Se afișează postările cu eticheta sursa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sursa. Afișați toate postările

18 februarie 2013

Se va numii SUA, Statele Unite ale Chinei ? Planul chinez de stabilire a unor orase chinezesti si “zone economice speciale” in SUA.


Se va numii SUA, Statele Unite ale Chinei ? Planul chinez de stabilire a unor orase chinezesti si “zone economice speciale” in SUA.

E-mailPrintPDF
In ultimii zece ani, guvernul chinez cit si marile companii chineze, care sint in totalitate sau majoritar in proprietatea statului chinez, au cumparat tot ce se putea fara sa isi reproseze nimic, terenuri, ferme,cladiri, case, infrastructura, mari unitati economice si resurse naturale din toate zonele dn SUA. In unele cazuri, China a incercat sa cumpere intregi comunitati din SUA. O putem numii “colonizare economica”? Se pare ca da !

Dupa succesul chinezilor cu orasul Shenzhen, ei se pot declara multumiti sa dezvolte cit mai multe zone economice de acest gen. Acest oras a fost in anii 70, o zona pescareasca, iar acum are peste 14 milioane de locuitori si arata ca o metropola occidentala. Initial, aceste zone au fost experimentate in China, iar eu am insitat in unele articole asupra unui noi fenomen pe care China il dezvolta post globalizare sau chiar in cadrul ei si anume “regionalizarea”, stiut fiind ca acesti chienzi vor regionaliza economic zone intregi ale globului. Este un proces greu de oprit, dar din care chiar Romania ar putea avea unele avantaje, daca ar fi condusa de oameni inteligenti.
China a inceput deja cu succes, sa stabileasca zone economice puternice in tari africane cum ar fi Nigeria, o tara bogata, dar nu numai.

