Maestrii folosesc in mod egal aceasta lege, in diferite maniere, pentru a invinge fortele naturii. “Cel care intelege Legea VIBRATIEI a castigat sceptrul puterii”, a spus un vechi ocultist.
4. LEGEA POLARITATII “Totul este dublu; orice lucru are doi poli; totul are doua extreme; asemanatorul si
neasemanatorul au aceeasi semnificatie; polii opusi au o natura identica, insa de grade diferite; extremele se ating; toate adevarurile nu sunt decat semiadevaruri; toate paradoxurile pot fi conciliate” – KYBALION
Aceasta Lege implica adevarul ca totul este dublu, totul are doi poli, totul are doua extreme. Aceste fraze sunt vechi axiome hermetice.
Ele explica vechile paradoxuri care au creat atata perplexitate oamenilor si se exprima dupa cum urmeaza: teza si antiteza au o natura identica, insa de grade diferite; contrariile sunt asemanatoare si nu difera decat prin gradul lor, polii opusi putandu-se concilia; extremele se ating; totul este si nu este in acelasi timp; toate adevarurile nu sunt decat semiadevaruri; orice adevar este pe jumatate fals; acelasi lucru are doua fatete, etc.
Legea Polaritatii explica faptul ca in orice lucru sunt doi poli, doua aspecte diferite, opuse, si ca, in realitate, contrariile nu sunt decat extreme ale acestui obiect, intre care sunt intercalate grade diferite.
De exemplu caldura si frigul, desi sunt opuse, in realitate unde se termina caldura si unde incepe frigul?
Nu exista un frig si nici o caldura, absolute.
Cei doi termeni, cald si frig, indica numai gradele diferite ale aceluiasi lucru; acest lucru care se manifesta cu frig si cald este numai o varianta a vibratiei.
Astfel, cald si frig nu sunt decat doi poli a ceea ce numim caldura, iar fenomenele care il insotesc sunt manifestarile Legii Polaritatii.
Acelasi fenomen este adevarat in cazul luminii si intunericului, care sunt unul si acelasi lucru, deosebirea constand intr-o diferenta de grade a celor doi poli ai fenomenelor; cand ne paraseste noaptea si cand incepe ziua?
Ce diferenta este intre mare si mic; intre taios si tocit; intre calm si nelinistit; intre sus si jos; intre pozitiv si negativ?
Legea Polaritatii explica aceste paradoxuri si nici unul nu-l poate inlocui pe celalalt. In planul mental, tot acest principiu lucreaza.
Sa luam insa un exemplu extrem de radical: al urii si dragostei, doua stari mentale in aparenta total diferite.
Sunt, insa, grade diferite in ura si dragoste; de asemenea, sunt sentimente intermediare, pentru care noi folosim cuvintele simpatic si antipatic, care ajung sa se confunde atat de mult, incat uneori este o dificultate a sti daca vreunul va este simpatic sau antipatic, daca va simtiti atras de el sau va este indiferent.
Aceste sentimente opuse nu sunt decat grade diferite ale unui sentiment unic, asa cum il veti putea gandi si intelege daca veti medita o clipa la aceasta.
Mai mult decat atat, si hermetistii ii acorda o importanta deosebita; este posibil de schimbat vibratiile urii in vibratiile dragostei, atat in propriul tau spirit cat si in spiritul altora.
Multi dintre cei care citesc aceste randuri au avut experiente personale de tranzitie rapida, involuntara, intre dragoste si ura, sau invers, in propria persoana si a altora.
De-abia acum veti intelege ca este posibil sa realizati acest lucru cu ajutorul vointei, folosind formulele hermetice.
Binele si raul nu sunt decat doi poli diferiti ai aceluiasi lucru; hermetismul cunoaste arta de a transforma raul in bine, prin aplicarea Principiului Polaritatii.
In totalitate, arta polarizarii este o faza a alchimiei mentale, cunoscuta si aplicata de Maestrii vechi si moderni ai hermetismului.
