Se afișează postările cu eticheta statistici. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta statistici. Afișați toate postările

24 februarie 2013

Societatea capitalista si implicit cea americana, se darima sub ochii nostrii si din nou ni se deturneaza atentia de la realitate, nerezolvind problemele de fond. Nu va ajuta la nimic.



Am inceput sa ne temem a trimite copiii la scoala, sa ne mai ducem la mall, sa iesim seara tirziu pe strada, sa venim de la o petrecere in plimbare si in general sintem cu ochii in patru si sub mare stress oriunde ne ducem. Dar spunem ca ne prieste capitalismul, ca este o societate libera, ca ne ofera oportunitati, ca avem vitrine pline, chiar daca nu putem cumpara mai nimic si in curind vor reprezenta doar un decor urban si credem ca acest sistem ne poate educa copiii.

Hai sa luam in considerare faptele petrecute cu putin timp in urma in SUA, in numai citeva zile. Incerc sa raspund prin acest articol, mai multor corespondenti si chiar prieteni care inca mai considera acest capitalism o democratie adevarata. Cum poate fi o democratie adevarata atita timp cit cei alesi sa reprezinte poporul si intreresele lui, nu il respecta, il minte, creaza scenarii prin care sa fure si sa se imbogateasca si se uita cu sfidare la un popor neputincios, inca. Ce fel de democratie poate emana acest capitalism?
Adam Lanza, a omorit cu salbaticie un grup de 20 de copilasi si sase profesori in Newtown, Connecticut, chiar in scoala. Cu numai doua zile dupa incident, Markus Gurrola a amenintat cu impuscarea mai multi cumparatori si trecatori in fata mall-ului Fashion Island Mall din Newport Beach, California, el tragind 50 de cartuse cu o arma semiautomata si speriind de moarte pe cei mai multi cumparatori, care au scapat ca prin minune. Cind s-a predat politiei dupa negocieri,a spus ca “a fost nefericit in viata”.


La numai citeva zile, un alt cetatean, purtind masca de hochei si inarmat cu un pistol semiautomat a deschis focul la al doilea etaj al mall-ului Happy Valley din Oregon. El a omorit doi cumparatori si la ranit grav pe al treilea, dar putea fi mult mai rau. Simbata trecuta, de dimineata, un tinar singuratic si inarmat, a intrat intr-un spital din Alabama si a deschis focul. El a omorit un ofiter de politie si doi angajati ai spitalului, dupa care a fost impuscat mortal de un alt politist.

Oare a atins societatea capitalista punctul in care ar trebui ca fiecare scoala sa aiba profesori inarmati, in mall-uri sa fie paza militarizata, in localuri sa fie securitate inarmata in timp ce servim micul dejun si asa mai departe? Se pare ca da, este singura solutie si cel mai probabil va trebui sa platim pentru acestea si sa raminem la sfirsitul lunii cu datorii de platit dupa ce mincam o hrana creata in laboratoarele capitaliste.
In raspuns la tragedia de proportii care s-a intimplat in Connecticut si care a dus la moartea unor copii nevinovati, media si politicienii sugereaza ca aceasta criza sociala reala, ar putea fi rezolvata numai printr-un control mai dur si conform unor legi adecvate, legat de armament si detinerea lui. Sa fie asta solutia???
Daca am realiza un scenariu in care s-ar renunta in acest moment la arme si nimeni nu ar mai avea acces la ele, oare acei oameni dezaxati mental nu vor mai fi capabili sa comita crime groaznice?
Din nefericire, eu cred ca ei vor comite in continuare crime si nu se vor supune unui control riguros al armamentului.
Connectiut are cele mai stricte reglementari legale referitore la posesia armelor, din SUA, iar Adam Lanza a incalcat de cel putin trei ori aceste reglemenntari anterior acestui trist incident.
In opinia celor din Media, acele orase care vor avea cel mai riguros control asupra armelor, vor fi si cele mai sigure. Este total opus realitatii si vom vedea de ce.
Chicago are legi extrem de stricte legate de arme. Dar cu numai citeva zile in urma au fost impuscati 10 persoane numi intr-o singura zi. Chicago este considerat cel mai mortal oras al SUA, iar rata crimelor prin impuscare este cu 25% mai mare decit a fost in 2011.