Dupa cum precizeaza un studiu al Dr. Jerome Corsi, a fost dezvoltat si este in curs de procesare, un plan al Bancii Centrale a Chinei, de a dezvolta zone economice speciale pe teritoriul Americii, care ar permite Chinei sa fie proprietara multor afaceri in acea zona si in final sa aduca munctori chinezi, la preturi la care americanii nu doresc sa lucreze, ceea ce se va si intimpla cu siguranta. In acest fel, cei 1.700 miliarde datorate de americani chinezilor, vor fi trasformati din datorie in valori materiale, ceea ce va duce la improprietarirea Chinei, cu parti din infrastructura, suprafete de teren si afaceri, totul cu garantia guvernului american. In acest moment, colonizarea Americii este un proces mult mai avansat decit ne putem gindii, iar pasul urmator va fi Europa. Aceasta se intimpla la numai citeva decenii dupa ce China era considerata ca fiind parte a lumii a treia.
Putem da vina pe un guvern american iresponsabil care a creat “free trade” cu China? Putem da vina pe marile corporatii americane care produc in China si care platesc politicienii pentru mentinerea acestui “free trade” in favoarea buzunarelor lor si ale politicienilor care au obisnuit sute de milioane de oameni sa traiasca la preturi mici si calitate indoielnica? Este vina sistemului bancar care a imprumutat marii mamuti corporatisti americani ca sa produca in China, in timp ce poporul american si vesticii in general, au achitat nota de plata? Greu de spus insa este un complex de factori care a dus la situatia actuala din care nu exista sub nici o forma vreo iesire si ea va rula linistit si in favoarea Chinei, pentru zeci, poate sute de ani de aici incolo.
America a pierdut mii de afaceri si unitati economice in favoarea Chinei si multe milioane de locuri de munca, deficitul comercial al SUA, numai in 2012, pe relatia cu China, a fost de peste 300 de miliarde de dolari, practic cel mai mare deficit commercial pe care o tara il poate avea la o alta tara. In ultimii zece ani, deficitul comercial al SUA in relatia comerciala cu China este de peste 2.300 miliarde de dolari, parte din bani ar fi putut intra in economia americana. Acest deficit comericial a creat fonduri Chinei, prin care au fost din nou intoarse in America ca imprumut purtator de dobinda, facind ca SUA sa fie din ce in ce mai datoare si sa subventioneze cu acesti bani, programme economice stupide si plati ce nu ar fi trebuit sa faca obiectul imprumutului strain.
In acest moment, guvernul SUA, plateste Chinei, peste 100 de milioane de dolari PE ZI, numai in DOBINZI la debitul pe care il datoreaza asiaticilor.
China foloseste bogatia acumulata, in directieiextrem de eficiente economic, practic cumparind totul si chiar in unele cazuri, nedezvoltind acele zone, dar pentru a fi sigura ca sint in proprietatea statului chinez si a companiilor de stat chineze.
Daca ne uitam in Canada, pe coasta vestica, orase ca Vancouver-ul este majoritar chienzesc in zona Richmond, iar numarul asiaticilor creste pe zi ce trece. Pe coasta de vest a SUA, chinezi au cumparat una din zece case din zona, in special in California. In Canada,am incercat cu citeva zile in urma sa platesc la automatul de la splatoria de masini cu fise de un dolar,care imi veneau inapoi de fiecare data. Surprins si indignat, pentru ca erau noi noute, am apelat la supraveghetorul spalatoriei, la care el imi raspunde: “nu puteti spala masina cu aceste fise de un dolar pentru ca sint realizate in China si sint cu putin mai usoare decit cele originale. Este edvarat ca mi-a dat altele in loc, dar am plecat perplex de acolo si vad in permamnenta fise de un dolar sau doi, noi si care sint de greutate diferita. Deci chiar si monedele canadiene sint facute in China....
Chinezii nu cumpara orice si oricum si este clar ca au o strategie bine pusa la punct, chiar daca par sa investeasca in disperare. Sa vedem citeva cifre elocvente.
In revista Fortune, gasim in 2012, un articol care ne prezinta un investitor chinez care a cumparat cu 2,15 milioane de dolari, un complex comercial cu un faimos restaurant pe Riul Maumee in Toledo, Ohio. Foarte curind, el a mai investit inca 3,8 milioane de dolari pe 69 de acri de pamint la portul orasului in Marina District, promitind sa mai investeasca inca 200 de milioane de dolari, in locuinte si dezvoltari turistice in zona.
In Septembrie 2011, un alt chinez a investit 3 milioane de dolari intr-un complex-azil pentru batrini pe malul lacului. Ceea ce este interesant, este faptul ca acest oras este situat intr-o pozitie foarte buna geografic, linga o autostrada de proportii care face legatura in scurt timp cu Chicago, Detroit, Cleveland, Pittsburg, Columbus si Inidianapolis, fiind si al patrulea oras ca marime din Ohio. Am dat acest exemplu,dar pot continua cu pagini intregi, pentru a vedea modul cum gindesc ei investitiile si cumpara tot ce misca si este strategic in planul lor.
O companie chineza – Sinomach (de stat), a cumparat de curind, conform publicatiei Idaho Statesman, peste 70 de kilometri patrati de teren pentru a dezvolta un complex tehnologic la sud de aeroportul Boise, deci foarte aproape de zone cu infrastructura bine pusa la punct. Structura marelui complex va urma exact proiectul din China, a unui mare centru tehnologic din sudul tarii. Aceasi companie este in tratative avansate pentru a cumpara terenuri si a construii diverse obiective in state ca Ohio, Michigan, Pennsylvania si Idaho. Ei sint interesati in dezvoltarea de tehnologii pentru transmisii electrice si surse solare alternative.
Compania China Ocean Shipping Company, a intrat in proprietatea porturtilor din Long Beach, California si Boston, Massassuchets, depunind garantii financiare pentru cumpararea altora de pe coasta Golfului Mexic.
Trebuie sa amintesc ceva care nu foarte multi cittori stiu si anume ca, China are in proprietate accesul la porturile de intrare si iesire din Canalul Panama.
