Se afișează postările cu eticheta Terra. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Terra. Afișați toate postările

26 septembrie 2011

Geoingineria, soluţia salvatoare pentru Terra?






















În ultimii ani, evenimentele asociate schimbărilor climatice au început să-şi facă simţită prezenţa peste tot în lume. De la recordurile de temperatură înregistrate în ultimii ani în numeroase părţi ale planetei (vara anului 2010 a fost cea mai caldă din istoria emisferei nordice) şi fenomenele meteorologice extreme (precum inundaţiile fără precedent din Pakistan şi seceta din China), efectele par de netăgăduit.

Dezbaterile aprinse din ultimii ani pe tema încălzirii globale au fost, în mare măsură, sterile. Chiar dacă reprezentanţii celor mai mari ţări au recunoscut că schimbările climatice provocate de om reprezintă o realitate care va afecta întreaga planetă, discuţiile la nivel global pe această temă nu au produs soluţii.

Principala cale de rezolvare a încălzirii globale provocate de om este reducerea emisiilor de gaze poluante ce duc la încălzirea atmosferei. Acest lucru implică renunţarea la utilizarea combustibililor fosili în favoarea energiei regenerabile şi non-poluante, sau cel puţin diminuarea gradului de utilizare a acestora. Deşi s-au făcut paşi în această direcţie, cele mai multe ţări nu par dispuse să reducă nivelul de emisii poluante într-un ritm care să încetinească efectul de încălzire globală.

Tot mai mulţi oameni de ştiinţă din întreaga lume propun o soluţie alternativă (sau cel puţin complementară) pentru a rezolva problemele provocate de schimbările climatice: geoingineria. Ce este geoingineria? Nici mai mult, nici mai puţin decât modificarea directă, la scară largă, a mediului planetar, în scopul contracarării efectelor schimbărilor climatice provocate de om.

Iniţial, această idee părea mai mult o propunere ştiinţifico-fantastică a oamenilor de ştiinţă, iar cei care abordau acest subiect nu erau văzuţi cu ochi buni de către vasta majoritate a cercetătorilor. În ultimii ani, însă, ca urmare a ritmului redus cu care au fost adoptate măsurile de reducere a emisiilor, aceste variante au devenit din ce în ce mai plauzibile.

Organizaţii prestigioase precum The Royal Society, cea mai veche societate ştiinţifică din lume, pledează acum în favoarea geoingineriei, solicitând factorilor de decizie să ia în calcul această variantă drept un plan de rezervă pentru problema încălzirii globale. În 2006, Paul Crutzen, câştigător al Premiului Nobel în Chimie pentru cercetările efectuate asupra găurii din stratul de ozon, a publicat în jurnalul Climatic Change un articol în care anunţa că omenirea ar putea fi nevoită să recurgă la geoinginerie în cazul în care încălzirea globală scapă de sub control.

Mulţi activişti de mediu protestează vehement împotriva geoingineriei, considerând că existenţa acestui plan de rezervă distrage atenţia de la adevărata problemă, reducerea emisiilor de carbon, şi permite părţilor implicate să amâne luarea unor decizii necesare în acest domeniu. Un alt motiv pentru care aceştia se opun geoingineriei este riscul ca aceasta să aibă consecinţe neprevăzute, care să înrăutăţească situaţia.
Cum a apărut, însă, ideea geoingineriei, şi cât de fezabilă este această soluţie?


Istoria geoingineriei

Ideea manipulării pe scară largă a climei unei planete a fost popularizată pentru prima dată de scrierile de tip science-fiction. Acestea au introdus conceptul de terraformare, prin care planete precum Marte erau transformate pentru a deveni locuibile de către oameni.

Cu toate acestea, scriitorii romanelor ştiinţifico-fantastice nu au fost primii care s-au gândit la modificări climatice la nivel planetar. Suedezul Svante Arrhenius, care a trăit între 1859 şi 1927, a fost primul om de ştiinţă care a recunoscut legătura dintre dioxidul de carbon şi efectul de seră, acesta realizând în 1896 că folosirea cărbunelui pe scară largă drept sursă de energie va conduce la încălzire globală. Arrhenius a luat în calcul ipoteza arderii a unei cantităţi mai mari de cărbune, pentru a crea un efect de seră care să facă iernile suedeze mai puţin neplăcute.

Sovieticii au fost primii care s-au gândit să pună în practică geoingineria, cercetătorii din URSS propunând în anii 1960 mai multe metode prin care tundra îngheţată să fie încălzită, pentru a fi transformată în teren fertil care să poate fi folosit în agricultură.

Astăzi, oamenii de ştiinţă dedicaţi studiului climei afirmă că o creştere a temperaturii la nivel global cu mai mult de 2 grade Celsius ar putea avea consecinţe devastatoare, fiind imperios necesar ca acest eveniment să fie evitat. Ultimele estimări ale specialiştilor arată că o reducere cu 50% a emisiilor de dioxid de carbon până în 2050 ar fi insuficientă pentru a menţine încălzirea globală sub pragul celor 2 grade.

Deşi majoritatea ţărilor lumii a luat parte la Summitul de la Copenhaga din 2009 dedicat schimbărilor climatice, acordul atins la această întâlnire de rang înalt nu obligă ţările să reducă masiv emisiile poluante.

Cum reducerea emisiilor de dioxid de carbon nu are loc într-un ritm suficient de rapid pentru a evita un deznodământ nedorit, oamenii de ştiinţă au elaborat mai multe variante prin care geoingineria ar putea ajuta la atingerea acestui ţel important.

Profesorul John Shepherd, conducătorul unui studiu exhaustiv efectuat de Royal Society asupra geoingineriei, a afirmat: “Niciuna dintre tehnologiile geoinginereşti nu constituie o soluţie magică, toate prezintă riscuri asociate. Este esenţial să reducem emisiile de carbon, dar trebuie să luăm în calcul şi posibilitatea deloc nerealistă că vom eşua să facem acest lucru. De aceea, dacă va fi nevoie de un «Plan B», este nevoie să efectuăm acum cercetările necesare pentru a vedea ce impact ar avea geoingineria şi cum ar putea fi ea aplicată în cazul în care vom avea nevoie”.


Cele două metode

Ideile geoinginereşti sunt numeroase şi variază de la idei practice, aplicabile astăzi, la propuneri fanteziste, aparent desprinse din paginile unui roman science-fiction. Toate, însă, par să se încadreze în una din cele două direcţii abordate: reducerea nivelului dioxidului de carbon din aer, diminuând astfel efectul de seră, sau scăderea cantităţii de energie solară absorbite de planetă, care ar avea un efect de răcire asupra acesteia.

Prima variantă abordează direct sursa problemei – dioxidul de carbon prezent în atmosferă în exces, pe când cea de-a doua tratează simptomele, nu cauza. Oamenii de ştiinţă consideră că soluţiile ce scad temperatura planetei prin reducerea nivelului de energie solară absorbit de către Terra trebuie folosite doar ca un răspuns rapid la o creştere semnificativă a temperaturii, pentru că acestea nu rezolvă o altă problemă provocată de dioxidul de carbon, acidificarea oceanelor, care are ca efect distrugerea ecosistemelor marine.

Reducerea nivelului dioxidului de carbon poate fi obţinută prin mai multe metode, iar cea mai simplă pare a fi plantarea de păduri. Această soluţie pare, însă, ineficientă şi costisitoare, necesitând întinderi mari de pământ pentru a produce un efect notabil.

O altă propunere ia în calcul folosirea oceanului ca mediu de stocare a carbonului. Acum, oceanul absoarbe 25% din emisiile de dioxid de carbon ce au ca sursă acţiunile umane. Unii cercetători propun introducerea de fier în apa oceanului, fapt ce ar conduce la dezvoltarea fitoplanctonului.

Metodele mai puţin fanteziste implică extragerea dioxidului de carbon din aer prin metode chimice (folosirea de hidroxid de sodiu pentru a obţine carbonat de sodiu) sau fizice (prin folosirea de filtre care elimină dioxidul de carbon din aer), ca apoi acesta să fie stocat în pământ. Aceasta variantă are avantajul de a ţinti direct cauza încălzirii globale, însă este costisitoare. David Keith, expert în geoinginerie la Universitatea din Calgary, a fondat compania Carbon Engineering. Inginerii companiei au proiectat turnuri gigant care au rolul de a purifica aerul, eliminând dioxidul de carbon cu ajutorul hidroxidului de sodiu. Printre cei convinşi de propunerea lui Keith se numără Bill Gates, care a investit 5 milioane de dolari în companie.

Cercetătorii în domeniul energiei şi mediului de la Institution of Mechanical Engineers din Marea Britanie au conceput, de asemenea, o “pădure” de copaci artificiali ce absorb dioxidul de carbon din aer şi îl stochează în pământ. Tim Fox, şeful departamentului de Mediu al organizaţiei, a explicat: “tehnologia necesară producerii acestor «copaci» capabili să absoarbă dioxid de carbon există deja – ce-i drept, într-o fază incipientă. De aceea, este esenţial ca guvernul şi companiile private să prioritizeze finanţarea acestor tehnologii, pentru ca ele să poată folosite în timp util şi pe o scară suficient de largă încât efectul lor să fie vizibil”.


Blocarea razelor Soarelui, soluţia de avarie

Cea de-a doua variantă, considerată o soluţie ce trebuie aplicată doar în cazul unei crize climatice, este “managementul radiaţiilor solare”, denumire dată metodelor propuse pentru a obţine reducerea cantităţii de raze solare absorbite de către planeta noastră.co

Temperatura medie înregistrată pe Terra este produsul echilibrului dintre radiaţiile solare absorbite de către Pământ şi radiaţiile infraroşii pierdute în spaţiu. Astfel, intervenind asupra unui element ce formează această ecuaţie, oamenii pot răci planeta fie contribuind la mărirea cantităţii de radiaţii solare pierdute în spaţiu, fie prin reducerea cantităţii de radiaţii solare absorbite de către planetă.

Printre tehnicile propuse se numără blocarea parţială a razelor soarelui şi modificarea albedoului, adică a coeficientului de reflectare al solului, clădirilor şi chiar al norilor.

Pentru a creşte proporţia de energie luminoasă radiată înapoi în spaţiu, cercetătorii au prezentat mai multe propuneri: folosirea predominantă a culorii alb pe acoperişurile aşezărilor umane, utilizarea în agricultură a speciilor de plante a căror frunze reflectă mai multă lumină în spaţiu şi chiar acoperirea unor suprafeţe mari ale deşerturilor planetei cu fragmente largi de materiale ce prezintă un albedo ridicat.

Fiecare dintre aceste metode are dezavantajele sale: aşezările umane constituie doar 2% din suprafaţa planetei, astfel că chiar şi un pas radical precum vopsirea în alb a tuturor acoperişurilor clădirilor de pe Terra nu ar fi suficient pentru a reduce temperatura globală. Totuşi, această metodă ar putea produce rezultate locale, ajutând la reducerea temperaturilor ridicate din aglomeraţiile urbane.

În ceea ce priveşte agricultura, folosirea plantelor cu un grad de reflexie mare ar influenţa semnificativ temperatura globală, însă această soluţie ar implica reducerea productivităţii, lucru greu de acceptat atunci când populaţia globală atinge 7 miliarde şi este în continuă creştere.

Transformarea deşerturilor în “oglinzi” gigant ar reduce temperatura planetei, însă riscă să producă efecte secundare nedorite, prin modificarea circulaţiei atmosferice, lucru ce ar putea provoca evenimente climatice nedorite, precum musonii.

Există şi metode inedite propuse de unii oameni de ştiinţă: lansarea pe orbită a unui paravan solar gigant. Acesta ar reflecta înapoi în spaţiu doar 2% din lumina soarelui, astfel că oamenii nu ar observa o scădere semnificativă a luminozităţii, însă această reducere ar fi suficientă pentru a compensa creşterea de temperatură provocată de dioxidul de carbon din atmosferă.