I-a oprit pe criminali acest control riguros al armelor? A fost un exemplu care a descurajat alti criminali sa nu mai comita aceste fapte?
Ce s-ar intimpla, daca fiecare cetatean al SUA, adult, ar avea arma la dispozitie legal? Ar fi mai sigura societatea sau mai nesigura? Se pare ca ar fi mai sigura pentru ca acesti criminali nu ar avea de unde sa stie daca purtatorul de arma nu cumva are arma la el. Dar solutia nu poate fi una valabila, din moment ce acesti cetateni platesc taxe pentru siguranta strazii si a altor locuri de desfasurare a unor activitati sociale si educative, dar nu au nici o protectie.
Daca liderii tarilor capitaliste dezvoltate, ar dori sa stopeze acest fenomen al armelor in miinile oricui, ei ar trebui sa aiba un rol important in interzicerea sau restrictionarea produsele farmaceutice care schimba gindirea oamenilor, in drogurile care se vind atit official cit si illegal. Aceste droguri legale care se prescriu pentru diferite afectiuni mentale si nu numai, reprezinta unul dintre factorii principali in actiunile pe care acesti tineri criminali le planifica.
Institute for Safety Medication Practicies(ISMP), a avertizat in mod oficial autoritatile americane asupra legaturii directe dintre medicamentele antipsihotice si antidepresante asupra tinerilor si asupra societatii in general.
Cu numai o luna in urma, PRWeb descria aceste medicamente ca fiind generatoare de violenta, categorisindu-le ca fiind “medicamentele cel mai bine pastrate in secret”.
Citizens Commission on Human Rights International(CCHRI), a trims o solicitare catre autoritatile americane, pentru a porni o investigatie, comisia dovedind medical ca nu mai putin de 14 omoruri in masa cu arme automate sint datorate medicamentelor Prozac si Paxil, care sint extrem de mult folosite de tineri in general.
Dar in aceste zile aflam informatiile pe care nu le stiam: Adam Lanza era pe acest tip de “medicatie”, inainte sa ucida cu singe rece acesti copilasi din Newtown, dupa cum ne informeaza Washington Post !
A spus Obama vreo vorba referitoare la acest flagel? Nimic.
Au discutat politicienii “capitalisti” despre crearea unei legi impotriva acestor “medicamente”? Fara discutie ca nu, pentru ca ei isi trag “seva” de la acesti colosi farmaceutici care nu au mama si tata, cind este vorba de bani, pentru ca sint capitalisti si profitul este inaintea omului, iar omul un numar, asa ca discutia va ramine in zona armelor, care fara nici un dubiu, nu se va rezolva niciodata. Nicolae Iorga spunea: “cind nu vrei sa faci ceva,trebuie sa vorbesti despre acel lucru, pentru ca nu poti in acelasi timp si sa vorbesti si sa il faci”. Obama incearca sa induca o stare de alerta creind scenarii false de rezolvare a unui subiect care practic nu il intereseaza dar trebuie sa aiba activitate pe aceasta tema.

