Se afișează postările cu eticheta karma negativa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta karma negativa. Afișați toate postările

29 iulie 2011

Dumnezeu nu te intreaba….




Dumnezeu nu te intreaba….


… ce fel de masina ai condus, dar te intreaba cati oameni ai condus cu ea atunci cand aveau nevoie de un mijloc de transport;

… cati metri patrati are casa ta, dar te intreaba cati oameni au fost bine primiti in casa ta;

… despre hainele la moda pe care le ai in dulap, dar te intreaba pe cati oameni nevoiasi i-au imbracat aceste haine;

… ce pozitie sociala ai avut, dar te intreaba cum te-ai comportat cu ceilalti;

… cate proprietati si bunuri materiale ai avut, dar te intreaba cum ti-au condus acestea viata;

… care a fost salariul cel mai mare pe care l-ai avut, dar te intreaba ce compromisuri ai facut pentru a-l obtine;

…cat de mult ai muncit peste program la servici, dar te intreaba cat de mult ai "muncit peste program" cu familia si pentru cei dragi;

… cata lume te-a recomandat, dar te intreaba pe cati ai recomandat tu la randul tau;

… ce meserie ai avut, dar te intreaba daca ai schimbat meseria dupa cea mai buna abilitate a ta;

… ce ai facut sa te ajuti, dar te intreaba ce ai facut sa ii ajuti pe ceilalti;

… cati prieteni ai avut, dar te intreaba pentru cati oameni ai fost un adevarat prieten;

… cum ti-ai aparat drepturile, dar te intreaba cum ai aparat drepturile altora;

… ce vecini ai avut, dar te intreaba ce fel de vecin ai fost tu pentru ei ;

… ce culoare a avut pielea ta, dar te intreaba ce fel de caracter ai avut;

… de cate ori vorbele tale au spus adevarul, dar te intreaba de cate ori nu.
 

2012 – inceputul celei de-a 6a lumi

 



Din punct de vedere astrologic, harta anului 2012, şi mai ales a lunii decembrie, nu ne poate prezenta motive de îngrijorare. Planetele chiar sunt foarte benefice pentru cei care acceptă transformarea, învăţarea unor lucruri noi, deshiderea spre gândirea pozitivă şi altruistă. Un singur aspect mai tensionat este cvadratura Pluto-Uranus, ce va împinge omenirea la regândirea modului de a-şi folosi resursele naturale. Oamenii vor trebui să preţuiască mai mult bunurile pe care le au în posesie, iar energia spirituală va trebui folosită benefic pentru salvarea Pământului. Vor fi descoperite noi tehnologii, iar altele de mult uitate vor fi puse în evidenţă.

Dacă ar fi să privim harta cerului înainte de 2012 , am putea evidenţia aspecte care pot ajuta la schimbarea concepţiei despre viaţă şi rostul omului pe Pământ. Bineînţeles, unii oameni se vor vindeca prin credinţă, alţii nu. Unii vor alege schimbarea, alţii, şcoala suferinţei. Într-un cuvânt, omul îşi va putea schimba destinul. Depinde numai de el.
Oamenii vor trebui să înveţe să economisească, de la resursele naturale până la propria lor energie. Vor fi împinşi spre vindecare, iar aceasta va fi o purificare la nivel foarte înalt, prin eliminarea unor energii vechi şi uzate şi aducerea unora noi, ale timpurilor noi.

Va apărea posibilitatea punerii în practică a unor decizii radicale şi dure în domeniile administraţiei de stat şi politicului. În oameni se va trezi dorinţa de ridicare spirituală iar odată cu intrarea lui Neptun în Peşti, un nou val de spirite evoluate, elevi ai Şcolii Mihaelice, se vor naşte pe Pământ. Pentru ca aceşti copii să-şi poată realiza menirea, antemergătorii lor, adevăraţi deschizători de drumuri, trebuie să-şi facă datoria.
Din punct de vedere astrologic, anul 2012, cu toate evenimentele sale, nu poate fi considerat în niciun caz un început al sfârşitului lumii. Mai degrabă, începând cu acest an, omenirea va primi şi mai multă şansă din partea Creatorului pentru a intra într-un nou ciclu evolutiv, diferit de cel vechi. Nu neapărat aspectele negative ale unor planete pe harta cerului pot distruge omenirea, ci mai degrabă gândirea negativă şi dorinţa de a trăi la nesfârşit în şcoala suferinţei.

Calendarul mayaş, care este considerat cel mai precis de pe Terra, ne spune că cea de a cincea lume se sfârşeşte în anul 1987, iar cea de a şasea lume începe în 2012. Acum ne aflăm în perioada dintre cele două lumi. Este un timp în care Adevărul trebuie să iasă la suprafaţă, iar “Lucrătorul de Lumină” să devină “Purtătorul de Adevăr”. Calendarul Mayaş spune că începând din anul 2012 vor apărea noi tehnologii iar omul va înţelege mai bine Universul şi menirea sa pe Pământ.

Omenirea va trece prin dimensiunea a patra având ca ţintă dimensiunea a cincea – mentală. Se spune că abia atunci Pământul va intra în armonie cu întregul Univers. ADN-ul uman se va modifica, va fi reprogramat şi îmbunătăţit, va avea douăsprezece spirale în loc de două. Se va schimba percepţia asupra timpului şi spaţiului. Timpul acordat somnului se va scurta, iar vindecarea va coborî acolo unde este meritată. Pentru asta, omul trebuie să-şi dezvolte nenumărate calităţi şi virtuţi precum gândirea pozitivă şi altruistă, respectul, toleranţa, răbdarea şi curajul.
În om vor fi activate capacităţi latente, vechi daruri de la Dumnezeu pe care el le-a pierdut prin acumulare de greşeli. Mulţi vor primi darul vindecării, al claraudiţiei şi al clarviziunii, însă, dacă nu vor fi deschişi spre propria schimbare şi transformare, vor vedea mai degrabă iadul. Omul va trebui să aleagă, în detrimentul fricii, iubirea şi gândirea pozitivă.

Marile transformări nu se vor întâmpla numai pe Pământ. Venus deja prezintă o mărire a intensităţii luminoase, Jupiter suferă modificări mari, câmpul lui magnetic crescând de două ori. Atmosfera lui Marte creşte rapid, la fel se întâmplă şi cu Luna, iar Neptun şi Uranus au suferit recent inversări de poli şi devin tot mai strălucitoare. Câmpul magnetic al Soarelui a crescut foarte mult. Întregul sistem solar a intrat într-o zonă cu o energie mult mai mare denumită Centura Fotonică. Această energie pătrunde în Soare şi apoi se răspândeşte în întregul sistem solar. Toate planetele vor primi un mare supliment de energie.