Creşterea capacităţii de reflexie a norilor, soluţia salvatoare?

O idee propusă pentru prima dată în 1999 de către un om de ştiinţă american, Jonathan Latham, are ca ţintă norii ce plutesc deasupra oceanelor. Pornind de la faptul că aceştia reflectă în spaţiu o bună parte din radiaţia emisă de soare, el propune folosirea unor nave pentru a lansa spre nori jeturi fine de apă de mare.

Astfel, norii ar conţine mai multe particule, reuşind să reflecte mai multe raze solare înapoi în spaţiu şi compensând astfel efectul de încălzire globală provocat de emisiile de dioxid de carbon.

Un inginer scoţian, Stephen Salter, a conceput un plan pe baza ideii lui Latham. Conform acestuia, este nevoie de maxim 1.500 de vase care să patruleze oceanele planetei. Acestea ar trage după ele propulsoare capabile să ridice particulele de apă de mare la o altitudine suficient de mare ca să permită vântului să le poarte spre nori.

Salter estimează că pentru construcţia a 300 de nave, numărul minim de ambarcaţiuni care ar asigura un efect notabil asupra climatului planetar, este necesară o sumă de 600 de milioane de dolari, la aceasta adăugându-se anual încă 100 de milioane de dolari pentru costurile operaţionale.

Cercetătorii estimează că folosirea acestei metode ar conduce la o reducere semnificativă a temperaturii globale, însă există riscul de a produce schimbări neaşteptate asupra curenţilor oceanici şi sistemelor climatice.

O altă variantă luată în calcul de oamenii de ştiinţă este aceea de a imita efectul produs de erupţiile vulcanice. Cercetătorii au descoperit că erupţia vulcanului Pinatubo în 1991 a dus la o reducere a temperaturii globale cu 0,5 grade Celsius. Acest lucru s-a datorat sulfului aruncat de erupţia vulcanică în stratosferă, partea superioară a atmosferei.

Primul care a propus folosirea sulfului ca metodă de răcire a planetei a fost fizicianul rus Mihail Budyko, în anii ‘70, însă această variantă a început să fie cu adevărat luată în serios în 2006, când a fost propusă de Paul Crutzen, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie. Un mare avantaj al acestei propuneri este costul relativ scăzut, fiind necesare doar câteva aeronave capabile de a zbura la altitudini mari, unde ar urma să pulverizeze aerosoli de sulf.

Şi această variantă prezintă riscuri, susţin contestatarii proiectului, care afirmă că injectarea de sulf în atmosferă ar putea duce la reducerea stratului de ozon şi la ploaie acidă, care ar decima flora şi fauna. De asemenea, experţii avertizează că un astfel de proiect ar putea produce efecte pozitive asupra unei bune părţi a suprafeţei Pământului, dar cu costul înrăutăţirii climei în Africa (unde temperaturile ar fi mai ridicate, iar climatul mai uscat) şi în India, unde nivelul precipitaţiilor ar scădea masiv.


Este geoingineria o soluţie realistă pentru problemele
climatice?

Efectuarea de experimente geoinginereşti pe plan global pare să rămână pentru următorii ani doar o variantă teoretică, recunosc cercetătorii implicaţi în acest domeniu. Aceştia însă insistă ca acest plan de rezervă să fie luat în serios, mai ales în cazul în care emisiile de dioxid de carbon nu vor fi reduse la timp, iar schimbările climatice vor avea efecte devastatoare, precum topirea gheţarilor din Groenlanda.

David Keith, profesor la Universitatea din Calgary şi expert în geoinginerie de peste 20 de ani, afirmă că “treptat, omenirea dezvoltă uneltele tehnologice ce ne permit să avem un control tot mai mare asupra mediului şi climei. Vom ajunge să putem controla clima la nivel global – poate nu în 20 de ani, dar într-un secol, cu siguranţă. De aceea este esenţial să începem de acum să analizăm ce înseamnă să deţinem această putere, ce implicaţii morale şi politice are acest lucru. Este important pentru a putea construi instituţiile care ne vor permite să folosim eficient această tehnologie. Exemple precum e-mailul sau telefoanele mobile ne arată că tehnologia evoluează cu o viteză mai mare decât cea cu care se schimbă sistemele noastre sociale. Aşadar, trebuie să anticipăm felul în care vom aplica această tehnologie”.

Mulţi ar putea considera periculoasă ideea de bază a geoingineriei – omul să încerce să modifice întreaga planetă – însă aceasta nu reprezintă nimic nou. Acest lucru se întâmplă deja, iar în ultimii ani tot mai mulţi oameni de ştiinţă denumesc perioada în care Terra a fost dominată de om drept Antropocen, pentru a reflecta faptul că nicio altă specie nu a schimbat faţa acestei planete într-atât.

Vasta majoritate a ecosistemelor planetei poartă urmele prezenţei omului, iar geoingineria implică doar direcţionarea acestei imense influenţe umane pe o cale ce va permite perpetuarea speciei noastre, prin menţinerea parametrilor climatici planetari la un nivel de echilibru.

Nici cei mai mari susţinători ai geoingineriei, precum David Keith, nu afirmă că aceasta ar fi soluţia pentru încălzirea globală. “Reducerea emisiilor de carbon constituie prioritatea numărul unu, fără dubiu. A te gândi la geoinginerie ca fiind singura soluţie este absurd”, afirmă acesta.


Vor reuşi marile puteri să accepte reducerea emisiilor de carbon?

Protocolul de la Kyoto, singurul tratat cu impact global care limitează emisiile de carbon, urmează să expire la finalul anului 2012. SUA şi China, ţările cu cele mai mari emisii, nu se numără printre cele care au căzut de acord să reducă emisiile de gaze poluante.

La finalul acestui an, între 28 noiembrie şi 9 decembrie, urmează să aibă loc la Durban, în Africa de Sud, summitul ONU asupra schimbărilor climatice. Mai multe ţări, printre care Brazilia, Africa de Sud, India şi China, au anunţat că extinderea protocolului Kyoto constituie prioritatea numărul unu a acestei întâlniri de nivel înalt. Cu toate acestea, şansele ca acest summit să ducă la o nouă rundă de reducere a emisiilor poluante este zero, această variantă fiind exclusă din start de SUA, Japonia, Canada şi Rusia.

Uniunea Europeană a anunţat că va accepta o nouă rundă de reducere a emisiilor doar dacă acest lucru va fi acceptat şi de către alte ţări, inclusiv India şi China, ce nu sunt obligate în acest moment să limiteze emisiile de gaze poluante.

În acest context, în care societatea nu pare dispusă să accepte reduceri masive ale emisiilor poluante, este de aşteptat ca schimbările climatice să devină, pe zi ce trece, mai devastatoare. De aceea, planul de rezervă, geoingineria, ar putea constitui ultima speranţă a omenirii.


preluare de pe sursa: BLOG ENCICLOPEDIC 2 – DESCOPERA

24 septembrie 2011

Oamenii de ştiinţă resping ipoteza sfârşitului lumii în 2012



Un grup de oameni de ştiinţă mexicani şi străini au respins teoria că în textele străvechi ale civilizaţiei maya s-ar regăsi profeţii privind sfârşitul lumii şi mari cataclisme, în decembrie 2012, cum asigură un mare număr de susţinători ai acestei ipoteze, potrivit agenţiei EFE, citată de Agerpres.
O Apocalipsa ratata inseamna sfarsitul pe plan financiar al celor care si-au dat posesiunile pe provizii


O Apocalipsa ratata inseamna sfarsitul pe plan financiar al celor care si-au dat posesiunile pe provizii













Aveni, specialist în astronomie şi antropologie la Universitatea Colgate (New York) şi autor al cărţii „The end of time: The maya mistery of 2012”, este de părere că „lecţiile istorice şi progresele realizate de mayaşi, şi de alte culturi complexe, au o atractivitate intrinsecă”.


Expertul american a amintit că în ultimii ani au proliferat viziunile catastrofale atribuite mayaşilor potrivit cărora la “21 decembrie 2012 sistemul calendaristic al civilizaţiei maya va reveni la zero pentru a-şi reîncepe ciclul său de 5.125 de ani”.


Înaintea de încheierea acestui de ciclu, profeţii moderni prevestesc formarea unei găuri negre în centrul galaxiei prin alinierea planetelor cu soarele care va rupe echilibrul, “aruncând o mare cantitate de particule”, ceea ce va modifica axa magnetică a Pământului.




preluare de pe sursa: misteriosii

22 septembrie 2011

Suntem deja 7 miliarde?


Suntem deja 7 miliarde?
În viitorul foarte apropiat, populaţia Terrei va atinge, pentru prima dată, pragul de 7 miliarde de locuitori. Pământeanul „cu numărul” şapte miliarde se va naşte, cu mare probabilitate, în China sau India, ţările care au populaţii de peste un miliard de locuitori. Asta dacă nu cumva s-a născut deja…

Organizaţia Naţiunilor Unite a stabilit că evenimentul ar putea avea loc, cel mai probabil, în ziua de 31 octombrie, dar istoria a dovedit că, de cele mai multe ori, aceste predicţii demografice pot fi eronate.

Nimeni nu poate şti sigur dacă populaţia Pământului nu a depăşit cumva pragul de 7 miliarde, de vreme ce niciun statistician nu se încumetă să dateze cu exactitate acest eveniment cu încărcătură simbolică.

Populaţia a crescut covârşitor în ultimele secole. Acum 2.000 de ani, când, după tradiţia creştină, s-a născut Iisus, se prespune că Terra avea în jur de 300 de milioane de locuitori. Pragul de un miliard a fost atins în anii 1800, cel de 6 miliarde a fost înregistrat în 1999. Organizaţia Naţiunilor Unite susţine că totuşi ritmul creşterii se va diminua gradat, estimând pentru anul 2050 o cifră cuprinsă între 8 şi 10,5 miliarde.

Această evoluţie va aduce cu ea unele schimbări. În curând, India, care are o populaţie actuală de 1,2 miliarde, va bate recordul Chinei, devenind cea mai populată ţară. O altă explozie demografică are loc în
Africa subsahariană. Nigeria, cea mai populată dintre ţările Africii, cu 165 de milioane de locuitori, va avea o populaţie de 750 de milioane până la jumătatea acestui secol.

Un alt exemplu compară două regiuni diferite din punct de vedere al dezvoltării economice. Germania, un stat puternic industrailizat, care în prezent are 80 de milioane de locuitori, va rămâne, în următorii 40 de ani, cu o populaţie de 72 de milioane. La polul opus, Etiopia are în prezent o populaţie egală cu cea a Germaniei, dar în 4 decenii, numărul locuitorilor va fi de aproape 174 de milioane.

Asta înseamnă că lumea industralizată îmbătrâneşte rapid.

Schimbările populaţionale vor duce şi la schimbarea raporturilor de putere şi la modificarea influenţei politice al unor state. Ţări precum India, China şi Brazilia (aceasta din urmă având deja o populaţie de 193 milioane) au înregistrat deja o creştere a lor influenţei politice.

Ca urmare a acestor veşti, mulţi oameni politici europeni afirmă că, într-o lume populată de 7 miliarde de locuitori, cei 500 de milioane de europeni vor fi nevoiţi să se unească pentru a-şi păstra valorile. Evoluţia numerică va pune presiune asupra resurselor şi va crea conflicte între state.

Organizaţia WWF estimează că, dacă se menţine ritmul actual al consumului, până în 2050 am avea nevoie de trei planete de pe care să luăm resurse.

Sursa: The Hindu
preluare de pe sursa: BLOG ENCICLOPEDIC 2 – DESCOPERA

21 septembrie 2011

Oamenii de ştiinţă au descoperit o planetă locuibilă, în afara sistemului nostru solar



Oamenii de ştiinţă au descoperit o planetă locuibilă, în afara sistemului nostru solar
















Oamenii de ştiinţă au descoperit o planetă care întruneşte condiţiile necesare pentru susţinerea vieţii, relatază The Telegraph.

