Se afișează postările cu eticheta comunicare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta comunicare. Afișați toate postările

17 octombrie 2011

Mijloace de interceptare a comunicatiilor in lume


Interceptare a comunicatiilor de orice fel ca si monitorizarea mass-mediei la nivel mondial este edificatoare prin fondurile uriase care sunt disponibilizate catre institutiile care se ocupa de acest tip de actiuni.
Fara indoiala viata privata a fiecaruia dintre noi a fost, este, si va fi afectata de puterea tot mai mare a acestor institutii de forta cu impact mondial.

Agentii guvernamentale de informatii
Rusia
Rusia are cel putin doua agentii oficiale de supraveghere. Serviciul Federal de Securitate (in rusa, FSB) dispune nu doar de putere de investigatie, ci si de propriile trupe. FSB este autorizata sa efectueze operatiuni in interiorul si exteriorul Rusiei cu scopul de a imbunatati potentialul economic, tehnico-stiintific si militar al Rusiei. FSB are si puterea de a monitoriza transmisiile Internet ce intra si ies din Rusia, gratie unor legi precum SORM.
Agentia Federala pentru Comunicatii Guvernamentale si Informatii (FAPSI) dispune de capacitatea tehnologica de a monitoriza comunicatiile si de a aduna informatii, inclusiv prin monitorizarea retelelor private. Si ea dispune de propriile trupe (cca 54000).
China
In 1983 a fost infiintat Ministerul Securitatii Statului. Una din principalele sale sarcini este aceea de a stopa activitatile spionilor sau agentilor straini sau cele contra-revolutionare ce au drept scop rasturnarea sistemului socialist. In acest sens, in 1998 a fost infiintata o agentie de politie pentru Internet, ce a lansat operatiuni pentru depistarea dizidentilor si de spionaj extern. China intentioneaza sa-si modernizeze sistemele de supraveghere a Internetului, pentru a le aduce la nivelul celor din SUA.
Germania
Serviciul german BND este implicat in operatiuni de strangere de informatii de peste 50 de ani. Site-ul lor oficial este in limba germana.
Israel
Israelul are cel putin trei agentii oficiale de informatii, Mossad, Shin Bet si Aman. Mossad se ocupa cu operatiuni in exterior, iar Shin Bet cu cele din interior. Aman se ocupa cu informatiile militare. Israelul primeste informatii din surse variate, inclusiv prin programul de sateliti de spionaj.
Franta
Rapoartele arata ca doua compartimente ale SDGN, DRM si DGSE (Directia Generala de Securitate Externa), au creat echivalentul francez al Echelon. Unii observatori au acuzat acest sistem de transmitere de informatii secrete companiilor private franceze. Aceste acuzatii sunt documentate de un articol al ZDNet France. Mai multe informatii pot fi gasite intr-un articol realizat de „Le Nouvel Observateur”.
India
Biroul Central de Investigatii al Indiei (CBI) are sarcina de a pastra valorile in viata publica si de a asigura sanatatea economiei nationale. CBI are sarcina si de a coordona activitatile cu Infopol.
Statele consituente ale Echelon:
SUA: NSA

