Se afișează postările cu eticheta satana. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta satana. Afișați toate postările

30 decembrie 2011

Benjamin Fulford: Ultimatum dat Ocultei Mondiale in 21 decembrie 2011


“In data de 21 decembrie 2011, Benjamin Fulford a fost invitat in cadrul unei emisiuni de analiza politica la un post TV din Japonia. Cu aceasta ocazie el a dat un ultimatum cabalei satanice criminale. Va prezentam traducerea din limba engleza a interventiilor sale care au fost publicate si pe YouTube. Cele 3 pasaje in care Fulford vorbeste in engleza sunt la minutele 6:41-13:48, apoi 23:27-25:30, si la final 39:22-40:08(emisiunea este postata mai jos):


A) Segmentul 6:41 – 13:48


Bine. Acum voi spune asta in engleza:


Era sa fiu ucis de numeroase ori. Printre cei care au incercat sa ma omoare sunt Henry Kissinger, George Bush senior, David de Rothschild in Geneva, si oamenii care sunt acum sursa problemelor in SUA incluzand Frank Carlucci, James Baker, Paul Wolfensohn, George Soros, Zbigniew Brzezinski, Timothy Gheithner. Acesti oameni sunt ucigasi si criminali, trebuie sa ii arestati, iar daca ei se opun arestarii – ei sunt ucigasi – trebuie sa ii impuscati, nu trebuie sa ii lasati pe acesti oameni sa fie liberi. Asta este important. Ei planuiesc sa declanseze al Treilea Razboi Mondial, si sa ucida [astfel] miliarde de oameni.
David de Rothschild din Geneva, sa nu crezi ca esti in siguranta in castelul tau acolo, nu esti! Noi stim unde te afli. Noi stim cine esti tu. Si il ai pe acest Papă violator de copii, Papa Maleficul al 16-lea… ei bine, curand el va fi mort, si sa fii pregatit ca Satan te asteapta.


Sunt acesti netrebnici care sunt acum pe fuga, si carora trebuie sa le dam un branci, sa ii indepartam de la putere. Ei impiedica umanitatea sa progreseze, ei stopeaza progresul tehnic cu cel putin 100 de ani, daca nu mai mult. Ei incearca sa omoare 4 miliarde de oameni, ei incearca sa declanseze al Treilea Razboi Mondial chiar acum, in Iran, in Siria… si toti spun “Pai… nu stiu ce sa fac”. Haideti, nu sunt decat cativa boşorogi, de ce nu ii puneti – voi, americanii – la inchisoare?


Si acum ca informez ca exista o amenintare la adresa Japoniei, exista un vas de foraj maritim care chiar acum foreaza la mare adancime pe fundul oceanului la Chiba ca sa depuna acolo o bomba nucleara, vasul se numeste Tchikyu Maru. Si, daca Japonia este atacata din nou cu acest tsunami nuclear, atunci am auzit ca va fi o actiune de contracarare – vor scufunda o mare formatiune de stanci din Insulele Canare care va genera un val de tsunami inalt de 100 metri ca sa loveasca coasta de est a SUA, inclusiv New York, Washington si Miami. Voi trebuie sa impiedicati o asemenea tragedie.


Trebuie sa ii arestati pe acesti criminali. Noi stim cine sunt ei: Jay Rockefeller, George Bush… si nu uitati de banditii din Chicago care il manipuleaza pe Obama, nu-l uitati pe Banjamin Netanyahu.


Si mai am un lucru [de spus]. Vreau sa le spun poporului evreu: voi sunteti un popor bun, care se teme de Dumnezeu, dar care sunteti condusi de banditi care i se inchina lui Satan. Da? Steagul Israelului ar fi trebuit sa fie Menora, dar in loc de asta aveti un simbol satanic, intelegeti? Acela este un simbol satanic pe steagul vostru. Acela nu este un simbol evreiesc. De ce nu se afla Menora pe steagul israelian? Va spun eu de ce: pentru ca familia Rothschild, care a creat Israelul, i se inchina lui Lucifer. Ei i se inchina lui Satan. Ei nu i se inchina lui Yahwe. Ei nu sunt evrei adevarati. Numele lor adevarat este Bauer. Ei se folosesc de voi. Va bateti joc de voi insiva acceptand sa mergeti inainte cu acest plan nebunesc. Grabiti-va si arestati-i pe acesti criminali care au preluat conducerea societatii voastre.


Asta nu e deloc o gluma. Sunt suficiente dovezi publice ca toata lumea sa isi dea seama ca este adevarat. Totul este public. Oricine care face cercetari serioase, bine documentate, bazate pe fapte dovedite, vor descoperi ca o banda de talhari manipuleaza sistemul financiar de 300 de ani incoace, si ei planifica acum un genocid… ei trebuie sa fie opriti. Noi ii vom opri.


Aceasta este o declaratie de razboi. Ma auziti? David Rothschild, nu mai esti in siguranta. Retrage-te din jocul tau criminal. Am auzit ca Evelyn de Rothschild, conducatoarea familiei, se ascunde acum in tacere la castelul ei din Anglia. Ei bine, Evelyn, spune familiei tale sa se retraga, spune-le ca este destul, fara genocid, familia ta este in pericol daca nu opresti aceasta nebunie… Nu mai este timp. Nu imi place sa am o faţă suparata ca ne apropiem de Craciun. Acum ar trebui sa fie o perioada… noi ar trebui sa avem posibilitatea sa traim cea mai bogata crestere economica exploziva din istoria civilizatiei.


Avem tehnologia de a transforma deserturile in zone verzi. Putem sa umplem din nou oceanele cu peste. Putem avea pace mondiala. Iar tot ce ne blocheaza, sunt o duzina de batrani… va rog, toata lumea, arestati-i! Ce se petrece cu voi, oameni buni? Putem avea pace mondiala, putem avea toate aceste lucruri bune, dar suntem blocati de un grup minuscul de batrani care i se inchina lui Satan. Aste e dovedit. Va rog, trebuie sa salvam planeta. Multumesc. Suficient.


Un lucru de final. Asta nu e ca sa ii prindem pe cei rai, bine? Niciodata nu acesta a fost motivul. Dar ei incearca sa ne omoare. Si, la un moment dat, dupa atatea incercari de asasinare, dupa atatea hartuiri, stiti voi… spunându-le tuturor celor pe care ii cunosteam ca am innebunit, ca ma droghez, ei au omorat oameni pe care ii cunosteam… stiati ca ei au omorat mai multi oameni decat oricine altcineva in istoria umanitatii? Ei sunt responsabili pentru Primul Razboi Mondial, ei sunt raspunzatori pentru cel de-al Doilea Razboi Mondial, ei sunt responsabili pentru Holocaust, ei l-au omorat pe Kennedy, pe Martin Luther King, pe John Lennon, pe Michael Jackson, intelegeti? Ei au omorat conducatori din toata lumea; ei sunt cei mai rai criminali si au transformat SUA intro republica bananiera si incearca sa transforme Europa intro dictatura fascista.


Si singura arma a lor este iluzia acestor bani “goi” care nu se bazeaza pe nimic real. Noi le taiem finantarile, si o sa-i ducem la inchisoare, ei trebuie sa se predea. Putem avea pace mondiala, putem avea prosperitate, putem avea o crestere a longevitatii oamenilor, putem sa ne lepadam singuri de acest cosmar, depinde doar ne noi. Toti cei care asculta asta, faceti ceea ca va sta in putinta, si amintiti-va ca noi suntem mai multi decat ei, si cu siguranta ca, chiar in cele mai infestate zone, voi ii depasiti numeric cu un raport de 100:1, arestati criminalii care se afla cel mai aproape de voi si putem salva planeta. Va multumesc.




