Se afișează postările cu eticheta bancare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bancare. Afișați toate postările

27 februarie 2013

Atentie la noile produse bancare. Bancile sint in cautare de noi mecanisme care sa valorifice criza in avantajul lor si sa duca la faliment milioane de familii. Romania va fi afectata de aceste mecanisme, foarte curind.


Wells Fargo, U.S Bancorp si alte banci uriase din SUA, au inceput crearea de noi mecanisme prin intermediul carora sa isi poata rotunji cistigurile si sa domine viata economica. Aceste mari institutii bancare, au in vedere acum in SUA ,imprumuturile pe termen scurt si extrem de costisitoare prin dobinda aplicata,dar foarte cautate in mod inconstient de americani. Practc aceste banci au inceput sa joace pe piata , aidoma camatarilor. Ele au creat mecanismul de “imprumut zilnic catre populatie”(pay day loan), mecanism care pina acum era intilnit la firmele mici de camatarie legalizate in vest si localizate in diferite mall-uri sau magazine.

Region Financial, o mare banca cu sediul in Birmingham – Atlanta, a introdus pe piata, un produs bancar numit Ready Advance, in timp ce renumita banca americana Wells Fargo, a pus in practica un alt produs bancar numit Direct Deposit Advance.
Wells Fargo, limiteaza prin acest mecanism, imprumuturile facute catre populatie, la numai 500 $, la care cel ce imprumuta trebuie sa plateasca 7,5$ la fiecare 100$ imprumutata, iar clientii care nu au platit sase luni consecutive, nu mai au dreptul la imprumuturi si sint bagati in bazele de date ale bancilor pentru a le afecta un eventual credit de perspectiva.
U.S Bank, o alta mare institutie bancara din Minneapolis, care este parte a U.S Bancorp, ofera Checking Account Advance, un imprumut de pina la 500$ pentru 35 de zile, dupa cum sugereaza website-ul institutiei. Taxa care trebuie platita de clientul care imprumuta bani, este de 2 dolari pentru fiecare 20 de dolari imprumutati. Pornind de la aceste sume, ne dam seama ca bancherii avari, sint in cursa pentru falimentarea chiar a celor mai saraci clienti si care se confrunta cu mari probleme existentiale mai mult decit financiare.


Ce spun insa bancherii si cum se apara ei in fata acestor mecanisme monstruoase create pentru a induce saracie si supunerea oarba a poporului?
Reprezentatntul lui Region Financial, Jeffrey Lee, arata cu perversitate ca, “ banca pe care o conduce, doreste sa creeze o istorie favorabila a creditului pentru cei ce au distrus-o prin neplata unor datorii trecute si care nu mai pot imprumuta, dar prin acest mecanism,o vor putea face , platindu-si datoriile la timp”. Ce circ ieftin !
Bancile au inceput ofensiva chiar impotriva celor care imprumuta ca sa manince si care au pierdut credinta in sistem. Bancile vor sa refaca cu orice prêt terenul pierdut si sa aduca din nou fonduri uriase in visteriile lor, saracind si pe cei mai saraci. Aceste banci au pierdut citeva lupte in tribunalele americane , legate de taxele puse pe depasirea sumelor cheltuite de detinatroii de debit card-uri(overdraft fees), care de multe ori, duceau clientul care cumpara o cafea cu debit card, la sume de peste 35 de dolari taxe suplimentare, datorita faptului ca se depasise suma pe care o mai avea in cont, cu citiva centi pentru cumpararea cafelei respective.
Acest tip de clienti pe care bancile americane doresc sa ii serveasca acum, sint un segment pe care nu i-au dorit niciodata la usa bancilor, dar pentru care acum “isi fac timp”.
Agentia guvernamentala Consumer Financial Protection Bureau, un fel de Protectia Consumatorului din Romania, spune ca aceste imprumuturi care par “minore”, sint grevate de dobinzi de peste 521% pe an, care a fost calculate prin convertirea taxelor percepute, la nivel de an. De exemplu, pentru un imprumut de 100 de dolari, pentru doua saptamini, care are o taxa de 15 dolari, dobinda calculata annual ar fi de 390%, dar foarte multi care imprumuta dintre americani, nu numai ca nu inteleg, dar sint asa de disperati si lipsiti de fonduri existentiale, incit nu au cum sa evite aceste imprumuturi ale mortii. In primul rind perversi bancheri nu vor sa gindeasca la faptul ca un tip de imprumut de acest gen, nu are cum sa fie stimulativ ,in sensul in care acei oameni care imprumuta, nu vor dorii sa mearga la munca, pentru ca cei care imprumuta sume de acest gen, nu numai ca nu pot gasii un loc de munca, dar nu mai au determinarea si motivatia pentru a cauta un loc de munca, raminind datori si in acest scenariu ieftin creat de banci. Romania va fi atacata masiv de acest sistem, pentru ca se va acredita ideea ca cei cu o istorie a creditului dezastruoasa si-o vor putea reface , asa cum vor fi din pacate multi romani. Dar nu isi vor reface credibilitate imprumutind aceste sume, mici in realitate, dar mari pentru multi cetateni. Nu vor reface nimic si acesti bancheri au gasit un segment pe care sa il jupoaie si sa plateasca bonusurile lor grase. Bancherii occidentali au gasit posibilitatea de a face bani multi investind putin si catre cei ce nu mai au “respiratie sociala”.
In Durham, unde se gaseste Center for Responsible Lending (North Carolina), exista acest sistem de imprumut generat de marile banci, iar dobinda anuala este de 365%. Acesti bancheri americani , stiu ca persoanele care apeleaza la aceste imprumuturi, nu vor rezolva nimic cu bani luati imprumut si vor trage inapoi un intreg sistem, vor crea saracia generalizata care inca se crede ca poate fi tinuta sub control de catre sistemul capitalist, ceea ce este sub un mare semn de intrebare, chiar imposibil de realizat.
Ar mai exista cineva mai vulnerabil decit acesti amariti de americani care imprumuta 20 sau chiar 10 dolari pentru a minca? Va fi interesant cind si acesti oameni nu vor mai putea plati aceste mici datorii, catre cine se vor orienta acesti bancheri care au distrus lumea.