Puterea de radianţă a Centurii Fotonice va duce la transformarea lumii şi la conducerea ei spre un nou ciclu evolutiv. Însă intrarea în rezonanţă cu Centura Fotonică impune schimbare şi evoluţie. Centura Fotonică este manifestarea energiei Christice, a compasiunii şi iubirii. Această energie va scoate la suprafaţă manifestările egoiste, laşitatea, răutatea, minciuna, înşelătoria şi altele asemenea şi va ajuta Pământul să treacă de la dimensiunea a treia, materială, la dimensiunea a cincea, mentală. Pentru asta structurile omeneşti trebuie transformate şi adaptate noilor timpuri şi noilor vibraţii.

La început mulţi oameni vor fi neajutoraţi şi chiar bulversaţi de evenimentele din jurul lor. Lucrătorul în Lumină va trebui să devină un adevărat exemplu pentru ceilalţi prin propria sa transformare şi să acorde ajutor acolo unde este nevoie. Marile probleme din jurul nostru, neînţelegerile dintre guverne vor lua şi mai mare amploare iar pierderile vor fi mari, inclusiv de ordin financiar.

Trecerea în dimensiunea a cincea va fi permisă acelor oameni care au ales evoluţia, binele şi adevărul, însoţite de o intensă iubire necondiţionată. Fiecare om va trebui să-şi aleagă locul: Lumina sau Întunericul. Va avea loc o selecţie naturală pe bază spirituală. O mare parte a omenirii va începe să-şi înţeleagă menirea şi scopul de a fi Aici şi Acum. Cei treziţi au datoria să-şi ajute semenii, însă va trebui respectat liberul arbitru. Oamenii vor înţelege că au venit să transceandă negativitatea, iar Centura Fotonică, care este o parte a unui grup de energii din dimensiunea a şaptea, îi va ajuta. Procesul de transformare va fi destul de dur, dar va ajuta ca omul să devină un corp de Lumină. În acest proces de Ascensiune se află şi Pământul, nu numai locuitorii săi. Pământul este o entitate vie care doreşte la rândul său să se descătuşeze din robia negativităţii.

Transformări vor exista pe toate planurile. Eforturile noastre evolutive şi munca noastră vor face din anul 2012 un început al unei mari biruinţe, înfrângerea de sine, eliberarea de rău şi de falsitate şi acceptarea adevărului, indiferent cât de greu va fi.
Anii premergători lui 2012 sunt anii marilor clarificări, ai clarităţii, ai marilor purificări karmice din care omul trebuie să iasă învingător. Nu va fi uşor, deoarece în existenţele precedente, omul a adunat asupra sa multă negativitate şi de cele mai multe ori nici nu a acceptat purificarea. Neînţelegând greşelile pe care le-a făcut, el a continuat să distrugă chiar şi planeta pe care locuieşte. Oamenii vor trebui să înţeleagă că a venit timpul ca şcoala suferinţei să îşi închidă porţile, următoarea etapă evolutivă fiind şcoala învăţăturilor înalte, a înţelepciunii şi a iubirii.  

27 iulie 2011

Reincarnarea si suferinta umana

Daca Dumnezeu este plin de iubire, milos si drept, de ce multe milioane de oameni inocenti sufera in timp ce vinovatii prospera in libertate? Aceasta intrebare este aproape la fel de veche ca si umanitatea insasi, si raspunsul la ea este cam la fel de vechi. Totusi nu poate fi inteles decat printr-o metaforizare.

Cuvantul evreiesc pentru reincarnare este Gilgul Neshamot – ceea ce, literal, inseamna “roata sufletului”. Daca vrem sa vedem dincolo de aparenta incocentei pedepsite si a raului rasplatit cu prosperitate, trebuie sa privim spre aceasta vasta roata metaforica cu suflete presarate pe cadrul ei rotund ca si stelele pe marginea unei galaxii. Gilgul Neshamot este o roata care se invarteste in mod constant. Si in miscarea ei, suflete vin si pleaca intr-un ciclu al nasterii, mortii si renasterii.
Acelasi proces se petrece in interiorul corpului omenesc in decursul unei singure vieti. Nasterea, cresterea, reproducerea si moartea – cele vechi produc viata noua, dand continuitatea formei fizice. Intelegerea acestui proces la nivel fizic este cheia catre adevarata perspectiva asupra continuum-ului vietii. Totusi majoritatea din cei care iau in considerare acest lucru vor fi surprinsi de cantitatea de informatie care e luata ca adevarata fara a fi insa cu adevarat trecuta printr-un process real de gandire.

Intreaga directie a evolutiei fizice este de la simplu la complex. La un capat al seriei organice se afla celula singura. La celalalt capat este trupul uman extraordinar de complex, cu nenumaratele lui celule organizate in organe, oase, vaste retele de nervi, tesutul cerebral. Trupurile noastre pun in scena in mod constant aceasta progresie. Creierul unui bebelus are o capacitate foarte mica de constienta, dar pe masura ce copiii cresc, mintile lor devin din ce in ce mai formidabile – nu atat datorita cresterii in inaltime sau greutate cat in virtutea unei constiente care devine in mod constant tot mai puternica. In cele din urma, la varste inaintate, puterea constientei scade din nou – pana cand, la moarte, instrumentul constientei, creierul, este distrus. Dar aceasta distrugere nu se extinde la suflet si nici macar la constienta insasi. Numai instrumentul a incetat sa mai existe. Procesul de evolutie continua, si intelegerea acestui lucru este esentiala pentru a intelege conceptul reincarnarii.


Peste tot in natura, formele minerale sunt distruse pentru a furniza hrana pentru plante. Plantele sunt in schimb sacrificate pentru animale, si animalele sunt sacrificate pentru om. Din punct de vedere fizic, natura nu pare a fi decat putin mai mult decat un abator. De vreme ce naturii in mod clar ii pasa atat de putin de trupurile fizice, este fireasca intrebarea daca exista vreun rost pe termen lung.


Totusi, ceva in universul nostru intretine continuumul. Cresterea, ca o roata, nu are inceput, nici sfarsit. Dar a privi viata doar ca pe un inceput si un sfarsit este asemanator cu a privi un copac din padure si a spune ca acela este singurul copac. Prinsi in continuum-ul timpului si miscarii, noi putem sa ne pierdem cu usurinta raporturile. Totul in viata, fara nici o exceptie, functioneaza ca o roata. Si totusi majoritatea oamenilor gasesc imposibil sa priveasca dincolo de momentul prezent. Le este imposibil sa vada ca prin faptul ca venim pe pamant de multe ori, adunam experienta si trecem de la un nivel la altul, exact asa cum s-a intamplat cand eram copii si cresteam.


In trecut, societatile primitive au evoluat dintr-o civilizatie de baza catre ceea ce s-ar putea numi o civilizatie morala. Ceea ce am cules, bun sau rau, este o progresie continua de experiente care poate fi vazuta ca si o incarnare urmand o alta incarnare. Crestem continuu de la societati agrare catre orase, de la razboi la pace si la razboi din nou, fara a vedea vreodata cu adevarat dincolo de locul pe care il ocupam pe cadrul rotii. Acceptam orbeste miscarea rotii care constituie vietile noastre fara macar a ne intreba catre ce sfarsit se indreapta. Dar ne aflam in zorii unei noi ere, si toate aceste lucruri sunt pe cale sa se schimbe.