Marea Britanie: GCHQ

Canada: CSE

Australia: DSD

Noua Zeelanda: Biroul Guvernamental al Securitatii Comunicatiilor

Alte sisteme de supraveghere SUA – TIA (Vigilenta Informationala Totala)
Un proiect al Departamentului Apararii al SUA. TIA are sarcina de a aduna informatii personale la scala mare, incluzand e-mailuri, apeluri telefonice, documente financiare obisnuite de transport, informatii medicale. Se crede ca prin analizarea acestui tip de date se poate preveni criminalitatea. Mai multe amanunte legate de functionarea TIA au ramas de determinat, incluzand aici metodele de protejare a informatiilor stocate si prevenirea accesarii lor neautorizate.
Se stie ca deja guvernul SUA finanteaza proiecte in ajutorul TIA, cum ar fi programul al carui scop este prezicerea comportarii unei persoane pe baza activitatii sale online. Unele rapoarte indica faptul ca statul Florida dezvolta un sistem similar cu TIA, denumit MATRIX, cu sprijin federal.
SUA – Carnivore
Acest program de supraveghere al internetului, folosit in prezent de guvernul SUA, este oarecum similar cu Echelon. Carnivore este capabil sa colecteze toate comunicatiile ce au loc in segmentul de retea supravegheat. Sistemul va fi inlocuit cu unul mai performant, DCS 1000 sau Enhanced Carnivore, care se pare ca are o capacitate superioara de a supraveghea retele rapide. Se pare ca guvernul SUA a intocmit deja un memorandum pentru folosirea acestui tip de sisteme de supraveghere.
SUA – Oasis&Fluent
SUA a dezvoltat doua programe despre care expertii cred ca sunt menite sa ajute capacitatile Echelon. Programul Oasis creeaza transcrieri dupa transmisii de televiziune sau radio. Programul poate diferentia intre vorbitori si chiar detecta caracteristici personale precum sexul.
Programul Fluent permite efectuarea de cautari in materiale in alte limbi folosind cuvinte-cheie din engleza. Acest program nu numai ca gaseste documentele pertinente, ci le si traduce in engleza, desi numarul de limbi straine pentru care poate face acest lucru e inca limitat (rusa, chineza, portugheza, sarba, coreeana, ucraineana). De asemenea, Fluent determina gradul de utilizare al unui cuvant intr-un material si poate efectua cautari chiar si in cazul unor ortografieri diferite ale cuvintelor cautate.
Uniunea Europeana – Enfopol
Enfopol este un document creat cu acordul unei comisii speciale a UE. El enumera diverse cerinte tehnologice pentru usurarea sarcinii politiei de a intercepta retelele de comunicatie europene. Se fac eforturi pentru implementarea acestor standarde in sistemele de telecomunicatie ale statelor member UE.
SUA – CALEA
CALEA este un document care cere atat modificarea retelelor de comunicatie existente, cat si crearea celor noi in concordanta cu anumite cerinte care sa ajute interceptarea de catre agentiile guvernamentale.
SUA – TEMPEST
Rapoartele au indicat existenta unui proiect al NSA destinat interceptarii de semnale de computer (precum tastari sau imagini pe monitor) prin ziduri sau chiar din alte cladiri, de la computere ce nu sunt conectate la o retea. Detalii despre acest proiect, numit TEMPEST, abia acum incep sa apara. Un document al NSA descrie procedurile pentru masurarea radiatiilor emise de un computer.


 Un al doilea document descrie “Programul de Securitate Tehnica” al agentiei, care este responsabil cu securitatea electronica. // Bloombiz.ro



preluare de pe sursa: http://spyology.myforum.ro/

30 august 2011

Cuvintele creaza lumea in care traim!

 



In fiecare zi, o persoana normala rosteste in medie cam 25.000 de cuvinte.

Intr-un singur an, asta inseamna, puse laolalta, peste 100 de carti a cate 500 de pagini.

Dar cat la suta din aceste cuvinte au fost folosite cu rost, pentru a exprima sau comunica ceva util sau frumos?

Cate din aceste o suta de carti ar fi pline de barfe, nimicuri, injuraturi, minciuni, exagerari, vorbe grele?

Ce titluri ar avea aceste carti?

Si in cate pagini am putea inghesui acele cuvinte care au adus bucurie, au construit, au mangaiat, au vindecat ori au creat?  



Limbajul omenesc - intre dar si blestem

Fiecare lucru are un nume.

Exista si lucruri nenumite, fie ca nu e bine sa le dam un nume al lor si le chemam pe ocolite, fie ca, pur si simplu, nu avem putinta sa le gasim o denumire.

Caci limbajul omenesc, pe cat de minunat este, dandu-ne aripi sa ne pictam lumea in cuvinte fel si chip, pe atat este uneori de hain.

Adevarata comunicare intre oameni este de la suflet la suflet, iar vorbele adesea nu fac decat sa incurce, sa ne lase neputinciosi in fata lucrurilor de negrait pe care uneori le intrevedem pe sub pleoapa inimii si am vrea sa le strigam tuturor, dar nu avem cuvinte.

Omul este singurul care poate comunica prin cuvinte.

Ce alt dar mai minunat decat cuvantul a primit omul de la Dumnezeu?