Dar cel mai rau, pare sa fie faptul ca multi politicieni din diferite state , depind in legislaturile lor, de investitiile chineze. Daca acesti investitori chinezi nu vin in zona sau nu cumpara masiv si pun bani la bugetele locale, acesti politicieni risca major sa piarda scaunele calde pe care stau si in consecinta, ei vind totul catre chinezi si fac banii necesari comunitatii si pentru buzunarul lor, fara ca populatia zonei sa realizeze impactul.
Acest lucru se va intimpla foarte curind cu Romania, cind vor fi vindute cele mai bogate zone in resurse din tara pantru a face bani, in ideea de a mentine puterea politica devastatoare, care se va mindrii ca au adus investitori, dar cu ce risc….
Nu cu mult timp in urma, in Boton Rouge, primarul Kip Holden a oferit guvernului chinez, proprietatea si dreptul de operare a unei noi autostrazi cu plata, din zona orasului, daca chinezi vor furniza fondurile necasare pentru continuarea construirii ei pina la final si repararea ei in standarde, pentru ca muncipalitatea nu mai avea bani. Este posibil ca acesti chinezi sa aiba in proprietate porturi, autostrazi importante si cai de comunicatii, o intreaga infrastructura din SUA din cauza saraciei din America? Uite ca se poate si este adevarat.
Pe acesti americani si pe ambasadorul lor in Romania, Gitenstein, ii adora si le decerneaza premii Basescu si alti tradatori de tara, iar ei ne dau sfaturi de a ne tine promisiunile fata de organizatiile financiare internationale si a plati la timp , in timp ce la ei in tara totul este dat peste cap si isi vind camasa dupa ei pentru a-si pastra un nivel de viata cit de cit decent. Pina cind? Nu prea mult.
Un articol recent din The New York Times ne arata ca “un grup masiv de investitori din China, au cumparat si sint in proces de a o face mai departe, apartamente de lux in cadrul proiectului Atlantic Yards din Brooklyn. Chinezi si-au exprimat interesul de a mai investii multe sute de milioane de dolari, pentru a ocupa in mare parte acest proiect din inima Americii. Pe de alta parte, companiile chinezesti au semnat un contract fabulos pentru a lua in “lease” cea mai mare parte din Empire State Building si 1 World Trade Center”. Ce ar mai trebui spus?
Mergind mai departe, trebuie sa spunem ca acesti chinezi nu s-au limitat numai la constructii si infrastructura, ei cumparind drepturi asupra rezervelor strategice de gaz natural si petrol de pe intreg teritoriul SUA. Doua mari companii chineze sint implicate in acest “efort”.
Prima, este China National Offshore Oil Corporation(CNOOC), in intregime proprietate a guvernului chinez.
Wall Street, scrie intr-un recent articol, ca “CNOOC si SASAC (State-Owned Assets Supervision and Administration Commission of State Council), vor avea impreuna drepturile si resposabilitatile fata de shareholders (actionarii) in numele guvernului, pentru o serie mare de exploatari de gaze si petrol”.
A doua mare companie chineza, care este implicata masiv in economia americana, este Sinopec Corporation. Sinopec Group, este cel mai mare actionar (75% in proprietate) a lui Sinopec Corporation, iar Sinopec Group, este in totalitate companie de stat chineza. Compania este implicata in multe proiete energetice si detine in proprietate mult terenuri in SUA.
Mai jos, va prezint o lista publicata de Wall Street Journal, cu aceste doua companii uriase chineze, mai précis cu modul agresiv in care au cumparat in diferite zone ale SUA, dreptul la petrolul si gazul natural american.
Colorado: CNOOC a cistigat o treime din actiunile, pentru cei 800 de acri de teren in nord estul statului Colorado si sud estul statului Wyoming, printr-un “pact” de 1,27 miliarde de dolari, cu Chesapeake Energy Corp.
Louisiana: Sinopec are o treime din cei 265.000 acri in Tuscaloosa Marine Shale, dupa o afacere in care a bagat 2,5 miliarde de dolari cu Devon Energy.
Michigan: Sinopec a cistigat o treime din cei 350.000 de acri de teren, platind 2,6 miliarde de dolari, in care este implicata in afacere cu Devon Energy.
Ohio: Sinopec a cumparat o treime din actiunile lui Devon Energy pentru cei 235.00 de acri ai Utica Shale, printr-un contract pentru care a platit 2,5 miliarde de dolari.
Oklahoma: Sinopec a achizitionat 35% din cei 215.000 de acri de teren ai Devomn Energy, pentru peste 2 miliarde de dolari.
Texas: CNOOC a achiztionat o treime din cei 600.000 de acri de teren ai Chesapeake Energy din Eagle Ford Shale, pentru care a platit 2,16 miliarde de dolari.
Wyoming: CNOOC a achizitionat actiuni in valoare de 33% din cei 800.000 de acri de teren in nord estul statului Colorado si sud estul statului Wyoming, dupa un “pact” cu Chesapeake Energy. Tot in acelasi stat, Sinopec a platit pentru 33% din cei 320.000 de acri de teren ai lui Devon Energy , ca parte a unei intelegeri pentru care chinezii au platit 2,7 miliarde de dolari.
Golful Mexic: CNOOC, a achizitionat un pachet de actiuni al Statoil ASA si sase puturi de exploatare ale lui Nexen Inc., de mare adincime in apele golfului.
Iar in aceste conditii, Obama discuta de independenta energetica a SUA? Sa nu stie el adevaraul sau sa se bazeze pe ignoranta americanilor si pe un sistem capitalist in care minciuna este fabricata la cele mai inalte standarde.
Romania va avea aceasi soarta, daca acest sistem capita;ist va continua sa existe si la conducere vor fi aceasi tradatori din partide si grupari politice de circari si vinduti.
In acest moment, China sterge podeaua cu americanii in plan economic mondial si nu face decit sa ii discrediteze pe ei si acest sistem capitalist care a permis sa se ajunga aici, pentru a umple buzunarele unora pentru care nu mai comnteaza ca statele lor sint vindute, pentru ca oricum banii lor si chiar ei, sint in paradisurile fiscale si pe plajele insorite, lasind milioane de oameni in saracie si sa munceasca pentru firmele chinezesti sau sa faca concurenta cu chinezi pe locuri de munca in tara lor.
Va urma sa detaliez in articolul urmator, cu date interesante, modul cum americanii devin pe zi ce trece sluga “colonistului chinez”.