Acum ca traim in Era Varsatorului, invataturile Cabbalei sunt disponibile pentru toti cei care au dorinta sa invete. Datorita volumului mereu in crestere de Lumina care a venit catre noi din intelepciunile trecutului, noi inaintam din intunecime spre o noua constienta a unei miscari spre eternitate, miscare care deja se petrece (a inceput sa se petreaca). Acum suntem capabili, daca alegem astfel, sa prindem a intelege conceptul participarii sufletului la invartirea rotii, fara limita identificarii cu un anumit corp fizic.


Pentru ca Era Varsatorului este cu adevarat Era Iluminarii, acum poate fi posibil chiar si pentru cei mai sceptici dintre noi sa intelegem ca ceea ce am dobandit in vietile anterioare ramane cu noi astazi. Am putea chiar indrazni sa spunem ca oameni care au aflat de aceste lucruri in trecut au revenit in aceasta viata cu cunostinte si experiente pe care sa le impartaseasca acestei ere.



Sa revenim la nedreptatea frustranta a nedreptatii umane. De departe se poate observa ca sursele de suferinta cel mai des intalnite sunt boala si varsta inaintata. Cu toata dezvoltarea noastra stiintifica, in lupta impotriva acestor doi adversari, noi nu am ajuns nici macar sa le zagriem suprafata daramite sa-i invingem. Nici nu am facut vreun progres in a rezolva ghicitoarea mortii insesi. Focul , indundatiile , bolile si alte dezastre sunt numai amenintari exterioare pentru pace, fericire si viata. In interior se aud urletele bataliilor contra egoismului, stupiditatii, frivolitatii, ipocriziei si lacomiei – toate nesfarsite surse de durere. Momentele de disperare sunt presarate cu zboruri ale fanteziei, cu euforii inalte, cu speranta rabdatoare ca in centrul tuturor acestora exista un refugiu de iubire, frumusete si intelegere. Totusi roata se intoarce, lasandu-ne sa ne luptam intr-o mocirla de confuzie, intrebandu-ne mereu care e scopul. “Cine sunt eu? De ce sunt aici? Unde ma duc?”


Pana cand aceste intrebari de baza ale ale existentei nu primesc raspuns, nu se poate primi nici un alt raspuns. Pana cand motivele durerii nu au fost elucidate, nimic nu poate fi explicat. Pana cand nu se da socoteala si pentru suferinta celor mai nesemnificative creaturi, nu s-a dat socoteala pentru nimic, iar intelegerea noastra filosofica asupra vietii ramane dureros de incompleta.

Raspunsul la toate acestea este unul singur : karma creata de fiecare om, in decursul vietilor lui successive.
Scopul este perfectionarea continua a sufletului, ceea ce nu se poate face intr-o singura viata, intrucit sufletul trebuie sa treaca prin mii si mii de trairi si experiente, pina sa ajunga sa spuna ca “le-am trait pe toate”.

Omul greseste, isi face o karma negativa, si trebuie sa se reincarneze din nou ca sa platesca pentru greseala sa.

Sau, face fapte bune, ceea ce se contabilizaza in Arhivele Akashice ca si un cistig, o caliliate a sufletului, cu care merge inainte in alta viata , care va fi mai usoara.

Acesta este esenta REINCARNARII.
 
preluare de pe: http://fara-secrete.blogspot.com/search/label/Spiritualitate?updated-max=2010-12-21T17%3A28%3A00%2B02%3A00&max-results=20

16 iulie 2011

Legea karmei si influenta ei asupra destinului

Te-ai gandit probabil macar odata in existenta ta ca viata nu este corecta, ca ar fi trebuit sa te nasti intr-o societate mai buna, ca parintii ar fi trebuit sa se comporte mai bine cu tine, ca ai fi meritat o stare materiala mai buna, ca ai ghinion in dragoste etc.

Legea karmei si influenta ei asupra destinuluiToate lucrurile care se intampla si exista in univers sunt acolo pentru un motiv bine definit. Faptul ca noi nu putem vedea acel motiv, intr-un punct sau altul al vietii noastre nu inseamna ca motivul nu exista. Conceptul de karma presupune in primul rand o mare responsabilitate asumata asupra propriei vieti. Putem sa fugim de aceasta responsabilitate si sa dam vina pe conjunctura, societate, anturaj, familie etc, pentru esecurile noastre in viata, insa cand se face calculul final al vietii, nu mai sa ne putem sustrage raspunderii.

Societatea si familia in care te-ai nascut, precum si experientele pe care le-ai trait in copilarie si tinerete (in special pana la 30 de ani, deoarece dupa 30 de ani poti sa iti folosesti deja liberul arbitru) sunt exact cele pe care le-ai ales tu cand te-ai nascut, sunt lectii pentru ca sa te intaresti si sa te dezvolti precum si roadele muncii tale din alte vieti. Conceptul de karma este strans legat de cel a reincarnarii. Daca ai fost agresiv in alte vietii, acum vei avea parte de agresivitate din partea celor din jur si accidente, daca ai refuzat iubirea in alte vieti, acum nu o sa ai parte de ea, daca ti-ai dezvoltat intelectul in alte vieti, acum o sa ai o inteligenta ridicata si succes in domenii intelectuale etc. Aceasta este legea karmei.
Legea karmei se mai numeste si legea cauzei si efectului. Conform acestuia, orice actiune antreneaza o reactiune. Exista intotdeauna un raport strans intre anumite evenimente si ceea ce urmeaza dupa ele. Din intelepciunea populara avem cugetari ca: “Vei culege pana la urma exact ceea ce ai semanat”, “Dupa fapta si rasplata”, “Cine seamana vant culege furtuna” acestea exprimand foarte bine conceptul de karma.

Karma explica inegalitatile sociale si destinele. De ce suferim? De ce intampinam mereu probleme intr-un anumit domeniu, pe cand in altele ne merge bine? De ce unele persoane sunt talentate? De ce unele persoane sufera boli si accidente? De ce ne-am nascut intr-o anumita familie si cu o anumita stare materiala si conditie sociala?

Karma este consecinta a ceea ce am creat noi insine in cursul vietilor anterioare. Este ansamblul tuturor actelor, al tuturor emotiilor si sentimentelor, al tuturor gandurilor pe care le-am acumulat in vietile precedente. Acest lucru inseamna ca este vorba atat despre actiunile pe care le-am facut, cat si despre sentimentele pe care le-am simtit si gandurile pe care le-am avut. Amprenta karmica se resimte in primul rand prin inhibitiile si temerile noastre, prin blocajele sau limitele noastre, sau dimpotriva prin calitatile si talentele noastre, apoi prin sansele si problemele pe care le intampinam in viata.