Adrian Cosereanu
preluare de pe sursa:
http://www.alternativaromaniei.com/index.php?option=com_content&view=article&id=923:atentie-la-noile-produse-bancare-bancile-sint-in-cautare-de-noi-mecanisme-care-sa-valorifice-criza-in-avantajul-lor-si-sa-duca-la-faliment-milioane-de-familii-romania-va-fi-afectata-de-aceste-mecanisme-foarte-curind&catid=1:latest-news&Itemid=50

2 octombrie 2011

Staretul Antonie despre ANTIHRIST: „Totul se va petrece prin intermediul institutiilor bancare”


Antihristul va apărea ca un izbăvitor de neajunsurile sociale, cu toate că anume în acest scop se vor produce ele.

Va avea o putere nemaivăzută această talpă a iadului.

Oamenii ce pregătesc venirea lui de pe acum au în mâinile lor bogăţiile de bază ale pământului.

Mirajul bunăstării actuale se va spulbera tot atât de repede cum trece apa.

Să ne aducem aminte unul dintre antrenamente, o repetiţie care s-a făcut cu oamenii în Uniunea Sovietică – cei care s-au încrezut în bănci au devenit cerşetori într-o singură zi.

Au agonisit cu anii, care în contulburţii, care în contul sănătăţii, şi părea că aceasta e pentru o viaţă.

Dar s-a dovedit a fi un miraj.

Acum va fi mult mai rău.

Va avea de suferit întreaga lume.


Totul se va petrece prin intermediul instituţiilor bancare, de aceea trebuie avut cât mai puţine contacte cu ele.

Acesta e şi zălogul neacceptării codurilor, printre altele.

Niciun fel de bănci şi credite, toate astea sunt controlate de aceeaşi mână şi de acelaşi cap.

Iar dacă vei controla, vei vedea că mâna nu e mână, ci o labă cu gheare, iar capul nu e simplu cap, ci unul încornorat.

Iar în loc de faţă are un bot de fiară cu un rânjet înfricoşător.

De ce pe toţi îi deprind acum cu băncile?

Îţi iei salariul de la bancă, pensia – de la bancă.

Repede vor fi adunaţi toţi în acelaşi staul.

Mare mirare vor avea oamenii să afle că şi ultimul bănuţ din portmoneu le este numărat, lucru care, în Occident, deja se întâmplă.

Iar acesta, din păcate, nu va fi ultimul prilej de mirare.

Toată această carcasă debunăstare construită de omul modern se va dovedi a fi o capcană de oţel pentru el însuşi.

Ei, dar ce să mai vorbim, capcana are cel puţin arcuri, apasă pe ele şi eşti liber.

Chiar şi animalelor închise le reuşeşte uneori să facă aceasta. Aici aşa ceva nu va fi posibil.

[...]

Cum un om plin de mândrie şi iubitor de argint să îndure umilinţa?

Doar ieri el însuşi striga: „Dacă eşti deştept, de ce nu eşti bogat?.’”

Ieri, mulţumirea de sine dădea din el, iar astăzi e un nimeni.

Va accepta orice; şi codurile, şi „666″, şi cu sânge va semna contractul cu satana.

Dar el nu mai are nevoie de aceasta!

Şi aşa eşti al lui, te mai zbaţi, mai sari în sus, dar gâtul de acum ţi-e în laţ – eşti al nostru!

Umilinţa îndurată cu smerenie în zilele bunăstării himerice, iată podeţul peste cei trei ani şi jumătate de putere ai lui antihrist.

Asupra cui însă va ţinti atunci gheara ispitei duşmăneşti?

Asupra celor credincioşi.

Nu i-au putut ispiti cu confortul şi aurul, cu bunătăţi şi maşini, să încercăm acum, sub ameninţarea morţii de foame, să-i ispitim cu o bucată de pâine.

Greu, oh, ce greu va mai fi să-ţi păstrezi sufletul când cei apropiaţi, copiii, demult nu au mai pus o fărâmă de pâine în gură.