Adrian Cosereanu

preluare de pe sursa:
http://www.alternativaromaniei.com/index.php?option=com_content&view=article&id=979:se-va-numii-sua-statele-unite-ale-chinei-planul-chinez-de-stabilire-a-unor-orase-chinezesti-si-zone-economice-speciale-in-sua&catid=1:latest-news&Itemid=50

17 februarie 2013

America,o natiune cumparata, care devine fara stirea omului de rind, o provincie chineza. Americanul va muncii pentru statul chinez, va minca de la producatorul chinez si se va imbraca si incalta de la aceasi sursa chinezeasca.


De curind, o mare firma chineza a facut o oferta, fara concurenta, pentru achizitionarea lantului imens de cinematografe AMC din SUA. Suma oferita este de 2,6 miliarde de dolari

O alta firma chineza, a oferit recent 1,8 miliarde de dolari pentru a cumpara marele producator de echipament aeronautic si de avioane Hawker Beechcraft.
In Decembrie, cu o luna in urma, a fost anuntat un grup de firme chineze care ar achizitiona contractul de “lease” al marii companii de asigurari AIG, pentru unitatea de avioane din portofoliu lor, pentru suma de 4,23 miliarde de dolari, raminind ca acesti chienzi sa faca asigurarile pentru liniile aeriene.
Cu citeva zile in urma, Federal Reserves, practic banca Centrala a SUA, a anuntat ca va permite bancilor chineze sa cumpere prin licitatie, banci americane.
Un proiect de 190 milioane de dolari, pentru construirea unui pod in Alaska, a fost oferit unei firme chineze.
Un contract de 400 de milioane de dolari, a fost oferit unei firme chineze pentru renovarea podului Alexander Hamilton din New York.
O alta firma chineza a cistigat licitatia pentru un proiect de constructie a unui pod intre San Francisco si Oakland. Contractul este de 7,2 miliarde de dolari.