Legea karmei si influenta ei asupra destinuluiDe ce trebuie sa ne reincarnam? Pentru progresul nostru spiritual, pentru a ne autodezvolta. Omul este facut ca sa evolueze, ca orice lucru pe lumea acesta, precum universul care se expansioneaza. Destinul din viata prezenta este continuarea celei din ultima viata, dar si cumulul karmelor din mai multe vieti. Karma adusa este in mare parte din ultima viata, dar nu numai, omul poate ”cara” probleme karmice din mai multe vieti pe care nu le rezolvase. Planetele retrograde indica acest lucru in astrograma. Omul isi poate crea karma pozitiva sau negativa si in viata pe care o traieste acum. Uneori persoana primeste efectele actiunilor sale inapoi repede, alteori in alte vieti.

De exemplu, oamenii intuiesc legea karmei atunci cand spun despre cineva care se poata urat cu parintii ca o sa primeasca inapoi de la copiii lui, sau despre cineva care fura ca o sa piarda in curand suma aceea de bani pe care nu a luat-o pe merit. Acest lucru este corect conform legii cauzei si efectului. Oamenii inteleg insa mai greu cum cauzele create in alta viata au efect in viata lor prezenta pentru ca nu isi mai aduc aminte de viata lor anterioara.
In momentul mortii, sufletul revazandu-si viata isi doreste sa fi realizat unele lucruri si altele sa le fi facut altfel. Sufletul isi doreste o noua sansa, acesta putand veni doar cu o noua viata in care se incarneaza. Harta astrala din momentul mortii poate prezice ce tip de incarnare viitoare va avea sufletul. Odata dezincarnat, spiritul vede clar ceea ce a gresit sau a reusit. Isi alege, deci un nou program terestru.

Legea karmei si influenta ei asupra destinuluiInainte de incarnare in noul corp, sufletul alege contextul social si familial care ii va permite cel mai bine evolutia, problemele karmice pe care doreste sa le rezolve. Apoi, momentul astrologic al nasterii este codul energetic si spiritual al persoanei respective. Traumele vietilor anterioare pot fi citite intr-o tema astrologica daca astrologul este suficient de competent si a atins toate nivelele de initiere in astrologie.

Odata ajuns in noul sau corp, persoana uita de tara, familie, experientele din vietile anterioare. El trebuie sa uite de experientele dureroase, de lucrurile care l-au limitat, dar si de persoanele iubite pentru a avea libertate si curaj sa infrunte viata. Desi nu mai retine in memoria sa nimic constient din vietile trecute, la nivel subconstient are toata cunoasterea destinului sau, a trecutului si a viitorului.

preluare de pe: http://www.kudika.ro/articol/horoscop-articole/6973/Legea-karmei-si-influenta-ei-asupra-destinului/pagina1.html

25 iunie 2011

Tunelele Misterioase de sub Bucuresti: Bucurestiul asezat pe un centru energetic negativ foarte periculos pt sanatatea oamenilor

Am primit astazi un mail cu adevarat senzational care facea referire la tunele de sub orasul Bucuresti, desi in mail, nu e nici o sursa de pe niciun site, am sa-l public aici, sa fie citit de toti, dar daca cineva gaseste sursa acestui text, sa mi-o indice...

Pericolele de sub Bucuresti

       "De la un an la altul bucurestenii se pling de sanatate, de dureri de cap tot mai dese, de ameteli care dureaza tot mai mult, de stari de somnolenta care se cronicizeaza. Si toate acestea au fost puse ba pe seama radiatiilor ba pe seama stresului ba pe seama poluarii pregnante sau a faptului ca, dupa 1990, romanii si-au luat chiar si cite 2-3 servicii.
       Unii chiar au mers mai departe si au declarat ca Bucurestiul este permanent tinta unor atacuri dint-un razboi nevazut care se duce la nivel paranormal si despre care oamenii simpli nici nu stiu nimic si nici macar nu ar cuteza sa se gandeasca la astfel de lucruri.
       Fara sa tragem linie, sa trecem in revista cateva dintre pericolele zilnice la care este expusa capitala si despre care nu s-a vorbit niciodataa decit cel mult in anumite cercuri.

La un pas de o posibila epidemie de ciuma

       Desi la ora actuala ciuma este o boala eradicata de mult, ceea ce nu se stie este ca ea poate sa loveasca necrutator capitala Romaniei.
       Si asta pentru simplul motiv ca, in urma cu sute de ani, bolnavii de ciuma erau, pur si simplu ingropati la gramada, intr-o singura groapa, iar peste ei se turna var, in ideea ca varul va izola virusul respectiv.
       Ceea ce nu stiau medicii din acele vremuri insa, se referea la longevitatea virusului si la faptul ca varul actioneaza ca un izolator: adica, pe de o parte, izola, intr-adevar, pentru moment, virusul ciumei, dar pe de alta parte il conserva, pur si simplu.
      Ciuma, o boala necunoscuta europenilor, avea sa fie adusa din pustele Asiei de hunii lui Attila in a doua jumatate a secolului al V-lea.
      De-a lungul secolelor au fost o serie de epidemii de ciuma, dar cea mai cumplita s-a declansat in timpul domniei lui Caragea, in anul 1812. Bucurestiul a fost aproape pustiit in acele vremuri iar cei care nu mureau loviti de cumplitul flagel, paraseau orasul catre zone mai ferite, in special zone de munte si de padure. Scrierile din acea perioada spun ca tacerea era atit de apasatoare peste Bucuresti, incit se puteau auzi filfiitul din aripi ale pasarilor si zgomotele produse de ciocul acestora, ca un fel de prevestire a nenorocirilor.
      Din pacate, in timp, s-a petrecut un eveniment care nu a putut fi prevazut de edilii secolelor respective: marginea Bucurestilor a devenit zona centrala, iar actualele excavatii pot scoate oricand la suprafata mortii adormiti de ciuma.
      In urma mai bine de 30 de ani, cand au inceput sapaturile pentru metrou si pentru Casa Poporului, in unele locuri s-au descoperit locuri unde fusesera ingropati ciumatii. Doar printr-un noroc epidemia nu s-a declansat existind riscul ca la orice noua constructie sa fie descoperite gropi comune cu morti de ciuma. Mai mult, se pare ca, din diverse motive, o parte din cei morti au fost aruncati in subterane, acoperiti cu var ti surpat apoi pamantul de deasupra. Specialistii in virusologie afirma ca la ora actuala virusul de ciuma nu mai este mortal, dar asta doar in cazul in care este depistat la timp si izolat. Pentru ca exista voci care spun ca vaccinurile impotriva ciumei sunt putine si ineficiente, atita vreme cit au fost obtinute din tulpini deja invechite ale virusului respectiv.