Cum ar fi fost lumea noastra fara poezie sau fara soapte?

Cum ne-am fi putut impartasi bucuriile si transmite cunoasterea si experientele?

Este acesta un dar, cu siguranta, caci vindeca suflete si creeaza lumi, dar este uneori si un blestem.

Caci cuvintele adesea sunt tradatoare, duplicitare, insuficiente sau inutile.

Le chemam, dar ele fug tocmai atunci cand avem mai mare nevoie de ele, lasandu-ne singuri si neintelesi in clipele cele mai adanci ale vietii: “nu stiu cum sa-ti spun…”, “n-am cuvinte…”.

Astazi, mai mult ca oricand, cuvintele nu mai au intelesul si puterea pe care le aveau odinioara.

Orice cuvant, prin simpla lui rostire, reprezinta un act magic, pe care noi nu-l mai pricepem.

Fiecare cuvant reprezinta o invocatie, o declansare a fortei stramosesti a lucrului pe care il numeste.

Cuvantul creeaza! Nu este o metafora. Cuvintele creeaza lumi.

De aceea nu e bine sa cobim, caci invocand lucrul rau, il ajutam sa se infaptuiasca.

De aceea, nu e bine sa fim pesimisti, caci atragem asupra noastra necazuri.

De aceea, daca spunem prea des despre noi ca suntem neputinciosi ori nevrednici, chemam la noi neputinta si nevrednicia.

Si de aceea cei care, in fiecare dimineata, isi spun “voi reusi”, pana la urma reusesc.



Cuvantul poate distruge

Ce-ar fi sa facem un simplu exercitiu intr-o zi, in care sa tragem o linie pentru fiecare vorba urata si pentru fiecare cuvant negativ pe care l-am spus, iar pe o alta coloana, sa ne oprim si sa notam cate un plus pentru fiecare cuvant bun (si sincer) rostit?

La sfarsitul zilei, cand am privi cele doua coloane, multi ne-am ingrozi: aceasta este oglinda noastra!

Este foarte important sa nu vorbim de rau.

Ipohondrii, cei ce mereu se lauda cu bolile lor imaginare, ajung sa aiba aceste boli.

Cei ce injura des raspandesc in jur vibratii negative, care ii afecteaza in primul rand pe ei insisi si le alimenteaza agresivitatea.

Parintii care isi cearta mereu copiii si le reproseaza ca nu sunt buni de nimic, ca nu vor reusi in viata, vor fi principalii vinovati daca se va intampla ceea ce le-au prezis fara voie copiilor.

Nu e asa greu sa renuntam la cuvintele aspre, la insulte, la barfe si la minciuni.

Trebuie doar sa fim tot timpul constienti de raul pe care il facem, si celorlalti dar si noua, rostind astfel de cuvinte.

Am vrea ca lumea in care traim sa fie mai buna si asteptam mereu de la altii sa faca ceva: de la cei pe care i-am ales, de la cei mai bogati, de la cei mai puternici sau mai luminati.

Dar lumea se schimba in primul rand atunci cand o schimbam noi, atunci cand fiecare dintre noi se simte direct raspunzator pentru soarta sa, fara sa dea vina pe altii – pe guvern, pe destin, pe familie.

Lumea se schimba incepand cu o vorba buna.

Ce s-ar intampla daca timp de o luna de zile am spune numai lucruri frumoase, corecte, adevarate?

Mai intai cei din jurul nostru ne-ar privi ciudat.

Apoi, poate unii se vor indeparta de noi, iar altii se vor molipsi.

E adevarat, de multe ori adevarul raneste.

Dar minciuna, mai ales cand devine obisnuinta – acea minciuna nevinovata zilnica – ne macina in interior fara sa stim si face rau si celuilalt.


La fel si vorbele urate sau fara rost, care sapa in noi in fiecare
zi, si ne trezim intr-o zi bolnavi fara sa stim cum ne-am imbolnavit ori obositi si deprimati.

Asa se naruie lumea in care traim, de la lucrurile marunte de zi cu zi, de la vorbele care si-au pierdut sfintenia.



Ce e de facut?

Sa evitam minciuna, sub toate formele ei – fie ca e vorba de omiterea adevarului, fie ca e vorba de falsificarea lui.

