardul cu microcip vor plăti de 2 ori asistenţa medicală. Şi românii tac, românii se uită cum începe un nou jaf naţional şi stau ca mieii la tăiere…televiziunile vorbesc de Egipt, politicienii se bat pentru funcţii în Parlament…ce minunăţie de neam suntem!!!

Potrivit hotărârii de Guvern, contravaloarea cardului de sănătate va fi suportată de asigurat, adică şi obligatoriu şi plătit de „prostime”!!!

Medicii de familie vor trebui să plătească şi ei, pentru cititoarele de carduri, şi să aibă şi internet de banda largă pentru a avea legătură cu sistemul informatic!!!

Credincioşii spun că nu vor să folosească acte electronice care conţin … semnul fiarei… 666! Cine să se uite în gura unor „rătăciţi” care încă mai cred în Dumnezeu! Ce dacă sunt milioane, ce dacă îşi strigă credinţa şi cer respect măcar pentru sufletul lor dacă pentru nivelul lor de trai nu are nimeni!

Forul Ortodox Român vine cu exemple ale unor ţări care au clacat în acest experiment: În Marea Britanie s-au pierdut datele a 93% din asiguraţi. Germania a dat 1,7 miliarde de euro pentru implementarea parţială a unui astfel de sistem şi acum… l-au stopat. De ce pornim noi ceva ce nemţii au stopat? Cine are interese în a controla românii la capitolul sănătate şi …organe?


Acestea sunt informaţiile din microcipul cardului, aşa cum au decis ministrul UDMR Cseke Attila şi Guvernul Boc:

– numele, prenumele şi CNP-ul asiguratului

– codul unic de identificare în sistemul de asigurări

– numărul cardului naţional de sănătate

– diagnostice medicale cu risc vital şi boli cronice

– grupa sanguină şi RH-ul

– acceptul exprimat în timpul vieţii de a dona organe după deces

– numele medicului de familie şi datele lui de contact

Suntem aici pentru că merităm să fim aici….suntem aşa pentru că nu putem altfel…nu se vede lumina de la capul tunelului pentru că nu ne-am apucat să-l săpăm încă…sau poate aşa trebuie să fie!


preluare de pe sursa: http://piatza.net/cardul-de-sanatate-si-riscurile-achizitionarii-lui/

13 septembrie 2011

Cardurile de sanatate

Cardurile de sanatate

Începem prin a prezenta opinia unui medic român, nu oricare, despre cardul de sănătate. Citiţi şi spuneţi şi
altora, poate aşa realizăm cât este de grav ceea ce ni se întâmplă fără informarea corectă şi fără acordul nostru.

Dr. Vasile Astărastoae, preşedintele Colegiului Medicilor din România declară: Cardul de sănătate cu microcip este un abuz din partea statului şi comporta riscuri pe toate planurile!!!

– Cardul este numai APARENT in favoarea asiguraţilor.

– Este periculos sa fie puse informaţiile medicale personale pe microcip, deoarece acesta nu este protejat.

Oricine are un cititor de cipuri compatibil poate afla tot.Acest lucru violează drepturile la intimitate si la demnitate ale persoanei si poate aduce mari prejudicii.

– La Consiliul Europei există o presiune imensă din partea firmelor de asigurări pentru a deveni legal accesul la informaţiile despre sănătatea oamenilor.forţa financiara uriaşă a acestor “rechini” face ca datele despre posibilele boli ale oamenilor să ajungă la ei pe birou pentru ca ei sa ştie dacă fac sau nu poliţele de asigurare şi la ce preţ.

– Există riscul discriminării persoanelor pe baza informaţiilor personale asupra stării de sănătate, atâta vreme cât acestea nu mai sunt protejate.

– Datele medicale pot fi utilizate inclusiv pentru a distruge o persoana, mai ales intr-o societate conflictuală ca cea din România!!!

– Exista o tendinţă, din partea Statului, spre autoritarism în sensul de a cunoaşte totul despre cetăţeni şi de a-i controla !!!

– Este o incercare de abuz din partea statului si nu exista dezbateri publice!!!

– Se introduce o noua taxa, fara să întrebe populaţia, deşi românii plătesc asigurările de sănătate.