Ioana Matei, arheolog, considera ca:
“numarul celor morti de ciuma si ingropati la temelia propriei case sau inhumati in graba poate fi foarte mare, iar in zilele noastre s-a pornit o adevarata campanie de construire a unor blocuri gigant in Bucuresti.
Interesele de moment pot face ca orice descoperire de aceasta natura sa fie tinuta strict secreta, intrucit oprirea, chiar si partiala a lucrarilor de constructie, ar cauza pierderi imense pentru antreprenori si investitori.
Asa ca cei mai multi, daca vor descoperi astfel de cadavre infestate cu ciuma, nu numai ca nu vor sti cu ce au de-a face, dar exista riscul ca sa le arda in crematoriile proprii si in felul acesta sa declanseze, pur si simplu, epidemia mortala”.
Lacul urias de sub capitala Romaniei

       Cu milioane de ani in urma, pe locul unde este astazi Bucurestiul se intindea Marea Getica. Treptat, fundul marii s-a ridicat iar marea s-a retras, facand loc manoasei Cimpii Romane. Cu toate acestea, un fenomen ciudat, dar deloc rar, a dus la conservarea unei parti a fostei mari, sub forma unui lac subteran.
       Ne explica domnul Andrei Mocanu, geolog de profesie, care la ora actuala scrie despre istoria geologica a Bucurestiului:
“Practic ce s-a intamplat in acele vremuri: din cauza efortului pamantului, scoarta terestra s-a ridicat, pur si simplu, formind o concavitate in care s-a pastrat apa marii milenare.
Imaginati-va urmatorul aspect: aveti o saltea de plaja, plina cu aer. Puneti pe ea o galeata cu apa, plina, la mijloc, apoi indoiti cele doua margini ale saltelei pana cand se impreuneaza. In felul acesta galeata a ramas la mijloc, dar in acelasi timp este complet acoperita de cele doua margini ale saltelei. Exact asta s-a intamplat cu Marea getica: apa s-a retras parsial, iar marginile scoartei terestre s-au incretit pana cand au format zona de deal pe care s-a ridicat, ulterior, Bucurestiul”.
       In sustinerea teoriei sale, domnul Mocanu aduce fenomenele care se petrec fie zilnic, in statiile de metrou fie in perioadele cu ploi, cand canalele se infunda. “Apa se scurge, e adevarat, dar la un moment dat lacul subteran se umfla si da pe dinafara, lucru care duce la saturatia pamantului cu apa si la aparitia fenomenului de baltire. Fenomenul nu are nici o legatura cu asa zisa canalizare defectuoasa - care oricum este defectuoasa - ci cu saturatia cu apa a pamantului. Apoi, nu-mi spuneti ca nu ati remarcat, faptul ca in anumite statii de metrou, indiferent daca este zi sau seara, se aude curgand permanent o apa. Nu e vorba despre nici un riu ci pur si simplu de canalele prin care apa de la suprafata se scurge in lacul subteran”.

O bomba naturala care poate exploda oricand

      Mai mult, domnul Mocanu considera ca Ceausescu a facut, printre multe altele, o gresala capitala in perioada de urbanizare si modernizare a Bucurestiului: a construit lacul de la Ciurel, pe Dambovita. Initial lacul s-a vrut sa fie transformat in primul port pe Dambovita, barci si vaporase de mic tonaj urmind sa strabata drumul pana al dunare.
“Din nefericire, presiunea pe care lacul Ciurel o exercita asupra pinzei freatice din adancime s-a dovedit fatala, aducand o serie de izvoare mai mici sau mai mari, catre suprafata, impiedicand deversarea acestora in lacul de sub Bucuresti”.
      Si asta nu este totul, presiunea exercitata ducand la aparitia unui pericol despre care cei mai multi nici macar nu au habar, anume pungile cu gaze de sub oras.
      Unii spun ca din cauza lucrarilor de punere a conductelor cu gaz, in Bucuresti, s-a ajuns la situatia in care Capitala sta efectiv pe o bomba care poate exploda in orice ceas. Este o aberatie si in acelasi timp este purul adevar.
      De ce este o aberatie? Simplu, pentru ca in cazul unei explozii locale, alimentarea cu gaze se intrerupe aproape instantaneu.
      Deci ar putea, cel mult, sa aibe loc o explozie undeva la un bloc, cel mult.
      In acelasi timp insa, Bucurestiul sta pe o acumulare de gaze.

      Acestea s-au format, de-a lungul milioanelor de ani, prin putrezirea animalelor marine care traiau pe vremuri in Marea Getica si care au fost izolate, in momentul in care pamantul s-a incretit si a format concavitatea in care se gaseste lacul subteran, iar presiunea exercitata de Lacul Morii si de apele subterane, risca oricand sa impinga aceste gaze spre suprafata.
      Din pacate, nu exista o modalitate de ardere controlata a acestor gaze, pentru ca orice flacara care ajunge in adanc poate transforma zona intr-una desertica.

Bucurestiul de acum 2300 de ani

      Cu toate acestea, exista o minune care pana acum a facut fata pericolului din adancuri: canalele si subteranele Bucurestiului. Si nu vorbim despre canalele construite de comunisti, ci despre subteranele existente de mii de ani in aceasta zona. Domnul Iulian Georgescu, profesor de istorie, are propria sa opinie:

“Aduceti-va aminte ca fanariotii se plimbau cu trasura pe sub pamant. Chiar credeti ca intr-o suta de ani, acei fanarioti puteau sa construiasca asemenea coridoare tainice?
Pai sa nu uitam cit a durat ca sa fie preschimbate subteranele si transformate in metrou, asta la sfirsit de secol XX, cu utilaje si oameni. Deci cum va inchipuiti ca puteau sa faca acei fanarioti lucrarile de amenajare a subsolului cu o sapa si o galeata rudimentara? !
Nu, domnilor, subteranele au existat dintotdeauna si ele sunt pomenite chiar si pe vremea dacilor.
Pentru ca Bucurestes, in anii 292 i. H. era atestat documentar ca fiind capitala Gaetiei (Getiei), condusa in acei ani de Dori regis thracum: Dromichaites, cum i-au spus grecii sau Doru Mihaita, asa cum i se spunea in realitate”.
       Subteranele, indiferent cine le-a construit, au scapat pana acum Bucurestiul de o eventuala explozie, gazele acumulate in adinduri gasind loc de trecere catre suprafata si intr-o asemenea concentratie incit sa nu fie periculoase pentru oameni.

“Se mai intampla ca uneori, o punga mai mare de gaze sa iasa din adancuri si atunci, de regula, bucurestenii se pling de dureri de cap, de ameteli sau au o stare de somnolenta, de lene. Nu e vorba despre nici o boala pe sistem nervos sau de nici o oboseala cronica, asa cum lasa unii sa se inteleaga, ci pur si simplu de inhalarea unei cantitati prea mari din acele gaze.
Acum doar nu o sa vreti sa se anunte la televizor ca Bucurestiul este in pericol, ca doar banii in Bucuresti se fac si cele mai mari interese aici sunt”.
Subteranele salvatoare

       Numai ca blestemul care a cazut pe neamul getilor s-a transmis si catre noi, urmasii lor. Pentru ca ceea ce ne-a salvat pana acum ne poate aduce pieirea de acum inainte. Subteranele de sub capitala, desi construite dupa forma unui furnicar, au adus cu ele un pericol nou: orasul se poate surpa sau macar unele zone ale acestuia, intrucit a ajuns sa semene cu un urias svaiter.