Planeta Gliese 581d se află în afara sistemului nostru solar.

Ea orbitează în jurul unei mici stele roşii, numită Gliese 581, care este situată la aproximativ 20 de ani lumină de Pământ, fapt ce o face unul dintre cei mai apropiaţi vecini ai Terrei.

Temperatura de acolo este adecvată ca apa să existe în formă lichidă.

“Cu o densitate mare a dioxidului de carbon, climatul de pe Gliese 581d nu este stabil nu doar împotriva colapsului, ci destul de cald încât să poată avea oceane, nori şi ploaie”, a explicat o sursă din cadrul Centrului Naţional pentru Cercetare Ştiinţifică din Franţa.
preluare de pe sursa: MISTERELE LUMII

19 septembrie 2011

Cutremurul din Japonia ne-a schimbat modul de gandire



Nu a fost doar un cutremur. Nu a fost un simplu tsunami. Nu este simpla nici criza nucleara in desfasurare. Campul electromagnetic al planetei s-a schimbat. S-a intamplat in orele de dinaintea Cutremurului si cateva ore dupa Cutremur. Din acest motiv, creierele noastre si modul in care gandim s-au schimbat.

Ce inseamna asta?

Deplasarea fizica a Pamantului, care a insotit schimbarea campului electromagnetic, a produs in corpurile noastre o schimbare mult mai concreta a ceea ce trebuia schimbat, astfel incat tiparele nostru de gandire nu vor regresa. Acesta este un dar pentru omenire, din partea tuturor celor care indura greutati si pierderi in Japonia.

Functionarea creierelor noastre s-a schimbat. Am pierdut accesul facil la unele amintiri. Genul de amintiri care ii arata calculatorului nostru, ultimele site-uri vizitate pe browser. Nu mai avem acces la aceasta memorie. Nu ne putem intoarce inapoi. Nu mai suntem cei care am fost.

Corpurile noastre rezoneaza cu Pamantul fizic. Avem capacitatea, desi poate am blocat-o, de a fi telepatici cu Pamantul. Multe persoane gasesc ca este mai usor sa fie telepatice cu emotiile lor. Stiu ca rezoneaza cu amaraciunea, frica si durerea pe care la vad la televizor. Altele rezoneaza cu Pamantul, pe masura ce acesta aduna tensiunea si o elibereaza. Ca atunci cand plecam intr-o calatorie, la fel este si Gaia, al carei corp este Pamantul fizic.


Motorul personal al schimbarii

Mai exista si cateva alinieri si miscari astrologice. care ne sporesc raspunsurile emotionale la stimulii externi. Acesti stimuli nu trebuie sa fie evenimente indepartate, ci sunt mai degraba legati de interactiunile noastre cu prietenii apropiati, cu colegii de serviciu sau cu familia. Aceste emotii puternice sunt combustibilul care alimenteaza motorul schimbarii. bazat pe personalitate. Poate ca nu ne place sa traim aceste sentimente puternice, dar sufletul nostru recunoaste ocaziile de evolutie!

Astrologia acestei primaveri, recentele schimbari majore ale campului electromagnetic, cutremurul si problemele nucleare care au rezultat ne-au facut deja sa folosim motorul personal al schimbarii.

Singura intrebare este: Alegem sa fim la volan?



Acupunctura Pamantului

Campul electromagnetic care inconjoara Pamantul este generat de Pamant si de fiintele care sunt prezente la suprafata si in interiorul Pamantului. In definitia mea pentru fiinte, includ plantele, animalele, mineralele si tot ceea ce a creat omenirea, inclusiv uzinele nucleare. Aceste uzine nucleare emit campuri electromagnetice. Intr-o masura mai mica, liniile electrice din curte, care aduc curentul electric in casa, impreuna cu liniile de telefon si cablul tv, genereaza si ele mici campuri electromagnetice. In consecinta, campul electromagnetic mai mare al planetei este afectat de aceste campuri electromagnetice mai mici.

Ghizii mei mi-au sugerat sa ma gandesc la acest lucru, ca la acupunctura. Daca planeta este pacientul, atunci campul electromagnetic planetar este corpul energetic al pacientului. Reactoarele nucleare sunt ace introduse in corpul pacientului – in acest caz, Pamantul. Daca cineva infige la intamplare ace in corpul altcuiva, sunt sanse ca aceste ace sa nu atinga puncte majore de acupunctura sau chiar puncte minore, astfel incat sa perturbe fluxul de energie pe un meridian dat. Orice intrerupere pe meridiane sau ale chi-ul pacientului, care nu se datoreaza unei activitati intamplatoare, se va reface in cateva ore sau zile, dupa indepartarea acelor.

In cazul planetei nostre, reactoarele nucleare si alti producatori la fel de mari de campuri electromagnetice au fost trantite la pamant. Dar nu sunt raspandite uniform. Sunt aglomerate in anumite regiuni, aliniate pe coastele Japoniei si pe coasta de est a Statelor Unite. Este posibil ca aceste aglomerari sa formeze meridiane secundare de energie, fiecare reactor functionand ca un punct nodal puternic. Aceste meridiane secundare de energie exista de-a lungul meridianelor naturale de energie ale Pamantului. Acolo unde se aglomereaza, formeaza puncte nodale secundare.

Intrebarea mea merge intr-o directie diferita de cea la care va asteptati. Ma intreb daca energiile Pamantului si constiinta Gaiei simt aceste meridiane secundare si daca le poate incorpora pentru a catapulta schimbarea in constiinta umana?

Cu alte cuvinte, ceea ce a construit omenirea este gresit. A fost folost intr-o maniera pe care nu am anticipat-o sa ne ajute sa descoperim mai repede, un mod nou de a vedea si de a interactiona cu Pamantul nostru. Acest lucru nu este prea placut. Poate ca acest discomfort ne va motiva sa cautam, in sinea noastra, punctul central de liniste. Sau sa lucram in gradina. Sau sa vorbim cu un prieten drag.

Binecuvantarile mele pentru fiecare dintre voi,
Norma Gentile

Sursa: editura_foryou

preluare de pe sursa: blogul meu

16 septembrie 2011

Mesaje subliminale cu Nibiru pe Google si in salile de cinema

Mesaje subliminale cu Nibiru pe Google si in salile de cinema

Este de-a dreptul senzational cum anumite “forte” planetare incearca sa pregateasca omenirea pentru un dsoi de “sfarsit al lumii”, legat de planete necunoscute, de comete, de impacturi cu Tera, de existenta extraterestrilor, cu toate ca atunci cand apar in presa acestea sunt tratate drept teorii ale conspiratiei. Asa se face ca se foloseste din plin mesajul subliminal, al unui inconstient colectiv.

In ultimii ani s-au facut cele mai multe filme din istorie despre Apocalipsa. Care au fost tratata pe toate fetele, dar un tipar tot a reiesit. In acest Tipar (prezent si inserialuld e succes Fringe), apar extraterestri care vor sa invadeze planeta noastra, care vin dintr-un alt univers paralel, al multiversului nostru, apoi, un asteroid sau o cometa se prabuseste pe Tera, incalzirea globala face ravagii si deregleaza clima planetei etc.

In acest an, de pilda, printre teoriile conspiratiei a aparut si cometa elenin care se apropie neasteptat de tera, apoi, aparitia brusca a planetei Tysche, mare cat Jupiter si Saturn la un loc, de parca ar fi sosit brusc dintr-un alt univers, apoi teoriile legate de Nibiru sau de Planeta X, care in 21 decembrie 2012 trece foarte aproape de Tera, va schimba polii, va inversa sensul de rotatie etc. Iar pe aceasta misterioasa planeta se afla annunaki, celebri extraterestri pomeniti de sumerieni care au creat rasa pamanteana.

NASA zice ca nu exista Nibiru, totusi a recunoscut existenta Tysche, a vorbit si despre o posibila Planeta X, dar face in continuare tot posibilul sa ascunda omenirii ceva. Doua informatii din aceste zile, insa, ne arata ca se lucreaza puternic la subconstientul populatiei planetei.

Google pare implicat in acest proces. Dupa ce pe Google Sky a fost ascuns pozitia lui Nibiru, apoi a cometei Elenin, apoi locatia unde se presupunea ca va aparea o “pitica rosie” (stiindu-se ca Nibiru apare pe cer de culoare rosu intens), acum transmite un mesaj subliminal odata cu aniversarea primului zbor uman din cosmos facut de Yuri Gagarin.


Google si-a schimbat logoul, cum face de obicei, dar stupoare, in centru a aparut fix “o planeta rosie” care e legata cu un soi de “coada de cometa” galbena si care se parabuseste, sau trece foarte aproape de Pamant, care se reflecta din geamul castii lui Gagarin. Foarte interesant, mai ales cu antecedentele Google in domeniul Nibiru.

Al doilea indiciu este lansarea cu mare tam tam a filmului Melancholia, in mai acest an, al lui Lars Von Trier. In rolul principal a fost aleasa Kirten Dunst, iar filmul incepe cu imaginea ei goala sub stele, care va face furori si va buluci publicul in salile de cinema.

Ce e senzational, insa: “Cum arata Armageddon-ul lui Lars Von Trier? Omenirea se afla in pericol: o planeta sta asunsa dupa soare si este programata sa distruga pamantul. In spatele soarelui este ultimul loc unde ar cauta astronomii!” Adica exact ce se zice acum despre Planeta Nibiru, care apare in emisfera sudica, sub soare, ceea ce ascunde NASA, conform teoreticienilor conspiratiei.

preluare de pe sursa: AIM

12 septembrie 2011

O navetă NASA a surprins o imagine cu Pământul şi Luna de la 9,66 milioane de kilometri distanţă!

,
O navetă NASA a surprins o imagine cu Pământul şi Luna de la 9,66 milioane de kilometri distanţă!
Aflată în drum spre Jupiter, cea mai mare planetă a Sistemului Solar, naveta Juno a fotografiat Pământul şi satelitul său natural. Imaginea a fost realizată pe 26 august, când Juno se afla la aproximativ 9,66 milioane de kilometri distanţă de planeta noastră.
“Este o privelişte remarcabilă, una pe care oamenii au rar şansa să o vadă”, a declarat Scott Bolton, unul dintre specialiştii NASA implicaţi în misiunea Juno. “Această fereastră asupra planetei noastre ne permite să vedem cum arată Pământul de departe, ilustrând locul pe care îl ocupăm în Univers.

Fotografia ne oferă o perspectivă frumoasă, dar totodată umilă, asupra noastră“, a adăugat el.
Juno a traversat distanţa care separă Pământul de Lună, adică 402.000 de kilometri, în mai puţin de o zi.

Naveta urmează să călătorească încă 5 ani, parcurgând 2.800.000.000 de kilometri, pentru a încheia cursa spre Jupiter.

Odată ajunsă la destinaţie, Juno va orbita polii planetei de 33 de ori, timp în care va folosi cele 8 instrumente ştiinţifice aflate la bordul său pentru a obţine date care să elucideze mai multe aspecte legate de originile, structura, atmosfera şi magnetosfera celei mai mari planete din Sistemul Solar. De asemenea, Juno va încerca să descopere dacă Jupiter prezintă un nucleu solid.

Sursa: NASA
preluare de pe sursa: BLOG ENCICLOPEDIC 2 – DESCOPERA

11 septembrie 2011

Încălzirea globală, o farsă

Încălzirea globală, o farsă

Profesorul Phil Jones, aflat în centrul unui scandal privind acurateţea datelor privind încălzirea globală, admite că după anul 1995 nu s-au înregistrat creşteri “semnificative” ale temperaturii, recunoscând că vremea ar fi putut fi mai caldă în Evul Mediu.

Profesorul implicat în scandalul supranumit “Climategate”, ale cărui date sunt considerate esenţiale pentru a dovedi teoria încălzirii globale, recunoaşte că are probleme cu actualizarea informaţiilor.

Colegii lui cred că profesorul Phil Jones a refuzat să dea curs cererilor formulate în baza Legii privind accesul la informaţii pentru că nu are studii relevante.