B) Segmentul 23:27 – 25:30


Repet, ei [coreenii] eu fost divizati in mod artificial pentru a se supune manipularii fortelor din Europa. Nu este deloc necesar ca poporul coreean sa fie divizat. Uniti, ei vor fi una dintre cele mai puternice tari de pe Pamant. Exista o sansa la pace in peninsula Coreeana. Si, bineinteles, asta va genera o dezvoltare economica exploziva fara precedent in aceasta regiune a Pamantului.


In acelasi timp, reteaua formata din agentii nord-coreeni din Japonia care se dadeau drept japonezi, a fost dezmembrata. Au fost arestati, Japonia se va elibera de controlul fortelor straine care se dadeau drept japoneze. Si asta e o sansa pentru ca poporul japonez si poporul coreean, care sunt veri, daca nu chiar frati, sa dezvolte relatii prietenesti si prospere.


Retineti: Rothschilds au nevoie de razboi ca sa isi mentina controlul asupra noastra, au nevoie de razboi ca sa ne omoare, nu este deloc necesar ca oamenii sa lupte unii impotriva celorlalti. Putem avea pace mondiala, asta este o sansa pe care o avem. Daca au inceput un joc murdar de putere, noi nu trebuie sa le dam ocazia sa-si mai mentina controlul asupra noastra.


Umanitatea poate sa se elibereze singura acum. Batalia a inceput. Trebuie sa luptam impotriva lor pe toate fronturile pana cand va fi pace mondiala si se va pune capat saraciei si o stopare a distrugerii mediului. Putem realiza toate acestea in numai cateva luni de zile, odata ce vom scapa de aceasta cabala criminala care i se inchina lui Satan. Si am inceput deja.




C) Segmentul 39:22 – 40:08


Voi spune ceva in engleza acum…
Tineti minte, Henry Kissinger si tovarasii tai banditi, ca nu exista niciun loc pe aceatsa planeta unde sa va puteti ascunde, nicaieri. ABSOLUT NICAIERI. Credeati ca puteti sa ucideti 4 miliarde de oameni si voi sa va ascundeti in baze subterane? Ei bine, nu puteti. Credeati ca puteti sa mergeti in America de Sud in timp ce noi ceilalti sa murim? Ei bine, nu puteti. Veti merge la inchisoare daca nu va predati acum, desi probabil ca este deja prea tarziu pentru voi sa evitati supararea si mânia poporului american si a oamenilor planetei, caci voi sunteti urmariti de propriile voatre greseli, v-ati pecetluit soarta datorita lacomiei voastre, datorita urii voastre, datorita placerilor voastre, datorita prostiei voastre.
Timpul vostru a trecut.






Ocupati sistemul financiar global – primii pasi


Si acum, tot Benjamin Fulford ne anunta pe blogul sau ca Noul Sistem este activat in proportie de 99 % !
“Occupy the global financiar system” – stiri de ultima ora: ACTIVAREA NOULUI SISTEM : 99 %
Primele tranzactii istorice din cadrul noului sistem financiar tocmai au avut loc!


Multe retele globale de comercializare, independente, de pe întreaga planeta se afla in plin proces de conexiune rapida, prin intermediul internetului. Aceasta va duce la aparitia unor posibilitati aproape nesfarsite de expansiune a retelelor de comert international, de tranzactii si de afaceri.


Oamenii s-au trezit in sfarsit: au realizat ca pentru cea mai mare parte din cheltuieli nu au nevoie de bani “emisi” de guvern . De fapt, atât de multe si diferite grupuri au abuzat de actualul sistem de bani, incat, la ora actuala, acesta nu-si mai poate îndeplini scopurile sale originale, care au fost:
a) mijloc de schimb
b) unitate de cont, si
c) exprimarea valorii unor lucruri



Ultima dintre acestea, împreuna cu camăta – perceperea de dobânzi, a condus la abuzuri sistemice si la cresterea criminalitatii. Banii au incetat sa mai “echivaleze” lucruri, si au început sa fie priviti ca o valoare în sine – acesta fiind unul dintre motivele pentru lipsesc tot mai mult din circulatie !!!


“Valoarea” lor este tezaurizata, disponibilitatea efectiva a finantelor manipulata, iar pietele, implicit, sunt distorsionate. Nu e de mirare ca toate marile religii au interzis utilizarea cametei – pentru ca ei stiau ca cel ce imprumuta bani cu dobanda (camatarul si schemele lui diabolice) nu se opreste pâna nu detine totul, si tinde sa manipuleze fara mila în acest scop.


Astfel ca au inceput sa apara unele initiative interesante cu privire la modul în care acest sistem înrobitor de control financiar global ar putea fi destramat. În 1980, în Canada, un om numit Michael Linton a infiintat primele sisteme locale de schimb = Local Exchange Trading System = ( LETS ), iar unele dintre ele au ajuns ca, in timp, sa devina stabile. 

Apoi, ele s-au raspândit în jurul planetei, dar au fost ignorate de catre cei care conduc corporatiile media. Sistemul, pe scurt, înseamna ca aveti o moneda locala care nu este purtatoare de dobanda. Aceasta va fi folosita de catre toti membrii sistemului, pentru comertul cu tot felul de bunuri si servicii: pâna la 70% din tot ce ai nevoie poate fi achizitionat în acest fel daca aceasta valuta ruleaza intr-un sistem cu suficienti membri. A se vedea definitia de la:
http://en.wikipedia.org/wiki/Local_exchange_trading_system


Apoi, au existat banci de care tranzactionau timp, e-valute … si multe alte inovatii. Experienta celor peste treizeci de ani din acest domeniu s-a raspândit peste tot. Pentru descrierea Bank Time, a se vedea:
http://en.wikipedia.org/wiki/Time_banking


Una dintre cele mai sofisticate metode alternative, abia pusa în functiune la capacitate maxima, este in Liverpool, Anglia, pe baza de TGL: a se vedea: http://www.tgl.tv/


Pentru a vedea cum pot fi mobilizate aceste tipuri generice de sistem este suficient sa analizam exemplul Argentinei, care a intrat in conflict cu bankerii, si a aruncat afara FMI. Natiunea a fost într-o criza financiara profunda – dar foarte repede, sistemele de tip LETS au luat avant, astfel ca oamenii care au participat la ele au fost tot mai avantajati. Acelasi lucru sa întâmplat recent si în Grecia. Un barbat grec, intervievat si publicat pe You Tube, a declarat despre aceste LETS: – “Sunt uimit : imi pot permite lucruri pe care nu le-as fi putut cumpara înainte”.


Cu alte cuvinte, acest tip generic de sistem duce la abundenta tot mai mare. Adica nu la ceea ce te-ai putea astepta sa se petreaca atunci cand esti sub influenta mass-media care tinde sa picteze doar tabloul “economii sub asediu”.


Succesul apare pentru ca oamenii sunt reali si poti cladi ceva cu ei – în timp ce multe aspecte guvernamentale de astazi sunt o varietate de fictiuni, si se dezintegreaza sub stresul care si el este în mod substantial intretinut de foarte multe fictiuni.


Rezultatul? SISTEME SIMILARE, DE TIP LETS, PRECUM SI MULTE ALTE VARIANTE INOVATOARE ALE LUI SUNT IN CURS DE A PRELUA STAFETA ! La fel ca alte lucruri cum ar fi calculatoarele, care s-au mutat de la sisteme mari, centralizate, la PC-uri, tip desktop, distribuite tuturor, sistemul financiar va fi distribuit pâna la nivel de comunitate.