Intelegerea acestei Legi permite modificarea polaritatii proprii, tot atat de bine ca si pe a altora; pentru a deveni un maestru al acestei arte trebuie sa-ti consacri timpul studiului necesar.
5. LEGEA RITMULUI “Totul se scurge inauntru sau in afara; orice lucru are durata sa; totul evolueaza, apoi degenereaza; balansul pendulei se manifesta in totul; masura oscilatiei sale la dreapta este asemanatoare cu masura oscilatiei la stanga; ritmul este constant” – KYBALION
Aceasta Lege implica adevarul ca in orice lucru se manifesta o miscare inainte si inapoi, o miscare asemanatoare unei pendule, ceva asemanator unei maree, unei mari inalte si unei mari scazute. Aceasta miscare de plecare si venire se produce intre doi poli a caror Lege a polaritatii ni s-a demonstrat ca exista.
Este intotdeauna o actiune si o reactiune, un progres si un recul, un maxim si un minim.
Tot asa este pentru toate elementele Universului: sori, lumi, oameni, animale, spirit, energie, materie.
Se reafirma astfel adevarul ca “singura constanta in Univers este schimbarea”, crearea si distrugerea sistematica a formelor.
Aceasta lege se manifesta in nasterea si distrugerea lumilor, in progresul si decadenta natiunilor, in viata oricarui lucru si, in sfarsit, in starea mentala a omului; pentru acest din urma lucru, hermetistii apreciaza importanta intelegerii acestei Legi.
Hermetistii au inteles-o bine si au gasit ca aplicarea acesteia este universala.
Ei au descoperit anumite mijloace pentru a anihila prin ele chiar efectele, prin folosirea de formule adecvate.
Ei implica legea mentala a neutralitatii.
Ei nu pot anula Legea Ritmului, nici sa-i opreasca cursul; dar au invatat sa-i opreasca, mai bine zis sa-i evite, efectele asupra lor insisi, intr-un anumit grad, care depinde de nivelul de maiestrie atins.
Ei au invatat s-o utilizeze, in loc de a fi utilizati de ea; in acest lucru si in metoda de asimilare consta arta hermetistilor.
Maestrul in hermetica se polarizeaza el insusi la punctul unde vrea sa ramana, apoi neutralizeaza balansul ritmic al pendulei, care tinde sa-l transporte catre celalalt pol.
Toti cei care si-au insusit un anumit grad de maiestrie personala lucreaza astfel, intr-o oarecare masura, mai mult sau mai putin inconstient.
Maestrul, din contra, o face constient, prin folosirea vointei sale.
Astfel, el ajunge sa atinga un grad de echilibru si de fermitate mentala, aproape de necrezut din partea celor care sunt tarati inainte si inapoi, ca o pendula.
Aceasta Lege, ca si cea a polaritatii, precum si metodele pentru a le contracara (a le neutraliza) au fost studiate in amanunt de hermetisti, iar folosirea lor constituie o parte importanta a alchimiei mentale.
6. LEGEA CAUZEI SI EFECTULUI
“Orice cauza are efectul sau; orice efect are cauza sa, totul se intampla conform Legii. Hazardul este un nume dat unei legi necunoscute. Sunt numeroase planuri ale cauzalitatii, insa nimic nu scapa Legii” – KYBALION
Acest principiu implica faptul ca exista o cauza pentru orice efect produs si un efect pentru orice cauza.
El explica ca totul se intampla conform unei legi, ca niciodata nimic nu se intampla accidental, neprevazut, ca hazardul nu exista si ca, deoarece exista planuri diferite de cauza si efect, planul superior domina totdeauna planul inferior.
Nimic nu poate scapa in intregime Legii.
Hermetistii cunosc pana la un anumit punct arta si metodele de a se ridica deasupra planului obisnuit al cauzei si efectului.
Ridicandu-se mental la un plan superior, ei devin cauza, in loc de a fi efect.
Multimile se lasa docil conduse, ele asculta de tot ce le inconjoara, de vointa si dorinta celor mai puternici, de ereditate, sugestie, de toate cauzele exterioare care le dirijeaza ca pe simpli pioni ai vietii.