Societatea capitalista este putrezita complet si se manifesta pe mii de cai, de la un nivel al coruptiei de neimaginat pentru SUA, pina la crearea saraciei si pastrarea populatiei in letargie prin medicamente controlate de cei ce doresc sa faca bani si care par sa nu iasa pe strada niciodata sa vada ca atit ei cit si copiii lor pot fi oricind tinta unor evenimente foarte neplacute.
Poate rezolva un control al armelor, problema copilului de 10 ani din Dallas, Texas, tinut de parinti incuiat in dormitor luni de zile si hranit numai cu pine si apa, pina cind copilul a murit iar parintii l-au aruncat pe marginea unui riu?
Un pastor din Texas a fost cu citeva zile in urma, asaltat de un tinar care l-a batut in cap pina la omorit cu o chitara electrica. Mai are legatura cu controlul armanentului?
Un tinar de 31 de ani a fost gasit vinovat pentru violul unei fetite de 8 ani, careia, dupa ce a violat-o a batut-o pina i-a rupt 16 oase si a lovit-o in fata cu un ciocan pina a omorit-o. Mai se poate pune problema ca un control necorespunzator al armelor a dus la acest tragic incident?
In New Jersey, un alt tinar a tinut incuiata prietena lui pentru zece ani in dormitor, dupa cum declara un reprezentant al politiei statale. Ce poate avea controlul armelor in comun cu acest incident?
Cu citeva zile in urma, FBI declara prin purtatorul lor de cuvint, ca un politist a fost gasit vinovat pentru un plan elaborat de rapiri, pentru viol, tortura si canibalizarea unui numar insemnat de femei. Mai putem pune vina pe controlul armamentului?
Cu putin timp in urma, un agent secret desemnat pentru paza rezidentei vicepresedintelui american Joe Biden, a fost gasit vinovat in violul unei fete de 14 ani. Are legatura cu controlul armanentului?
Un alt caz recent, al unui tinar de 29 de ani din Texas, care a injunghiat prietena lui si a omorot-o, dupa care a ars fiul acesteia de numai un an, pentru ca ea il dadu-se in judecata si ceruse pensie alimentara pentru copil. Poate fi vreo legatura cu controlul armamentului?
In Utah, un tinar de 21 de ani a fost acuzat ca si-a injunghiat bunica cu un cutit, de 111 ori, dupa care i-a scos organelle cu un cutit de bucatarie. Ce rol poate juca armamentul in acest incidetnt?!?!
In fiecare an , in SUA sint declarati peste 3 milioane de copii abuzati sub diferite forme de parinti, retineti IN FIECARE AN ! Cit de mult i-a invatat acest capitalism pe americani sa isi iubeasca copiii ? Mai poate fi pusa problema controlului armamentului???
In fiecare zi, in SUA, mor cinci copii, datorita unui grav abuz la care sint supusi. Ce legatura au aceste triste statistici , cu controlul armamentului? SUA are cea mai inalta rata a abuzurilor la care sint supusi copiii, declarate, din lume.
Se estimeaza ca peste 500.000 de copii americani care vor fi nascuti in anul care vine, vor fi sexual abuzati pina la virsta de 18 ani. Poate opri acest lucru, un control riguros al armamentului ori vina sta in alta parte?
In SUA, una din patru fete este violata pina a ajunge sa fie adulta. Putem vorbi de civilizatie si de control al armamentului aici ?
Pot continua lista pe zeci de pagini cu exemple dintre cele mai dure si recente, dar eu cred ca fiecare dintre cei ce traiesc in sistemul capitalist sau in faza incipienta a lui, cum este in Romania, realizeaza ca sistemul este in putrefactie si nu mai poate fi ajutat in plan social de nici o lege de control a armelor.
Crimele cu violenta au crescut in 2011 cu peste 185 fata de 2010. Totul pe fondul unor declaratii ale politicienilor prin care se anunta terminarea procesului de refacere economica si o crestre a indicatorilor la toate nivelele. Acest sistem este bazat pe minciuna si intretinut, inca, de minciuni.
Cu siguranta ca sfirsitul este la un pas, conditia este ca noi toti sa constientizam acest lucru si sa ne dam seama de degradarea sistemului la cote inimaginabile.
Vom vedea in America, in 2013, iesiri in strada cu violenta, furturi din magazine la scara larga, lupte intre clanuri de o violenta de neimaginat, atacuri asupra oamenilor simpli in casele lor, o degradare greu de inchipuit cu ani in urma.
Este adevarat ca numai cu doua zile in urma, un tinar a impucat mortal patru soferi, in traffic in Pennsilvania, cu o arma semiautomata, dar cauzele trebuie sa le gasim in atitudinea lui si motivul pentru care a procurat o arma de acest calibru.
Nu cred ca ar mai fi multe de spus legat de acest sistem capitalist si unde a adus popoare intregi, iar marinarul Romaniei doreste cu tot dinadinsul aderarea la exemple de acest gen pentru a-si umple si el buzunarele si a ride de o generatie tinara pe care o formeaza in “stil american”. Ponta este pe aceasi linie cu el si la fel Antonescu. Acestia din urma, fac acest lucru fie din prostie, fie din cauza unei informari gresite de la “centru’ de la “taticul” Iliescu, un sclerozat care inca mai conduce Romania din pacate.

