Se afișează postările cu eticheta California. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta California. Afișați toate postările

23 februarie 2013

Care sint ratiunile pentru care California este un cosmar in “constelatia” statelor americane? Din ce in ce, mai multe state americane urmeaza “exemplul” Californiei.


Cel mai mare stat al SUA, a devenit o povara pentru America si pentru cetatenii ei.

Cel mai recent studiu arata ca in rindul statelor americane, California este pentru al optulea an consecutiv, cel mai rau stat in care se pot face afaceri.
La finalul lui 2011, California s-a clasat pe locul 50 din tot atitea state in ceea ce priveste crearea de noi afaceri.
Datorita legii Propozitia 30, California are cea mai mare taxa pe venit din intreaga natiune. California are si cea mai mare taxa pe vinzari de produse. Chiar cu o crestere asa de mare a taxelor, venitul la guvernul statului este din ce in ce mai mic. Veniturile la guvern, in principal din taxele colectate, pentru Noiembrie 2012, au fost cu 10,8% mai mici decit cele proiectate.
Corporatiile din California sint taxate, chiar daca nu fac nici un dolar profit, cu 800 de dolari pe an.
California are impreuna cu New York, cea mai mare taxa pe benzina din SUA. California este singurul stat din SUA care are taxa pe emisiile de carbon.
Cele mai scumpe amenzi pentru greseli in trafic ale soferilor sint in California, aceasta fiind o alta forma de taxare.
In Octombrie, numai Nevada si Rhode Island, aveau rate ale somajului mai mari decit California. Somajul in California este cu 20% mai mare decit media americana.

California solicita celor ce doresc sa isi deschida o afacere, sa detina o licenta, astfel ca 177 de profesii au nevoie de licenta, ceea ce ingreuneaza si mai mult cooptarea emigrantilor si intergrarea lor in societate si economie. Media nationala a numarului de licente care se cer intr-un stat american este de 92.

Profesorii din California sint cei mai bine platiti din SUA, dar elevii se claseaza pe locul 48 la matematica si 49 la citit, din 50 de state americane.
California reprezinta 12 % din populatia SUA, dar incorporeaza peste 33% dintre americanii care traiesc pe ajutoare de la stat.
California are datorii de doua ori mai mari decit statul care urmeaza, in clasamentul datoriilor statelor americane.
Media cresterilor salariale ale lucratorilor din California a crescut cu 100% din 2005 pina in present, ca o sfidare fata de situatia econiomica dezastruoasa in care se afla. Cel mai relevant caz este al unui ofiter de politie, care avea ca responsabilitate sa patruleze pe autostrazi si care a primit un salariu de 484.000 de dolari pe an in 2011, iar un psihiatru a fost platit cu 822.000 de dolari pe an , tot din fondurile publice.
Incepind din 2007, numarul copiilor traind in saracie in California a crescut cu 30%.
Din cauza saraciei care este in statul California, in categoria cetatenilor de rind, peste 60% dintre elevi si studenti, se califica pentru obtinerea unor tichete cu prêt redus pentru masa.
Costul de operare a unei afaceri in California este cu 23 % mai mare decit media nationala.
Numarul de someri din California este egal cu populatia statelor Nevada, New Hampshire si Vermount, impreuna.
Consumatorii casnici platesc pentru electricitate , cu 29% mai mult decit media pe SUA.
Un oras din California a interzis ca proprietarii de case sa fumeze in spatele propriei case sau “backyard” cum spun ei.
Activitatea grupurilor infractionale este cu mult mai mare decit media pe SUA si este in crestere rampanta.
Cu citeva zile in urma, procurorul sef al San Bernardino, California, a spus cetatenilor, pe postul de televiziune sa incuie serios usile si sa isi incarce armele deoarece nu sint bani suficienti pentru a fi asigurata protectia cetatenilor de catre politie. Criminalitatea in acest oras a crescut cu 50%, numai intr-un an.
In Oakland , California, spargerile de case au inregistrat o crestere cu peste 43%, in numai un an si orasul se numara ca fiind al cincilea cel mai violent al SUA.
Din Aprilie pina in prezent , peste 250 de lantisoare de aur au fost smulse de la gitul trecatorilor de catre infractori in Stockton, California,un oras cu putin peste 200.000 de locuitori.
In Stockton, California, sindicatul politistilor a pus un mare afis la intrarea in oras : “Sinteti bineveniti in al doilea, cel mai periculos oras al Californiei. Opriti trimiterea in somaj a politistilor!!” Ce sa intelegi?
In ultimii 20 de ani, California a pierdut peste 4 milioane de rezidenti.
Ce mai poate fi spus de “binefacerile” acestui sistem capitalist? Oare Basescu doreste si el asa orase sau zone, in Romania? Se pare ca da si se mai pare ca si crede in avantajul lor pentru grupul care il patroneaza acest marinar.

