Se afișează postările cu eticheta 5. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 5. Afișați toate postările

12 aprilie 2013

Reteta de 5 minute care iti aduce sistemul imunitar la cote maxime


Contine usturoi, lamaie, piper si miere – ingrediente cu o putere incredibila impotriva virusilor. 

Un singur paharut iti intareste sistemul imunitar si te ajuta sa treci cu bine peste aceasta perioada. 

Despre usturoi, se stie deja ca este de 100 de ori mai puternic decat antibioticele in lupta cu bolile, iar proprietatile anti-virale sunt cat se poate de eficiente. 

Mierea, lamaia si piperul rosu au si ele o reputatie foarte buna. Impreuna, formeaza un adevarat elixir care te ajuta sa previi nenumarate boli – de la o banala raceala la cancer. 

Reteta de mai jos are un timp de preparate minim, dar beneficiile asupra organismului sunt maxime. Ea a fost recomandata de Natasha Longo, o nutritionista celebra.

Ingrediente: 1 lamaie 1-2 catei de usturoi 1/8 lingurita de piper rosu 1 lingura de miere 

Pasul 1: Taie lamaia in doua;

Pasul 2: Stoarce sucul de lamaie dintr-una din jumatati, pastreaza coaja ramasa;

Pasul 3: Marunteste usturoiul si lasa-l sa stea asa timp de 10 minute, apoi, adauga-l in zeama de lamaie, impreuna cu piperul rosu;

Pasul 4: Adauga si mierea si amesteca toate ingredientele foarte bine;

Pasul 5: Pune sucul obtinut in coaja de lamaie ramasa de la pasul 2 si consuma cu tot cu pulpa.

Sursa: Sfatuitoarea
Sursa: Calatorul

preluare de pe:

11 octombrie 2011

In Pestera Movile, descoperiri fenomenale in premiera mondiala. Descoperiri care au berbecit lumea academica. America Mon Amour, de ce ma furi?


Pestera (de la) Movile a fost descoperita in 1986 si reprezinta una din cele mai importante pesteri din Romania. Pestera s-a remarcat prin ecosistemul unic in lume ce s-a descoperit aici, atragand atentia pana si in randul cercetatorilor NASA
(acestia comparand in anii ‘90 mediul subteran din Movile cu cel de pe Marte).

Pana in 1990, cand s-a inceput explorarea pesterii cei 12000 de metrii patrati au fost complet izolati de schimbarile mediului exterior.
Ecosistemul se presupune ca ar fi fost separat de mediul exterior pentru aproximtiv
5.5 milioane de ani, chemosinteza fiind procesul care sta la baza functionarii sistemului.
Lucrarile de cercetare (biospeologica, gelogica si explorative) au fost condus de Cristian Lascu, Stefan Sarbu si Radu Popa (membri GESS). La inceputul anilor ‘90 se descopera 35 specii complet noi biospeologiei. Pe suprafaţa apei sulfuroase din peşteră s-a observat prezenţa unui strat de câţiva milimetri grosime de substanţă albă, cremoasă. S-a constatat că era vorba despre o substanţă organică nutritivă, în care se aflau numeroase organisme, îndeosebi melci mici şi viermi.
Speciile descoperite in aceasta pestera sunt majoritatea artropode, apartinand claselor Arachnida, Crustacea, Myriapoda si Insecta. Iar dintre speciile acvatice exemplarele apartin claselor Phyla Plathelmintes (viermi plati), Nematoda (viermi inelati), Rotifera, Annelida (viermi segmentati).
Aceasta pestera este populata de lipitori rapitore care isi iau substantele nutritive de la cele cateva specii apartinand clasei Nematoda (viermi inelati) si Annelida (viermi segmentati), care, in schimb, depind de organismele chimiosintetizante.De asemenea s-au descoperit specii noi de pradatori cum ar fi doi pseudoscorpioni, un miriapod, patru paienjeni, si un scorpion de apa, lipitoarea care traieste de pe urma viermilor si un centipod de aproape 5 centimetri lungime.( s-a descoperit un paianjen a carui singura ruda apropiata se gaseste in Insulele Canare)