Adrian Cosereanu
preluare de pe sursa:
http://www.alternativaromaniei.com/index.php?option=com_content&view=article&id=949:societatea-capitalista-si-implicit-cea-americana-se-darima-sub-ochii-nostrii-si-din-nou-ni-se-deturneaza-atentia-de-la-realitate-nerezolvind-problemele-de-fond-nu-va-ajuta-la-nimic-&catid=1:latest-news&Itemid=50

2 octombrie 2011

Conştiinţa şi identitatea etnică a românilor din Serbia

            
ROMÂNII DE LÂNGÃ NOI - UITAŢI DE ŢARA MAMÃ
Populaţia româneascã din Peninsula Balcanicã

Studiu uman geographic
( X I X )

Dr. Dorin Lozovanu
dr-dorin-lozovanu-in-catarea-destinelor-romanilor-de-pretutindeni

Aspecte etnodemografice

Referitor la numărul total al românilor din Serbia în diverse perioade istorice putem menţiona
următoarele date:

- 1846 Primele date statistice legate de românii din Serbia menţionează prezenţa a 97215 români.

- 1857 geograful francez Guillaume Lejean cifrează numărul românilor din Serbia la 104343.

- 1866: Conform Geographisches Handbuch zu Andrees Handatlas (Leipzig und Bielefeld, 1882), în Serbia trăiau conform datelor statistice din 1866 127545 români, constituind 10,5 % din populaţia totală a ţării.

- 1890: datele statisticile indică prezenţa a 149713 români în Serbia

- 1895: 159510 români, constituind 6,4 % din populaţia statului.

- 1900: Conform statisticilor oficiale sârbeşti, numărul românilor scade brusc şi fără motiv la
122429 persoane, motiv pentru care veridicitatea acestor cifre a devenit tema unor dispute.

- 1921: Conform primului recensămtului iugoslav, care s-a petrecut în 1921, repartiţia românilor
din teritoriul Serbiei de astăzi era astfel:

1. În Serbia de la sud de Dunăre trăiau 159549 români. Această cifră îi include însă şi pe cei
aproximativ 15000 - 20000 aromâni din Macedonia de nord (înglobată în 1912 Serbiei)

2. În Banat (Banatul sârbesc) trăiau 67897 români

3. În Backa (Bacica) şi în Barania trăiau 1633 români (aici este vorba de fapt de ţigani băieşi,
prezenţi şi în sud-vestul Ungariei)

- 1931: în estul Serbiei Centrale trăiau conform datelor oficiale 57000 români iar în Vojvodina erau înregistraţi 78000 români

- 1948: 64095 români şi 102953 de vlasi.

- 1953: 198793 vorbitori de limbă română în Serbia Centrală, însă numai 29000 persoane
înregistrate drept români (oficial vlahi) şi 57218 români în Vojvodina.

- 1961: în estul Serbiei Centrale: 1330 români (oficial vlahi) iar în Voivodina: 57259 români

- 1981: În Iugoslavia trăiau 135000 persoane vorbitoare de “limbă valahă” (majoritatea în estul
Serbiei Centrale) iar în Voivodina: 47289 români

- 1991: În Serbia trăiau 71536 persoane vorbitoare de “limbă valahă” (aproape toate în estul Serbiei Centrale); însă numai 16.539 persoane înregistrate drept valahi. În Voivodina: 38.832 români

- 2002: 74630 români şi 89333 vorbitori de limbă română, sau cca 1 % din populaţia Serbiei, faţă
de 4 % în 1921. În Serbia Centrală au fost înregistrate 59729 persoane vorbitoare de limbă română, respectiv 44110 români şi vlasi. În Voivodina au fost înregistrate 29604 persoane vorbitoare de limbă română, respectiv 30520 etnici români.