Sa evitam calomnia, prin care ii vorbim de rau pe altii si le producem neajunsuri.

Sa evitam discutiile inutile, frivole, barfele.

Si sa nu rostim cuvinte urate, aspre, jignitoare.

In schimb, sa incurajam si sa mangaiem de cate ori avem ocazia, sa laudam cand este cazul, sa aducem lumina si pace prin vorbele noastre, sa ne rugam, sa multumim si sa iertam!

Cu timpul vom vedea ca si sanatatea noastra va fi tot mai buna. Dar nu e de ajuns sa rostim vorbe bune.

Conteaza si ce se afla in spatele cuvintelor.

Trebuie sa fim sinceri si sa cautam mereu adevarul, caci o vorba buna rostita cu fatarnicie este tot o minciuna.

Cuvantul poate distruge.

Unele cuvinte au provocat razboaie, moarte, nenorocire.

Dar si o simpla vorba spusa cu rautate poate strica cuiva ziua, asa cum un blestem poate nimici o viata de om.

Nu e departe de blestem nici presa negativa de astazi, care ne imbolnaveste zilnic cu cuvinte precum “crima”, “viol”, “batai”, “razboaie”, “conflicte”, “accidente”, “moarte”.

Aceste cuvinte, auzite atat de des, patrund pe nesimtite in straturile cele mai adanci ale fiintei noastre, ne tulbura echilibrul si distrug linistea din jurul nostru.

Poate nici nu ar fi trebuit pomenite aici.

Deci este la fel de important sa nu ascultam cuvinte de rau.

Intotdeauna se va gasi un coleg sau o vecina care sa ne tina la curent cu ce se vorbeste de rau despre noi:

- cum a ras cutare pentru ca eram imbracati mai modest,

- cum colegul de serviciu ne-a criticat pe la spate proiectul,

- cum vecina de la trei ne barfeste de cate ori avem musafiri. Sa nu plecam urechea!

Nu conteaza ce spun ceilalti!

Conteaza sa avem sufletul impacat ca am vorbit si actionat corect.

Vorbele rele, fie ca le rostim noi, fie ca sunt despre noi si le punem la suflet, distrug ceea ce am cladit.

Pe primele sa le evitam, pe celelalte sa le ignoram.

Sa nu plecam urechea nici cand se vorbeste de rau despre altii.

E ca si cum noi insine l-am vorbi de rau pe acela.

Si, cel mai important, sa nu plecam urechea la relele lumii.

De cand e lumea asta, mereu au existat crime, razboaie si accidente.

Dar intotdeauna lucrurile bune au fost infinit mai numeroase decat cele rele.

Presa de astazi le selecteaza insa aproape numai pe cele rele.

La ce ne foloseste asta?

La nimic. Ne otravim sufletele si alungam lumina din noi.

Nu vom vedea niciodata o stire la televizor prin care sa ni se anunte ca au inflorit teii.

Sa cautam cuvintele bune, iar daca sunt rare si nu prea dam de ele, cel putin sa ne astupam urechile la cele rele.



Puterea creatoare a cuvantului

La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu este Cuvantul. Cuvantul este creator.

Dumnezeu a creat lumea si lucrurile din ea prin rostirea numelor.

Si omul a fost creat cu aceasta putere.

Noi am uitat de mult acest lucru, dar stramosii nostri stiau.

De aceea, numele spiritelor rele nu erau rostite: pentru ca spiritele puteau sa se materializeze prin simpla pronuntare a numelui lor.

Si tot de aceea rugaciunea vindeca, aduce lumina.

Dar mai mult decat atat, orice cuvant rostit poate crea o realitate, depinde insa ce se afla in spatele cuvantului: cata credinta si cata iubire!

O simpla urare de drum bun adresata cuiva cu tot sufletul il poate feri pe calator de rele precum un talisman.

Aceleasi cuvinte rostite la repezeala, cu gandul in alta parte, ori din politete, fara ca in realitate sa-i dorim tot binele celui de care ne despartim, sunt o mica insulta.

O urare sincera de succes la examen sau pur si simplul salutul zilnic de “o zi buna” sau de “Doamne-ajuta” pot face minuni.

O soapta dulce poate aduce un ocean de fericire.