Pestera Movile, unul dintre cele mai neobisnuite ecosisteme, este populata cu nevertebrate care au adaptari datorate vietii subterane cum ar fi:
• au corpul depigmentat
• regresia sau absenta totala a simtului vazului
• se hranesc cu bacterii si ciuperci care obtin energia din izvoarele calde sulfuroase de sub pestera.
Din punct de vedere geologic pestera este asezata in Platforma Moesica si dateaza din Cuaternar.
Avand o lungime totala de 300 de metri este considerata relativ mica, avand pasaje inguste ce alcatuiesc un labirint de galerii joase, de 1-2 metri, cu profil rotunjit, sapate in calcare oolitice si lumaselice sarmatiene.
Mediul din subteran este foarte bogat in hydrogen sulfurat (8-12 mg/l) , nivelul oxigenului este destul de redus (max. 10%), nivelul dioxidului de carbon este ridicat (2-3.5%) in timp ce nivelul metanului este destul de ridicat (1-2%). Apa din pestera are o compozitie chimica diferita fata de fantanile din apropiere, iar in sedimentele din pestera nu s-au gasit izotopii radioactivi comuni in solul Romaniei dupa accidentul de la Cernobal din 1986.
Intrarea in pestera se face printr-un put sapat artificial urmat de aproximativ 200 m de galerii uscate labirintice , cu un profil rotunjit (inatimea intre 1-2 m) si inundate (sifoanele fiind reprezentate de 3 clopote de aer relatv mici).
Pestera este inchisa cu o poata de beton, accesul fiind posibil doar cercetatorilor.
Scurt Istoric al descoperii acestui tezaur biospeologic
In1986, Nicolae Ceausescu ordona inceprea investigatiilor geologice in zona 2 Mai – Vama Veche in vederea construirii unei termocentrale uriase. Se zice ca dictatorul ar fi indicat locul chiar din elicopter. Locul indicat era o zona carstica dominata de movile (localnicii numeau movile , ridicaturile de pamant).
„Am forat un put ca sa gasesc pestera. Am avut putin noroc, pentru ca am nimerit chiar in galerie, la 20 de metri adincime. Am vazut pe peretii incaperii misunind paianjeni, scorpioni, miriapozi si alte vietuitoare. Biologii de la Institutul de Speologie au determinat fauna, au zis ca sint nemaiintilnite in lume: o specie noua de paianjen, singurul scorpion de apa dulce cunoscut, nu stiu ce lipitoare-minune si prima lipitoare cavernicola din lume”,
 isi aminteste Cristian Lascu, reputat geolog si redactor-sef la revista „National Geographic Romania“. Proiectul de constructie a termocentralei a fost abandona, din fericire.
In 1996 , pestera este luata in vizorul NASA care impreuna cu cercetatorii romani lucreaza la pestera, interesul fiind maxim , asemanarea cu fosele vulcanice
de pe Marte fiind evidenta.
Odata lucrarile terminate cercetatorii romani au fost “furati” de NASA
Potentialul stiintific al pesterii nu este epuizat.
Nimic semnificativ nu se mai petrece la Movile, inclusiv pentru ca putinii bani alocati cercetarii nu sint directionati catre prioritati reale. Laboratorul in care au lucrat cercetatorii romani este in pericol de a fi evacuat din cauza datoriilor fata de stat. Cristian Lascu
Descoperirile facute in Pestera Limanu, la momentul respectiv
ne-au plasat pe PRIMUL LOC in Lume. Au fost UNICAT.
Stiinta contemporana s-a inclinat sfios!
Incredibilul era demonstrat.
Romania, in premiera mondiala avea un ecosistem original, vechi de 5,5 milioane ani.
Azi?  ”Nimic semnificativ”, prieteni.
Am pierdut startul.
Totul. Punct.
Admin
P.S. Pestera Limanu nu este deschisa vizitatorilor!
Continua sa ramana un LABORATOR de cercetare.
Generatiile viitoare, poate vor sti ce trebuie facut!
=========================
Situatia de la Pestera Movile este mult mai complicata.
Din ratiuni de … Romania, ma abtin sa
spun/comentez tot ce stiu.
===========
preluare de pe sursa: Romania megalitica

7 octombrie 2011

Yahoo! si AOL platesc 5 centi pentru fiecare e-mail trimis - o escrocherie sentimentala

Yahoo! si AOL platesc 5 centi pentru fiecare e-mail trimis - o escrocherie sentimentala
Multe mejase cu caracter umanitar sunt inventate cu scopul de a aduna adrese de e-mail de la utiliatori, folosite ulterior in scopuri comerciale, pentru promovarea online agresiva de produse si servicii - SPAM.

De foarte multa vreme, circula prin Romania, si prin lume, un mesaj de apel umanitar in care se cere cu disperare ajutorul pentru a salva viata unui copil.

Pentru inceput, in mesaj se face apel la sentimentele cititorilor. Un copil nou nascut este bolnav - in general se apeleaza la cancer, pentru a impresiona si mai mult.

Apoi se pune in evidenta si problema financiara: tanara familie nu are bani pentru o interventie medicala si nici macar pentru facturile lunare.
Intelegerea cu Yahoo! si AOL

In continuare, aflam ca familia a facut o mica intelegere cu cei de la Yahoo! si AOL pentru un mic sprijin financiar, la care pot sa participe toti cei care primesc e-mailul.

Mai concret, familia a cazut de acord ca pentru fiecare persoana care primeste acel mesaj ei (familia) sa primeasca 5 centi in schimb.

Pentru aceasta, in apelul umanitar ni se spune sa trimitem mesajul tuturor persoanelor din lista noastra de e-mail.