Numai cel care crede în Dumnezeu, care Il crede pe Dumnezeu se va putea stăpâni să nu facă pasul ireversibil.

Va da ceva antihristul lumii?

Nu, pentru că nu va fi nimic de dat.

Ce va avea el mai mult decât bogăţiile strânse, bogăţii preţuite în acea lume organizată de diavol şi tot de el distrusă, pentru instaurarea mai comodă a falsului mesia!

Aceşti jinduiţi dolari vor fi număraţi cu metrul.

Aurul va ajunge la preţul său adevărat – zero.

Ca metal, nu e bun de nimic, iar în rest, nici de foame, nici de frig nu ţine.

Preţ vor avea doar lucrurile funcţionale, lucruri fără de care nu e posibilă supravieţuirea omului – topoare, fierăstraie, orice instrument, plite simple de fier.

Stareţul a închis ochii.

Iarăşi s-a strecurat o lacrimă.

Părea că doarme, dar buzele i se mişcau după obişnuinţă în rugăciuni.

În ajunul venirii antihristului va fi un haos în viaţa tuturor ţărilor.

Vor prospera cei care, în virtutea religiei pe care o practică, aşteaptă venirea antihristului ca Mesia.

Aceştia sunt, întâi de toate, iudeii şi musulmanii.

După ei, acei protestanţi care, negând Dumnezeirea Domnului nostru Iisus Hristos, propovăduiesc împărăţia lui Dumnezeu pe pământ.

Creşterea influenţei lor se vede de pe acum, iar mai departe va fi şi mai mare.

Principalul pentru ei acum e să ia în stăpânire pământul.

În taină, vor cumpăra tot – şi păduri, şi câmpuri, şi râuri.

Siberia va fi luată de chinezi şi poate şi mai mult.

 „Atunci, unde e mai bine să ne salvăm?“, îl întrerup pe stareţ.

Unde va arăta Dumnezeu.

Principalul e mântuirea, nu discuţiile despre mântuire.

Esenţa „minunilor” antihristului va consta în seducţia pe care o vor emana.

Adică, atrăgătoare vor fi aceste false minuni, vor vrăji ochiul.

De aceea, până şi să te uiţi la ele e păcat şi primejdie de moarte.

Trebuie să te ascunzi şi privirea să ţi-o ascunzi.

Dar nici aceasta nu e tot.

Sensul venirii sale va fi dreptatea absolută.

A venit Mântuitorul nu în Numele Său, ci în Numele Tatălui.

Nu L-au primit, ci, mai mult decât atât, L-au răstignit.

Dacă e să judecăm drept, şi acum îl batjocoresc şi-L răstignesc, negând Dumnezeirea Lui şi schimonosind învăţătura Lui.

Iar acesta va veni ca dumnezeu, nu Dumnezeu, dar ca dumnezeu, şi îl vor primi şi-l vor crede dumnezeu pentru minunile sale mincinoase, pentru faptele sale înşelătoare.

Adică pentru ceea ce va fi plăcut şi atrăgător pentru oameni.

Ispititor, ne spune limba slavonă, bisericească.

De aceea se şi spune că nu se va îndrepta tot cel viu – nu va avea îndreptăţire.

Acum sunt din cale afară de vorbăreţi pseudoînvăţătorii.

Atunci însă când faptele şi cuvintele lor vor fi verificate de Adevăr, se va vădi toată minciuna.

Dar va fi primit antihristul în orice biserică din lume şi i se vor închina lui ca unui dumnezeu.

Ia aminte, cinstite părinte, nu el se va declara dumnezeu, dar cu minuni amăgitoare va face astfel încât i se vor închina ca unui dumnezeu!

Iată în ce constă grozăvia, iată de ce va lipsi orice motiv de îndreptăţire!

Dar cei care îl vor primi vor fi oamenii pentru care Evanghelia se sfârşeşte la Cina cea deTaină.

Pentru Golgota, ei sunt surzi.

Chinurile pe cruce sunt pentru El, toate astea se întâmplă acolo, în Ierusalim, cu 2000 de ani în urmă.

Ştii, când ne luau CK, eram ca nişte oi, nu vreau să spun miei, ca nici măcar astfel să nu mă compar cu Mântuitorul.

Mergeam tăcuţi la abator; pur şi simplu era greu să-ţi imaginezi că e posibilă o asemenea fărădelege.

Şi doar ştiam cine sunt ei.

Cât au proorocit stareţii despre aceste vremuri, despre puterea slugilor întunericului.

Dar şedeam şi aşteptam – cine va fi următorul.

Doar mulţi au nimerit în aceste mreje ale minciunii.

Cât de mari şi de deştepţi erau şi arhiepiscopul Ilarion, învăţătorul meu, şi mitropolitul Serghie, şi mulţi alţii.

Dar au greşit când au crezut că te poţi înţelege cu dracii şi cu slugile lor.

Le părea că, păstrând forma, conţinutul va rămâne de la sine.

Numai că nu a fost aşa, dar aceasta s-a văzut mai târziu.

Tot aceasta se întâmplă şi acum, numai că se va vedea mai târziu.

 

preluare de pe sursa: Saccsiv’s Weblog