Uniformele lotului Olimpic al SUA au fost fabricate in China.
Peste 85% din pomii de Craciun artificiali din SUA, au fost confectionati in China.
Noul turn World Trade Center, va include sticla fabricata in totalitate in China.
Noua statuie a lui Martin Luther King, din National Mall, a fost construita in China
In 2000, consumatorii americani chletuiau 102 miliarde de dolari pentru cumpararea produselor chinezesti din magazinele din SUA. In 2011, aceasi americani cumparau in valoare de 399 de miliarde de dolari produse chinezesti din magazinele din SUA.
SUA cheltuie mai mult de patru dolari, pentru bunuri si servicii din China, pentru fiecare dolar cheltuit de chinezi pentru a cumara produse din America.
Cu o luna in urma, The New York Times ne anunta ca un Jeep Grand Cherokee, care costa 27.490 de dolari in SUA, costa aproape 85.000 de dolari in China, multumita tarifelor puse de chinezi, la care americanii nu pot riposta.
Economia chineza a crescut de 7 ori mai repede decit cea Americana, in ultimi zece ani.
SUA a pierdut 32% din locurile de munca din sectorul de productie, din 2000 pina in 2011. Americanii au pierdut peste 50.000 de locuri de munca pe luna, de cind China a intrat in World Trade Organization, in 2001. SUA a pierdut 56.000 de unitati economice de diferite marimi din 2001 pina in 2011. Americanii pierd 500.000 de locuri de munca pe an, numai din relatia economica cu China, in fiecare an.
In 2010, China producea automobile, dublu fata de SUA.
De cind GM a primit cautiunea financiara pentru a iesii din criza, peste 70% din automobilele lor au fost construite in afara granitelor cu preponderenta in China sau in alte locuri, dar cu componente majoritar din China. Dupa ce a fost scoasa din faliment cu banii americanilor, General Motors este in momentul de fata implicata in 11 contracte in sume fabuloase cu companii din proprietatea guvernului chinez.
In 1998, SUA avea 25% din exportul de high-tech mondial, iar China numai 10%. In 2008, SUA avea mai putin de 15%, iar China inregistra un export mondial de high-tech de 20%.
Numarul unu in exportul chinezesc, il constituie computerele si echipamentele electronice.
Surprinzator, numarul unu in exportul American catre China, il constituie exportul de deseuri, gunoiae industriale si materiale refolosibile.
Deficitul comerical al SUA in relatia cu China, este acum de 28 de ori mai mare decit era in 1990. In 1985, acest deficit era de 6 milioane de dolari pentru un an. In Noiembrie 2012, deficitul era de 28,9 miliarde de dolari.
China consuma in acest moment mai multa energie decit SUA.
China consuma in acest moment mai mult ciment decit intreg globul. China produce de doua ori mai multa bere decit SUA. China produce de trei ori mai mult carbune decit SUA si de 11 ori mai mult otel decit americanii.
Ceea ce este interesant , este faptul ca in acest moment, China este furnizorul numarul unu mondial pentru componente strategice ale sistemului de aparare al SUA. Cu numai doua luni in urma US Senate Committee on Armed Services, a gasit ca mai mult de un million de subansamble contrafacute de chinezi au fost incluse in Departamentul de Aparare al SUA.
China are in acest moment , mai multi doctori in inginerie, decit SUA.
Doctorul Jerome Corsi, spune ca in acest moment , sint in SUA, peste 257 de zone libere de comert, de care chienzii profita din plin, iar populatia Americana nu stie sa citeasca si este mintita cu nerusinare, asa cum se intimpla si in Romania, din pacate.
Profesorul Yu Qiao de la Universitatea Tsighua, din Beijing, sugera de curind ca ar trebui sa se urmareasca un plan prin care sa se transforme datoria SUA catre catre China in ceva “tangibil” si voi veni cu date despre programul propus de cunoscutul profesor chinez,cu mare audienta la guvernul chinez.
Romania, trebuie sa inteleaga faptul ca acesta este cursul, indifferent ce dorim noi, pentru ca americanii au deschis cai pe care noi si nimeni nu le mai poate inchide in fata chinezilor. Trebuie ca romanii sa inteleaga faptul ca acesti chinezi nu cistiga peste tot si aduc si prosperitate unor tari, fara sa le fure resursele si sa ii faca sclavi, dar deocamdata noi avem la conducerea Romaniei, niste ciurucuri politice, multumite cu spagi de servitori si care se milogesc la americani pentru orice decizie iau, uitind ca ei sint milogii chinezilor. Romania are un ambasdor American la Bucuresti, care incearca sa ne invete sa ne tinem de promisiuni daca dorim sa ne ofere toata atentia, dar el nu este intrebat cum isi tin promisiunile cei din clasa politica americana fata de poporul care i-a ales si cum se termina cu bataia de joc in SUA si dominatia chineza pe toate fronturile.

Adrian Cosereanu  
preluare de pe sursa:
http://www.alternativaromaniei.com/index.php?option=com_content&view=article&id=980:americao-natiune-cumparata-care-devine-fara-stirea-omului-de-rind-o-provincie-chineza-americanul-va-muncii-pentru-statul-chinez-va-minca-de-la-producatorul-chinez-si-se-va-imbraca-si-incalta-de-la-aceasi-sursa-chinezeasca-&catid=1:latest-news&Itemid=50

24 septembrie 2011

Beneficiile aduse organismului de banana



Beneficiile aduse organismului de banana

Iata care sunt beneficiile aduse organismului de banana.