“Este si motivul principal pentru care reteaua de metrou este permanent prelungita”, este de parere domnul Mocanu.

“Pentru ca prin asta o serie de subterane sunt cimentate, betonate si intarite cu liniile de metrou, ducand la o crestere a securitatii zonei respective. Cel mai mare dezastru s-a petrecut in timpul cutremurului din 1977 cand, din cauza acestor goluri de sub oras, aproape tot centrul Bucurestiului s-a naruit. Atunci s-a alarmat Ceausescu si a pornit campania de construire intensiva a metroului, oferind poporului o explicatie plauzibila si ascunzind existenta trecatorilor subterane, de teama de a nu fi folosite de eventualii dizidenti”.
 Pamantul viu de sub Capitala

       Cei care au lucrat la metrou au vazut si au auzit lucruri greu de crezut.
       Mircea Ioanid, pensionar, isi aminteste cu groaza niste intamplari din anii `80 al caror martor a fost pe cand cara cu basculanta pamant din subteran.

“Nu am fost singurul care am trait astfel de intamplari, dar sunt singurul care a mai ramas in viata dupa tot ce s-a intamplat. Pentru ca pamantul i-a inghitit, pur si simplu pe ceilalti.
Pamantul era viu, la propriu.
Si eu eram tinar sofer si in putere si nu ma temeam asa, cu una cu doua, dar cand imi amintesc de intamplarile respective mi se zbirleste si acum parul in cap de frica”.
        Dumnealui sustine ca, in 1982, unul dintre excavatoare a scos la suprafata un cadavru bizar:


       Dar ceea ce i-a uimit pe cei citiva lucratori care au vazut cadavrul a fost obiectul ciudat pe care aratarea il tinea in mana si care semaca cu un baros mai mare termanat cu o secure cu doa taisuri.

"Avea in jur de 2 metri si ceva si era imbracat straniu, cu un fel de roba rosie si cu o masca neagra pe fata. Pielea era de o culoare maronie.
Ceea ce ne-a uimit pe toti a fost senzatia ca acel barbat era inca viu. Avea ochii larg deschisi iar fata sa, desi cu trasaturi frumoase, inspira teama.
Unul dintre colegii mei chiar a facut o gluma si spunea ca asa trebuie sa arate Satana, daca o exista.
Nu stiu daca a fost o simpla coincidenta sau mai mult, dar la cateva zile dupa, pe colegul asta l-au descoperit mort.
La autopsie medicii au spus ca avea toate organele interne imprastiate, ca si cum ceva ii explodase in interior”.

“Arma din mana aratarii ne-a uimit cit mai ales faptul ca nu mai vazusem niciodata nimic asemanator si ca, desi parea ca statuse sub pamant timp de sute de ani, nu avea nici un fel de rugina pe ea. Arma si cadavrul au fost izolate pana urma sa vina un specialist, dar in seara respectiva au disparut complet, in mod surprinzator.
Au venit cei de la Securitate si ne-au intors pe toate fetele, ne banuiau ca suntem intelesi cu dusmanii de clasa si ca am ascuns cadavrul.
Dar am trecut si de asta. In schimb, ceilalti colefgi ai mei au disparut, pe rind, inghititi de pamant, fara ca cineva sa mai dea de urma lor.
La disparitia unui am fost de fata si nu am putut uita nici acum urletul animalic pe care l-a scos, strigand, incercand sa se agate cu unghiile de o margine de pamant. Eu sunt singurul care am scapat pentru ca mi-am cerut transferul pe un alt santier".
Refugiul ultimilor zei ai dacilor

      Legendele vechi vorbesc despre o rascoala a uriasilor si a titanilor impotriva stapanului de atunci al Pamantului, respectiv Zeus.
      Rasculatii au invins, in prima faza dar zeii au fost ajutati de eroul pelasg Hercule care i-a invins, i-a ferecat cu lanturi grele si i-a aruncat sub pamant.
     Tainita in care au fost azvirliti titanii se pare sa fi fost Bucurestiul, iar subteranele au fost construite de Hefaistos, zeul din adancuri, special incit nici una sa nu duca la suprafata.
     Domnul Alexandrescu Tiberiu, etnolog si folclorist, spune ca legenda Minotaurului este adevarata, dar realitatea a fost deformata:

“Bucurestes a fost numit asa in urma victoriei asupra titanilor, pentru ca zeii cei vechi s-au bucurat de triumful lor vremelnic si au construit un oras in care oamenii sa se bucure mereu si sa celebreze de-a pururea victoria asupra titanilor.
Numai ca aici, sub Bucurestes, a fost construita, de asemenea si cea mai cruda inchisoare, ferecata cu lacate magice: un labirint in care cei care patrundeau nu mai ieseau niciodata la suprafata, pentru ca nu mai reuseau sa gaseasca drumul.
Va intrebati de ce oare nu le dadea prin minte sa faca semne pe pereti si sa mearga dupa ele?
Simplu, pentru ca labirintul insusi era viu si isi schimba retelele de colidoare permanent.
Pamantul acesta, domnilor, a fost un pamant viu dintotdeauna. De aia tara s-a numit Getia sau Geia iar getii au fost fii sai”.
      Si tot aici, in labirintul de sub Bucurestes, domnul Tiberiu considera ca au fost inchisi ultimii zei de catre Apostolul Andrei, cel care i-a crestinat pe daci.
      Domnul Tiberiu inchiei spunand asta:
“Poate o sa vi se pare ciudat ca un intelectual ca mine crede in zei si in forte nevazute.
Credeti-ma cand va spun un lucru: cu cit stiinta se dezvolta mai mult, cu atit mai mult ea se apropie de Dumnezeu.
Ajungem sa ne punem niste intrebari firesti iar raspunsurile nu le putem gasi in aceasta lume, pe calea rationamentului logic.
Iar fenomenele din adancul Bucurestilor sunt dincolo de orice logica si ratiune”.
 Taina bisericilor ortodoxe

       Pentru a afla mai multe, ne-am adresat unui mic grup de specialisti in domeniul paranormalului si i-am rugat sa ne ajute sa ne formam o parere asupra lucrurilor pe care le-am aflat.
       Irina Asaftei, Remus Dumitru si Petre Petre sunt mediumuri cunoscute in lumea lor si care se ocupa cu masurarea cimpurilor de forta si a perturbarilor acestora.
       De la ei am aflat un lucru interesant, anume ca, din punct de vedere energetic, Bucurestiul este pozitionat pe un nod de energie negativa telurica.