O vorba buna spusa din inima poate aduce echilibrul in sufletul unui om sau in jurul lui.

Ce ne costa sa o rostim?

Ea poate aduce chiar vindecare, poate aduce bucurie, poate stinge conflicte si lega prietenii.

Vorba buna intotdeauna este ziditoare!

Dar nu e de-ajuns sa stim cum sa vorbim.

Trebuie sa stim si cand.

Sa stim sa-l ascultam pe celalalt valoreaza adesea mai mult decat o vorba buna.

Tacerea da valoare cuvintelor.

Sa nu incercam binele cu de-a sila, cand celalalt nu are nevoie de vorbe, ci doar de cineva care sa-l asculte.

Tacerea si ascultarea ii dau celuilalt incredere, curaj si linistire.

Adesea oamenii vin la noi pentru a ne aduce informatii, chiar daca nici ei si nici noi nu stim acest lucru.

Daca nu-i ascultam cu atentie, ei nu ne vor putea transmite mesajul pe care il au si putem pierde o ocazie sau un sprijin important.

Ascultand, ii ajutam pe ceilalti sa ne aduca cuvantul cel bun, ascultandu-i ne vine inspiratia sau o idee salvatoare.

Traim intr-o lume ce s-a departat mult de radacinile ei spirituale, in care fie vorbim foarte mult fara sa spunem nimic, mai mult din teama de a tacea – caci tacerea ne obliga sa ne intalnim cu noi insine – fie stam in fata televizorului ori a calculatorului si nu mai deschidem gura ore sau zile in sir.

Cuvantul este privit doar ca un instrument de comunicare, o insiruire de sunete produse de corzile vocale, asociate cu un sens.

Am uitat ca intotdeauna cuvantul vindeca sau ucide, creeaza ori distruge si am uitat ca noi suntem cei ce purtam asupra noastra in fiece clipa aceasta teribila arma sau acest minunat talisman.

Ne lasam coplesiti de depresie, stres, suparari si atatea boli care provin din acestea, cand vindecarea este la indemana noastra: doar prin puterea cuvantului, rostind zilnic vorbe frumoase, pline de iubire si adevar!
Aurora Petan
preluare de pe: http://drumuricatretine.wordpress.com/

5 august 2011

Cele 7 biocampuri si importanta lor !

Biocampul 1: este cel care pleacă din imediata apropiere a organismului. Corespunde Muladharei sau primei chakre. El coordonează funcţiile vitale ale sistemului şi este răspunzător de starea de sănătate. Are o dimensiune de 1,50-2 m. în cazul sistemelor vii bolnave, acest biocâmp se reduce, iar când organismul moare, acesta dispare.

Biocampul 2: se ocupă cu autoreglarea funcţiilor proprii, cu regenarea celulelor, cu producerea substanţelor necesare unei funcţionări normale. El controlează şi supraveghează funcţionarea întregului ansamblu, adică a corpului, la parametrii optimi.

Biocampul 3: răspunde de protecţia sistemului viu. El sesizează tot ceea ce intră în spaţiul sistemului viu, indiferent dacă este stimul pozitiv sau negativ, informează subconştientul, iar acesta la rândul lui emite semnale specifice. Acestea pot fi sentimente de repulsie, teamă, frică, simpatie, încredere, etc .

Aceste semnale trec la nivelul conştientului, care astfel este informat de ceea ce se întâmplă în spaţiul său, pentru ca la rândul lui acesta să poată lua măsurile necesare .
Dacă acest biocâmp nu funcţionează la parametrii optimi există pericolul de accidente

Biocampul 4: este cel răspunzător de legătura dintre sistemul viu şi pământ.

Această comunicare este de obicei inconştientă, însă ea poate fi făcută voliţional în cazul persoanelor care au o anumită pregătire ezoterică. Prin acest biocâmp se primesc informaţii despre viitoare cataclisme ce pot apărea la nivelul scoarţei terestre.

Biocampul 5: este răspunzător de comunicarea dintre sistemul viu şi alte sisteme din jur. Acestea pot fi de acelaşi fel sau diferite. Prin dezvoltarea acestui câmp se dezvoltă telepatia.