Într-adevar, aceste sisteme aflate la nivelul comunitatii reprezinta NOUL SISTEM GLOBAL FINANCIAR. Noul sistem este literalmente peste tot deja, iar raspândirea lui va fi la fel ca aceea din povestirea cu cele 100 de maimute!


Exista o multime de software pentru aceste sisteme, o mare parte din ele disponibile gratuit. Pentru o lista buna de exemple, a se vedea:
http://www.letslinkuk.net/software/


Dezvoltatorii noului sistem stiu ca oamenii sunt “de aur” si ca acest aur sustine si asigura succesul acestui sistem.


Deoarece in fiecare clipa aceste grupuri schimba tot mai mult intre ele produse si servicii reteaua creste în fiecare zi.


Multe din grupurilor si sistemele care exista nu sunt enumerate aici înca, din motive evidente, cu toate acestea ele isi vor face aparitia în curând. Între timp, va sugeram sa va uitati la linkurile de mai sus, apoi faceti o cautare pe calculator pentru retele de schimburi locale din zona dumneavoastra si implicati-va.


În timpurile (probabil), de restriste care vor urma, aderarea la un sistem tip LETS este una dintre masurile cele mai POZITIVE DE SUPRAVIETUIRE FINANCIARA PE CARE PUTETI SA LE LUATI !


Software-ul, plata electronica, creditul, facilitatile de debit si monedele noi sunt toate parte din gama de tehnologii deja operationale în aceste sisteme noi. Toate acestea si multe altele sunt disponibile pentru ca noile grupuri sa puna în aplicare acest sistem în toate regiunile, tarile, comunitatile !


Detaliile legate de accesul la toate informatiile vor fi puse la dispozitie în urmatoarele saptamâni.


Unele aplicatii interesante ale acestor noi sisteme financiare includ autofinantarea diferitelor comunitati si alte initiative, începând cu pasi mici si crescînd tot mai mult pentru a include produse alimentare, de sanatate, de tratare a apei, învatamânt, noua putere verde si alte tehnologii, care toate sunt în pregatire, si asteapta ca aceasta capacitate de a le finanta sa ajunga la ele !


Asa cum s-a mentionat, toate statele, toate comunitatile sunt binevenite, inclusiv cele ale vechiului regim, daca subscriu la crezul simplu de incluziune, si de functionare pentru binele tuturor.


Cei din vechiului regim, sunt invitati sa intre în contact, în cazul în care sincer doresc sa coopereze. 


Resursele lor, sistemele si retelele vor fi în continuare de valoare în cazul în care sunt de acord si se aliniaza la filozofia de mai sus. Alternativ, ei ar putea dori sa cerceteze adevarul a ceea ce este raportat aici, si anume, ca acest proces de stabilizare si punere în aplicare a “noului sistem financiar al oamenilor”, se întâmpla, se extinde rapid, si este dincolo de controlul cuiva, din cauza la faptului ca acesta este sustinut de aproximativ 200 de milioane de oameni treziti si luminati (da, fara i…) !


Daca ati citit si rezonat cu acest articol, va rugam sa îl transmiteti la lista de contacte personale, sa-l postati pe site-urile Web la care aveti acces, sa-l utilizati ca baza pentru publicare si pentru imprimare dîndu-l din mâna in mâna – sau orice altceva puteti face pentru a raspândi aceste randuri.


Veti ajuta astfel omenirea sa mearga înainte!


Persoane de contact: admin@intentiononeearth.com


PS : Deja vechiul sistem SI-A ARATAT INTERESUL in aceasta privinta!”


Sursa: Active Information Media



preluare de pe Sursa: blogul meu

30 noiembrie 2011

O nouă zi liberă. Sărbătoarea Sf.Andrei a fost adoptată tacit de Senat

Propunerea legislativă care prevede ca ziua de 30 noiembrie, când este sărbătorit Sfântul Andrei, să fie declarată sărbătoare naţională şi zi nelucrătoare a trecut miercuri de Senat prin adoptare tacită, transmite Agerpes. Proiectul merge la Camera Deputaţilor.

Senatorii din Comisia pentru muncă au întocmit un raport de respingere a propunerii de lege, care este iniţiată de senatorul PNL Emilian Frâncu.

Acesta a declarat, pentru Agerpes, că propunerea legislativă urmează să fie transmisă în forma iniţiatorului Camerei Deputaţilor, care este Cameră decizională în acest caz.

Plenul Senatului a respins, luni, o solicitare de prelungire la 60 de zile a termenului de dezbatere pentru o iniţiativă legislativă care viza declararea zilei de 30 noiembrie, Sf. Andrei, ca sărbătoare naţională.

Anterior votului, liderul senatorilor PNL, Puiu Haşotti a cerut respingerea solicitării de prelungire, reamintind că există două proiecte legislative în acest sens, unul al cărui termen de adoptare tacită era miercuri, iniţiat de Emilian Frâncu (PNL), Liviu Titus Paşca (PNL) şi Mircia Giurgiu (PDL), iar celălalt de parlamentari PDL.

La sfârşitul lunii mai, patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis Parlamentului o scrisoare în care solicita ca ziua de 30 de noiembrie să fie declarată printr-o iniţiativă legislativă sărbătoare legală nelucrătoare.

Pe 18 octombrie, Comisia pentru muncă a Senatului a respins proiectul de lege inițiat de senatorul PNL Emilian Frâncu care prevedea modificarea Codului muncii, astfel încât ziua de 30 noiembrie să fie declarată sărbătoare nationala si zi nelucratoare.

Pe 31 octombrie, presedintele Traian Băsescu i-a spus Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române, PF Daniel, că a luat notă de propunere. "Prea Fericirea Voastră Daniel, vreau să spun că am luat notă de ce avem de făcut pentru 30 noiembrie. Să sperăm că anul viitor va fi o realitate - până la urmă ne-a creștinat Apostolul Andrei si merită din plin să avem o zi de sărbătoare", a declarat Traian Băsescu.


preluare de pe sursa:

Tradiţii pentru spor şi sănătate de Sfântul Apostol Andrei

În ultima zi a lunii lui brumar, credincioşii ortodocşi îl preacinstesc pe Sfântul Apostol Andrei, întâiul lor ocrotitor spiritual, cel care a propovăduit creştinismul pe meleagurile geto-dacice din Dobrogea. Iniţiat să scrie şi să citească Legea şi cărţile profeţilor chiar din copilărie, Sfântul Andrei rămâne un martor de seamă la cele mai de importante evenimente din zorii creştinismului.

Evanghelia după Ioan aduce mărturie că Sfântul Andrei a fost mai întâi ucenicul Sfântului Ioan Botezătorul. În această calitate, el a asistat la botezul Mântuitorului şi la alegerea celorlalţi apostoli.

Împreună cu fratele său Simon-Petru a fost martor la minunile săvârşite de Iisus şi L-a urmat pe Acesta când le-a adresat îndemnul: „Veniţi după mine şi vă voi face pescari de oameni”. Iar cei doi fraţi, pescari de meserie, au mers după Hristos şi au propovăduit împreună Evanghelia în Sciţia (teritoriul dintre Dunăre şi Marea Neagră) şi dincolo de Prut.

Tradiţia potrivit căreia Sf. Andrei a predicat pe teritoriul locuit de sciţi a fost preluată în Istoria bisericească a episcopului Eusebiu din Cezareea Palestinei. Părintele nostru spiritual, Sfântul Andrei, a suferit când a fost decapitat Sfântul Ioan Botezătorul, a fost alături de Iisus la Cina cea de Taină, a plâns la moartea
Mântuitorului, dar s-a întărit în credinţă la Învierea Lui.