“Asta nu inseamna ca Bucurestiul este negativ, ci ca acel cimp, in functie de directia sa de expansiune, poate afecta viata de la suprafata fie pozitiv fie negativ.
Curgerea energiei se face sub forma unei spirale care se deplaseaza periodic in jurul unui punct de sprijin. Cand sensul de curgere al spiralei este in sus, la suprafata totul se resimte sub forma unui boom economic, al unei dezvoltari puternice, al unui nivel de trai imbelsugat.
Cand spirala se invirte si directia de curgere a energiei este catre centrul pamantului, atunci avem la suprafata o perioada de regresie economica, de dezastre, de boli si nefericire. Iar cand spirala deplaseaza energia lateral, de regula exista momente de stagnare economica si spirituala, la suprafata”.
      Din pacate, toti trei sunt de acord cu un aspect: directia de deplasare a energiei nu poate fi prevazuta ci doar constatata si masurata, ceea ce inseamna ca nu se pot lua masuri pentru contracararea efectelor negative.
      Mai ales ca nu exista o regula a deplasarilor: pot fi tri deplasari laterale urmate de una verticala in sus sau in jos sau pot fi cicluri de cite o singura deplasare in jurul punctului de sprijin”. Cu toate acestea, dumnealor sustin ca in ultimii ani, oamenii au gasit, voluntar sau involuntar, o metoda ca sa contracareze deplasarile din adancuri: construirea bisericilor ortodoxe.
      Doamna Irina Asaftei:

"Finisarea unei biserici activeaza cimpuri de forta deosebite si fac in asa fel ca deplasarea energiei sa se orienteze, treptat, catre in sus sau cel mult lateral.
In ultimii 15 ani de cand ne cunoastem noi, am remarcat practic ca la fiecare biserica ortodoxa construita, cimpul de forte de sub Bucuresti s-a schimbat, a devenit mai stabil si mai puternic, ca si cum fiecare lacas de cult a functionat ca un fel de amplificator si stabilizator de energie telurica”.
       Stand si analizand fiecare dintre opiniile specialistilor, nu am putut sa nu ma gandesc, cu groaza, ca fiecare zi este o zi periculoasa si poate fi ultima zi din viata unei metropole.
       Si abia atunci am realizat cit de intelepti au fost stramosii nostri, numind acest oras Orasul Bucuriei, orasul care traieste intens fiecare ceas din viata sa, orasul care se bucura de fiecare secunda ce i-a fost daruita sau harazita... Poate de zeii din adancuri, poate de titani sau poate de entitati a caror existenta mintea noastra rationala si logica se teme sa o recunoasca sau sa o accepte.

       Cam acesta este textul primit prin e-mail... in continuare dintr-o sursa de pe internet, mai adaug niste informatii cu privire la aceste misterioase tunele:
 
      Legendele vorbesc că Bucureştii – singura capitală din lume cu nume la plural – ar ascunde în uluitoarea sa reţea de tuneluri, din care cele mai cunoscute sunt cele de la Curtea Veche, cel care face legătura dintre Giuleşti şi Dealul Cotroceni şi galeriile care unesc Palatul Ghica şi Mănăstirea Plumbuita, aşa-numitele “Porţi ale Timpului”. Deoarece “porţile” sunt folosite de vrăjitoare drept sedii în care, în anumite nopţi numai de ele ştiute, îşi încarcă “bateriile energetice” pentru practicarea magiei negre sau albe, sunt ţinute în mare secret. Totuşi, în urma cercetărilor de documente şi pe teren se pot localiza cu prudenţă nouă zone: Mântuleasa, Uranus-13 Septembrie-Panduri, Antiaeriană-Sălaj, Dealul Cotroceni, Foişor, Cocioc-Piscului-Văcăreşti, Mitropolie şi Zeţarilor-Drumul Găzarului.
 
Remedii pentru “locurile necurate”


        Cu mici excepţii, “Porţile Timpului” se suprapun cu ceea ce radiesteziştii, cei care se ocupă cu neutralizarea radiaţiilor nocive şi echilibrarea energetică, le numesc “zone de iritare”. Pomenite în trecut ca “zone necurate”, s-a observat că cei care au stat mai mult de opt zile în locaţiile geopatogene respective, manifestă stări de iritare, insomnie, migrene, crampe musculare etc., iar în timp, dacă nu se iau măsuri, apar disfuncţii endocrine şi chiar cancer. Cuznoscutul fizician A. Dincă recomandă printre metodele simple de corectare a perturbărilor mutarea patului, a canapelei sau a biroului, ori amplasarea în locuinţă a unor cristale de cuarţ care absorb energia negativă. Oameni de ştiinţă de notorietate, precum doctorul francez Peyre şi germanul Weitmann, au reuşit să demonstreze că, în zonele malefice de care ne ocupăm, există acumulări masive de energie telurică. Această energie misterioasă ar produce cu predilecţie întâmplări nefericite, pe anumite arii în care sunt amplasate clădiri sau drumuri. Specialiştii susţin că atât timp cât Bucureştiul este supus demolărilor şi tăierilor de copaci masive, apar noi zone geopatogene.

Acumulări de informaţii din lumile paralele?

        Ruşii A.I. Nizovski şi N.N. Nepomniaski presupun că, în zonele anormale, cunoscute pretutindeni pe Terra, unde printre alte fenomene timpul îşi încetineşte mersul, acţionează raze energetice geopatogene, generate de interacţiunea otonilor – găuri negre minuscule dotate fiecare cu o energie ce depăşeşte puterea unei electrocentrale nucleare, în adâncurile pământului. În aceste zone anormale se încadrează şi “Porţile Timpului” din Capitală, considerate de regretatul parapsiholog I. Ţugui drept zone unde se acumulează fluxul informaţional al lumilor paralele ce străbate Universul. În exemplele pe care le vom da, există şi posibilitatea ca, în “Porţile Timpului”, să se producă şi fenomenul întoarcerii în timp prin tunelurile spaţial-temporale, sau a “canalelor cosmice”, idee exprimată pentru prima dată de fizicianul J. Wiler în “Geometrodinamica”. Unele variante ale concepţiei respective examinează posibilitatea deplasării cu ajutorul “canalelor” nu numai în trecut ci şi în viitor, precum şi în alte universuri şi dimeniuni, în opinia gen. de brigadă dr. E. Streinu, în spaţiul cosmic, existând posibilitatea a 120 de dimensiuni. Şi să nu uităm că, în teoria generală a relativităţii, a lui Einstein, este imposibil să descrii un obiect ca ocupând un anume loc într-un anume timp, iar chiar timpul este prea puţin studiat.