Într-un interviu acordat BBC, Jones a recunoscut că este adevărat ce spun colegii lui, în sensul că nu are aptitudini organizatorice, precizând că pe biroul său sunt mii de studii pe care nu le poate analiza corespunzător.

Datele deţinute de profesor sunt considerate cruciale pentru susţinerea teoriei încălzirii globale.

În plus, profesorul Phil Jones admite că este posibil ca temperatura Terrei să fi fost mult mai ridicată în Evul Mediu decât acum , sugerând că fenomenul încălzirii globale ar putea să nu fie rezultatul acţiunilor umane.

Potrivit profesorului, în ultimii 15 ani nu există “statistici semnificative” care să ateste o încălzire la scară planetară.

Nu toţi oamenii de ştiinţă sunt de acord că civilizaţia umană este responsabilă pentru încălzirea globală, iar unii nu cred nici măcar că există un asemenea fenomen.

În acest material vom dezvolta câteva dintre teoriile contrare, susţinute de importanţi oameni de ştiinţă.


1. Încălzirea globală există în acest moment sau a încetat?

Mai mulţi profesori, printre care şi Timothy F. Ball, de la Universitatea Winnipeg, sunt de părere că dovezile privind încălzirea climei sunt eronate pentru că pornesc de la date false.

“Temperaturile au scăzut din 1940 până în 1980, iar consensul era că suntem într-o perioadă de răcire.

Din 1990 temperaturile par a creşte din nou şi acum încălzirea globală pare a fi din nou la modă.

Ciclul începe de la capăt şi temperaturile globale indică acum o răcire”, a declarat profesorul.

Şi Vincent R. Gray, chimist şi fondatorul New Zealand Climate Science Coalition, susţine că afirmaţia ştiinţifică ale IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), cum că globul pământesc se încălzeşte din cauza creşterii nivelului de dioxid de carbon, generată de emisiile artificiale ale oamenilor, este eronată pentru că se bazează pe dovezi false.


2. Modelele climatice furnizate de Intergovernmental Panel on Climate Change sunt îndoielnice.

Hendrik Tennekes, fost director de cercetare la Institutul Regal de Metorologie din Olanda şi Antonino Zichichi, profesor emerit de fizică nucleară de la Universitatea Bologna şi preşedinte al Federaţiei Mondiale a Oamenilor de Ştiinţă, sunt de părere că modelele climatologice folosite de IPCC sunt incoerente şi invalide din punct de vedere ştiinţific.


3. Încălzirea globală este cauzată de procese naturale.

Această teorie are şi cei mai mulţi adepţi printre oamenii de ştiinţă sceptici.

Printre cei mai importanţi se află Khabibullo Abdusamatov, matematician şi astronom la Pulkovo Observatory de la Academia Rusă de Ştiinţă:

“Încălzirea globală nu rezultă din emisiile de gaze de seră în atmosferă, ci din pricina nivelului crescut al radiaţiilor solare din ultimul secol. Modificările aduse de gazele de seră atmosferei nu au o bază ştiinţifică”.

William M. Gray, profesor emerit şi şeful Proiectului de Meteorologie Tropicală de la Universitatea de Stat din Colorado, consideră că această mică “încălzire” datorează unor modificărilor naturale ale curenţilor oceanici.

Aceste variaţii sunt foarte puţin înţelese, iar rasa umană nu are nicio legătură cu modificările de temperatură. Eu cred că este una dintre cele mai mari farse făcute vreodată.

Foarte mulţi oameni au un interes direct în încălzirea globală, cu toate laboratoarele şi cercetările.

Ideea este să sperii publicul pentru a obţine mai multe fonduri”.

Tad Murphy, oceanograf, profesor la Departamentul de Inginerie Civilă şi Ştiinţele Pământului, de la Universitatea din Ottawa:

“Încălzirea globală este cea mai mare păcăleală făcută oamenilor. Nu există niciun fel de încălzire din cauza omului. Atmosfera nu s-a schimbat în ultimii 280 de milioane de ani şi întotdeauna au fost cicluri de încălzire şi răcire. Perioada cretacicului a fost cea mai caldă. Ai fi putut creşte roşii la Polul Nord.”

Fred Singer, profesor emerit de Ştiinţe ale Mediului de la Universitatea din Virginia:

“Efectul gazelor de seră este cât se poate de real. Efectul este însă insignifiant şi foarte greu de detectat. Nu înseamnă să este şi negativ; eu şi alţi mulţi alţi economişti suntem de părere că încălzirea este ceva bun”.

Sugestia unei conspiraţii care să promoveze teoria încălzirii globale a fost prezentată pentru prima oară într-un documentar, The Greenhouse Conspiracy, difuzat pe Channel Four în Anglia, în 1990.

Filmul arăta că oamenilor de ştiinţă, care erau împotriva acestei teorii, le-au fost refuzate fonduri.

Patrick Michaels, doctor în climatologie şi unul dintre cei mai cunoscuţi oameni de ştiinţă care se opune teoriei încălzirii globale a încercat totuşi să sublinieze că nu este vorba de o conspiraţie, ci mai degrabă o coaliţie de interese.

Această coaliţie conţine nume mari (presupuşi membri): Al Gore (fost vice-preşedinte al Statelor Unite), James Wolfensohn (fostul preşedinte al Băncii Mondiale), James Gustave Speth (directorul Programului de Dezvoltate a Naţiunilor Unite), Shridath Ramphal (fost secretar general al Commonwealth), Ingvar Carlsson (fost prim-ministru al Suediei), Mikhail Gorbachev şi George Bush Senior.

Un raport realizat de o comisie a Senatului Statelor Unite, actualizat în 2009, citează aproape 700 de oameni de ştiinţă, din întreaga lume, care nu sunt de acord cu faptul că la baza încălzirii globale stă rasa umană.



preluare de pe: http://piatza.net/incalzirea-globala-o-farsa/

Masacrul timpului actual şi noua ordine mondială



Masacrul timpului actual şi noua ordine mondială

Asistăm acum, în mod evident, la o schimbare fundamentală de paradigmă.

Numai că noua ordine mondială vârâtă forţat pe gât omenirii astăzi este un concept eronat încă dintru început.

De ordin spiritual şi economic, această schimbare se vrea a fi una ce va aşeza însă acul balanţei omenirii către un alt timp istoric, a cărui poziţie să depindă de nişte coordonate stricte, impuse, pe care ea, omenirea, să fie nevoită a le înghiţi cu orice preţ, ba încă să fie dirijată în a-şi perpetua starea de confuzie interoară precum că şi le stabileşte singură, coordonate direcţionate în mod obligat, din nefericire, către partea negativă a axei sale evolutive.

Schimbarea aceasta obligatorie de paradigmă, în funcţie de interesele meschine ale conducătorilor efemeri ai acestei lumi, poate fi sau nu coincidentă cu noua ordine mondială prefigurată de cei care ţin în mâinile lor frâiele planetei Pământ la ora actuală.

Să analizăm puţin situaţia de fapt şi de drept, aşa cum apare ea în acest moment. In primul caz, al necoincidenţei dintre cele două noţiuni, avem situaţia cea mai fericită, ideală, i-am putea spune, a noii lumi conturate biblic, echivalentă cu o propensiune spirituală mai mult decât necesară a omului în sine privit la nivel individual, dar şi colectiv, într-un tandem de o perfectă simultaneitate firească şi implicită, fapt care poate stabili de facto un alt referenţial de raportare, real, de astă dată, şi privit ca adevărata limită de contur a gândirii umane de tip evoluat.

Cel de-al doilea caz ar fi unul care ar anunţa, practic, sfârşitul programat al omenirii.

„Ordine dupa haos!” este un principiu ocult devastator, dacă îl studiem din unghiul de vedere a faptului că dezordinea actuală de tip dirijat, pe care o trăim cu toţii din plin, nu a venit de la sine ca o verigă caracteristică a unui lanţ cauzal complex şi îndelungat, ci ea a fost cu anterioritate regizată de o gândire umană machiavelică şi diformă pentru satisfacerea ignobilă a unor necesităţi economico-politice conjuncturale şi distructive în genere.

Prin urmare, lumea nu va avea de ales, iată, decât între două planuri mari, dar nu neapărat late, şi anume, planul infam al omului şi planul pe care-l propune acestuia Universul.

Alegerea va fi doar a fiinţei umane însăşi.

Şi este, practic, ultima ei şansă de a se mai naşte încă o dată din cenuşa timpului său nedefinit, retrograd şi incert.

Plătită cu sânge şi cu bani, după cum afirma cândva Arthur Schlesinger Jr., dar şi cu mister, adăugăm noi, noua ordine mondială exclude total din ecuaţia filozofiei sale demonice OMUL.

Bineînţeles, ca orice tip de gândire se poate naşte în cuprinsul acestei lumi.

Totul e ca aceasta să nu îngrădească libertatea sfântă de a fi lăsată fiinţei umane de către Creatorul său – Dumnezeu.

Şi tocmai aici se află punctul slab, ahilian al acestei direcţii de gândire şi, totdeodată, precum spunea şi părintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa, perfidia ei, anume în faptul că adevărata credinţă se încearcă a fi înlocuită azi cu surogatul cu forme imperfecte denumit ecumenism.

 „Teologii greci numesc miscarea ecumenică cea mai mare erezie a secolului nostru.”, amintea acelaşi mare preot ortodox român Calciu-Dumitreasa.

Şi tot ilustrul nostru teolog îşi adresa lui însuşi următorul set de interogaţii mai mult decât fireşti: „De unde confuzia valorilor morale?

De unde subminarea tradiţiilor sănătoase care au asigurat durata naţiunilor prin secole?

Cine are interesul, chiar în sânul propriei naţiuni, să înceapă demolarea sănătăţii ei morale şi biologice prin proclamarea drepturilor nelimitate ale omului, în sensul libertăţii antisociale a individului?”

“Cred ca subiectul cel mai important (politic) este psihologia maselor… Vom arata ca familia împiedica dezvoltarea individului… Desi acestea vor fi studiate în sistemul de educatie, ele vor fi aservite obiectivelor clasei guvernante… Populatia nu va cunoaste felul în care i se inoculeaza convingerile. Când tehnica se va fi perfectat, fiecare guvern care a educat generatii de oameni în acest fel va putea sa controleze întreaga populatie în mod eficient si sigur, fara a fi nevoie de armate sau politie… Propaganda educationala, cu ajutorul guvernului, va putea sa obtina rezultate într-o singură generaţie. Exista însa doua puternice forte care se opun unei astfel de politici: una este religia, iar cealalta este patriotismul…O societate stiintifica nu poate fi stabila decât sub conducerea unui guvern mondial.”, spunea pe la mijlocul secolului trecut filozoful Bertrand Russell.

Dar, cum memoria lumii îşi întinde trupul său fără de moarte pe secole şi secole de gândire denaturată sau nu, ei bine, în ampla sa circularitate specifică ea, memoria lumii, ştie faptul că oculta mondială nu este altceva decât „o organizaţie secretă internaţională, anticreştină şi satanică, pentru că intenţionează să stabilească o “nouă ordine mondială” (ceea ce, în parte, a şi reuşit), înlocuind adevărul divin al creştinismului cu o religie fabricată, sprijinită pe misterele egiptene ale lui Hermes Trismegistul, pe Cabala evreiască, pe secretele asiro-babiloniene, pe recunoaşterea ca adevăraţi dumnezei a tuturor zeilor păgâni”, “o organizaţie demonică, se închină lui Lucifer, are nişte secrete pe care le păstrează cu tărie, dar se descoperă lumii ca o organizaţie de binefacere, care se ocupă de săraci. …dincolo de aceste fapte nu există Duhul lui Dumnezeu şi toate faptele sunt puse pentru înşelare.” (părintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa).

Cu alte cuvinte, avem de-a face aici cu o reeditare continuă a mitului faustic, am putea spune în termeni metaforici, în care sufletul vândut diavolului îşi cere tributul jertfei sale – nimbul nemuririi iluzive.