Sursa de energie: bananele contin trei zaharuri naturale: sucroza, fructoza si glucoza, toate combinate cu fibre. Datorita lor, o banana ne umple imediat si pe termen lung cu energie. Cercetarile au demonstrat ca doar doua banane ne dau suficienta energie pentru a munci fizic asiduu fara intrerupere timp de 90 de minute. Nu e de mirare ca bananele sunt fructele preferate ale atletilor de performanta.


Nervozitate: bananele au un continut mare de vitamina B care ajuta la calmarea sistemului nervos.


Simptome premenstruale: vitamina B6 din banane aduce nivelul de glucoza din sange la un nivel normal, lucru care cu siguranta va ajuta la trecerea mai usor peste acea perioada de discomfort a lunii.


Anemie: bogate in fier, bananele ajuta la stimularea producerii de hemoglobina in sange astfel ajutand la eliminarea anemiei.


Depresie: bananele contin triptofan, un tip de proteina pe care corpul o transforma in serotonina, care se stie ca te face sa te relaxezi, iti imbunatateste starea de spirit si te face sa te simti mai fericit.


Tensiune mare: bananele sunt bogate in potasiu, dar au un continut redus de sare, combinatia perfecta pentru a reduce tensiunea arteriala.


Mahmureala: unul dintre cele mai rapide moduri de a scapa de mahumureala este un milkshake de banane, indulcit cu miere. Bananele calmeaza stomacul si, cu ajutorul mierii, readuc la normal nivelul de zahar din corp, in timp ce laptele rehidrateaza corpul.


Intepaturi de tantar: casa scapi de insuportabilele mancarimi dupa ce ai fost intepat de tantar, maseaza locul respectiv cu partea interioara a cojii de banana. Va reduce inflamatia si mancarimea.


Stimulent pentru creier: nivelurile ridicate de potasiu te ajuta sa inveti mult mai usor, sa tii minte mai bine lucrurile citite si sa te concentrezi mai bine.


Constipatie: bananele sunt bogate in fibre, astfel, o banana pe zi te va ajuta sa iti reglezi tranzitul intestinal


Ulcer: este singurul fruct care poate fi consumat de catre cei care sufera de gastrita sau ulcer. Bananele sunt folosite in dietele pentru boli intestinale datorita texturii lor moi si calmante. De asemenea, neutralizeaza aciditatea in exces din stomac si reduc iritarea stomacului.


Controlul temperaturii: in unele culturi se crede ca bananele calmeaza atat psihicul dar si temperatura corpului. In Thailanda, spre exemplu, femeile insarcinate mananca banane pentru a se asigura ca bebelusii lor se vor naste cu temperatura corpului normala.


Impotriva fumatului: bananele ii ajuta si pe cei care incearca sa se lase de fumat. Vitaminele B6 si B12 pe care acestea le contin, impreuna cu potasiul si magneziul, ajuta corpul sa scape de nicotina si sa nu mai simta nevoia de ea.


Stres: potasiul ajuta la normalizarea batailor inimii, trimite oxigen catre creier si regularizeaza echilibrul apei din corp. Cand suntem stresati, arderile metabolice cresc, reducand astfel nivelul de potasiu din corp. O banana va rezolva problema.


Infarct: conform The New England Journal of Medicine daca inlcuzi bananele in dieta zilnica, reduci cu 40% riscul de a face infarct.


preluare de pe sursa: Piatza.net

9 august 2011

REVOLUTIA ISLANDEZA IN DIRECT - "Lecţie" despre Revoluţia islandeză


La noi nu se spune NIMIC despre ceea ce se intampla in Islanda... De ce?!

Am primit pe mail un rezumat al unui articol apărut în Spania, despre veritabila revoluţie din Islanda.

La știri bineințeles că nu a ”transpirat” nimic, căci nu se dorește ca modelul islandez să se propage.

În Islanda, tara in care guvernul a fost demis in totalitate , marile bănci au fost naţionalizate, s-a decis să nu se plătească datoria creata în Marea Britanie şi Olanda, din cauza politicii lor financiare rău intentionate şi s-a creat un grup popular pentru a rescrie constituţia.

Şi toate acestea paşnic!

O revoluţie împotriva puterii care ne-a adus la criza actuală.