După Pogorârea Duhului Sfânt, Apostolul Andrei a predicat Evanghelia lui Iisus în misiunea sa de creştinare în Georgia, în Armenia, în sudul Basarabiei şi a ajuns în Dobrogea de azi, fiind singurul apostol al Domnului Hristos care a converit la creştinism populaţia geto-daco-romană din cetăţile acestui ţinut. De la urcarea lui Decebal pe tronul Daciei, raporturile cu Roma s-au înrăutăţit. Cu toate acestea, Sfântul Andrei a hirotonit episcopi şi preoţi în Dobrogea, iar peştera unde acesta a trăit (în comuna Ion Corvin din judeţul Constanţa) a fost primul lăcaş de cult din ţara noastră şi poarta de intrare a creştinismului.

Apostolul şi-a continuat misiunea de creştinare în Bulgaria, în Macedonia şi în Grecia. În oraşul Patras el a zăbovit mai bine de doi ani. În tot acest timp, Sfântul Andrei a reuşit s-o convertească la creştinism şi pe Maximilia, sora lui Egheat, cel mai puternic persecutor al creştinilor din acele timpuri. Pentru cei care se închinau în faţa idolilor, convertirea Maximiliei a fost un neaşteptat afront, care trebuia pedepsit. Biciuit şi pironit pe crucea în formă de X pe care o purta cu sine, Sf. Andrei a sfârşit muceniceşte într-o zi de 30 noiembrie, în anul 87, iar potrivit altor surse, în anul 97, la vârsta de 90 de ani.

În jurul acestei sărbători, numită în popor Moş Andrei, Indrea , Cap de iarnă sau Ziua Lupului, au înflorit o serie de tradiţii practicate de români de-a lungul multor generaţii, din moşi-strămoşi, pentru sporul casei lor şi pentru sănătate:

Belşug din moşi-strămoşi

În ajunul sărbătorii Sfântul Andrei, cel care deschide luna darurilor, este de bun augur ca în fiecare cămin să se pună la încolţit o cană cu grâu, lângă o icoană a Sfântului Andrei. Dacă nu aveţi o astfel de icoană, puteţi confecţiona singuri din carton o cruce în formă de X. Grâul îl puteţi semăna în ajunul sărbătorii până a doua zi la ora 24, udându-l cu grijă, până la Anul Nou. Atunci îl daţi păsărilor, dar nu-l aruncaţi la gunoi. Ritualul acesta anticipează cât de prosper va fi anul în care vom păşi. Dacă este verde şi des , să fiţi siguri că ne vom bucura de multe împliniri.

Cum se alungă ghinionul

În ajunul sărbătorii, gospodinele întorc vasele cu gura în jos, pentru a alunga spiritele, care alungă belşugul din casă şi din localitatea unde se află căminul gospodarului care practică ritualul.

În familiile unde necazurile sunt tot mai numeroase, în special în Basarabia, în Moldova şi în Transilvania, gospodarii aduc în casele lor o icoană a Sfântului Andrei pentru a alunga duhurile necurate, bolile şi paguba. Icoana trebuie sfinţită în ziua praznicului.

De Sântandrei îţi afli ursita

Tinerele necăsătorite prepară în ajunul sărbătorii „Turtica de Andrei”. Asceasta se prepară din făină de grâu, apă, multă sare şi se coace pe plită. Se mănîncă în acea seară, după ce tânăra adresează o rugăciune Sfântului Apostol, să-i fie de folos. Băiatul care apare în vis şi-i aduce o cană cu apă, care să-i potolească setea, o va cerea de soţie în anul ce vine.

Bucatele cu usturoi atrag norocul

Gospodinele care prepară multe bucate care conţin usturoi, vor petrece cu bine iarna. Unii credincioşi ajunează până la amiază, ca să fie iarna blândă, anul îmbelşugat, să aibă noroc în carieră, să se bucure de longevitate şi de sănătate deplină.

Acum, la ţară, se poartă funia cu usturoi la brâu, toată ziua . Ritualul, se spune, apără de boli, alungă primejdiile şi duşmanii şi aduc peţitorii în casă.

În această zi, nu se împrumută nici un obiect din casă şi la sate se fac descântece pentru recuperarea pagubei şi a obiectelor pierdute .

Pentru ca pomii să rodească

În ziua praznicului, în livezi se lipesc cruci făcute din ceară pe scoarţa pomilor care nu mai dau rog bogat .

Pâinea, simbolul belşugului

În ajunul sărbătorii, gospodinele fac o pâine mare, o pun pe un ştergar alb, iar lângă pâinea mare şi rumenă se pune o monedă de argint. Prin împlinirea acestei datini, tradiţia populară spune că în acea gospodărie va fi belşug, sănătate şi armonie.

Untura şi sarea vitelor pentru sporul laptelui

La ţară se îngroapă în grădină un drob de sare, alături de o oală de lut umplută cu untură. Ulcica respectivă stă îngropată în pământ până la Sf. Gheorghe. În ziua acelui praznic, se dezgroapă cele două „leacuri”. Se amestecă untura cu sarea şi cu această pomadă gospodinele ung ugerele vacilor şi mai pun şi în mâncare un strop din acest leac, în fiecare zi, până la Sf. Gheorghe. Există convingerea că ritualul alungă farmecele făcute pentru ca vacile să nu aibă lapte.

Lupul este sprinten în această zi; este singura zi din an când lupul reuşeşte să-şi întoarcă gâtul. De aceea, în zonele de munte, gospodarii nu se duc în pădure după lemne şi păsările rămân închise în coteţe pentru a scăpa de primejdie.
click.ro

preluare de pe sursa:

Sfantul Andrei - Apostolul romanilor


Sfantul Apostol Andrei este sarbatorit pe data de 30 noiembrie. S-a nascut in Betsaida Galileia, localitate situata pe tarmul Lacului Ghenizaret, in nordul Tarii Sfinte. Din Sfanta Scriptura aflam ca era fratele lui Simon Petru. Amandoi au fost pescari, alaturi de tatal lor. Avand in vedere ca Andrei era evreu, nu stim cu certitudine daca numele Andrei era numele sau real (acesta fiind de origine greceasca). Potrivit cercetatorilor, numele Andrei era destul de prezent printre evrei, inca din perioada sec. II-III d.Hr.

Pentru romani, numele apostolului Andrei este legat de lupi. Se sustine ca acest nume -  Apostolul Lupilor - deriva din vechea denumire a dacilor, daoi, (lupi), dar si de la simbolul lor - lupul. Lupul era chiar un simbol al sanctuarelor Daciei. Legendele spun ca acest animal a fost alaturi de daci la caderea Sarmizegetusei si ca cel care era capetenia lupilor, l-ar fi vegheat pe Apostolul Andrei prin pustia Dobrogei spre Pestera care i s-a oferit ca adapost.


Sfantul Andrei - ucenic al Sfantului Ioan Botezatorul

Sfantul Andrei, inainte de a deveni ucenic al lui Hristos, a fost ucenic al Sfantului Ioan Botezatorul. Dorinta de a-L urma pe Hristos se naste in el, in momentul in care Sfantul Ioan rosteste cuvintele: "Iata Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridica pacatul lumii" (Ioan 1, 29). Insa, chemarea sa la apostolie se face mai tarziu si este relatata de Sfantul Evanghelist Matei : "Pe cand Iisus umbla pe langa Marea Galileii, a vazut doi frati, pe Simon ce se numeste Petru si pe Andrei, fratele lui, care aruncau mreaja in mare, caci erau pescari. Si le-a zis: "Veniti dupa Mine si va voi face pescari de oameni. Iar ei, indata lasand mrejele, au mers dupa El" (Matei 4, 18-20).


Cand mai este Andrei mentionat in Scriptura?

Scriptura il descopera pe Andrei la inmultirea painilor si a pestilor (Ioan 6, 8-9) si dupa  invierea lui Lazar cand, impreuna cu Filip, ii spune lui Hristos ca niste elini, veniti in Ierusalim cu prilejul sarbatoririi Pastelui iudaic, doresc sa-L vada (Ioan 12, 20 - 22).


Unde a vestit Sfantul Andrei invatatura lui Hristos?

Potrivit traditiei, teologilor si istoricilor,  Sfantul Apostol  Andrei a  fost  primul propovaduitor al Evangheliei la geto-daci. In Istoria bisericeasca, Eusebiu de Cezareea (+ 339/340) afirma: "Sfintii Apostoli ai Mantuitorului, precum si ucenicii lor, s-au imprastiat in toata lumea locuita pe atunci. Dupa traditie, lui Toma i-au cazut sortii sa mearga in Partia, lui Andrei in Scitia, lui Ioan in Asia". Calendarul gotic (sec. al IV-lea) si Martirologiile istorice occidentale (sec. VIII-IX) sustin si ele ipoteza misiunii Sf. Andrei in Scitia. Traditia ca Sfantul Apostol Andrei a predicat la sciti a fost reluata si de scriitori bisericesti.

De exemplu, calugarul Epifanie (sec. VIII), in "Viata Sfantului Apostol Andrei", afirma ca intre popoarele evanghelizate de el se numarau si scitii. Sinaxarul Bisericii constantinopolitane mentioneaza ca Andrei "a predicat in Pont, Tracia si Scitia". Dupa un alt izvor, pastrat in acelasi Sinaxar, Sfantul Apostol Andrei ar fi hirotonit ca episcop la Odyssos sau Odessos (Varna de azi), pe ucenicul sau Amplias, pe care Biserica Ortodoxa il praznuieste in fiecare an la 30 octombrie. Probabil este Amplias cel amintit de Sfantul Apostol Pavel in epistola catre Romani (16, 8). Prezenta colindelor, legendelor, obiceiurilor din Dobrogea, inchinate Sfantului Andrei, intaresc credinta ca acesta a vestit Evanghelia lui Hristos in tara noastra.


Moastele din Patras

Sfantul Andrei a murit ca martir la Patras. Desi noua ne este cunoscuta traditia care afirma ca Apostolul Andrei a murit pe o cruce in forma de X, se sustine ca aceasta traditie dateaza din secolul al XIV-lea. Nu se cunoaste data martirizarii. Unii istorici il fixeaza in timpul persecutiei imparatului Nero, prin anii  64-67, altii in vremea persecutiilor initiate de Domitian (81-96).

In anul 357, moastele Sfantului Andrei au fost asezate in
Biserica Sfintilor Apostoli din Constantinopol, cu prilejul sfintirii acestei biserici. Cardinalul Petru de Capua va duce moastele Sfantului Andrei in Italia, in catedrala din Amalfi, in timpul Cruciadei a IV-a. In anul 1462, in vremea papei Pius al II-lea, capul Sfantului Andrei ajunge la Roma, iar de aici a fost dus in Catedrala din Patras, in biserica cu hramul Sfantul Andrei.


Pestera Sfantului Andrei

Pestera in care se crede ca a vietuit Sfantul Apostol Andrei, cat timp a propovaduit pe teritoriul romanesc, se afla la aproximativ 4 km sud-est de localitatea Ion Corvin, judetul Constanta. In actuala biserica din pestera, in pronaos, intr-o nisa, se afla un fel de pat, scobit initial in piatra, despre care traditia spune ca pe el se odihnea apostolul Andrei. In vara anului 1944,

Pestera transformata in biserica a fost sfintita de catre Episcopul Tomisului, Chesarie Paunescu. La scurt timp dupa aceasta, trupele rusesti invadatoare au distrus-o. Abia dupa 1990, prin ravna cuviosului monah Nicodim Dinca, biserica a fost refacuta si redata cultului. Astazi, mii de credinciosi vin aici pentru a se ruga pe locul unde a trait Apostolul Andrei.


Sfantul Andrei - Ocrotitorul Romaniei

Sfantul Sinod al Biserici Ortodoxe Romane a hotarat in anul 1995 ca sarbatoarea Sfantului Andrei sa fie insemnata cu cruce rosie in calendarul bisericesc, iar in anul 1997 Sfantul Andrei a fost proclamat "Ocrotitorul Romaniei". Ziua de 30 noiembrie a fost declarata sarbatoare bisericeasca nationala.

La multi ani celor ce poarta numele Sfantului Apostol Andrei !

Adrian Cocosila
preluare de pe sursa:

Sfantul Andrei - Sarbatoare romaneasca

30 noiembrie este trecuta in calendarele bisericesti ortodoxe cu litera rosie, ca o adevarata sarbatoare a crestinismului romanesc. Ea premerge zilei de 1 Decembrie, Ziua Nationala sau a unitatii romanilor de pretutindeni. Astfel, se uneste spiritual  sarbatoarea Bisericii romane cu sarbatoarea Romaniei. Crestinismul nostru, al romanilor, este de origine apostolica, iar aceasta i se datoreaza Sfantului Andrei. Asa se explica si faptul ca el este unul dintre cei mai populari sfinti ai nostri si ca numele lui este viu nu numai in evlavia, ci si in folclorul romanesc. www.desprecopii.com a adunat o serie de materiale care vorbesc despre Sfantul Andrei.


Sfantul APOSTOL ANDREI, PROPOVADUITORUL EVANGHELIEI IN SCYTHIA MINOR (DOBROGEA)
Sirul "sfintilor nationali" ar putea incepe cu unul din apostolii Mantuitorului Isus Hristos, si anume cu Sfantul Andrei. Acesta, desi era iudeu de neam, a propovaduit intr-o parte a pamantului romanesc, la stramosii nostri geto-deaci, si anume in teritoriile situate pe tarm apusean al Marii Negre (Pontul Euxin).


Cine era Sfantul Andrei, "cel intai chemat" la apostolie?
Era frate al lui Simon Petru, care s-a numarat, de asemenea, printre cei 12 apostoli ai Domnului, fiind amandoi fiii pescarului Iona. Erau originari din Bersaida, localitate situata pe tarmul Lacului Ghenizaret (Marea Galileii), din provincia Galileea, in nordul Tarii Sfinte. Amandoi au fost pescari, alaturi de tatal lor. Amandoi s-au numarat printre "ucenicii" Sfantului Ioan Botezatorul, ascultand timp indelungat predicile acestuia in pustiul Iordanului, cu indemnuri la pocainta si proorocia despre venirea lui Mesia. De la acesta a auzit Andrei cuvintele "Iata Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridica pacatul lumii" (Ioan 1, 29). A fost si el martor, alaturi de alti ucenici, la botezul Domnului si la cunoscuta convorbire dintre Iisus si Ioan, intarindu-se in convingerea ca Acesta era Mesia cel prezis de prooroci.
A doua zi dupa botezul Domnului in Iordan, Ioan Botezatorul statea pe tarmul acestui rau cu doi dintre ucenicii lui, Andrei si Ioan (viitorul apostol si evanghelist), carora le spune din nou: "Iata Mielul lui Dumnezeu" (Ioan 1, 36). Auzind aceasta marturisire, cei doi ucenici au pornit dupa Iisus, in dorinta de a-L cunoaste. Iisus I-a observat si I-a intrebat: "Ce cautati?" La care ei au zis: "Invatatorule, unde locuiesti?" El le-a zis: "Veniti si veti vedea". Au mers deci si au vazut unde locuia si au ramas la El in ziua aceea (Ioan 1, 37-39). Andrei a anuntat apoi si pe fratele sau Simon Petru ca "a gasit pe Mesia" (Ioan 1, 41).
Chemarea lui Andrei la apostolie s-a petrecut ceva mai tarziu. Este relatata de Sfantul Apostol si Evanghelist Matei prin cuvintele: "Pe cand (Iisus) umbla pe langa Marea Galileii, a vazut doi frati, pe Simon ce se numeste Petru si pe Andrei, fratele lui, care aruncau mreaja in mare, caci erau pescari. Si le-a zis: <<Veniti dupa Mine si va voi face pescari de oameni>>. Iar ei, indata lasand mrejele, au mers dupa El" (Matei 4, 18-20 si Marcu 1, 16-18).
Sfintele Evanghelii mai pomenesc pe Sfantul Andrei doar de doua ori: la inmultirea painilor, dincolo de Marea Galileii, cand el a instiintat pe Mantuitorul ca acolo, in multime, era un baiat care avea cinci paini de orz si doi pesti (Ioan 6, 8-9), iar a doua oara, dupa invierea lui Lazar cand, impreuna cu Filip, au instiintat pe Domnul ca niste elini (greci), veniti in Ierusalim cu prilejul sarbatoririi Pastelui iudaic, voiau sa-L vada (Ioan 12, 20-22).
Alaturi de ceilalti ucenici, a fost trimis si Andrei de catre Mantuitorul la propovaduire (Matei 10 si urm)>. L-a insotit pe Mantuitorul pe drumurile Tarii Sfinte, a fost martor la minunile pe care le-a savarsit, a ascultat cuvintele Sale de invatatura si parabolele pe care le-a rostit in fata multimilor, a suferit alaturi de ceilalti apostoli, atunci cand Domnul a fost prins, judecat, chinuit si apoi rastignit pe cruce; s-a bucurat alaturi de ei cand a aflat de minunea invierii din morti si L-a vazut pe Domnul inviat in prima zi, si dupa opt zile, apoi la aratarea din Galileea, cand au primit porunca predicarii Evangheliei la toate neamurile (Matei 28, 19).
In urma poruncii Domnului, de a vesti Evanghelia la toate neamurile, dupa pogorarea Duhului Sfant si intemeierea Bisericii crestine la Ierusalim, in ziua cincizecimii din anul 30, Sfintii Apostoli si apoi ucenicii lor, au inceput sa predice noua invatatura adusa in lume de Mantuitorul Iisus Hristos. Potrivit traditiei si celor scrise de unii istorici si teologi din primele veacuri crestine, Sfantul Apostol Andrei a fost primul propovaduitor al Evangheliei la geto-daci, in teritoriul dintre Dunare si Marea Neagra - cunoscut pe atunci sub numele de Scythia (Scitia), dar si in teritoriile de dincolo de Prut, in nordul Marii Negre. Dar pana a ajunge aici, el a predicat in Asia Mica, de unde s-a indreptat spre teritoriile amintite de la Dunare si Marea Neagra.
Trebuie sa notam ca in aceste teritorii, locuite de geto-daci, prin secolele VII-VI i.Hr. s-au asezat colonisti greci, care au intemeiat cunoscutele cetati de pe tarmul apusean al Marii Negre:Tyras (Cetatea Alba), Histria (Istria), Tomis (Constanta), Callatis (Mangalia), si altele. Spre sfarsitul secolului al IV-lea i. Hr. s-au asezat aici triburi de sciti, populatie nomada de origine iraniana, care au fost asimilati cu timpul de autohtoni; ei au dat insa teritoriului respectiv numele de "Scitia" (Scythia). Mai tarziu, teritoriile de pe tarmul apusean al Marii Negre, pana inspre gurile Bugului, au facut parte din statul geto-dac condus de regele Burebista (sec. I, i.Hr.), dar in anul 28 cetatile grecesti de aici au acceptat protectoratul statului roman. In anul 46 d. Hr., intreg teritoriul dintre Dunare si Marea Neagra a fost cucerit de romani si anexat la provincia Moesia Inferior (Bulgaria rasariteana de azi), iar in anul 297, in timpul imparatului roman Diocletian, a devenit provincie aparte, sub numele de Scythia Minor (Scitia Mica).
Anexarea acestui teritoriu - inclusiv a cetatilor grecesti pomenite mai sus -, in cultura si formele de viata grecesti si apoi romane, a oferit conditii prielnice pentru predica Sfantului Apostol Andrei. Asa cum aratam mai sus, traditia despre predica sa in Scitia apare in cateva lucrari scrise in primele veacuri crestine.
De pilda, in lucrarea Despre apostoli a lui Hipolit Romanul, mort in timpul persecutiei imparatului Decius (249-251), iar in secolui IV in Istoria bisericeasca a episcopului Eusebiu din Cezareea Palestinei ( 339/340) care o preluase de la un alt mare teolog, Origen din Alexandria ( 254). Iata ce scria Eusebiu: "Sfintii Apostoli ai Mantuitorului, precum si ucenicii lor, s-au imprastiat in toata lumea locuita pe atunci. Dupa traditie, lui Toma i-au cazut sortii sa mearga in Partia, lui Andrei in Scitia, lui Ioan in Asia...". De altfel, din epistola Sfantului Apostol Pavel catre Coloseni (3, 11), reiese ca si "scitii" au putut auzi cuvantul lui Dumnezeu. Traditia ca Sfantul Apostol Andrei a predicat la sciti a fost reluata mai tarziu si de alti scriitori bisericesti. De pilda, calugarul Epifanie, in secolui VIII, in Viata Sfantului Apostol Andrei, scria ca intre popoarele evanghelizate de el se numarau si scitii.
In asa numitul Sinaxar al Bisericii constantinopolitane se preciza ca acest apostol "a predicat in Pont, Tracia si Scita". In acelasi Sinaxar se afla o alta stire, potrivit careia, Sfantul Andrei ar fi hirotonit ca episcop de Odyssos sau Odessos (Varna de azi, in Bulgaria), pe un ucenic al sau cu numele Amplias (Ampliat), pe care Biserica Ortodoxa il praznuieste in fiecare an la 31octombrie. Mult mai tarziu, scriitorul bizantin Nichifor Calist (secolul al XIV-lea) scria ca Sfantul Apostol Andrei a trecut din provinciile Asiei Mici (Capadocia, Galatia si Bitinia) "in pustiurile scitice", care puteau fi situate fie ca in Scitia Mare (sudul fostei Uniuni Sovietice), fie Scitia Mica sau Dacia Pontica, locuita de greci, romani si geto-daci. De altfel, istoricii bisericesti rusi socotesc ca Sfantul Apostol Andrei a predicat si in nordul Marii Negre.
Invatatul mitropolit Dosoftei al Moldovei, in cartea sa Viata si petrecerea sfintilor, scria ca "Apostolului Andrei i-a revenit (prin sorti) Bitinia si Marea Neagra si partile Propontului, Halcedonul si Vizantea, unde e acum Tarigradul (Constantinopolul n.n.), Tracia si Macedonia, Tesalia, si sosind la Dunare, ce-i zic Dobrogea si altele ce sunt pe Dunare, si acestea toate le-a umblat".
(sursa informatiilor: http://www.crestinism-ortodox.ro)
 

29 noiembrie 2011

Obiceiuri si datini de Sfantul Andrei – Supersitii pentru Noaptea de Sfantul Andrei, din popor

Crestinii ortodocsi in ziua de 30 noiembrie il sarbatoresc pe Sfantul Apostol Andrei, ocrotitorul Romaniei.