De fapt, practica cea mai la îndemână astăzi a ocultei mondiale o reprezintă tehnica vânzării continue de iluzii ca „realitate foarte reală” omului (dacă facem aici analogia cu definiţia pe care filozoful de la Königsberg, Immanuel Kant, o stabilea noţiunii de timp), precum şi libertatea aparentă a acestuia ca formă de libertate concretă, o artă a seducţiei himerice nesfârşite în plasa căreia cad zilnic foarte multe suflete cu demonul negru lipit stigmatizant de propria-le tâmplă necugetătoare şi rece.

„Vom spânzura ultimul rege cu maţele ultimului preot!” este ceea ce urlau din toţi rărunchii revoluţionarii francezi de la 1789, care urmau un plan stabilit, după cum bine se ştie, cu câţiva ani înainte, pe la 1782, la Wilhemsbaden, unde avusese loc cel de-al doilea Congres ocult.

De-a lungul istoriei lumii, iată, se pare că multe sicrie şi, mai ales, numeroase gropi comune au fost umplute cu trupurile şi cu duhurile atâtor oameni nevinovaţi!

Vezi cazul înfiorător al practicilor criminale din Războiul Mondial al anilor ’40 ai secolului trecut.

Numai cine nu a avut în familia sa participanţi direcţi la masacrul marii conflagraţii anterioare nu cunoaşte ceea ce se numeşte moarte şi suferinţă în adevăratul lor sens denotativ.

Moarte presărată samavolnic la fiecare metru de brazdă în parte şi inhalată anevoie secundă după secundă în mădularele uscate de mizerie şi în plămânii dilataţi excesiv de emfizem – lanţ întreg de vieţi ucise în numele unui principiu abominabil şi antiuman: noua ordine mondială.

Însuşi Adolf Hitler – criminalul de război cu însemnul diavolului în suflet, la fel ca şi I. V. Stalin, de altfel – susţinea cu tărie că politica sa naţional-socialistă va fi cea care “se va folosi de propria revoluţie pentru stabilirea unei noi ordini mondiale”.

Trist, dar adevărat. Şi el, şi dictatorul rus, şi atâţia alţii au adoptat aceeaşi politică mutilantă: au ucis OMUL sub diferite pretexte pentru a arunca în faţa celor rămaşi stafia schimonosită a răului spiritual maladiv.

Mai nou, conceptul plin de erori multiple denumit simplu „nom” îşi arată colţii săi lungi şi foarte bine ascuţiţi printr-un vădit fenomen de sclavaj la nivel uman desfăşurat pe întreg perimetrul planetar.

„Negru pe plantaţie! Sclav, sclav, asta eşti!”

Câţi dintre noi nu au simţit în urechi şuierul sticlos şi umilitor al unor astfel de vorbe rostite repetitiv în timp de nişte minţi întunecate ce frizau demenţa înfiorătoare, slugi pline de devotament ale entităţii luciferice cu secera morţii lugubre într-o mână şi nicidecum cu eternitatea

Duhului divin în conştiinţă?!

Cuvinte articulate apăsat de minţi setate nativ şi, ulterior, controlat, în a semăna suferinţă în jurul lor – cu preţul, bineînţeles, al unor funcţii importante, de făcători de nimic în „beneficiul” instituţiilor care îi ţin sub aripa lor protectoare, dar sub auspiciile cărora ei îşi întind tiranic şi cu nesaţul unei caracatiţe bolnave de arivism tentaculele fioroase ale şmenurilor şi ale bişnitărelilor ieftine de „mafioso stradale” în toată puterea faptei – nu trebuie privite drept nişte simple propoziţii ale unui ins prematur caracterizat de o incultură şi de o insolenţă vădite.

Nu.

Pentru că ele reprezintă, de fapt, diagnosticul grav al unei filozofii actuale deloc paternaliste, ci, dimpotrivă, nefaste şi furibunde, de a subjuga lumea – creaţia lui Dumnezeu, construind, prin uciderea făţisă a noţiunii complexe de OM în toată splendoarea celestă a înţelesurilor sale multiple, schelele unei elite autointitulate, pline de vanitate nemăsurabilă şi îngălate în mocirla puturoasă a desfrâului walpurgic.

De prin 1975 încoace, omenirea sălăşluieşte continuu într-o prăbuşire controlată şi tragică, de unde nu mai poate ieşi curând la Lumină decât prin breşa singulară a credinţei în Dumnezeu.

Tot acest experiment eşuat încă din născare al noii ordini mondiale nu reprezintă nimic altceva decât o poziţionare efemeră a unei părţi a mentalului colectiv dominată de neînţelegerea sensului exact al existenţei umane şi de patologia disperării de a fi mai presus decât Voinţa divină – încercând, practic, să-şi autodemoleze limita efemerităţii sale prestabilite prin planul creaţionist şi să îngenunchieze inteligenţa superioară a Universului prin fel şi fel de aşa-zise tehnici specifice de decriptare a cifrajului divin (şi amintim aici de vestitele mijloace cabalistice ce vizau spargerea mesajului încifrat biblic ori de cele moderne de anagramare din prezent, care urmăresc, desigur, acelaşi lucru) – pe treapta inferioară a nedesăvârşirii sale evolutive.

Un punct singular cu iz de infern în clocot continuu de pe harta istoriei zbuciumate a lumii…

A fi într-un război continuu unul cu altul este o greşeală fundamentală a tuturor organizaţiilor acestei lumi, care, iată, după atâta amar de timp scurs într-ale ascensiunii pozitiv-umane, se află mereu situate din punct de vedere topografic în acelaşi punct mort al raportului de dominare a maselor de către alte mase şi, mai nou, în cel de disoluţie a identităţii naţional-valorice a popoarelor.

Axiologia fiecărei naţii în parte, aşadar, este făcută praf şi pulbere pe neaşteptate prin toată această multitudine de concepte antiumane complet străine de atitudinea unor oameni cu adevărat evoluaţi sub raport spiritualo-intelectual, concepte care sunt înşirate cu o grabă de nedescris şi cu orice preţ, cu sânge şi cu bani, pe taraba învechită a destinului omenirii.

O operă de artă mistificată a lumii în care mai mult ca sigur că un om de cultură precum André Gide ar fi căutat foarte multe sensuri precise în simbolistica variată de dinaintea privirii sale profunde.

Ca şi experimentul eşuat de la Geneva a lui Stephen Hawking, conceptul de nouă ordine mondială este unul eronat încă de la naşterea sa şi condamnat, astfel, la ratare sigură în timp.

Filozofia sa este una a întunericului şi a despiritualizării complete a fiinţei umane, iar din această stare de înapoiere şi de incultură nu se va putea prea lesne ieşi, se pare, spre Lumina cea adevărată decât cu o singură condiţie, anume aceea ca OMUL să creadă cu adevărat, la fel ca şi Sfinţii Părinţi Mărturisitori creştini, în unicul său Dumnezeu creator şi în măreţia constructului său identitar axiologic ridicat în vreme de întreaga pleiadă a înaintaşilor săi remarcabili. „Noi trăim într-o mare unitate, toată creaţia lui Dumnezeu este o unitate.

Daca ne despărţim de marea unitate, suntem pe poziţie de anulare, de auto anulare.

Deci, recomand o poziţie de trăire.

Pentru că tragedia întregii lumi trebuie plânsă ca propriile noastre păcate.”, spunea mult înduhovnicitul părinte Arsenie Papacioc.

Şi tot el continua: „Pentru că fiinţa umană – aşa cum zice şi Sfântul Grigorie de Nyssa – este copleşitoare, de neînţeles.

Dumnezeu are încă taine ascunse cu privire la om, pe care nu le cunosc nici îngerii.

Omul este cu totul superior în creaţie.

Lupta Satanei, asiduă şi chiar finală, este să nu recunoaştem că putem fi în asemănare cu Dumnezeu. Da, suntem creaţi aşa.

Recunoaştem, nu recunoaştem, aşa suntem creaţi.

Nimeni din creaţie nu-i ca omul.

El este singura verigă posibilă de legătură între Dumnezeu şi creaţie.

Omul! Lui i s-a încredinţat marea răspundere să supravegheze întreaga creaţie, el este stăpânul creaţiei.

”Să veghem, aşadar, ca sfânta creaţie divină, OMUL, să rămână până la finalul destinului său lumesc în starea în care a fost concepută iniţial, iară nu într-aceea transformată, a iluziei că este ceea ce nu este, de fapt, şi că poate gândi altfel de cum este îngăduit şi firesc, totdeodată!

De asemenea metamorfoze demonice nu are nevoie nici măcar noua ordine mondială în sine.

De ce?

Pentru simplul motiv că s-ar autodistruge definitiv, înfigându-şi singură piroanele răstignirii lui Hristos în palmele mânjite de sânge şi mirosind puternic a moarte ale propriului său trup putregăit şi rânced.


preluare de pe sursa: Revista Noi,Nu

9 septembrie 2011

INTOXICAREA EXTRATERESTRA CONTINUA: cica doua OZN-uri în drum spre Terra: sunt aici pe 10 septembrie


Două OZN-uri în drum spre Terra: sunt aici pe 10 septembrie

 Astronomul argentinian Sergio Toscano, directorul Centrului de Studii Astronomice din provincia Misiones, susţine că cele două OZN-uri sunt ascunse de ochii pământenilor de cometa Elenin, care străbate în prezent sistemul nostru solar, relatează marţi tabloidul rus Komsomolskaia Pravda, citat de Agerpres.

Cometa a fost numita Elenin dupa numele astronomului care a descoperit-o, Leonid Elenin

Într-un raport publicat luna trecută, Sergio Toscano indică 10 septembrie 2011 ca data la care pământenii ar putea primi vizita reprezentanţilor unor civilizaţii extraterestre.

Argumentele sale în favoarea unei vizite a extratereştrilor pe Pământ gravitează în jurul cometei Elenin, descoperită în decembrie anul trecut.

Astronomul argentinian afirmă că a studiat cu atenţie cometa şi a văzut clar că ea este urmată în zbor de doi cilindri uriaşi, despre care a declarat publicaţiei argentiniene Contexto că sunt nave spaţiale ale unor civilizaţii extraterestre.

“Omuleţii verzi se ascund în spatele cometei pentru a nu fi descoperiţi mai devreme.

În plus, aceasta le serveşte şi ca scut împotriva asteroizilor.

Sau poate cometa este ea însăşi parte a unei nave gigantice, formată din două compartimente, cu care extratereştrii călătoresc în spaţiu, vizitând diferite planete”, a prezentat Sergio Toscano presupusul eveniment.

Potrivit acestuia, şi astronomii chinezi au avansat astfel de supoziţii anul trecut, dar NASA a căutat să clasifice aceste informaţii.

Conform calculelor sale, pământenii ar urma să primească vizita “străinilor” din Univers la 10 septembrie 2011, scrie evz.ro.

Însă s-au încins dezbaterile în acest sens, deoarece referinţele astronomice arată că Elenin, cometa, se va apropia la o distanţă minimă de Pământ – 34,9 milioane km – la 16 octombrie 2011.

Şi dacă omuleţii verzi ar dori într-adevăr să aterizeze pe Terra, o ocazie ca aceasta mai rar să găsească, comentează Komsomolskaia Pravda, întrebându-se dacă Toscano nu a comis cumva vreo eroare de calcul.

“Este vorba nu doar de o eroare, ci de o inflamare deliberată a pasiunilor nesănătoase faţă de această cometă”, afirmă astronomul rus Leonid Elenin, angajat al Institutului de Matematică Aplicată Keldâş din Moscova, care a şi descoperit cometa.

Efortul de observare a cometei s-a făcut de la observatorul independent ISON- NM, care funcţionează în baza proiectului rusesc de cercetare a asteroizilor ISON (International Scientific Optical Network).

Descoperirea cometei în decembrie trecut de către un savant rus a fost un fapt remarcabil, întrucât ultima descoperire a oamenilor de ştiinţă sovietici datează din 1990.