De ce aceste fapte nu au devenit cunoscute de doi ani?

Ce se întâmplă dacă alţi cetăţeni UE vor lua exemplul lor?

Iata pe scurt istoria evenimentelor:

- 2008. Se nationalizeaza cea mai mare banca din tara . Se prăbuşeşte moneda, bursa isi suspenda activitatea. Ţara este în stare de faliment.

- 2009. Protestele populare din fata parlamentului fac sa fie convocate alegeri anticipate si provoaca demisia primului-ministru şi a membrilor guvernului in bloc.

- Continuă situaţia economica nefavorabila.

Printr-o lege se propune rambursarea datoriei catre GB şi Olanda avand de plată suma de 3.500 de milioane de euro, o sumă pe care toate familiile islandeze ar fi urmar sa o plateasca lunar, pentru următorii 15 ani la, 5,5% interese.

- 2010. Oamenii ajung să iasa în stradă şi cer ca aceasta lege sa fie supusa referendumului.

În ianuarie 2010, preşedintele refuză să o ratifice şi anunţa că se va consulta poporul.

La referendumul organizat în luna martie 93% din voturi au fost impotriva acestei legi.

- Pentru toate acestea, guvernul incepe o anchetă pentru a rezolva responsabilităţile legale ale crizei.

Începe arestarea mai multor bancheri seniori şi directori.

Interpolul emite un ordin şi toti bancherii implicati pleaca din ţară .

- În acest context de criză, se alege o adunare pentru a elabora o nouă constituţie care să includă lecţiile învăţate în urma crizei şi pentru a o înlocui pe cea curenta, o copie a constituţiei daneze.

- Pentru a face acest lucru, se merge direct la poporul suveran.

Se aleg 25 cetăţeni fără afiliere politică, din 522 care si-au depus candidaturile, care era necesar sa fie majori şi sa aiba sprijinul a 30 de persoane.

Adunarea constituţională isi începe activitatea în februarie 2011 si prezinta un proiect de constituţie bazată pe recomandările poporului facute in urma a numeroase reuniuni din întreaga ţară .

Noua constitutie trebuie să fie aprobata de către actualul Parlament şi de cel care se va forma după alegerile legislative.

Aceasta este o scurtă istorie a Revoluţiei Islanda:

- demisia guvernului în bloc;

- naţionalizarea băncilor;

- un referendum pentru a permite oamenilor să decidă cu privire la deciziile economice;

- închisoare pentru cei responsabili pentru criza şi rescrierea constituţiei de către cetăţeni.

S-a menţionat acest lucru în mass-media europeană?

S-a comentat cu privire la acest lucru in talkshow-urile politice?

S-au văzut imaginile de la evenimente la televizor?

Bineînţeles că nu…

Islandezii au fost în măsură să dea o lecţie intregii Europe , să se impotriveasca intregului sistem şi sa ofere o lecţie de democraţie intregii lumi.

Dacă are cine să înveţe lecţia.


4 august 2011

INCREDEREA IN SINE

 


In vremurile atat de agitate si mereu surprinzatoare pe care le traim, Increderea in Sine a devenit un instrument de supravietuire.
 
Asa cum e lanterna in mijlocul intunericului sau bricheta intr-o padure rece si intunecata. Increderea in Sine este paiul de care ne agatam intr-o viata ce curge vijelios fara sa ne lase sa ne dumirim, sa ne instalam confortabil, pentru ca un val nou de evenimente ne obliga in permanenta sa ne adaptam, sa ne verificam reperele. Repere inghitite adesea de vartejurile vietii. Si stai si te intrebi ce mai este sigur si stabil in aceste vremuri, pe ce mai poti conta, ce este peren, real, profund si garantat? Nimic in afara de propria ta fiinta. In care trebuie sa te increzi. Cand toate celelalte repere dispar, cand contextele, oamenii, notiunile, convingerile si credintele se naruie, singurul lucru sigur este fiinta ta. Pe care trebuie s-o cunosti al naibii de bine pentru ca a sti exact pe ce contezi. Increderea in Sine este inceputul.

De unde incepe increderea?