Din punct de vedere calendaristic toamna se incheie in aceasta zi de Sfantul Andrei si intram in sezonul de iarna.

Se spune ca si superstitii de Sfantul Andrei ca aceasta noapte este una dintre noptile cele mai bune pentru a se face vraji si farmece si este numita si Noaptea Strigoilor. In credintele poporului roman, in noaptea dintre 29 si 30 noiembrie ies moroii si strigoii. Astfel, pentru a fi feriti de moroi si strigoi se ungeau cu mujdei de usturoi ferestrele si usile caselor. Ziua de Sfantul Andrei se mai numeste si Ziua Lupului, caci se crede ca in aceasta zi lupul devine mai ager, isi poate indoi gatul care de altfel este teapan si astfel nimic nu-i poate sta in calea atacului lui.

Se spune ca Sfantul Andrei ar fi fost stapanul fiarelor salbatice si ca aceasta in noaptea zilei de 30 noiembrie le elibereaza si le trimite sa manance toate vitele celor care nu tin aceasta sarbatoare.

In plus, se spune ca cei care nu tin sarbatoarea de Sf. Andrei se vor imbolnavi de o boala rea.

In aceasta zi nu este bine sa dai gunoiul afara din casa, sa nu te piepteni, sa nu dai nimic imprumut si sa nu imparti pomana.

Daca fetele nemaritate isi pun sub perna in noaptea de Sfantul Andrei 41 de boabe de grau si daca viseaza un baiat ca le va fura graul, acel baiat va fi ursitul lor.

Un alt mod ca fetele sa-si afle ursitul in noaptea de Sfantul Andrei esta acela de a-si prepara o turta subtire din faina de grau, „Turtuca de Andrei”, foarte sarata si de a o manca inainte de culcare, fara sa bea apa.

Daca in somn, un baiat ii da apa sa bea, acesta ii va fi ursitul.

Alte fete nemaritate obisnuiau sa semene un catel de usturoi intr-o bucata de aluat. Daca acesta incoltea se spunea ca se va marita in curand.

Un alt obicei pe care il practica fetele de Sfantul Andrei este acela in care isi vad norocul sau ghinionul. Astfel ele pun 9 cescute pline ochi de apa intr-un vas sub o icoana. A doua zi dimineata se masoara apa cu aceeasi cescuta si daca va mai ramane apa in vas, atunci se spune ca fata va avea noroc, dar in caz contrar, daca cea de a 9-a cescuta nu se va umple perfect atunci nu vor avea noroc si nu se vor marita.

Referitor la vreme, se spune ca daca in noaptea de Sf. Andrei daca va fi luna plina si cer senin, iarna va fi cu usoara, iar daca cerul va fi intunecat si cu luna plina, atunci iarna va fi una grea.

Daca in noaptea de Sfantul Andrei este luna subtire si daca iti pui o dorinta uitandu-te la ea, se spune ca dorintele puse in aceasta noapte ti se vor indeplini.

Daca in ziua de Sfantul Andrei se ia o creanga de verde de mar si se pune in apa si se lasa pana la Sfantul Vasile, iar daca aceasta va inflori acesta este un semn ca anul ce vine va fi unul roditor si imbelsugat.

In zonele muntoase se spune ca fetele sunt imbracate in cojoace si legate la ochi, iar apoi sunt puse sa intre in staului oilor si sa incerce sa prinda una. Daca fata va reusi sa prinda o oaie atunci se spune ca nu se va casatori, dar daca va prinde un berbec, atunci trebuie sa se pregateasca de nunta.

O alta datina spune ca pentru ca fetele sa-si viseze ursitul acestea trebuie sa mearga cu lumanarea de la Paste la o fantana si sa vorbeasca cu Sfantul Andrei si sa-l roage sa ii arate in vis ursitul.

Un alt obicei care se practica de Sfantul Andrei pentru a prezice vremea este acesta. In aceasta noapte, femeile pun in podul casei randuite 12 cepe, atribuindu-i-se fiecareia cate o luna a anului. Rezultatul se citeste in seara de Craciun, astfel cepelor stricate le corespund lunile ploioase, iar cepelor care au incoltit lunilor bune si roditoare.

Se mai spune ca daca in noaptea Sfantului Andrei este frig, iarna ce urmeaza o sa fie una grea, iar din contra, daca vremea va fi buna, iarna va fi una extrem de usoara.

In familiile in care se afla o persoana bolnava se spune ca este bine sa fie adusa o icoana infatisandu-l pe Sfantului Andrei pe cruce. Acest lucru ii va ajuta pe cei din familie sa reziste greutatilor si sa treaca peste ele.

Alte superstitii legate de noaptea Sfantului Andrei se refera la faptul ca nu este indicat a a imprumuta bani sau de a oferi cadouri pentru ca se spune ca acea persoana va fi pagubita.

Tot in acesta seara premergatoarea zilei de Sfantul Andrei, membrii familiilor seamana grau si in seara de Anul Nou „citesc” in acesta. Cel care va avea graul cel mai frumos, mai inalt si mai des va avea un an bogat si norocos, iar cel caruia graul nu i-a crescut frumos va avea un an mai putin bun.

Noi uram ca toti sa avem noroc si un an viitor mai bun ca anul acesta!


preluare de pe sursa:


Traditii romanesti / 30 Noiembrie - "Noaptea Sfântului Andrei"

Ziua Sfantului Andrei se cheama si Ziua lupului sau Gadinetul schiop. Se stie ce a simbolizat lupul pentru daci, daca insusi steagul lor avea infatisarea unui balaur cu cap de lup. Se credea si inca se mai crede si acum ca in ziua de 30 noiembrie, lupul devine mai sprinten, isi poate indoi gatul teapan si nimic nu scapa dinaintea lui. De aici si credinta ca "isi vede lupul coada". Ziua se serbeaza prin nelucru in casa, ca sa nu strice lupii vitele. Primejdia nu este numai pentru vite, ci si pentru oamenii care indraznesc sa plece la drum, in ziua cand porneste si luparia.
In noaptea de 30 noiembrie lupii se aduna, iar Sf. Andrei imparte prada, pentru iarna care incepe, fiecarui lup. Ca sa-si apere gospodaria de lupi, se obisnuieste si astazi la tara sa se unga tarusii de la poarta, ferestrele si pragul usilor cu usturoi. In unele parti se ung cu usturoi chiar si fantanile. Alti gospodari fac o cruce de ceara si o lipesc la vite, insa numai la cele de parte barbateasca: boi, berbeci, armasari, tapi, si anume pe cornul din dreapta.
Tot din cauza lupilor nu se matura toata ziua, nu se da gunoiul afara, nu se ranesc grajdurile, nu se piaptana, nu se fac zgarieturi, nu se face pomana si nu se da nimic cu imprumut. Daca stapanii casei nu muncesc, lupul nu se poate apropia. Totusi, cand soarta scrie altfel, primejdia nu se poate indeparta, caci peste cele hotarate de Sf. Andrei, nimeni nu poate trece.
În acea noapte vorbesc toate animalele, dar cine le asculta ce spun, moare. La miezul noptii de Sf. Andrei se deschid cerurile.