În prezent, cometa se află la 60 milioane de km de Pământ, de aproximativ cinci ori mai departe decât Luna.

Dar, chiar şi aşa generează foarte multe speculaţii pe internet.


preluare de pe sursa: LUPTA PENTRU ORTODOXIE

5 septembrie 2011

Ce se va intampla in 2012? Afla misterul din spatele alinierii planetelor


2012 este un an spre care toata lumea priveste cu o oarecare teama.

Inca de acum 1500 de ani maiasii au prezis ca in aceasta perioada lumea va fi data peste cap de alinierea Soarelui cu Pamantul si Constelatia Pleiadelor.

World Mysteries: Un impatimit al astronomiei, si totodata o persoana care nu crede prezicerile facute de maiasi, a studiat cu atentie fenomenul alinierii planetelor si insemnatatea aceasta pentru noi.

El a realizat cu ajutorul unor programe mai multe diagrame care demonstreaza ca alinierea stelelor din constelatia Orion va fi la inceputul lunii decembrie 2012, mai exact pe data de 3, si reprezinta momentul convergentei cu piramidele egiptene de la Giza.

Alinierea planetelor
Alinierea planetelor
Alinierea planetelor

“Manat de dorinta de a cunoaste adevarul din spatele misterului, am inceput sa cercetez cerul noaptea si am inceput sa caut daca exista ceva in spatele alinierii planetelor”, isi incepe articolul sau ziaristul Charles Marcello.

“Am fost foarte uimit sa aflu ca ceea ce se va intampla pe cer in acea noapte este foarte interesant.

 Aceasta aliniere planetara completata de varfurile piramidelor de la Giza se intampla cu doar 18 zile inainte de presupusul sfarsit al lumii de pe data de 12.12.12.

Chiar si pentru cei sceptici trebuie sa recunoasca ca aceasta este mai mult decat o coincidenta.

Alinierea planetara care va avea loc pe 3 decembrie 2012 reprezinta momentul unirii cu piramidele de la Giza.

Acest lucru se va intampla intr-un moment cheie, noaptea, in Egipt, cu o ora inainte de rasaritul soarelui”, continua jurnalistul.                                                                  

sursa: http://www.world-mysteries.com





Sursa: misteriosii

26 august 2011

Rolul Important al Energiei Fotonice, in timpul Marii Tranzitii

Maestrul Kirael,  prin intermediul lui Kahu Fred Sterling 


KIRAEL:  Vreau sa vorbesc astazi despre energia fotonica, o forta care intr-o zi va deveni principal voastra sursa de energie, nu doar pentru vehicule si masinarii, dar si pentru corpul vostru.

Energia fotonica se prezinta ca o unda si totusi este individualizata.

Asta inseamna ca un foton actioneaza ca o particula.

Energia fotonica exista de mult mai mult timp decat va puteti voi imagina.

A fost adusa in aceasta realitate acum aproximativ 50 000 de ani, in timpurile Lemuriene si acum va juca un rol major in Transformarea Constiintei.

Guvernele voastre stiu despre energia fotonica, dar nu vor ca si voi sa stiti.

Asa ca, fac tot posibilul pentru a amana raspandirea cunostintelor despre energia fotonica, printre “cei de rand”.

Folosirea pe scara larga a energiei fotonice va schimba economia voastra, pentru ca fotonii nu pot fi stocati si va inconjoara in fiecare secunda, a fiecarei zile.

Nu poti taxa oamenii pentru aerul pe care il respira.

Cat priveste modul de folosire a energiei fotonice ca sursa voastra principala de putere, aici intra in discutie energiile voastre galactice.


Sa recunoastem Energia Fotonica, acum

Voi face aceasta introducere scurta, pentru a va creste apetitul, ca sa zicem asa.

Vreau sa raspund la cat mai multe intrebari, asa ca hai sa incepem.


I(ntrebare):  Cum stim ca energia fotonica exista, din moment ce nu o putem vedea?

KIRAEL: O, da, exista. Eu tot vorbesc despre energia fotonica, de peste 20 de ani, nu doar pentru ca exista, ci pentru ca va avea o influenta majora in vietile voastre, in timpul acestui proces de transformare.  Max Planck si Albert Einstein au studiat-o. [1] Oamenii vostri de stiinta pot sa o observe cu instrumentele pe care le au si au povestit mult despre asta. Articolele lor se gasesc si pe Internet.

Energia fotonica inconjoara planul Terestru. Sistemul  vostru planetar trece prin stratul exterior al barierei fotonice, indreptandu-se incet inspre miezul acesteia. Planeta  Pamant are o constienta si stie cat de multi fotoni puteti, sau nu puteti voi sa asimilati. Daca ar fi ca Pamantul sa-si creasca viteza, astfel incat sa ajunga la centru barierei fotonice, facand astfel ca fotonii sa devina forta predominanta aici, lumea voastra s-ar parjoli, caci niciuna dintre tehnologiile existente nu ar mai functiona. Nu ati putea sa va mai conduceti masinile, sa va pilotati avioanele, radioul, televiziunea, computerele - nimic nu ar mai functiona. 

Cand va intra atata energie fotonica in atmosfera, campul vostru magnetic se va schimba si va trebui sa invatati cum sa folositi fotonii, ca sursa de putere. Benzina va juca un rol minor sau nul in vietile voastre, iar guvernele si oamenii vostri de stiinta stiu asta. Deci, ei vor pastra energia fotonica ca pe micul lor secret, pana veti fi consumat tot gazul si petrolul existente. Suna prosteste, dar este adevarat.

Puteti intreba, cum de stim ca energia fotonica este prezenta acum. Faceti o respiratie pranica si aduceti energia fotonica in corpul vostru. Faceti asta zilnic si veti vedea schimbarile in corp si in minte. Veti deveni mai usori.


Folosirea Numerologiei Lemuriene, pentru predictii asupra Nivelelor de Fotoni



I:  Cele mai recente predictii ale nivelelor de fotoni, care sunt publicate si in newsletter-ul nostru au fost sub forma unor combinatii de trei cifre si un punct, de exemplu 5.87.  Ce reprezinta prima, a doua si a treia cifra?

KIRAEL:  Acest format este legat de precizie. Dincolo de asta, nivelele de fotoni se bazeaza pe numerologia Lemuriana, care se bazeaza pe numere de la 1 la 9, fiecare dintre ele avand o semnificatie specifica si toate numerele cu doua sau mai multe cifre sunt apoi reduse, prin adunarea cifrelor la o singura cifra. [2] Daca nu faceti altceva decat sa invatati semnificatia numerologiei Lemuriene, veti intelege deja mai bine predictiile pentru nivelele de fotoni. 

Indiferent ca este vorba despre o cifra, doua, trei sau mai multe cifre in predictie, fiecare are o semnificatie atat individuala, cat si in relatie cu celelalte. Hai sa spunem ca nivelul de fotoni ar fi la 3.22. Daca adunati cifrele, suma lor este egala cu 7, care este un numar tranzitional in sistemul Lemurian. Probabil ca aveti de-a face cu ceva legat de tranzitii in acea zi. Daca nu gasiti nimic prin care ar trebui sa faceti o tranzitie, acel ceva va va gasi pe voi. Asa ca, fiti atenti la tot ce se intampla in jurul vostru.

Puteti sa extindeti realitatea si mai mult, considerand fiecare cifra in mod separat. In cazul unui nivel fotonic de 3.22, cifra 3 reprezinta adevar, incredere si pasiune, punctul central al acestei existente tridimensionale.

Cifra 2 reprezinta echilibru si, in acest caz, dublu echilibru (22=2+ 2), sau 4, care este echilibrul tuturor echilibrelor. Poti interpreta aceste numere, cat de profund doresti.

La inceput, un nivel fotonic de 3.22 poate parea putin scazut, dar ceea ce conteaza este echilibrul. Cinci este echilibrul suprem al fotonilor si, in numerologia Lemuriana, cinci reprezinta iubire. Deci, cand nivelele de fotoni sunt 3.22, gasiti echilibrul prin a va iubi pe voi insiva, mai mult in acea zi, deoarece un nivel fotonic de 3.22 nu poate sa transporte lumina pentru voi. Asta inseamna ca trebuie sa faceti cateva respiratii pranice, pentru a insipra mai multi fotoni pentru a va ridica nivelul de iubire, ca sa atingeti starea de echilibru.

Intr-o zi cand nivelul fotonic este mai mare decat 5, atingerea echilibrului poate fi inselatoare. Echilibrul provine din modul in care te joci cu numerele. Daca nivelul de fotoni ar fi fost 8, insemnand ca ati sta cu un picior in aceasta lume si un picior in lumea nevazuta, ati vrea sa mentineti nivelele de fotoni din corpul vostru la un nivel cu trei unitati mai putin, astfel incat sa respirati acel nivel de echilibru de 5.

Daca nivelul de fotoni este 7.11, atunci stiti ca sunteti intr-un spatiu tranzitional. Va trebui sa respirati fotoni la un nivel cu doua unitati mai jos, pentru a atinge echilibrul iubirii. Daca veti considera cei doi de 1, care este cifra Creatorului, stiti ca suma lor este 2, care reprezinta echilibrul dualitatii. Apoi 2 adunat cu 7 face 9, care este completarea, intregirea. In acea situatie, ar trebui sa respirati energie fotonica, la un nivel cu 4 unitati mai jos, pentru atinge echilibrul. Deci asa precum puteti observa, va trebui sa va dati seama cum sa ajungeti la echilibru, iar cand veti face asta veti fi completi. Creati echilibru pe toate planurile, stabilindu-va intentia de a inhala numai atat cat aveti nevoie pentru a trai in iubire.



Folosiri practice pentu Energia Fotonica in sanatate

I:  Cum pot lucra cu energia fotonica, pentru a-mi imbunatati viata de Acum?

KIRAEL:  Majoritatea oamenilor nu stiu nici macar ca energia fotonica ii inconjoara. Tocmai am discutat despre predictiile mele asupra nivelelor de fotoni. Indiferent daca nivelele de fotoni sunt inalte sau joase, voi sa tindeti sa fiti intotdeauna pe linia de mijloc. Asta inseamna ca vreti sa mentineti un nivel de 5, care este echilibrul iubirii. Cand faceti o repiratie pranica, in chakra coroanei, acea respiratie preia automat energia fotonica si o aduce in corpul vostru. Fotonii intra impreuna cu prana, in Celula Semnatara, sau glanda pineala, unde se amesteca. Cand energiile fotonica si pranica sunt aliniata in glanda pineala, fiecare celula din corp primeste imediat informatia si corpul este astfel informat, imediat ca energia fotonica este procesata.

Va mai dura pana cand fotonii vor deveni singura voastra sursa de energie. Pana cand se va intampla asta, puteti sa va reinvigorati corpul / vehiculul fizic cu energie fotonica. Faceti respiratii pranice, o data sau de doua ori pe zi, cu intentia de inhala fotoni. Daca aveti o raceala, respirati pranic, inhaland fotoni si acceptati acea realitate, indiferent daca dureaza cinci zile sau cincizeci de zile. Daca vreti sa vindecati ceva, acceptati acea stare mai intai si concentrati-va pe zona pe care doriti sa o vindecati. Se va vindeca. Daca aveti o durere la genunchi, fotonii vor lucra pe acea durere, daca le cereti asta. Ei nu va vor rezolva automat durerea. Intentia voastra este absolut necesara. Puteti sa comunicati cu fotonii in meditatie, concentrandu-va pe genunchiul afectat si aducand fotonii in acel genunchi.

Daca cineva din familia voastra sufera de Alzheimer sau alta boala, aduceti fotonii in corpul vostru, prin glanda voastra pineala cu o respiratie pranica, luminati-va palmele cu fotonii, punandu-le apoi pe chakra coroanei persoanei respective. Prin intentie, trimiteti apoi fotonii in chakra coroanei acelei persoane, astfel incat sa poata calatori prin corpul lor, pana la zonele afectate.