Se disting două areale distincte cu populaţie românească în Serbia, din punct de vedere istoric şi
geografic:

localitati-romanesti-din-voivodina

1. Vojvodina, cu un număr total de 30520 de români la recensământul din 2002 (2 % din populaţia provinciei), unde românii constituie majoritatea într-o serie de localităţi rurale din partea de sud şi centru a Banatului occidental (sârbesc), în opstinile: Alibunar (26 %), localităţile Sân Mihai (Lokve), Nicilinţ (Nikolinci), Seleuş (Seleus), Petrovasâla (Vladimirovac), Bela Crkva (5 %): Grebenaţ (Grebenac), Vrsac (11 %): Coştei, Jamul Mic, Pârneaora (Malo Srediste), Marcovăţ, Mesici, Oreşaţ, Râtişor, Sălciţa, Straja, Vlaicovăţ, Voivodinţ, Kovacica (7 %): Uzdin, Kovin (4 %): Deliblata, Mramorac, Pancevo (3 %): Satu Nou, Doloave, Glogoni, Plandişte (7 %): Sân Ianăş, Mărghita, Zrenjanin (2 %): Ecica, Iancaid, Clec, Zitişte (9 %): Torac, Secanj (4 %): Sărcia

Localitatea Ovcea este inclusă în aria Belgradului în prezent.

În afară de românii din Banat, s-au declarat români şi populaţia de băieşi românofoni din regiunea Backa, în următoarele localităţi din opştinile Apatin (4 %): Apatin, Sonta, Bac (4 %): Vaisca şi altele.

romanii-din-serbia-de-est

2. Serbia de est (regiunea Timoc), cu un areal compact de localităţi româneşti formând majoritatea de facto în mai multe opştine.

Identitatea română este mai slab exprimată fiind substituită oficial prin cea de vlasi (vlahi), iar majoritatea declarându-se chiar sârbi.

Recensământul din 1921 este mai aproape de adevăr faţă de cele din perioada postbelică, care ne
prezintă diminuări drastice şi oscilaţii ilogice ale numărului de vlasi (români).

În prezent tendinţa este de creştere a numărului celora care se consideră români şi procesele de
renaştere naţională sunt foarte active.

Astfel la recensământul din 2002 s-au declarat 39953 vlasi (vlahi) şi 4157 români. Practic populaţia de limbă română este peste 300000 în această regiune.

Arealul de răspândire este între râul Morava la vest, Dunăre la nord şi est, graniţa cu Bulgaria la est şi masivul Rtanj la sud.

localitati-romanesti-din-serbia-de-est

Următoarele opştine concentrează localităţi cu populaţie românească (în % datele oficiale recensământ 2002): Bor (18%), Boljevac (27%), Negotin (8%), Zajecar(5%), Kladovo(3%), Majdanpek (12%), Kucevo(28%), Petrovac(11%), Golubac(9%), Despotovac(2%), Zabari(3%), Cuprija(4%), Malo Crnice(3%), Svilajnac (1%), Pozarevac (11%), Zagubica (22%), Veliko Gradişte(2%) şi Jagodina (0,5%).

Peste 200 de localităţi au majoritate românească sau mixte cu importantă componentă etnică românească.

repartitia-nationalitatilor-in-romania-1910-1912


Procese etnodemografice:

- Migraţie masivă către Austria, Elveţia, Germania, Franţa, Suedia, SUA, Australia în perioada anilor 70-80 ai sec. XX, în special românii din Serbia de Est, regiunile de câmpie, dar şi cei din Vojvodina, fapt ce a dus la o diminuare a populaţiei în satele de baştină.

- Asimilare lingvistică şi culturală la românii din Timoc

- Emanciparea identităţii etnice româneşti în regiunea Serbiei de est în ultimul deceniu.



preluare de pe sursa: