Se afișează postările cu eticheta FSB. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta FSB. Afișați toate postările

17 octombrie 2011

Mijloace de interceptare a comunicatiilor in lume


Interceptare a comunicatiilor de orice fel ca si monitorizarea mass-mediei la nivel mondial este edificatoare prin fondurile uriase care sunt disponibilizate catre institutiile care se ocupa de acest tip de actiuni.
Fara indoiala viata privata a fiecaruia dintre noi a fost, este, si va fi afectata de puterea tot mai mare a acestor institutii de forta cu impact mondial.

Agentii guvernamentale de informatii
Rusia
Rusia are cel putin doua agentii oficiale de supraveghere. Serviciul Federal de Securitate (in rusa, FSB) dispune nu doar de putere de investigatie, ci si de propriile trupe. FSB este autorizata sa efectueze operatiuni in interiorul si exteriorul Rusiei cu scopul de a imbunatati potentialul economic, tehnico-stiintific si militar al Rusiei. FSB are si puterea de a monitoriza transmisiile Internet ce intra si ies din Rusia, gratie unor legi precum SORM.
Agentia Federala pentru Comunicatii Guvernamentale si Informatii (FAPSI) dispune de capacitatea tehnologica de a monitoriza comunicatiile si de a aduna informatii, inclusiv prin monitorizarea retelelor private. Si ea dispune de propriile trupe (cca 54000).
China
In 1983 a fost infiintat Ministerul Securitatii Statului. Una din principalele sale sarcini este aceea de a stopa activitatile spionilor sau agentilor straini sau cele contra-revolutionare ce au drept scop rasturnarea sistemului socialist. In acest sens, in 1998 a fost infiintata o agentie de politie pentru Internet, ce a lansat operatiuni pentru depistarea dizidentilor si de spionaj extern. China intentioneaza sa-si modernizeze sistemele de supraveghere a Internetului, pentru a le aduce la nivelul celor din SUA.
Germania
Serviciul german BND este implicat in operatiuni de strangere de informatii de peste 50 de ani. Site-ul lor oficial este in limba germana.
Israel
Israelul are cel putin trei agentii oficiale de informatii, Mossad, Shin Bet si Aman. Mossad se ocupa cu operatiuni in exterior, iar Shin Bet cu cele din interior. Aman se ocupa cu informatiile militare. Israelul primeste informatii din surse variate, inclusiv prin programul de sateliti de spionaj.
Franta
Rapoartele arata ca doua compartimente ale SDGN, DRM si DGSE (Directia Generala de Securitate Externa), au creat echivalentul francez al Echelon. Unii observatori au acuzat acest sistem de transmitere de informatii secrete companiilor private franceze. Aceste acuzatii sunt documentate de un articol al ZDNet France. Mai multe informatii pot fi gasite intr-un articol realizat de „Le Nouvel Observateur”.
India
Biroul Central de Investigatii al Indiei (CBI) are sarcina de a pastra valorile in viata publica si de a asigura sanatatea economiei nationale. CBI are sarcina si de a coordona activitatile cu Infopol.
Statele consituente ale Echelon:
SUA: NSA

Marea Britanie: GCHQ

Canada: CSE

Australia: DSD

Noua Zeelanda: Biroul Guvernamental al Securitatii Comunicatiilor

Alte sisteme de supraveghere SUA – TIA (Vigilenta Informationala Totala)
Un proiect al Departamentului Apararii al SUA. TIA are sarcina de a aduna informatii personale la scala mare, incluzand e-mailuri, apeluri telefonice, documente financiare obisnuite de transport, informatii medicale. Se crede ca prin analizarea acestui tip de date se poate preveni criminalitatea. Mai multe amanunte legate de functionarea TIA au ramas de determinat, incluzand aici metodele de protejare a informatiilor stocate si prevenirea accesarii lor neautorizate.
Se stie ca deja guvernul SUA finanteaza proiecte in ajutorul TIA, cum ar fi programul al carui scop este prezicerea comportarii unei persoane pe baza activitatii sale online. Unele rapoarte indica faptul ca statul Florida dezvolta un sistem similar cu TIA, denumit MATRIX, cu sprijin federal.
SUA – Carnivore
Acest program de supraveghere al internetului, folosit in prezent de guvernul SUA, este oarecum similar cu Echelon. Carnivore este capabil sa colecteze toate comunicatiile ce au loc in segmentul de retea supravegheat. Sistemul va fi inlocuit cu unul mai performant, DCS 1000 sau Enhanced Carnivore, care se pare ca are o capacitate superioara de a supraveghea retele rapide. Se pare ca guvernul SUA a intocmit deja un memorandum pentru folosirea acestui tip de sisteme de supraveghere.
SUA – Oasis&Fluent
SUA a dezvoltat doua programe despre care expertii cred ca sunt menite sa ajute capacitatile Echelon. Programul Oasis creeaza transcrieri dupa transmisii de televiziune sau radio. Programul poate diferentia intre vorbitori si chiar detecta caracteristici personale precum sexul.
Programul Fluent permite efectuarea de cautari in materiale in alte limbi folosind cuvinte-cheie din engleza. Acest program nu numai ca gaseste documentele pertinente, ci le si traduce in engleza, desi numarul de limbi straine pentru care poate face acest lucru e inca limitat (rusa, chineza, portugheza, sarba, coreeana, ucraineana). De asemenea, Fluent determina gradul de utilizare al unui cuvant intr-un material si poate efectua cautari chiar si in cazul unor ortografieri diferite ale cuvintelor cautate.
Uniunea Europeana – Enfopol
Enfopol este un document creat cu acordul unei comisii speciale a UE. El enumera diverse cerinte tehnologice pentru usurarea sarcinii politiei de a intercepta retelele de comunicatie europene. Se fac eforturi pentru implementarea acestor standarde in sistemele de telecomunicatie ale statelor member UE.
SUA – CALEA
CALEA este un document care cere atat modificarea retelelor de comunicatie existente, cat si crearea celor noi in concordanta cu anumite cerinte care sa ajute interceptarea de catre agentiile guvernamentale.
SUA – TEMPEST
Rapoartele au indicat existenta unui proiect al NSA destinat interceptarii de semnale de computer (precum tastari sau imagini pe monitor) prin ziduri sau chiar din alte cladiri, de la computere ce nu sunt conectate la o retea. Detalii despre acest proiect, numit TEMPEST, abia acum incep sa apara. Un document al NSA descrie procedurile pentru masurarea radiatiilor emise de un computer.


 Un al doilea document descrie “Programul de Securitate Tehnica” al agentiei, care este responsabil cu securitatea electronica. // Bloombiz.ro



preluare de pe sursa: http://spyology.myforum.ro/

11 octombrie 2011

MacroKontrol: noua ordine financiară mondială

MacroKontrol: noua ordine financiară mondială
Cu ocazia primirii titlului de Doctor Honoris Causa din partea Universităţii Româno-Ame­ri­cane, guvernatorul BNR Mugur Isărescu a ţinut săptămâna trecută o dizertaţie cu te­ma „Macroprudenţialitatea. Reglementa­rea, cri­zele financiare şi politica monetară“.

În fapt, şeful băncii centrale a dorit să aducă în faţa unui public alcătuit din studenţi, profesori, ziarişti, bancheri de top şi întreg staff-ul BNR un nou concept care va sta la baza sistemului financiar în perioada următoare. Macro­pru­denţialitatea, sau, ca să parafrazăm o sintagmă folosită în perioada când actualul academician îşi începea activitatea profesională, noua ordine financiară mondială.

Rareori pierde dl. Isărescu prilejul de a amin­ti, în cadrul discursurilor publice pe care le ţi­ne, de gluma confratelui său Greenspan, care obişnuia să-şi alinte auditoriul cu zicerea „da­că aţi înţeles mai mult de 20 la sută din ce-am spus, înseamnă că m-am exprimat gre­şit“. De data asta, chiar dacă poanta fostului şef al FED a fost menţionată încă de la în­ce­put, chiar dacă vorbitorul şi-a prevenit în re­pet­ate rânduri asistenţa că tema e plic­ticoa­să, tehnică şi pe alocuri greu de înţeles chiar şi pentru el, discursul guvernatorului a fost lim­pede şi chiar captivant.

Sau mai bine zis, captivantă a fost grija aproape acto­ricească a vorbitorului de a grada cores­pun­ză­tor suspansul şi de a dezvălui esenţa doar după ce publicul a fost plimbat pe mai multe piste false.

„Concurenţa în sistemul bancar este periculoasă pentru stabilitatea financiară“, a fost prima declaraţie-şoc a lui Mugur Isărescu, ur­mată şi de o concluzie pe măsură: „concu­renţa trebuie controlată“. Dăm la o parte concurenţa şi ţinem controlul. Deja jumătate din audienţă şi ziarul de a doua zi credeau că gata, se va înăspri regimul de creditare al băn­cilor comerciale.

Ei bine, nu. Sau mai bine zis, ar fi fost bine să fie doar asta. Aşa cum spuneam, mesajul prin­cipal a fost dezvăluit ceva mai târziu. De unde vine, aşadar, această macroprudenţia­litate şi ce vrea ea de la noi?

„Din cauza reducerii treptate a dependenţei sistemului bancar de deţinerea de active lichide şi a percepţiei că băncile pot împrumuta oricând de pe piaţa interbancară, acestea tind să privească riscul ratei dobânzii ca fiind critic şi să subestimeze riscul lichidităţii, ceea ce subliniază necesitatea unei perspective mai largi asupra pieţei“, scrie în prezen­ta­rea folosită de vorbitor şi postată ulterior pe site-ul Băncii Naţionale.

Pare complicat, dar nu e. Problema e că s-au cam terminat banii din viitor. Sau, ca să citez un adept al teoriei conspiraţiei, oamenii ăia care scriu bani s-au prins că banii scrişi de ei scapă de sub control, spre China de exemplu, aşa că au oprit momentan tiparniţa. Iar problema nu e când va reporni rotativa de cash, ci faptul că s-a oprit când nimeni nu şi-ar fi imaginat că asta e posibil. Revenind la ce spune guvernatorul, lichiditatea este marea problemă, sau mai corect spus, caracterul ei limitat.

Ce e de făcut în aceste condiţii? Ne spune tot Mugur Isărescu: „În timp ce obiectivul final al politicilor microprudenţiale este acela de a asigura protecţia investitorilor şi deponenţilor fiecărei instituţii de credit luată separat, o­biec­tivul final al politicilor macroprudenţiale este de a evita costurile macroeconomice re­zultate din instabilitatea sistemului financiar în ansamblu“.

Aşadar nu mai este suficient ca fie­care să fie prudent în ograda lui, e ne­voie ca cineva să aibă acces la „the big pictu­re“ şi să poată anticipa macroevoluţiile. Acest Big Brother al sistemului financiar va trebui să aibă şi instrumentele adecvate.

Deocamdată, în supa primordială a acestui nou concept au început să se coaguleze instituţii internaţionale pe bandă rulantă: FSB, IAIS, BCBS, IOSCO plus altele asemenea, ale căror acronime va trebui să le visăm în scurt timp. Nu ştim exact ce soluţii vor găsi, cert este că în numele stabilităţii financiare vor fi acceptate lucruri care până de curând păreau de-a dreptul utopice.

Un fel de „Patriotic Act“ la nivel financiar. Gu­ver­natorul BNR spune că macroprudenţialitatea este alternativa la controlul de capital, dar dacă nu vom controla capitalul, atunci ce vom controla? Pentru că un lucru este cert: va urma fie o globalizare a reglementării în domeniul financiar, ori o reglementare a globalizării. Sau şi mai simplu, pe înţelesul tuturor, macroKontrol!

de Radu Preda


preluare de pe sursa: http://piatza.net/macrokontrol-noua-ordine-financiara-mondiala/

22 august 2011

Serviciile secrete si extraterestrii – povestea unor relatii nerecunoscute

Generosul si fulminantul domeniu al extraterestrilor nu avea cum sa fie ratat de serviciile secrete ale marilor puteri ale lumii.
Cel putin, asta afirma adeptii teoriei conspiratiei, care lanseaza ipoteza ca serviciile de informatii, alaturi de adevaratele foruri care conduc lumea din umbra, sunt singurele entitati organizatorice care cunosc adevarul despre fenomenul OZN, cu toate implicatiile acestuia in trecutul, prezentul si,
mai ales, viitorul omenirii.


X-files, Man in Black – mit sau realitate?

Intrebarea care se pune este: daca reprezentantii unor civilizatii inteligente extraterestre ar dori sa intre in contact cu pamantenii, la cine ar apela? Indiferent cine ar fi acesta, ar putea scapa nedepistat de serviciile secrete?

In timpul Razboiului Rece, multi analisti considera ca serviciile secrete au fost adevaratii conducatori ai statelor lumii.

In plus, in teoria conspiratiei, orice serviciu secret este nimic altceva decat un adevarat “stat in stat”.

Cu propriile parghii si oameni in posturile cheie, seviciul respectiv de informatii ar detine puterea in orice tara si sub orice regim.

In fond, adevarata semnificatie a puterii, in zilele noastre, se traduce prin Informatie.

Cine detine cat mai multe informatii despre un domeniu, o organizatie sau o persona, acela are putere asupra domeniului, organizatiei sau a persoanei in cauza.

Iar atunci cand ne raportam la informatii, serviciile secrete raman institutiile care se afla in posesia celor mai mari baze de date despre absolut orice domeniu, baze actualizate si revizuite zilnic.

In momentul in care ne indreptam atentia spre bogata si variata cazuistica OZN, vedem ca aproape orice incident care vizeaza extraterestrii are legaturi, intr-un fel sau altul, cu serviciile secrete.

Din franturile de informatii scurse, in timp, in mass media si din teoriile conspiratiei, reiese faptul ca majoritatea marilor servicii de informatii ale lumii detin un departament special, dedicat 100% studierii, contactarii si chiar mentinerii unor relatii si schimburi de informatii cu fiintele nepamantene.

Document clasificat “scapat” pe internet: guvernul SUA cere ajutorul CIA pentru investigatia unui caz OZN in aprilie 1976

Pe de alta parte, trebuie sa privim intregul fenomen OZN, cu mari rezerve de indoiala!

Asta deoarece fie:

1. extraterestrii si OZN-urile sunt niste creatii 100% SF, fabulatii popularizate in presa tabloida din goana oportunista dupa profit a trusturilor de presa, augmentata cu teoriile unor oameni creduli, foarte entuziasti sau paranoici;

2. cel putin o parte a incidentelor OZN “clasice” au fost adevarate – situatie in care, din nou, trebuie sa fim circumspecti fata de modul in care au aparut in presa, stiut fiind faptul ca serviciile secrete au organizat, mai ales in a doua jumatate a secolului XX, adevarate campanii de intoxicare a mass media, au introdus agenti sub acoperire in posturi-cheie din televiziuni si ziare, si au dirijat, astfel, fluxul de informatii, in virtutea unor concepte obscure, precum securitate si siguranta nationala.

Daca creditam a doua ipoteza ca fiind adevarata, atunci aproape tot ceea ce stim despre extraterestri, nu poate fi altceva decat varianta cosmetizata si oferita opiniei publice de catre expertii in dezinformare.

In sfarsit, o alta teorie a conspiratiei nu exclude nici varianta in care reprezentantii civilizatiilor extraterestre se afla in contact strans cu CIA, Mossad sau MI5, si au cazut de acord impreuna (dupa niste criterii numai de ei cunoscute), asupra modului in care omul de rand este informat, pregatit si educat in privinta extraterestrilor.


Armata americana si extraterestrii

Unele surse, cu credibilitate indoielnica si imposibil de verificat, au sustinut, de-a lungul timpului, ca structuri din CIA si departamente speciale ale U.S. Army au o indelungata relatie cu trei specii de fiinte extraterestre care, dintre toate natiunile lumii, ar fi ales sa intre in contact doar cu americanii:
  • Reptilienii (botezati astfel datorita pielii lor),
  • “Conformatorii” (fiinte vii bazate pe siliciu)
  • si “Micii Cenusii” (cunoscuti si sub numele de Ebeni, care ar fi originari din sistemul solar Zeta Reticuli – cei mai cunoscuti si comuni extraterestri: umanoizi, mici de inaltime, cu pielea cenusie, capul voluminos si ochi mari, asemanatori cu aceia ai unei insecte).
O sursa anonima, cunoscuta pe blogurile si forumurile adeptilor teoriei conspiratiei, care se recomanda “general in rezerva al U.S. Navy”, dezvaluia, la inceputul lunii februarie 2008, ca, in ultimii 50 de ani, au existat peste 300 de intalniri, cu caracter confidential, intre extraterestri si reprezentanti ai guvernului american.

Imediat dupa interviul sau, aparut in cateva ziare americane, generalul in cauza, initulat in randul cercurilor de ufologi drept Sursa A, a declarat ca a primit amenintari cu moartea, fiind totodata somat sa se opreasca din “ciripit”.

Cercetarile unor jurnalisti specializati in fenomenul UFO au confirmat faptul ca “Sursa A” fusese, intr-adevar, general in randul U.S. Navy.

Evident, nimeni nu poate verifica asta! Una peste alta, rezervistul nu s-a lasat intimidat de amenintari si a dat un nou interviu investigatorilor OZN Clay si Shawn Pickering, in care ofera amanunte despre o conlucrare permanenta, in domeniul militar, intre extraterestrii reptilieni si forurile superioare care conduc din umbra guvernele si serviciile secrete americane.

O alta sursa, evident ramasa anonima, asociata cu un obscur serviciu secret, Defense Intelligent Agency, ne anunta ca 18 reprezentanti de varf ai Statelor Unite, Rusia, China si Vatican s-au deplasat, pe data de 12 noiembrie 2009, pe un atol din Pacific.

Acolo, intr-un decor paradisiac, oamenii s-ar fi intalnit cu extraterestrii din specia Ebeni. Agentul D.I.A., nu stie ce s-a discutat exact acolo si cum s-a terminat intalnirea interplanetara…


Succesul tehnologic U.R.S.S. a fost… extraterestru!

In ograda Marelui Frate de la Rasarit, lucrurile nu stau cu mult diferit. In linii mari, se observa aceeasi secretomanie fata de fenomenul OZN, inconjurata de multe mistificari si diversiuni (in care agentii rusi sunt asi).

Istoria relatiilor dintre seviciile secrete ruse si vizitatorii de pe alte plante ar data de peste 100 ani, inca din timpul politiei secrete tariste, redutabila Ohrana.

Astfel ca baza de date a serviciilor secrete de la Kremlin cu extraterestri este intr-atat de bogata incat dosarele si inregistrarile audio-video ar incapea in peste 20 de vagoane de tren, daca este sa dam crezare unui fost cadru KGB.

Presa internationala asociaza Rusiei si fostului spatiu sovietic doar celebrul incident de la Voronezh si alte cateva aparitii fugitive pe cerul Moscovei.

Pasionatii fenomenului OZN sustin, insa, ca incidenta aparitiilor si contactelor este cu mult mai mare.

Fosta Uniune Sovietica acoperea un spatiu imens, de dimensiunea unui continent.

Nici suprafata de astazi a Rusiei nu e cu mult mai mica.

Teoretic, este cumva de asteptat ca pe un asemenea teritoriu vast sa aiba lor numeroase observatii, incidente OZN si chiar intalniri intre oameni si extraterestri.

Avansul tehnologic si militar pe care U.R.S.S. l-a luat in fata SUA, imediat dupa cel de-al doilea Razboi Mondial si pana la inceputul anilor ‘70 ai secolului trecut s-ar fi datorat stransei conlucrari intre KGB si o rasa razboinica de extraterestri – conform unei teorii a conspiratiei.

Se pare ca datele si tehnologia furnizate de fiintele venite dintr-o galaxie situata la milioane de ani lumina de Terra i-au ajutat pe sovietici si in dezvoltarea unor avioane de ultima generatie, aeronave a caror existenta Kremlinul nu o va recunoaste niciodata.

Alti conspirationisti vin cu o ipoteza si mai infricosatoare.

Conform lor, milioanele de victime ale comunismului de pe teritoriul sovietic, mare parte ucise in gulagurile siberiene si despre ale caror ramasite nu se mai stie nimic, ar fi fost, de fapt, sacrificate extraterestrilor.

Insusi Stalin ar fi ratificat, in persoana, un pact malefic cu extraterestrii.

Sustinatorii acestei sumbre ipoteze afirma ca un departament special al politiei secrete livra constant cobai umani extraterestri.

Evident, cel mai probabil nu vom afla niciodata daca aceste teorii au fost lansate sub forma unei diversiuni, sunt rodul plasmuirii umor minti exaltate, sau au macar un strop de adevar.



Cele 4 principii

Conspirationistii afirma ca societatile moderne au fost construite sub forma unor cercuri concentrice de putere, putand fi controlate si manipulate de sus in jos.

In aceasta ecuatie, regimul politic nu mai conteaza.

Serviciile secrete, aflate la varf, au propriile motive, atunci cand vine vorba despre pastrarea linistii in privinta existentei extraterestrilor.

De la CIA, FSB, Mossad, pana la serviciile de profil din Burundi sau Benin, toate aceste structuri superioare de informatii, care coordoneaza, de fapt, si lumea politicului, actioneaza, in mare, dupa
aceleasi principii, atunci cand vine vorba despre pastrarea secretului asupra unor dezvaluiri care ar produce reactii necontrolate din partea marilor mase de oameni.

Fizicianul Stanton Friedman, care a avut in trecut posturi importante in randul unor giganti precum Westinghouse si General Electric, si-a dedicat o buna parte a cercetarilor personale tocmai relatiilor intre structurile de putere umane si extraterestri.

In opinia sa, serviciile secrete din intreaga lume se ghideaza, in general, dupa patru principii care i-ar ajuta la evitarea unui adevarat “Watergate cosmic”.

1. Agentii departamentelor speciale cauta, in primul rand, descifrarea potentialului tehnologiei extraterestre si stabilirea unor relatii cu EI; relatii din care, evident, tarile pe care le reprezinta, sa aiba cat mai mult de castigat.

2. Niciun serviciu secret nu doreste ca guvernele concurente sau inamice sa ajunga in posesia informatiilor despre propriile relatii cu extraterestrii.

3. Daca o mare figura publica internationala, gen presedintele SUA sau cel al Rusiei, Regina Elisabeta a Marii Britanii sau Papa de la Vatican, va iesi la rampa cu o declaratie prin care recunoaste existenta fenomenului OZN, se risca producerea unei anarhii mondiale generalizate, din punct de vedere politic, economic, social si religios. Nimeni nu are interesul sa anunte existenta extraterestrilor, cel putin nu deocamdata, si oricine incearca acest lucru trebuie oprit prin orice mijloace.

4. Al patrulea mare principiu are in vedere controlarea stricta a fundamentalistilor religiosi, care, in problema OZN, fie considera extraterestrii drept unelte ale Satanei, fie nu recunosc posibilitatea existentei lor.

Recrudescenta fundamentalismului religios in plin secol XXI, este unul dintre aspectele cele mai ingrijoratoare pentru unele servicii de informatii. Evident, atunci cand aceasta nu se afla in interesul lor.


Sursa: BLOG ENCICLOPEDIC 2 – DESCOPERA