Biocampul 6: sistemul viu recepţionează şi preia atât stirnuli din mediul înconjurător cât şi semnale de la alte organisme vii.

Biocampul 7: este răspunzător de schimbul de informaţii ce se realizează între sistemul viu şi Univers sau Divinitate.

Toate aceste biocâmpuri au culoarea ceakrelor corespondente. Trebuie spus că dimensiunile acestor câmpuri sunt variabile. Ele depind de starea momentană a sistemului şi sunt influenţate de activităţi, gânduri, anturaj. Orice stare patogenă diminuează grav primul biocâmp, apoi pe cel de-al doilea, după care se propagă, cu o intensitate mai mică către celelalte.

Pt cei care o sa zica ca sunt aberatii, ii rog sa cerceteze in amanunt efectul kirilian, prin care s-a reusit fotografierea aurei si biocampurilor si le recomand o carte numita “Aurele Corpurilor”


Sursa: Secretele Sistemului

11 aprilie 2011

Aparat de comunicare cu cei decedati, inventat de Thomas Edison

O masina care permite comunicarea cu lumea spiritelor a fost construita in secret de celebrul inventator american Thomas Alva Edison, in ultimii sai ani de viata. in mod ironic, posesorul aparatului, care doreste sa-si pastreze anonimatul, spune ca spiritul lui Edison l-a rugat sa distruga echipamentul in cauza si sa nu dezvaluie nimanui felul in care acesta a fost construit.
„Daca masinaria mea va cadea pe mainile cui nu trebuie, aceasta ar putea influenta destinul omenirii. Sunt mult mai intelept acum, si-mi dau seama ca doar mintile cele mai evoluate ar trebui sa comunice intre lumi“, ar fi spus el. Edison a inceput sa lucreze la acest aparat spre finele anilor ’20, spre surprinderea tuturor celor din anturajul sau, care-l stiau a fi agnostic, mai mult decat sceptic, fata de posibilitatea unei vieti „de apoi“. Unii istorici sunt de parere ca interesul sau in comunicarea cu mortii a fost stimulat de alti importanti cercetatori si oameni de stiinta cu care era prieten, in special Sir William Crookes si Sir Oliver Lodge, de asemenea spiritisti de marca. Crookes a fost un fizician a carui specialitate – vidul – l-a ajutat pe Edison sa realizeze becul cu incandescenta.
Nu avea timp de spiritism
Alti istorici spun ca Edison poate sa fi considerat drept datoria sa lamurirea controversei legate de spiritism si a inceput sa investigheze temeinic fiecare teorie pro si contra. Spre deosebire de Lodge si Crookes, care consultau medii si alti spiritisti, mintea logica a lui Edison l-a convins ca, daca este posibil sa comunicam cu mortii, trebuie s-o putem face si prin intermediul unui aparat. El nu avea timp de medii, table de spiritism sau dat in bobi. „Anumite metode (de spiritism) utilizate acum sunt atat de brute, de copilaresti, de nestiintifice, incat este uluitor cum asa de multi oameni rationali se lasa convinsi de ele“, se plangea Edison.
Vocea spiritului din „gramofon“
Secretul proiectului sau spiritist a fost pastrat extrem de bine, iar dupa ce a murit, in 1931, aproape toti cei care l-au cunoscut au crezut ca aceasta ultima inventie nu a fost terminata niciodata. Dar un mic cerc de inventatori si parapsihologi au aflat ca lucrurile stau altfel. Prototipul fusese finalizat, apoi a fost cumparat de un bogatas excentric, amator de curiozitati si inventii bizare, relateaza almeea.com. Initial, cumparatorul a crezut ca are in fata unul din primele modele de gramofon si l-a pus deoparte. Dupa cativa ani, el a incercat sa porneasca „gramofonul“ – fara ac sau cilindru rotitor – si a incremenit auzindu-l pe Edison vorbindu-i pe nume. Vocea spiritului inventatorului a fost rapid acoperita de cele ale altor spirite. Colectionarul a vandut aparatul unei persoane a carei identitate nu a vrut sa o cunoasca.

preluare: http://www.agentia.org/teoria-conspiratiei/aparat-de-comunicare-cu-cei-decedati-inventat-de-thomas-edison-7732.html