Noaptea strigoilor
In credintele poporului roman de pretutindeni, in noaptea de catre Sf. Andrei, pe 29 noiembrie, ies sau umbla strigoii. Cine sunt strigoii? Sunt spirite ale mortilor, care nu ajung in lumea de "dincolo" dupa inmormantare, sau refuza sa se mai intoarca "acolo" dupa ce isi viziteaza rudele, la marile sarbatori calendaristice.
Strigoii morti devin foarte periculosi pentru cei vii: iau viata rudelor apropiate, aduc boli, grindina si alte suferinte. Dupa relele provocate si locul unde activeaza, ei pot fi de apa si de uscat, de vite si de stupi, de ploi si de foc. Ei calatoresc pe Pamant si pe ape, strigand si miorlaind, calare pe melita, pe coada de matura, pe butoi sau in butoi.
Prin unele parti, se crede ca acesti strigoi iau coasele si limbile de melita pe care le gasesc pe afara, prin curtile oamenilor si se duc la hotare, unde se bat cu ele. Femeile au grija ca asemenea obiecte sa nu fie lasate afara. Se mai spune ca ei danseaza pe la raspantiile drumurilor, pana la cantatul cocosilor. Ei se bat cu strigoii vii, adica cu strigoii-oameni. A doua zi, acestia se cunosc dupa zgarieturile ce le au pe fata.
Babele sau oamenii-strigoi, inainte de a iesi din casa pe horn, se ung pe talpi cu untura. Adeseori ei trag si clopotele pe la biserica. Cand nu au cu cine sa se razboiasca, se duc pe la casele oamenilor, dar toate gospodinele au luat masuri de aparare: au mancat usturoi, s-au uns pe frunte, pe piept, pe spate si la incheieturile trupului. Au uns ferestrele, usile, hornurile, scarile, clantele usilor, boii si vacile la coarne, clestele, lada si toporul. Pe alocuri, usturoiul este tavalit mai intai prin funingine. Unii astupa si hornul sobei. Daca strigoii nu gasesc nici un loc pe unde sa intre in casa, atunci cauta sa-i cheme afara pe cei dinauntru. Strigoiul vine si striga la fereastra: "Ai mancat usturoi?". Daca omul raspunde, il muteste; iar daca tace, se duce in treaba sa si incearca pe la cei care n-au mancat usturoi.


Noaptea vrajilor si a farmecelor
Noaptea Sf. Andrei este una dintre cele mai importante din an, pentru vraji si farmece. Fetele masoara noua cescute cu apa pline, si le toarna intr-o strachina, care se pune sub icoana. A doua zi, in zori, se masoara din nou, cu aceeasi cescuta, apa din strachina. Daca va mai ramane pe fundul strachinii apa, fie si cateva picaturi, atunci vor avea noroc; dimpotriva, daca ultima cescuta va ramane neumpluta cum trebuie, atunci nu vor avea noroc si nu se vor marita. In noaptea de Sf. Andrei, ca sa-si viziteze ursitul, fata isi pune sub cap 41 de boabe de grau si daca viseaza ca-i ia cineva graul, se va marita.
Unele fete isi pregatesc turta, pentru ea aducand apa cu gura. Pentru acest colac aduc apa neinceputa, iar produsele din care se prepara turta (faina si sare) sunt masurate cu o coaja de nuca. Dupa ce au fost coapte pe vatra, fetele isi mananca turtitele preparate, convinse fiind ca ursitii vor veni, in vis, cu apa sa le potoleasca setea.
Fetele mai fac un colac din paine dospita, punand in mijlocul lui cate un catel de usturoi. Dus acasa, colacul este asezat intr-un loc calduros, unde este lasat vreme de o saptamana. Daca rasare usturoiul din mijlocul colacului, fata cunoaste ca va fi cu noroc. Daca nu rasare, fata se intristeaza si spune ca va fi lipsita de noroc. Unele fete merg in aceasta noapte la fantana, aprind acolo o lumanare de la Pasti si o afunda cu ajutorul galetii. Cand fata apei este luminata bine, fata zice:
"Sfinte Andrei,
Scoate-i chipul in fata apei,
Ca in vis sa-l visez,
C-aievea sa-l vaz!"
Atunci, apa din fantana se tulbura si fata isi vede, se spune, chipul ursitului. Unele isi fac de ursita cu 9 potcoave, 9 fuse, 9 ace, 3 cutite si o coasa, toate infierbantate in foc. Dupa ce s-au inrosit, se scot afara, se sting in apa si apoi se descanta.
In seara Sfantului Andrei, toti ai casei, mai ales fetele mari si baietii, seamana grau in cate o strachina sau glastra cu pamant. Aceluia ii va merge mai bine, va fi mai sanatos si mai norocos, caruia i-o rasari graul mai bine si o creste mai frumos.


Usturoi miraculos
Tot in seara de 29 noiembrie, se aduna la o casa mai multi flacai si fete. Pe o masa, ei pun mai multe caciuli de usturoi, imprejmuite cu tamaie, smirna si cateva lumanari de la Pasti aprinse. Pun apoi pe masa diferite feluri de mancare, mananca, vorbesc si rad in toata voia buna, pana cand apar zorii zilei. Fetele isi impart intre ele usturoiul, pe care il duc a doua zi la biserica, pentru a-l sfinti preotul.
Acest usturoi se pune pe policioara la icoane, fiind bun de facut de dragoste.
In alte zone din tara noastra, pazitul usturoiului se face in felul urmator: intr-o casa de gospodar se strang 10-12 fete, avand fiecare fata cate o paine, trei capatani de usturoi, un fir de busuioc, legate cu o ata rosie si o sticla de rachiu. Aceste lucruri se pun pe o masa, intr-un colt al casei, si se acopera cu o broboada rosie. Langa lucruri, pe masa, sta un sfesnic c-o lumanare aprinsa, care arde de cu seara si pana in ziua. Langa masa, una in dreapta si una in stanga, stau de straja doua babe, care baga bine de seama ca sa nu se fure din lucruri, ori sa nu puna cineva mana pe ele. Ele stau acolo neclintite pana dimineata. La aceasta petrecere, vin si baieti cu lautari. Se canta si se petrece pana in zori.
Cand s-a facut ziua, hora este jucata afara. Un flacau joaca in mijlocul horei toate lucrurile fetelor, pazite de batrane. Dupa joc, fetele isi iau lucrurile si le impart flacailor. Painea se mananca, rachiul se bea, usturoiul se pastreaza de leac. Cand vitele-s bolnave, li se da mujdei in bors ori vin si le trece. Daca se fura din usturoi, nu-i bine deloc: fetei nu-i va mai merge bine. Usturoiul pazit este semanat primavara. Daca pleci la drum lung, sa iei putin usturoi cu tine.
De la pazitul acestui usturoi s-a nascut zicala: "Parca a pazit usturoiul", care se da celui ce se cunoaste ca a petrecut o noapte fara somn.
Tot in aceasta noapte se fac observatii meteorologice: daca luna va fi plina si cerul senin, se zice ca iarna va fi cu moina. Daca luna va fi plina si daca cerul va fi intunecat, daca va ninge sau va ploua, peste iarna vor fi zapezi mari si grele.
De la aceasta zi si pana la Craciun, gospodinele nu mai tes in razboi si nu torc, de frica sa nu se supere Maica Domnului pe dansele.
Sfantul Andrei este socotit inceput de iarna, numindu-se din aceasta cauza "Andrei-de-iarna".

Atat de multi Andrei in Romania si in diaspora

In Romania, numele de Andrei sau Andreea este unul din cele mai des intilnite. Si, ca un amanunt, acest site are ca 'fondator' spiritual tot un
Andrei, nascut in 2000 - care face parte din Generatia Desprecopii.com.
autor: Desprecopii.com
preluare de pe sursa:


traditie, superstitii, Romania, Sf. Andrei, noiembrie, romanii, sarbatoare,  spiritualitate, fantome, spirite, moarte, pericol, viata, boala,