Daca esti alergator, respira pranic, aducand fotonii in corpul tau, pana jos in plamani, apoi afara din plamani, in inima. Inima ta va incetini ritmul, crescandu-ti enduranta si facandu-ti cursa mai usoara si mai putin stresanta. Vei alerga mai rapid si mai uniform si postura ta va fi perfecta.  Fotonii sunt de cinci ori mai puternici decat oxigenul. Cand alergi un km, consumi o anumita cantitate de oxigen. Ei bine, cu aceiasi cantitate de fotoni vei rezista cinci km. 

Meditatiile voastre se vor ridica la alt nivel, daca respirati pranic si inhalati fotoni, apoi ii expirati cu intentia de a va re-echilibra corpul, lasandu-i sa iasa prin ochi, degete sau oriunde altundeva doriti. Practicati meditatia prin intermediul respiratiei pranice, inhaland fotoni, apoi expirandu-i prin porii corpului si construind o bula in jurul vostru. Ramaneti in interiorul acestei bule si simtiti puterea fotonilor. Nu veti sti cat timp ati stat acolo, decat daca va uitati la un ceas, pentru ca veti pierde notiunea timpului. Energia fotonica depaseste timpul si spatiul. Veti gandi ca ati meditat timp de cinci minute, dar ceasul va arata ca au trecut 20 de minute. Faceti asta in fiecare zi, poate de doua ori pe zi. In toate aceste situatii, daca la inceput nu reusiti, continuati sa incercati. 



I:  Am putea sa folosim predictiile lunare pentru fotoni in loc de astrologie, pentru a ne ghida in calatoria noastra?

KIRAEL: O, nu, cred ca ati vrea sa faceti asta. Fotonii singuri nu va pot ghida in calatoria voastra. Amintiti-va sa fiti atenti la tot ce se intampla in jurul vostru. In plus, astrologia este o calatorie care are de-a face cu toate miscarile din acest sistem planetar. Astrologia isi are locul sau, asa cum il au si fotonii. S-ar putea sa aflati chiar ca pozitiile stelelor sunt in concordanta cu predictia nivelelor de fotoni. Sa nu o neglijam pe una, in favoarea celeilalte. 



Efectul Energiei Fotonice asupra Pamantului

I:  Este nivelul energiei fotonice constant pe toata suprafata Pamantului, sau exista zone unde nivelele de fotoni sunt mai ridicate sau mai scazute?

KIRAEL:  Este constant peste tot. Cand planul Terestru se misca prin fotoni, la un nivel de 3.22, nivelele de fotoni nu se schimba de la un loc la altul in planul Terestru.  I:  Energia fotonica are vreo influenta asupra cutremurelor, eruptiilor vulcanice si a altor schimbari Terestre?

KIRAEL:  Voi, ca indivizi in acest plan Terestru, treceti printre fotoni mai rapid si cu mai putin stres decat Mama Pamant, care, ca un plan imens de constienta, se misca printre fotoni mai incet si este afectata intr-un mod mai dramatic.

Energia fotonica influenteaza eruptiile Mamei Pamant, intensificandu-le. Asa ca nu conteaza daca fotonii au nivel inalt sau scazut. Nu conteaza la ce nivel sunt fotonii, daca se produce o eruptie vulcanica, energia fotonilor va fi atrasa la locul eruptiei si se va acumula in jurul acelui loc.  Daca ar fi sa masurati energia fotonica la locul eruptiei unui vulcan, ar fi dubla sau tripla fata de nivelul masurat in afara acelei zone. Fotonii stiu unde va apare eruptia si o ajuta sa se elibereze din vulcan. Fotonii nu judeca. Ei adauga energie fotonica la eruptia vulcanica, pentru a atinge echilibrul in numele Creatorului.

Daca ati putea patrunde in ochiul unei tornade, ar fi complet saturat cu energie fotonica. Fotonii intra in vartej si stau acolo pana cand explodeaza si il elibereaza. Cand se intampla asta, tornada se opreste dintr-o data.
Acolo unde e vorba de cutremure, fotonii cresc impactul acestora la epicentru. Gandurile voastre colective pot redirectiona energia, astfel cutremurul va erupe mai departe de zona in care sunteti. Observati putin unde s-au intamplat cutremure. Este posibil, oare, ca oamenii din Los Angeles sa amane un cutremur pentru atat de mult timp, pur si simplu pentru ca nu au vrut ca sa se intample un cutremur?  Corect. Gandurile lor si pasiunea pe care o pun in acele ganduri are un efect.

Oamenii din Los Angeles au destula experienta din trecut cu cutremurele, pentru a le tine la distanta, pentru moment. Daca nu vor cutremur, nu se va intampla acolo; dar va trebui sa se intample altundeva.  Deci cutremurele s-au intamplat in zone unde oamenii nu sunt atat de focusati pe cutremure, pe fotoni, pe spiritualitate, etc.

Daca cei din Los Angeles devin nepasatori, faliile de acolo vor incepe sa dea semne de activitate. Sa nu credeti acum ca va puteti pur si simplu ruga, ca sa nu aveti deloc experienta cutremurelor. Ati putea, dar nu sunteti destul de puternici.



I:  Exista similitudini intre modul in care fotonii afecteaza corpul Mamei Pamant si modul in care afecteaza corpurile noastre?

KIRAEL: Corpul vostru seamana mult cu al Mamei Pamant. Cand Mama Pamant nu are suficienti fotoni, ea erupe si atrage fotoni in ea pentru a crea echilibru pentru vindecare. Daca Mama Pamant ar putea atrage in interior fotoni, in alta maniera, ar crea sansa pentru vindecare ulterioara, la un nivel mult mai inalt. Deci, in ce alt mod poate Mama Pamant sa aduca in ea fotoni? Ea ar putea obtine fotonii de care are nevoie, daca o respectati prin a-i trimite lumina si prin a o trata cu iubire. Asta inseamna sa nu ii distrugeti padurile, sa nu ii poluati apele, sa nu creati razboaie si alte activitati care ii afecteaza echilibrul, in mod negativ. Mama Pamant s-ar vindeca in moduri pe care nici nu vi le puteti imagina.

Cand corpul uman are experienta durerii, asta se intampla deoarece nu aveti destui fotoni in el. Cand izbucneste durerea si va intrerupe echilibrul, atunci trebuie sa respirati pranic si sa inhalati fotoni.  Veti simti iubirea si lumina intregului vostru corp. Daca respirati pranic si aduceti fotoni in aceasta realitate, veti fi mult mai bine astazi, decat ieri. Daca respirati pranic si muriti, este pentru ca ati ales asa. Daca nu ati fi respirat pranic, ati fi putut muri cu cateva zile sau ani mai devreme. Eu va garantez ca corpul vostru va rezista mai mult cu fotoni, decat fara.



Nivelele de fotoni din timpul celor trei zile de intuneric

I:  Care este nivelul energiei fotonice care va declansa cele trei zile de intuneric?

KIRAEL:  Nivelul fotonic va fi la 1 cand vor incepe cele trei zile de intuneric si va fi la 9 cand cele trei zile se vor sfarsi. Cand Pamantul intra complet in bariera fotonica, energia fotonica se va reduce la 1, deoarece va absorbi toate energiile tridimensionale.  Asta suna rau, dar este de fapt foarte bine. Fotonii vor absorbi tiparul energetic al Pamantului. Cand se va intampla asta, veti simti ca va pierdeti constiinta. Veti adormi si nu veti constientiza cele 3 zile de intuneric si tot ceea ce se intampla in acel timp.

Corpurile voastre vor avea o experienta dramatica in timoul acelor 3 zile care vor reflecta numerologia
Lemuriana.

La inceput, veti simti iubirea Creatorului (1), apoi veti adormi dupa care totul se va echilibra (2) si veti folosi adevarul, increderea si pasiunea, ca baza pentru a iesi din aceasta realitate tridimensionala. In a doua zi,

ADN-ul vostru va fi adus in mod magic in a patra lumina si veti avea patru spirale de ADN, in loc de doua (4) si iubirea pe care ati simtit-o cand veti fi adormit se va manifesta acum si mai puternic (5). Apoi ii veti intalni pe Maestri (6). Dupa aceasta, veti trece in faza urmatoare (7), in care vor fi prezente energii galactice, ca sa va ajute existenta (8), astfel incat sa ajungeti la intregire si va treziti intr-o noua lume, in ziua a treia (9).

Acele trei zile vor fi minunate. Cand va veti trezi, veti fi schimbati in bine.  Unii dintre voi veti fi adromiti mai mult de trei zile, pentru ca va va lua un pic mai mult sa treceti prin nivelele crescande de fotoni, dar este bine, pentru ca va veti trezi in iubire. Daca doriti sa va pregatiti Acum pentru acele evenimente, cautati echilibrul – spiritul lui 5, energia iubirii. Ca cat sunteti mai echilibrati, cu atat mai putin stresante vor fi schimbarile in corpul vostru, in acele 3 zile.



Interactiunea Fotonilor cu Campurile Magentice si Exploziile Solare

I:  Ai spus ca energia fotonica reduce rapid campul magnetic al Pamantului. Va schimba de asemeni si tiparele si valurile noastre tridimensionale?

KIRAEL:  Efectul fortei magentice asupra corpului uman se numeste gravitatie. Cea de a treia diemensiune este in curs de disparitie acum, deci corpul vostru tridimensional va dispare. Trebuie sa continuati sa respirati pranic, pentru ca nu ati iesit inca din aceasta dimensiune. Energia  fotonica va va exitnde si intari rezistenta corpului, pana cand veti fi depasit cea de-a treia dimensiune.  Daca nu retineti numic altceva din tot ce am spus astazi, retineti ca daca vreti sa ajungeti in cea de-a patra lumina, va trebui sa folositi energia fotonica.


I:  Oamenii de stiinta se asteapta la o exacerbare a activitatii solare in 2011. Cum interactioneaza exploziile solare majore, cu energia fotonica?

KIRAEL: Cand se produc eruptii solare, acestea arata ca niste explozii.  Acestea pot sa ajunga departe - cel putin 160 km departare de soare - apoi nu mai au gaz si se sting. De fiecare data cand se produce o explozie solara, va ajunge, mai departe decat cea dinaintea sa, luand cu ea si o parte din gazele solare. Energia fotonica ajunge acolo si trage energia inapoi in soare, umpland astfel “gaura” lasata de explozie. Energia fotonica nu se epuizeaza, nici chiar in atmosfera solara. 

Ati putea opri aceste explozii solare, ceea ce ar avea un efect definitoriu asupra planului vostru Terestru. Efectul nu este atat de mare ca sa il simtiti aici, in planul Terestru, dar energia care inconjoara planul Terestru este afectata de aceste explozii - si nu intr-un mod pozitiv. Anumite persoane incep sa fie atente la aceste flacari solare, care vor fi importante pentru voi. Puteti sa acumulati energie fotonica in jurul planului Terestru, pentru a diminua efectul flacarilor solare. Cand respirati pranic si trimiteti fotoni in atmosfera, influentati activitatea flacarilor solare. Rugaciunea si mediatatia ajuta si ele.



Efectul Energiei Fotonice Asupra Darelor Chimice de pe Cer (Chemtrails)

I:  Aceasta este o intrebare de la un om de stiinta din Europa. Conform website-ului central (www.chemtrailcentra l.com), “chemtrails” sunt dare de substante chimice create in aer, la orice altitudine, de catre sisteme de pulverizare situate pe avioane. Cel care pune aceasta intrebare marturiseste ca, dupa recentele eruptii vulcanice din Islanda, toate zborurile deasupra Europei, inclusiv cele care spreiau chemtrails au fost anulate, timp de cateva zile. Ca urmare, multe persoane au raportat ca s-au simtit diferit si mult mai usurati din punct de vedere energetic. Oare sunt chemtrails folosite pentru a bloca accesul oamenilor la energia fotonica? Cum putem influenta efectul de la chemtrails?  