Mesajul trimis prin e-mail
Subiect: "mesaj disperat Rodica Gherasim"

Continut:

"HAI SA AJUTAM UN SUFLET MICUT CARE NU ARE NICI O VINA CA E BOLNAV !!! Daca stergi mesajul asta jur ca nu ai inima! Buna, numele meu este Carmen si am un copil nou nascut, numit Rares.. El inseamna tot pentru mine si recent doctorii au descoperit ca are cancer la creier. Din pacate eu si sotul meu nu avem bani nici macar sa platim facturile lunare, dar am facut o intelegere cu YAHOO si AOL si am cazut de acord ca pentru fiecare persoana care primeste acest mesaj sa primim 5 centi in schimb. Deci, te rog, trimite acest mesaj tuturor persoanelor din lista si ajuta-ne. Da-l mai departe, te rog. Camelia Rodica Gherasim director
retea 1408 tel 0742111336 tel 0762815044 adresa e-mail: rovirom@gmail.co ID: rodicacamelia_gherasim"

Care este secretul acestor apeluri umanitare disperate?
In realitate, nu exista niciun baietel pe nume Rares, care sa aibe legatura cu acest apel umanitar. Cu siguranta sunt multi copii bolnavi de cancer, insa nimeni nu face apel umanitar prin donatii din partea Yahoo! si AOL.

Familia in incapacitate de plata este de asemnea o inventie, pentru a intra in sufletul cititorului acestui mesaj. Cu siguranta sunt multe familii in incapacitate de plata, insa nimeni nu face apel umanitar la donatii din partea Yahoo! sau AOL.

Atunci care este secretul mesajelor?
Inventatorul povestii nu doreste decat ca dumneavoastra sa dati "Retrimite" (Forward) e-mailului si sa-l trimiteti la toate contactele ce le aveti. Prin acest proces se aduna o mare baza de adrese de e-mail folosite in scopuri comerciale.
Majoritatea utilizatorilor de Internet nu stiu si nu ii intereseaza de "Legea privind prelucrarea da-telor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice" Numarul 506/2004, Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1101 din 25/11/2004.

Prin retrimiterea mesajului la toate contactele din agenda se trimit si toate adresele anterioare, deja existente in e-mail. In cateva retrimiteri se pot acumula mii de adrese de e-mail pe care initiatorul apelului umanitar si multi alti
utilizatori de Internet le vor folosi in scopuri comerciale, adica SPAM.

Spamming (sau
spam) este procesul de expediere a mesajelor electronice nesolicitate, de cele mai multe ori cu caracter comercial, de publicitate pentru produse si servicii dubioase, practicata in in-dustria e-marketingului si de proprietarii de situri pornografice. Spam-ul se distinge prin caracterul agresiv, repetat si prin privarea de dreptul la optiune.

Aceasta metoda se foloseste si la colectarea adreselor de e-mail utilizand metode de genul "Cites-te si da mai departe". Continutul acestor mesaje variaza de la texte biblice, urari de bine cu indem-narea de a trimite mai departe, in caz contrar vor urma evenimente neplacute, pana la mesaje cu caracter alarmant, menite sa atraga atentia asupra unui fapt plauzibil, indemnand cititorul sa tri-mita mesajul si altor persoane.

Aceste mesaje ruleaza intr-o anumita
comunitate, iar emitentul acestui mesaj foloseste diferite metode pentru a ajunge iar in posesia lui. Adresele de email colectate sunt cel mai adesea vandute cu scopul de a trimite alte mesaje SPAM, cum ar fi cele comerciale.
 
articol primit pe email

4 octombrie 2011

Lumea este deja împărţită în cinci uniuni supranaţionale

 


Lumea este deja împărţită în cinci uniuni supranaţionale
Unul din principalele elemente ale Noii Ordini Mondiale este crearea statului unic planetar, la care se plănuieşte să se ajungă prin realizarea de uniuni monetare şi economice zonale, care apoi vor fi extinse la nivel continental şi într-un final se vor uni într-o singură structură.

Cel mai avansat stadiu de punere în aplicare a acestui plan poate fi observat pe continentul european, unde Uniunea Europeană (UE) reuneşte 27 de state, din care 16 au adoptat deja moneda unică, EURO. Există un Parlament European, o Comisie Europeană, o Bancă centrală europeană, o Curte de Justiţie Europeană etc. Şi în celelalte zone ale lumii se merge vizibil în aceeaşi direcţie, prin crearea unor uniuni continentale.

Privind lucrurile în ansamblu, UE apare ca o zonă de testare a unui model care este în curs de replicare în întreaga lume.

Pe continentul nord american, este prevăzută constituirea Uniunii Nord Americane (North American Union-NAU), care va avea ca monedă unică AMERO. Totul a fost negociat şi decis fără acordul cetăţenilor SUA, Mexicului şi Canadei. În SUA Congresul nu a fost consultat, deşi acest lucru contravine legislaţiei americane.