Adrian Cosereanu
preluare de pe sursa:
http://www.alternativaromaniei.com/index.php?option=com_content&view=article&id=951:care-sint-ratiunile-pentru-care-california-este-un-cosmar-in-constelatia-statelor-americane-din-ce-in-ce-mai-multe-state-americane-urmeaza-exemplul-californiei&catid=1:latest-news&Itemid=50

20 august 2011

Campul magnetic al Pamantului se va inversa curand

Desi nu este vorba despre un fenomen cu o frecventa deasa sau regulata, Pamantul isi inverseaza polii ca urmare a modificarii intensitatii campului magnetic.

Acest fapt nu ramane fara urmari la suprafata planetei: anotimpurile se modifica, iar ciclurile naturale influentate de Soare sufera schimbari importante.

Ultima data fenomenul a avut loc in urma cu 780 000 de ani, insa a existat o perioada in istoria Pamantului cand campul magnetic nu a suferit nicio modificare timp de 30 milioane de ani.

Desi existenta acestui fenomen ciudat a fost sesizata de ceva vreme, pana in prezent motivele inversarii polilor a ramas un mister.

O noua ipoteza asupra originilor campului magnetic, elaborata de o echipa de cercetatori din California, ofera o noua explicatie posibila asupra a ceea ce pare, la prima vedere, o anomalie.

“Campul magntic al Pamantului este alcatuit, de fapt, din doua campuri cu doua surse separate”, afirma Kenneth Hoffman din cadrul Universitatii Politehnice din California.

Partea puternica este reprezentata de directia axului nord-sud si poate fi imaginata ca un magnet gigantic aflat in inima Pamantului. Partea slaba este cea care se afla mai aproape de suprafata.

Conform cercetatorilor, amandoua campurile sunt produse ca urmare a miscarii electronilor din atomii de fier fierbinte intr-o curgere a nucleului, care este mai degraba lichid, decat solid.

Miscarea particulelor incarcate in interiorul planetei creaza campul magnetic.“Campul nu este intotdeauna stabil, directia si natura curgerii se schimba, cauzand inversarea polilor.

In momentul in care puterea acestuia slabeste, devine mai putin capabil sa ajunga la suprafata Pamantului, iar ceea ce vedem noi este actiunea partii mai slabe a campului, care de regula este lasata la o parte.”, explica Brad Singer, unul din geologii care au participat la studiu.

O data cu inversarea polilor magnetici ai planetei, anotimpurile si toate ciclurile naturale care depind de pozitia planetei fata de Soare, sufera schimbari semnificative.


Sursa: Fox News

Sursa: BLOG ENCICLOPEDIC 2 – DESCOPERA

15 august 2011

Nava celor 100 de ani

Ambitiosul proiect se numeste „Nava celor 100 de ani”, iar cercetatorii spun ca va semana cu nava spatiala, Enterprise, din serialul Star Trek.

„Oricine s-a uitat vreodata la Razboiul Stelelor isi spune ca probabil asa ceva nu se va intampla niciodata.

Ei, bine, peste cativa ani, veti vedea primul prototip real al unei astfel de nave spatiale cu care vom putea calatori spre alte lumi”, a spus Simon Worden, directorul centrului de cercetare NASA din California.
„Acum 20 de ani era suficient sa fii prins vorbind in soapta prin colturi obscure despre asa ceva si erai dat afara”, a mai adaugat Worden.
Potrivit www.news.com.au, proiectul este o colaborare intre NASA si DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) si din cate se stie pana acum, este vorba despre noi metode de propulsare in utilizarea noii nave.
Pana acum, investitia pentru acest proiect se ridica 1,1 milioane de dolari, o suma infima, spun cercetatorii, pentru ca nava Enterprise chiar sa devina o realitate, asa ca oamenii de stiinta spera sa gaseasca mai multi miliardari dispusi sa finanteze proiectul.


Sursa: ……Astro……