-In privinţa donării de organe: vom intra in circuitul European şi vom trimite numărul de organe disponibile spre alte ţări. Şi dacă ar exista mai mulţi donatori de organe. nu vor exista mai multe transplanturi în ţara noastră pentru că fondurile disponibile pentru transplanturi de organe sunt limitate, iar creşterea numărului de donatori ar depăşi limita bugetară. Cui vor folosi organele luate de la romani??? Ce bani si ce organizare sunt in joc??? Cine va apăra “prostimea” de cei care vor dori să le comercializeze organele pe milioane şi milioane de euro sau dolari?

– Ca să înţelegem mai bine: in Spania (unde exista acordul prezumat din partea familiei pentru prelevarea de organe) – s-a ajuns la puternice discriminări împotriva imigranţilor, care nu au familiile alături de ei.deci nu are cine să-i apere de reţelele de “transplant de organe”!!!

– Exista un comerţ ilicit de organe de transplant, este dovedit, iar acordul prezumat, aşa cum este prevăzut în România, ridică mari semne de întrebare.

– Medicii sunt şi ei oameni. Dacă ne uităm la istoria sec. XX, o să vedem că medicii erau cei care făceau experimente în lagărele de concentrare naziste, medicii erau cei care făceau abuzuri în domeniul psihiatric.şi în cazul transplantului de organe tot medicii pot ajunge la abuzuri daca legea si autorităţile permit şi încurajează.cardul cu microcip asta face !!!

– Ultimul exemplu este A1H1 (gripa porcină). In acest moment s-a dovedit ca cei care au întreţinut spaima au avut. contracte cu firmele care au produs vaccinurile.

– Cardul de sănătate – cu microcip (putea fi si o varianta fără), creează mari dificultăţi şi poate chiar împiedica accesul la serviciile medicale.

Cardul de sănătate este “arma” cu care guvernanţii vor să scoată de la români sume uriaşe de bani, un “furt al secolului” săvârşit în dauna celor care plătesc legal asigurările de sănătate dar .NU VOR CARD DE SĂNĂTATE!!!

Decizia guvernanţilor noştri, pe care decizie nu o contestă vehement nici televiziunile nici opoziţia parlamentară.este halucinantă: CEI CARE PLĂTESC DIN SALARIU SAU PENSIE SERVICIILE
MEDICALE DE STAT DAR NU VOR CARD DE SĂNĂTATE.VOR PLĂTI TOATE SERVICIILE MEDICALE DE CARE AU NEVOIE!!!

Altfel spus, romănii care nu vor cardul cu microcip vor plăti de 2 ori asistenţa medicală. Şi românii tac, românii se uită cum începe un nou jaf naţional şi stau ca mieii la tăiere.televiziunile vorbesc de Egipt, politicienii se bat pentru funcţii în Parlament.ce minunăţie de neam suntem!!!

Potrivit hotărârii de Guvern, contravaloarea cardului de sănătate va fi suportată de asigurat, adică şi obligatoriu şi plătit de “prostime”!!!

Medicii de familie vor trebui să plătească şi ei, pentru cititoarele de carduri, şi să aibă şi internet de banda largă pentru a avea legătură cu sistemul informatic!!!

Credincioşii spun că nu vor să folosească acte electronice care conţin . semnul fiarei. 666! Cine să se uite în gura unor “rătăciţi” care încă mai cred în Dumnezeu! Ce dacă sunt milioane, ce dacă îşi strigă credinţa şi cer respect măcar pentru sufletul lor dacă pentru nivelul lor de trai nu are nimeni!

Forul Ortodox Român vine cu exemple ale unor ţări care au clacat în acest experiment: În Marea Britanie s-au pierdut datele a 93% din asiguraţi. Germania a dat 1,7 miliarde de euro pentru implementarea parţială a unui astfel de sistem şi acum. l-au stopat. De ce pornim noi ceva ce nemţii au stopat? Cine are interese în a controla românii la capitolul sănătate şi .organe?

Acestea sunt informaţiile din microcipul cardului, aşa cum au decis ministrul UDMR Cseke Attila şi Guvernul Boc:

– numele, prenumele şi CNP-ul asiguratului

– codul unic de identificare în sistemul de asigurări

– numărul cardului naţional de sănătate

– diagnostice medicale cu risc vital şi boli cronice

– grupa sanguină şi RH-ul

– acceptul exprimat în timpul vieţii de a dona organe după deces

– numele medicului de familie şi datele lui de contact


Sorin Andrei (material anonim care circula pe internet)


preluare de pe sursa: http://piatza.net/cardurile-de-sanatate/