SURSA: http://2012en.wordpress.com/2010/10/11/tunelele-misterioase-de-sub-bucuresti/

10 mai 2011

Karma negativa in iubire, plaga relatiilor prezente

DESTINUL NU E BATUT IN CUIE: Cum sa scapi de karma negativa in iubire si sa-ti gasesti fericirea in prezent

Nu poti sa arunci o piatra intr-o apa fara sa creezi valuri. In functie de viteza cu care ai aruncat piatra, in functie de dimensiunea pietrei, in functie de punctul pe care ai vrut sa-l lovesti, valurile se propaga. Chiar daca ti-ai dori, nu poti sa mai intervii cu nimic in procesul de propagare al valurilor. Nu poti sa faci rau unei alte fiinte umane fara sa inveti sa faci si bine. Nu poti sa treci prin foc si sabie sentimentele unei persoane fara ca sentimentele tale sa nu treaca prin purgatoriu la un moment dat. Nu poti sa distrugi un suflet fara sa inveti ca trebuie sa-l ocrotesti si sa-l faci sa se nasca din nou. Nu poti sa produci suferinta fara sa nu intelegi ce inseamna experimentand-o la randul tau. In legea universala a karmei totul este atat de simplu pe cat pare. Iar daca nu se intampla in aceasta viata, atunci in cealalta…

Daca anumite tipare de comportament se intampla in viata ta cu o recurenta constanta, daca te simti prinsa in niste tipare comportamental- relationale din care nu poti sa scapi, daca esti atrasa doar de acele experiente sentimentele negative, daca ai sentimentul ca atragi in viata ta doar parteneri “nepotriviti’ care te fac sa suferi, daca relatiile tale de iubire sunt supuse esecului si nefericirii… nu inseamna ca este ceva in neregula cu tine. Inseamna ca in prezent experimentezi o karma negativa. Pe care trebuie sa o “arzi” si sa o dizolvi, transformand-o intr-una pozitiva. Ca sa iti poti gasi linistea si fericirea. Si iubirea.

Karma negativa in iubire, plaga relatiilor prezenteKarma nu inseamna insa razbunare sau pedeapsa, ci implinirea scopului, invatarea lectiilor, desavarsirea spiritului, compensarea raului prin bine. Karma negativa poate insemna nefinalizarea anumitor actiuni trecute sau finalizarea lor negativa. Bunul si raul din relatiile tale anterioare de iubire au repercusiuni in prezent. Karma negativa nu inseamna neaparat blestem. Uneori suferintele cauzate de iubire sunt menite sa ajute la evolutia spirituala si la progresul persoanei care sufera, chiar daca aceasta nu o constientizeaza.

Purtam in prezent karma ca parte a circumstantelor vietilor anterioare, purtam in prezent anumite reziduri ale trecutului, insa putem contribui la crearea karmei viitoare prin fiecare gand si actiune savarsita in prezent. Nu este chiar totul permis in iubire si in razboi, conform principiului universal karmic. Nu poti sa uratesti, sa mutilezi sau sa provoci suferinta in alte suflete fara sa inveti lectia suferintei la randul tau. Nimeni nu poate scapa de legile karmice si sa faca rau fara ca acest lucru sa aiba repercusiuni negative asupra sa chiar in acea viata sau in vietile care vor urma. Iubirea nu este o zona lipsita de karma, ci este cel mai important canal karmic al umanitatii.

Cum sa scapi de karma negativa in iubire

De multe ori, dificultatile si problemele par a aparea de nicaieri, fara niciun motiv sau cauza anume, chiar si atunci cand in mod firesc lucrurile ar trebui sa aiba o turnura frumoasa. Avem tendinta de a raspunde unei karme de esenta negativa intr-un mod firesc si natural. Tot negativ insa. Ne plangem, invinuim, acuzam, facem reprosuri. Ceea ce, in loc sa diminueze karma negativa, o accentueaza.

Constientizarea karmei inseamna acceptarea faptului ca actiunile din trecut sunt cele care ne creeaza dificultati in prezent. Nu inseamna insa in niciun caz orientarea gandurilor negative sau a vinovatiei inspre noi insine sau inspre ceilalti. Poti crea karma pozitiva atunci cand reactionezi pozitiv fata de negativ. Universul fizic permite anularea unei karme prin cealalta. Legea karmica porneste de la premisa ca toate fiintele trebuie eliberate de suferinta. Fiecarei persoane ii este data sansa, la fiecare reincarnare, de a se desprinde de ego si de propria identitate. Karma negativa in iubire, plaga relatiilor prezente

In unele cazuri, din cauza unor actiuni gresite savarsite in vietile anterioare, sufletul ramane ancorat in trecut. Uneori, sufletul nu este pregatit sa se desprinda de trecut. Repeta aceleasi greseli. Blocajele emotionale pot fi insa identificate si inlaturate. Ca sa aduci la un echilibru karma, trebuie sa te impaci in primul rand cu tine insati. Sa te ierti pentru ceea ce ai facut rau. Sa ii poti ierta si pe cei care ti-au facut rau. Sa ii ierti ca sa te poti ierta. Uneori, o viata este suficienta pentru a contrabalansa karma negativa. Alteori, karma negativa poate fi eliberata pe parcursul a mai multor vieti.







Sentimentele de invinovatire sau autoinvinovatire, resentimentele si emotiile negative, constientizate sau nu, pot submina fericirea si linistea vietii prezente. Karma cea mai urata poate fi inlaturata prin cel mai mic si infim gand pozitiv. Poti “arde” karma negativa constientizand-o, purificandu-te spiritual, emitand ganduri pozitive, actionand astfel incat sa atragi binele, eliberandu-te de sentimentele negative, ajungand la o deplina impacare si armonie cu tine insati, dar si cu ceilalti. Clarviziunea, regresia hipnotica, astrologia, meditatia, indiferent de forma ei, “citirea aurei” pot conduce la schimbarea unei karme negative intr-una pozitiva. Indiferent de originea ei, indiferent de perioada de timp in care a fost generata (acum 10 ani sau in urma cu 400 de ani), karma negativa poate fi inlaturata prin inlaturarea cauzei care o genereaza. Constientizarea ei poate fi un prim pas spre eliberarea spirituala.

Karma nu inseamna numai asumarea ca atare a responsabilitatii pentru lucrurile pe care le faci in viata. Nu este slabiciune, lasitate sau vulnerabilitate daca ii ierti pe cei care te-au ranit, daca te ierti si daca iti permiti sa te vindeci. Crearea karmei are de-a face cu alegerea si liberul arbitru. Cand intervii in propriile alegeri negative ale altora, creezi automat karma negativa. Karma nu este niciodata de fapt pozitiva sau negativa. Judecata si ratiunea noastra sunt cele care le percep astfel. Karma negativa in iubire, plaga relatiilor prezente

Deseori ni se intampla sa spunem ca suntem atrasi numai de parteneri “nepotriviti”. Se poate intampla ca toate experientele noastre emotionale de pana acum sa fie supuse esecului si dezastrului. Uneori, ne lasam atrasi fara voia noastra in relatii dramatice, violente, in relatii care consuma si chinuie. Se poate intampla o data, de doua ori sau chiar de mai multe ori in viata. Cei care au karma negativa, desi poate ca in viata actuala nu au gresit cu nimic, au datorii karmice de platit. Poate ca in trecut s-au purtat egoist, au dat dovada de gelozie si violenta, au parasit, au gresit persoanei iubite, i-au facut mult rau… In prezent, li se ofera insa sansa de a se vindeca si de a-si spala vina. Trebuie sa lucreze mult cu sufletul pentru a se elibera de consecintele faptelor trecute si a avea o karma pozitiva in prezent.

preluare: http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/6574/Karma-negativa-in-iubire-plaga-relatiilor-prezente