Increderea in Sine nu are legatura cu reusitele tale, cu performantele sau cu puterile tale. Acestea sustin increderea, dar nu sunt cauza lor. Pentru ca performantele sunt efectele existentei Sinelui. Increderea in Sine vine din relatia constiintei tale cu Sinele tau, cu scanteia ta divina, cu spiritul tau, cu Viata. Increderea in Sine este credinta ta in divinul launtric. Divinul nu are atribute. El exista, pur si simplu. Divinul, revelat sau ascuns, genereaza atribute. El fiind insa lipsit de atribute pentru ca El este in afara oricarei descrieri, a oricarei definitii.

De aceea, increderea in Sine vine de undeva de dincolo de calitati, de trasaturile de succes, de reusite, de pregatire, dincolo de parerile tale despre tine si de parerile celorlalti referitoare la tine. Increderea in Sine ESTE. Sinele ESTE. Scanteia divina ESTE. Dumnezeu ESTE. Si ca urmare a acestei prezente si a simtirii tale constiente a acestei prezente in tine, apare increderea in Sine.

Nu calitatile tale te determina sa ai incredere in tine. Ci natura ta divina. Cand ai incredere in natura ta divina totul devine posibil. Si din acest posibil Sinele te ghideaza sa iti doresti in mod particular in viata ta acele lucruri care te ajuta sa traiesti la cel mai inalt nivel experienta de fi tu ca persoana. De-a fi Sine intr-o persoana, cu identitate sociala, cu trup, cu aspiratii, cu un destin.

Sinele, mai presus de defintiile tale

Cand increderea ta este ancorata in calitatile tale, in frumusetea si tineretea ta, in sanatatea si vigoarea ta, in corpul tau, in abIlitatile tale, in relatiile tale, in contexte favorizante, ce faci cand incepi sa pierzi toate acestea? Spui gata, am pierdut increderea in MINE odata cu pierderea pozitiei, cu sustinerea altora, odata cu aparitia cheliei, cu pierderea danturii, cu instalarea batranetii, odata cu pierderea partenerului sau cu plecarea copiilor? Atat a fost? Unde mai este increderea in Tine cand ea este ancorata in lucruri exterioare? Pentru ca si propriile tale calitati si trasaturi sunt exterioare TIE. Ele sunt ale tale dar nu sunt TU. Ca dovada ca paradontoza (desi erai atat de mandru de liniara ta dantura alba ce credeai ca este atuul tau definitoriu) nu te opreste sa continui sa existi. Asa cum continui sa existi si dupa divort desi credeai ca mariajul sau partenerul te definea. Continui sa existi chiar si cand pierzi slujba sau simpatia sefilor desi aveai incredere in acestea si credeai ca te definesc profesional. Asa cum continui sa existi chiar daca pierzi sanatatea si te ameninta moartea.

Sinele, eu-l divin

Ceva mai presus de noi si mai profund in noi ne insufleteste. Este o substanta imanenta, aflata in noi inca din primul moment al fiintarii noastre in aceasta viata si chiar de dincolo de viata. Este ceva mai presus de om si mai aproape de substanta divina a vietii.

Divinul din noi nu avem voie sa il tradam niciodata, sa ne decuplam de la el. Pentru ca este sursa vietii, a intregii noastre fiinte, a tuturor definitiilor noastre, a tuturor actiunilor noastre.

A avea incredere in Sine insemna sa iti ancorezi increderea in Dumnezeu. De aceea increderea in Sine nu are legatura cu ce ai, cu ce ai dovedit ca poti, ci cu ce ESTI. De aceea cand nu ai nimic, cand nu stii ce sa faci, cand nu stii cum te vei descurca, cand nu stii ce raspuns vei da, cand nu stii cum sa rezolvi o problema, SA AI INCREDERE IN TINE. In divinul din tine. Pentru ca numai divinul din tine il poate auzi pe Dumnezeu cand sta la taifas cu TINE.

Dincolo de ceea ce ai, de ce detii, exista un TU mai profund. Acest TU mai profund este spiritul tau. Sinele. Iar increderea trebuie ancorata acolo. Calitatile tale reflecta apropierea de Sine. Defectele si slabiciunile arata separarea de Sine si de multe ori chiar ele sunt cele care te determina sa revii la sursa ta divina.

Cand increderea noastra este in Sine, nimic nu ne poate clinti din noi insine. Iar aceasta statornicie nu e incapatanare. Este puterea de a te lasa mereu respirat de viata si prin asta in Viata.
de Camelia Patrascanu

sursa: www.horoscoptv.ro