KIRAEL:  Chemtrails exista de multa vreme si nu vor disparea in viitorul apropiat. Acestea sunt experimente specifice care au loc pe planul Terestru si care le permit oamenilor vostri de stiinta sa afle ce se va intampla pe Pamant. 

Ganditi-va la Pamant ca la o baza de date pentru evenimentele ce urmeaza sa vina. Chemtrails le permit oamenilor vostri de stiinta sa caute in aceasta baza de date si sa determine cand se va intampla urmatorul uragan, sau tornada sau cutremur sau orice altceva. Cu toate ca chemtriails exista in SUA de catva timp, este putin in comparatie cu Europa.

Mass media face senzatie din gravitatea chemtrails-urilor, care au fost de fapt tinute in frau de catre energia fotonica. De-a lungul ultimilor 18 ani, chemtrails-urile au oferit energiei fotonice oportunitatea sa isi extinda puterea si fotonii si-au “dat seama” cum sa compenseseze, pe cat de mult posibil, chemtrails-urile.

Chemtrails-urile necesita un timp indelungat penrtru a ajunge la planul Terestru. Asa ca energia fotonica are timp sa le ingurgiteze.

Zeita Lumina, care a fost plasata in jurul Pamantului in timpuri Lemuriene, ajuta de asemeni pentru ca chemtrails-urile sa nu penetreze. Cu toate astea, fotonii si Zeita Lumina nu pot face toata treaba. Daca chemtrails-urile patrund prin atmosfera voastra, este vina voastra. Voi oamenii trebuie sa va unificati si sa respirati pranic, inhaland energia fotonica si apoi expirand-o inspre chemtrails.  Asa veti opri chemtrails-urile sa penetreze pana la voi. Puteti sa va si rugati sa se disipeze. Va dura ceva timp, dar in cele din urma chemtrails-urile vor fi ceva de domeniul trecutului.

Acea senzatie de usurare pe car oamenii au simtit-o, cand zborurile care raspandesc chemtrails au fost oprite, a reflectat disponibilitatea a mai multi fotoni pentru a fi respirati, din moment ce energia fotonica nu a mai fost consumata atunci, pentru a ingurgita chemtrails-urile.



Interconectarea Energiei Fotonice, a Luminii si Apei

I:  Care a fost teoria lui Albert Einsten despre energia fotonica si care se adevereste astazi?

KIRAEL:  Aaa, tot ce a spus el se adevereste. Einstein a construit pe teoriile lui Max Planck. Viata lui Einstein a fost atat de roditoare, incat aproape ca l-a ucis - in sensul ca el era o fiinta in patru dimensiuni si ii era greu sa traiasca in aceasta viata. Einstein a inteles tot ceea ce stiti voi astazi despre fotoni si a murit din imposibiltatea de a le spune oamenilor despre asta.

Energii ca Albert Einstein si Max Planck sunt aici pentru a ajuta continuarea vietii. Einstein nu a parasit niciodata planul Terestru. El inca mai bantuie prin Europa si prin Americi. Cand oamenii de stiinta s-au gandit deodata la fotoni, asta provine de la oameni precum Einstein si Planck. Din pacate, oamenii vostri de stiinta isi alunga aceste ganduri din cap si gandurile pleaca; dar daca ei ar spune povesteste-mi mai mult despre asta, energiile ar pune mai multe ganduri in capul lor.


I:  Cata energie fotonica respir eu, de fapt, acum si preiau in celulele mele?

KIRAEL:  Cate respiratii ai pe minut?


I: Nu am numarat niciodata.

KIRAEL:  Hai s-o facem mai usor. Aproximativ 12% din energia fotonica intra in corpul tau. Asta inseamna foarte mult. Majoritatea celor care nu au avut Vindecarea Celulei Semnatare (glanda pineala), sau vreo alta forma de vindecare, in care respiratia sa joace un rol important, primesc doar 0.05, 0.06, sau 0.08%. Daca respiri pranic tot timpul, meditezi jumatate de ora pe zi si te rogi, poti sa preiei fotonii la maximum.   


I:  Ori de cate ori suntem in grupul Zeitei, in Aripi Argintate de Lumina, facem botezuri cu tine, noi ridicam energia fotonica din apa, batand apa cu palmele. Cum influenteaza asta, cele patru corpuri ale persoanei care primeste botezul?

KIRAEL: Cand formati un cerc in apa si bateti apa si ridicati fotonii, asta nu influenteaza doar persoana care este botezata, ci intregul plan Terestru, care se bucura mult. Este necesar un cerc de Zeite, pentru a realiza acest lucru. Cand bati apa la inceput, poti sa simti putina ameteala, pentru ca fotonii incep sa se acumuleze, in scopul conectarii cu fortele de deasupra ta, tot drumul pana la ozon si dincolo de el.  Actiunea atrage energie fotonica pura in apa, unde sunteti voi si apoi coboara in Pamant. Persoana care este botezata sta in mijlocul cercului, astfel ca ea va deveni mai puternica si mai rezistenta. Energia de la “bataia” apei sta intr-o forma eterica si in ozon, timp de aproximativ ½ de ora – 45 minute si cand coboara inapoi este mai puternica si pura.


I:  Vor fi corpurile noastre compuse mai mult din energie fotonica decat apa, pe masura ce ne indreptam catre cea ce-a patra lumina?

KIRAEL: Corpurile voastre vor avea mai multa apa decat au acum, deci veti putea sa retineti mai multi fotoni/ lumina in corpurile voastre. De fast, cu cat este mai multa apa in corpurile voastre, cu atat mai multa lumina puteti sa emiteti.  Un procent mai ridicat de apa in corpurile voastre va face in mod automat mai capabili sa intrati in meditatie si in a patra dimensiune.  Corpul vostru este 70% apa acum. Puteti sa il aduceti la 88% apa, pur si simplu, prin procesul de botez.



Extinderea ADN-ului si vindecarea cu Energie Fotonica

I:  Care este relatia dintre ADN si energia fotonica?

KIRALEL: Cand este vorba despre trecerea voastra prin cea de-a treia dimensiune spre dimensiunea a patra, trebuie sa aveti acele doua lanturi de AND in plus la dispozitie. Energia fotonica functioneaza foarte bine cu 4 lanturi de ADN. Majoritatea dintre voi au acele lanturi de ADN in plus, acesta fiind motivul pentru care va inconjoara atat de multi fotoni. Ele inca nu vibreaza, dar daca respirati pranic in fiecare zi, fiecare din cele 70 de trilioane de celule vor putea fi in contact cu fotonii.  Daca respirati pranic, doar o data pe zi, va veti fi activat celulele, care apoi se vor extinde si se vor intari.

Uite cum interationeaza fotonii cu AND-ul vostru care se extinde. Dubla voastra elice de ADN, sau lantul dublu de ADN, se divide si formeaza inca doua lanturi de ADN. In timp ce se intampla aceasta diviziune, ARN-ul trece prin tot sistemul vostru si comunica cu celelalte celule din corp. Deoarece ARN-ul reactioneaza la energia pranica, fotonii vor trece prin tot sistemul corpului tau, intr-o maniera mult mai bine definita.

Cu alte cuvinte, se va focusa pe locul in care se duce. Celulele voastre muribunde vor deveni mai puternice si vor prelua fotoni, pentru ca, impreuna cu ADN-ul cu patru lanturi, fotonii vor merge automat acolo unde aveti nevoie de ei.  Puteti folosi energia fotonica pentru a calatori in lumina a patra, cu corpul vostru de lumina, in timp ce AND-ul cu patru lanturi ramane intact in corpul vostru fizic. Meditati, respirati pranic si folositi energia fotonica.


I: Ce sunt fotonii dublu magnetici si ce rol joaca acestia in procesul de vindecare?

KIRAEL:  Fotonii dublu magnetici au fost descoperiti in urma cu 18 ani, cand oamenii de stiinta au observat ca fotonii puteau sa obtina energie dubla, din ei insisi. Cu alte cuvinte, cand energia fotonica este transmisa catre voi, se dubleaza. Puteti sa va imaginati beneficiile acesteia, in ceea ce priveste vindecarea. Totul se vindeca in lumina. Primesti dublul energiei luminii de vindecare. 



Balenele si Delfinii Respira mai Multi Fotoni decat Aer

I:  Cand balenele si delfinii ies la suprafata apei, fac asta ca sa respire aer sau fotoni?

KIRAEL:  Daca balenele vin la suprafata pentru aer, timp de 10 secunde, doar in doua secunde din aceasta respiratie se umplu cu aer, iar in celelalte opt se umplu cu fotoni.


I:  Deci sistemul lor de viata este bazat mai mult pe fotoni, decat pe aer?

KIRAEL:  Desigur. Daca ati petrece in apa atata timp cat petrec ei, ati avea si voi acelasi sistem. Delfinii sunt cam cu 2% in urma balenelor. Daca vin la suprafata pentru perioade de 10 secunde (apropos, asta e o perioada destul de lunga), patru din acele 10 secunde ei respire aer si celelalte sase sunt pentru a inhala fotoni.

Energia fotonica poate sa iti creasca capacitatea creierului. Dimensiunea medie a unui creier de delfin este cu mult mai mare decat cea a creierului uman. Creierul balenei este si mai mare si ele functioneaza la cca 75% din capacitatea creierului lor. Cand ajungeti in a patra dimensiune, veti intra in prana si in fotoni si va veti folosi de la inceput 30, 40 sau 50% din capacitatea creierului



Energia Fotonica este Gratuita si Penetranta

I: Oare Imperiile Galactice ne vor invata pe noi, oamenii, cum sa folosim energia fotonica, sau ii vor invata pe cei din guverne, care apoi vor filtra aceasta informative catre noi?

KIRAEL:  Galacticii nu pun mare pret pe oficialitatile voastre. Daca ar putea, fratii si surorile voastre galactice ar pune oamenii obisnuiti la conducere. Ne-ar da noua tuturor aceste cunostinte si energie. Cei care incearca sa controleze si sa stapaneasca fotonii, ii tin si departe de noi, cei de rand, pentru ca ei vor sa continue sa se imbogateasaca si sa preia dominatia asupra voastra si a energiei fotonice. Ei bine, ei nu pot pune stapanire pe fotoni si nu pot pune stapanire pe voi, decat daca voi vreti sa va lasati stapaniti.

Fotonii sunt penetranti si liberi, plutesc peste tot in jurul vostru, asteptand sa va fie de folos. Noi oamenii doar vrem sa ii inspiram, sa ii folosim si sa ii facem puternici. Imperiile galactice va vor invata tot cea ce aveti nevoie sa stiti pentru a va da forta, voua si fotonilor. Politicienii nici nu vor afla despre asta. Va fi prea tarziu pentru ei sa capitalizeze aceasta energie gratuita. 



Concluzie

Informatia despre fotoni poate fi gasita in mediul nostru, intretesuta printre alte informatii. Fotonii sunt deja aici, plutind in jurul corpurilor voastre, gata de a fi folositi. Rugati-va, meditati si respirati pranic, pentru a va alinia corpul si a va pregati pentru cea de-a patra lumina. Fotonii sunt puternici. Folositi ceea ce v-a fost dat. Veti gasi astfel iubirea pe care o cautati.


[1] Max Planck  este cunoscut ca parintele Teoriei Cuantice.  Albert Einstein a dus cercetarea lu iPlanck asupra energiei fotonice la urmatorul nivel. Pentru detalii intrati pe www.spaceandmotion. com.

[2] In numerologia Lemuriana , 1 este Creatorul, 2 este balanta/dualitatea, 3 este adevarul,increderea si pasiunea, 4 este considerat a reprezenta balanta celor 4 corpuri, 5 este dragoste, 6 este priceperea, 7 este tranzitia, 8 este comunicarea intre doua lumi,si  9 este intregirea/completarea.  Vezi Kirael, marturia Lemuriana pentru Marea Tranzitie.

PRELUARE DE PE Sursa www.kirael.com