Maestrii, din contra, se ridica in planul superior, dominand sentimentele si caracterul lor, calitatile si puterile, tot asa de bine ca pe tot ce-i inconjoara.
Ei devin stapani, in loc de a fi jucati si dirijati de vointa altora, precum si de influentele exterioare.
Ei se servesc de Lege, in loc de a fi instrumente.
Maestrii asculta de cauzalitatea principiului superior, insa ei comanda planul lor.
In aceasta afirmatie exista o bogatie de cunostinte hermetice.
Le intelege cine se apleaca cu atentie asupra lor.
7. LEGEA GENULUI
“Este un gen in toate lucrurile; TOTUL are principiile sale: masculin si feminin; genul se manifesta in toate planurile” – KYBALION
Aceasta Lege implica adevarul ca genul exista peste tot.
Principiile masculin si feminin sunt in actiune constanta.
Acesta e adevarul nu numai in plan fizic, ci si in planurile mental si spiritual.
In planul fizic, Legea Genului se manifesta sub forma sexului, in plan superior el ia forme mai elevate, insa este mereu acelasi.
Nici o creatie fizica, mentala sau spirituala nu este posibila fara el. Intelegerea legilor sale va arunca lumina asupra multor obiecte care in mod constant au uimit spiritul oamenilor.
Daca vreti sa intelegeti filosofia Creatiei, a Regenerarii Mentale si Spirituale, trebuie sa studiati si sa intelegeti aceasta Lege hermetica.
Ea ascunde solutia unui mare numar de mistere ale vietii.
Orice lucru, orice individ contine cele doua elemente: masculin si feminin.
Orice element masculin are elementul sau feminin, si invers.
Rolul principiului Masculin este de a dirija catre principiul Feminin o anumita energie inerenta, la fel si invers si de a pune astfel in miscare procesul Creatiei.
Unul sau altul, luate separat ca principii, sunt incapabile sa creeze, sa dinamizeze, sau sa existe: cu alte cuvinte sunt doua jumatati.
“Si cand doi vor deveni UNUL, iata OMUL“.
Din aceasta perspectiva inalta, in care femininul si masculinul sunt aspecte ale Spiritului Pur/Sursei/Dumnezeu, intre ale caror polaritati ia nastere jocul Creatiei, sexualitatea umana (ca expresie a legii genului aplicat in plan terestru) are caracter divin, sacru.
De mentionat ca nu este nici o inrudire cu numeroasele teorii fundamentale, periculoase si degradante, cu invataturile care sunt raspandite sub titluri fanteziste si care nu sunt decat o prostituare a Marelui Principiu natural al genului.
Filosofia hermetica s-a ridicat intotdeauna cu indignare impotriva invataturilor degradante care conduc la destrabalare, pasiuni necumpatate si pervertirea principiilor naturii.
Hermetismul si alchimia nu au nimic care poate sa fie util acestor scopuri.
Pentru aceia care sunt puri (curati sufleteste), totul este pur; pentru cei care sunt murdari, totul este murdar.
Pentru o intelegere superioara, non-duala, amorala (dincolo de judecata bine – rau, moral – imoral) a sexualitatii umane recomandam studierea filosofiei tantrice.
(Dincolo de prejudecata comuna, perpetuata necritic, putin stiu ceea ce este cu adevărat Tantra.
Tantra nu reprezinta, cum se crede, doar un mod de a deveni un amant/ o amanta mai dotat/dotata decat semenii. Vizeaza o imagine complexa a lumii, de natura holografica, adica un mod complet de a trai si de a privi existenta. Tantra urmareste expresia modelelor de energie din corpul uman si armonizarea lor cu Spiritul si arhetipurile, acestea fiind intruchipari ale principiilor feminin / magnetic si masculin / electric. Ca metoda, Tantra înseamnă a observa pentru a ti se face cunoscut.)

preluare de pe sursa:
Dezvatatorul