Pe continentul sud american a fost deja constituită, prin integrarea a două uniuni economice regionale, Mercosur şi Comunitatea Anzilor, Uniunea Statelor din America de Sud (Union of South American Nations, UNASUR după abrevierea din limba spaniolă). Aceasta include 12 ţări. Intenţia de creare a unei Comunităţi Sud Americane după modelul Comunităţii Europene a fost anunţată încă din decembrie 2004, când a fost semnată Declaraţia Cuzco, cu ocazia celui de-al treilea summit sud american.

Tratatul de constituire al UNASUR a fost semnat pe 23 mai 2008. El prevede adoptarea unei monede unice, crearea unei bănci centrale (Banca Sudului) şi instalarea unui Parlament Sud American în capitala noii uniunii, Quito, Ecuador. Allan Wagner Tizón, fost secretar general al Comunităţii Anzilor, a anunţat că termenul de finalizare a procesului de integrare este 2019.

Pe continentul african a fost constituită din iulie 2002, Uniunea Africană (African Union, AU), alcătuită din 53 de state. Comisia Uniunii Africane este constituită după modelul Comisiei europene şi îşi are sediul în Addis Abeba, Etiopia. Parlamentul African (Pan-African Parliament-PAP), constituit după modelul Parlamentului European are 265 de membri şi este situat în Midrand, Africa de Sud. Şi Uniunea Africană s-a născut, conform planului, din comunităţi economice regionale, cum ar fi Organizaţia pentru Unitatea Africană (Organization of African Unity-OAU) sau Comunitatea Economică Africană (African Economic Community).

Are o armată proprie (care a intervenit ca forţă de menţinere a păcii în conflictele din zonă, cum ar fi cel de la Darfur sau cel din Somalia), o bancă unică (Banca Africană de Dezvoltare), o Curte de justiţie (Curtea Africană de Justiţie). AU are în plan implementarea unei monede unice, AFRO. Unele ţări din nordul Africii, cum ar fi Marocul, nu fac parte din AU, dar este prevăzută integrarea lor într-o Uniune pentru Mediterana, care va fi alcătuit din UE, ţări din Nordul Africii şi din Orientul mijlociu.

În Asia, lucrurile sunt ceva mai puţin avansate, însă etapele parcurse până acum sunt aceleaşi. În 2002 a fost constituit, prin unirea mai multor organisme economice (ASEAN, SAARC, Gulf Cooperation Council), Grupul de Dialog pentru Cooperare Asiatică (Asia Cooperation Dialogue-ACD). Din el fac parte 30 de state şi este considerat drept precursorul Uniunii Asiatice. Ţările din Orientul mijlociu, care fac parte din Asia, dar nu şi-au manifestat intenţia de a intra în ACD au început deja să constituie o Uniune a Golfului, în care este prevăzută adoptarea unei monede unice, după ce în 2008 a fost creată Banca Centrală a Golfului (Gulf Central Bank)
.
Ce mai rămâne? Australia, care este ea însăşi o ţară continent. În iunie 2008, Kevin Rudd, primul ministru al Australiei, a anunţat că se urmăreşte crearea până în 2020 a unei Comunităţi Asia-Pacific, după modelul Uniunii Europene.

Trăgând linie, din cele 195 de „state independente” care există pe glob, 125 se află deja incluse în una sau alta din cele cinci uniuni continentale. Din totalul populaţiei globului (6.760.000.000 de oameni), 5.880.000.000 sunt deja incluşi în una din aceste uniuni.

Iată cum paşii cruciali au fost făcuţi pe nesimţite, pentru a putea constitui mai uşor statul unic planetar, sub o singură conducere (guvernul unic mondial).


preluare de pe sursa:
http://piatza.net/lumea-este-deja-impartita-in-cinci-uniuni-supranationale/

1 octombrie 2011

Doar cinci tari europene vor sa-si hraneasca cetatenii cu Organisme Modificate Genetic (OMG). Tarile care vor cel mai tare OMG-uri sunt Spania si Romania

Anunturi



Desi, la cererea mai multor guverne europene, UE intentio-neaza sa dea drept de veto fiecarei tari in parte in privinta transgenicelor, Spania, care detine 80% din culturile din Europa, se opune.

Doar cinci tari UE autorizeaza deja culturile transgenice, printre care si Romania.

Secretara de Stat pentru Schimbari Climatice a Ministerului Mediului spaniol, Teresa Ribera, a aparat “maxima rigoare” a controalelor stiintifice la care sunt supuse toate organismele modificate genetic (OGM) ce se vor introduce in UE si a avertizat asupra riscului pentru piata interna daca cei 27 membri ai UE vor opta pentru “renationalizarea” normelor asupra acestui tip de culturi, informeaza Europa Press.

Ribera nu a dorit, insa, sa comenteze informatiile Wikileaks, divulgate de “El Pais”, care sustin ca secretarul de Stat al Mediului Rural spaniol, Josep Puxeu, a cerut Statelor Unite ale Americii sa “faca presiuni asupra Comisiei Europene in favoarea transgenicelor”.

Este vorba, in opinia lui Ribera, de “pareri personale” despre o conversatie purtata de Puxeu, despre care “ar trebui intrebat dansul”.


Ribera a facut aceste declaratii la sosirea reuniunii de ministrii ai Mediului din UE, de la Bruxelles, unde ministrii au discutat despre propunerea Executivului comunitar pentru a da mai multa flexibilitate tarilor care vor dori sa aiba drept de veto asupra cultivarii transgenicelor, desi acestea sunt autorizate la nivel comunitar.


Austria, Ungaria si Luxemburg, cei mai vehementi opozanti ai culturilor modificate genetic


Acestei propuneri a UE i se opun tari precum Spania si Franta, din diverse motive.

Bruxelles-ul vrea sa dea satisfactie guvernelor Austriei, Ungariei si Luxemburgului, care se opun din rasputeri culturi-lor transgenice, pentru ca doresc protejarea si incurajarea agriculturii ecologice si traditionale. Alte tari, precum Olanda, sunt partizane ale acestei biotehnologii.


In acest context, Ribera a insistat ca Guvernul, prin “departa-mentele” de Mediu, Sanatate si Consum si Stiinta si Inovatie, a “militat pentru maxima rigoare stiintifica in deciziile care se vor lua”.
“Totul trece printr-o comisie nationala de biosecuritate, care analizeaza orice substante si organisme modificate genetic care se introduc in Europa, pentru ca acestea sa treaca toate controalele cu maxima rigoare stiintifica”, a mai spus secretara de Stat pentru Schimbari Climatice.


Ribera recunoaste ca exista State membre “mai vehemente” impotriva prezentei transgenicelor in Uniunea Europeana, dar considera ca “aspectul cel mai sensibil al dezbaterii este riscul pe care si-l asuma privind posibilele diviziuni pe piata interna”.


Romania, intre cele cinci tari care permit culturile transgenice


“Daca ne intoarcem la un proces de nationalizare a deciziilor in acest domeniu, riscam sa cream un precedent care ar putea avea, totodata, consecinte dure asupra mediului inconjuratori”, a continuat Ribera, avertizand ca “intoarcerea la o schema in care fiecare poate avea drept de veto sau de a analiza fara a avea incredere in ceilalti, generam un germen foarte periculos pentru unitatea acestui domeniu”.


80% din totalul spatiului cultivat cu transgenice, din Europa, este in Spania, care destineaza 90.000 de hectare cultivarii de porumb modificat genetic MON 810.

Doar cinci tari din UE (Spania, Romania, Portugalia, Cehia si Slovacia) autorizeaza acest tip de culturi.



preluare de pe sursa: Adevarul

10 septembrie 2011

5 Metode pentru Tampirea Populatiei (MTP)


 
V-aţi întrebat vreodată de ce nu va ajung banii, de ce copiii dumneavoastră par de necontrolat, de ce plătiţi rate insuportabile la bancă, de ce nu vă mai place nimic din ce aveţi în casă, de ce vă vine mereu să vă certaţi cu toată lumea, de ce vă simţiţi neglijat, ignorat, umilit, strivit de cei care ar trebui să vă servească, de ce nu sunteţi fericit şi nici măcar mulţumit, sau pur şi simplu de ce fetele poartă de aproape 2 ani cisme în miezul verii?

Sunt convins că v-aţi întrebat.

Dar v-aţi întrebat de ce nu faceţi nimic pentru ca aceste nemernicii să nu mai continue?

În cele ce urmează voi încerca să vă ofer 5 motive pentru care raspunsul la această ultimă întrebare este, de obicei, “Nu pot”.

Le-am numit Metode pentru Tâmpirea Populaţiei pe scurt MTP-uri.

Precizez că în cele ce urmează cuvintele “citititor” , “telespectator” şi “cetăţean român” vor fi înlocuite cu “bizon” şi/sau “fraier”



MTP-1

În fiecare zi pe toate canalele media oferă-i fraierului un exemplu de personaj realizat d.p.d.v. financiar şi insistă pe câţi de mulţi bani are respectivul, câte chestii misto îşi cumpără în fiecare zi, cu ce femei sau bărbaţi bine umblă, în ce casă luxoasă trăieşte şi cât de simpatic e în discuţiile cu presa.

În acest fel, puţin câte puţin, fraierul ajunge să fie, în mod real, interesat de viaţa acestui personaj. Apoi oferă-i informaţii despre situaţii conflictuale din viaţa acestui personaj realizat, de genul: divorţ cu scântei sau despărţire violentă, dispute pe moşteniri, corupţie, exprimări colorate.

Nu la fel de bine dar destul de eficiente sunt şi informaţiile despre aspecte pozitive: căsătorie, o nouă cucerire, un act caritabil.

Toate aceste situaţii  au menirea de a fi comentate de către fraier împreună cu ceilalţi fraieri din lumea lui.

Astfel bizonul se regăseşte în acele situaţii, iar distanţa între el şi acel personaj  i se pare insignifiantă, deşi duhoarea de la ghenă îi ia nasul, rahaţii de câini din faţa blocului i se lipesc de tălpi, se sufocă în autobuz, şeful urlă ca un descreierat la el, iar la cumpărături face calcule mai abitir decât Gheba si tot ii da un rezultat cu minus pentru buzunarul lui si asa peticit mai mult decat aveau si “rumanii” legati de glie.




MTP–2

În fiecare zi pe toate canalele media explică-i bizonului de unde să îşi ia cel mai avantajos credit, care sunt bancile care au comisioane ascunse şi, prin excludere, care sunt cele mai sigure şi unde trebuie să dea fuga să ia bani.

Apoi, spune-i ce lucruri rele i se pot întâmpla dacă nu îşi plăteşte ratele.

După ce te-ai asigurat că a înţeles toate astea combină totul cu MTP -1 astfel: Dan Bitman, personaj de succes, consilier al Ministerului de Finanţe este garanţia pentru creditul tau imobiliar (deşi  în reclama TV, el  cântă şi se scălămbăie împreună cu o babă sclerozată şi cu nişte spălaţi pe creier), doctoriţa lu’ peşte este cea care te sfătuieşte să cumperi medicamentul de cap chiar dacă nu te doare atât de tare încât să te îndopi cu antinevralgice, Anna Lesko, cântăreaţa de succes (deşi o  parvenită, fosta “balerina” dintr-o trupa de dansatoare topless, complet lipsită de talent artistic) sau marele baschetbalist Gică Mureşan (un semianalfabet care abia zice două vorbe legate si coerente) îţi arată de ce trebuie să vorbeşti aiurea de sute de euro pe lună la mobil.

Apoi nu uita să mănânci margarină de care Nadia Comăneci nu s-ar atinge în veci, dar pe care ţi-o recomandă cu căldură.

După asta ia-ţi haine ca piţipoanca cu fruntea îngustă şi ţăţe mari la preţuri de trei ori mai mari decât în orice ţară din occident, dar produse sub franciză la noi.




MTP–3

În fiecare zi pe toate canalele media dezvăluie-i bizonului prin ştiri repetitive sau talk-show-uri interminabile ce răutăţi fac autorităţile, cât de mult şi prin ce metode ingenioase fură banul public.

După ce îi întipăreşti asta în minte uimeşte-l : fă un spectacol din orice realizare a ministrului sau primarului prezentat drept hoţ în zeci de rânduri.

Arată-i de o sută de mii de ori ce bine se circulă pe podul sau şoseaua abia inaugurate, ce sisteme de siguranţă super-performante pentru siguranţa bizonului a cumpărat, ce evenimente artistice de înaltă ţinută şi popularitate va organiza, sau cat de tare a imbunatatit turismul de pe litoralul romanesc.

În acest mod, fraierul, deşi îndrăcit de zecile de nereguli prezentate în legătură cu acel politician, nu va simţi că e totul pierdut, ci dimpotrivă, că acolo sus, cineva lucrează şi pentru el.

Totul se poate rezuma prin fraza cretinoidă: “A furat el dar şi face!”

Prin această metodă, se legitimează deturnarea sistematică a banilor publici în buzunarele unora, prezentă în toate structurile de stat de la noi.

Apoi, ca toate lucrurile să aibă un pic de sare şi piper arată-i fraierului câţiva barosani încătuşaţi, dar uită subiectul sau tratează-l cu superficialitate când aceştia sunt achitaţi de justiţie sau primesc pedepse cu suspendare.




MTP–4

În fiecare zi pe toate canalele media arată-i fraierului informaţii ultra-detaliate despre clanuri de cămătari, tâlhari, bătăuşi, spărgători de banci, elevi bătuţi de alţi elevi sau de profesori, pietoni omorâţi de şoferi recalcitranţi.

Arată-i bizonului că nu mai este în siguranţă nicăieri şi că nu mai trebuie să îşi lase copilul în faţa blocului.

După aceea combină această metodă cu MTP–2  şi MTP-3.

Vei obţine un mesaj beton prin care fraierul va întreprinde treptat următoarele acţiuni : îşi va cumpăra o uşă metalică, va face contract de monitorizare cu o firmă de pază, îşi va lua pistol cu bile, îşi va asigura casa, maşina, partenerul de viaţă, copilul şi pe sine. 

Apoi, acesta aparent liniştit  se va uita cu aviditate la cum îi explică Ciocan despre eficienţa oamenilor legii atunci când au descins în casa traficanţilor din Ferentari şi au confiscat “uriaşa” cantitate de 200 de grame de cocaină (deşi anual la noi se trafichează tone).




MTP–5
În fiecare zi pe toate canalele media convinge fraierul că toată lumea este îngrijorată de soarta educaţiei.

Apoi arată-i prin mii de alte exemple de ce în România nu are rost să faci şcoală.

Combină cu MTP–1 şi prezintă-i “vedeta” (o femeie independentă care ţine la principii) care are de toate pentru că a fost sponsorizată de “iubi” cel potent financiar, bătrân dar generos.

Arată-i profesoare de română care dansează la bairamuri organizate de Vanghelie, sau care fac striptease la webcam.

Apoi, îndrumă fraierul să se culturalizeze cu un roman imbecil de-al divei Mihaela Rădulescu şi să citească cărţi despre: cum să ajungi bogat, vedetă sau fotomodel când el e de fapt un sărăntoc, un nimeni şi un urât.

Aceste lucruri consider că descriu cel mai bine parteneriatul “stat + privat + media” care acţionează , de ani buni, pentru indobitocirea indivizilor din această ţară. 

Lista de MTP-uri poate continua aproape la nesfârşit dar sper că prin acestea am surprins o parte din esenţial.

Aş dori să precizez că nu aş avea aroganţa să pretind că eu nu mă încadrez în această categorie a “fraierilor”

Ce îmi place să cred este însă că aceste metode nu m-au prins în totalitate, dovada acest blog.

Mulţumesc “pe această cale” propriei mele conştiinţe care m-a ajutat să fiu măcar un “fraier conştient“.

Dacă nu v-am plictisit deja, voi reveni pe viitor şi cu alte Metode pentru Tâmpirea Populaţiei şi vă invit şi pe dumneavoastră să povestiţi în ce mod v-aţi simţit fraieriţi.

Unii vor spune că nu ajută la nimic să ne dăm seama.

Eu zic că ajută, şi ajută chiar unde doare mai mult: la cap şi la buzunar.

Succesuri!
preluare de pe sursa: Blogul lui Leonard-Puterea de a lupta singur

1 septembrie 2011

În raportul «Viitoarele şocuri mondiale», Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică avertizează: cinci pericole ameninţă omenirea!


Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) a dat publicităţii recent un raport intitulat “Viitoarele şocuri mondiale”, care cuprinde cele mai mari ameninţări ce vizează omenirea în perioada următoare.

Pentru unele s-au găsit soluţii, pentru altele, nu.


  • Specialiştii spun că luptele<br />
de stradă din Grecia,<br />
determinate de problemele<br />
economice acute, ar putea<br />
fi doar începutul prăbuşirii<br />
economiei mondiale


Principalele pericole care ameninţă omenirea în viitorul apropiat sunt: o criză financiară fără precedent; conflicte violente între populaţie şi autorităţi, determinate de sărăcie; o furtună geomagnetică catastrofală cauzată de exploziile solare; o pandemie declanşată de un microorganism împotriva căruia nu există antidot; un atac cibernetic care ar putea paraliza internetul şi toate sistemele informatice.

Generalul dr. Emil Străinu, specialist în ameninţări asimetrice, care a participat în ultimele luni la mai multe reuniuni internaţionale pe tema ştiinţelor neconvenţionale, ne-a explicat care sunt amănuntele legate de acest raport.

 

1. Criza economică


Criza care a lovit statele lumii în ultimii ani şi care pare a se încheia va reizbucni cu şi mai mare forţă peste doi ani.

Problemele fiscale din SUA, încetinirea ritmului de dezvoltare din China şi daunele cu care se confruntă Japonia ar putea forma “furtuna perfectă” care ar face din nou economia mondială să se clatine.

“Există deja indicii pentru anumite elemente de fragilitate. Toată lumea avertizează că datoriile private şi publice au ajuns la un nivel nemaiîntâlnit. Dacă continuăm aşa, problema s-ar putea agrava începând cu 2013”, a declarat, de curând, profesorul Nouriel Roubini, cel supranumit ”Profetul crizei”, după ce a prevăzut criza din 2007.

Previziunile sale sumbre asupra stării economice a lumii par a confirma raportul OCDE.


 

 

2. Conflicte violente de stradă


În urmă cu două săptămâni, luptele de stradă din Atena, capitala Greciei, îngrozeau întreaga Europă.

Pentru câteva zile, oraşul elen a fost transformat într-un câmp de luptă de manifestanţii nemulţumiţi de măsurile de austeritate impuse guvernului de reprezentanţii FMI pentru acordarea unei noi tranşe de împrumut, care ar putea ajuta ţara să scape de faliment.

Conform specialiştilor, populaţiile din tot mai multe state ar putea recurge la violenţe, din pricina nemulţumirilor provocate de măsurile drastice impuse de autorităţi.

 

Barack Obama vrea desecretizarea invenţiilor ca să genereze  

                  creştere economică la nivel mondial


În contextul pericolului unei noi crize, şefii statelor se gândesc la introducerea unor noi tehnologii care să ajute economia.

“Mai multe personalităţi din lumea ştiinţifică au confirmat că, la iniţiativa preşedintelui SUA, Barack Obama, corporaţiile transnaţionale vor introduce tehnologii noi în industrie, ţinute la secret de mulţi ani.

Obama a cerut desecretizarea invenţiilor, pentru că acestea vor realiza un salt tehnologic faţă de momentul actual şi vor genera creştere economică la nivel mondial”, ne-a explicat Emil Străinu.

Pe scurt, e vorba despre introducerea pe piaţă a unor noi tipuri de obiecte, pe care populaţia să le cumpere, iar în acest fel să se accelereze circulaţia banilor în economie – lucru care determină creştere economică generală.

 

 

3. Pandemie declanşată de o bacterie


În ultimii ani, omenirea este ameninţată de bacterii necunoscute, rezistente la antibiotice.

Potrivit unui studiu realizat de britanici, există pericolul răspândirii unor astfel de microbi la nivel global.

În urmă cu câteva săptămâni, nemţii aveau să se confrunte cu primele cazuri de E.coli, care s-au tot înmulţit de atunci, ajungând şi în alte ţări, Franţa, Marea Britanie, Statele Unite.

Cum se transmite boala?

Iniţial, s-a spus că ea a fost descoperită în castraveţi, apoi în roşii, ca în final “vinovate” de transmiterea bacteriei să fie găsite seminţele germinate.

Aşa că, în curând, este foarte posibil ca o nouă bacterie să invadeze lumea.

 

4. Atac cibernetic


Recent, The Daily Telegraph a dat publicităţii un raport al firmei Kaspersky, producătoare de antiviruşi, conform căruia a fost descoperită o reţea formată din 4,5 milioane de calculatoare “ţinute sub control” de hackeri prin metoda atacului cibernetic, din care 80.000 s-ar afla în România.

Specialiştii atrag atenţia că un astfel de atac ar putea paraliza, pe o perioadă lungă şi cu efecte catastrofale, activitatea întregii omeniri.

 

5. Explozii solare


“Lumea ştiinţifică manifestă o îngrijorare accentuată referitoare la modul de evoluţie a activităţii solare, care se pare că nu mai respectă nimic din ceea ce ştiau până acum specialiştii. Aceste modificări vor mări numărul fenomenelor meteo extreme şi vor accentua numărul şi intensitatea cutremurelor şi ale erupţiilor vulcanice”, ne-a spus generalul Străinu.

Din păcate, omenirea nu are cum să se apere, deocamdată, de activitatea solară ieşită din comun.

 

                     Trebuie să cooperăm cu extratereştrii


Cea mai “exotică” temă care nu a fost făcută publică se referă la modul cum ar trebui recunoscute (de cei ce conduc lumea) contactul şi cooperarea cu civilizaţiile extraterestre, realizate de zeci de ani, încă din prima jumătate a secolului trecut.

“Se pare că din motive inexplicabile contactul s-a efectuat într- un mod total dezavantajos cu o civilizaţie care e deosebit de agresivă şi imperativă în relaţiile derulate până acum cu civilizaţia umană”, a mai spus Emil Străinu.







preluare de pe sursa: Fata nevazuta a lumii….

10 august 2011

5 întrebări şi răspunsuri despre timp


1. Are timpul un început? Ce se întâmpla înainte să apară timpul?
A întreba ce a fost înainte de apariţia timpului este similar cu a întreba cam cât de la nord este situat Polul Nord. Stephen Hawking remarca: "Polul Nord marchează cea mai îndepărtată limită geografică a Pământului, dar Pământul nu se termină practic acolo“. În acelaşi mod, timpul poate avea o limită extremă, Big Bang-ul.

Teoria cosmologică a Big Bang-ului a oferit un răspuns despre cum s-au zămislit spaţiul şi timpul. Ultimele teorii din fizică susţin însă că timpul nu ar avea început sau sfârşit, întrucât Universul s-ar afla într-o eternă mişcare de extindere/dilatare şi restrângere/contracţie. Potrivit lor, nu ar fi existat un singur Big Bang, ci o infinitate.




2. Se poate întoarc timpul înapoi?

Mulţi scriitori de literatură SF au sugerat că săgeata timpului poate fi aruncată şi spre trecut, şi spre viitor. Ştiinţific vorbind, însă, în lumina celor mai noi teorii din fizică, răsturnarea timpului ar fi posibilă doar dacă Universul s-ar extinde la maximum, adică la infinit, şi apoi ar începe, brusc, să se contracte.

În acest caz, ne-am confrunta cu următoarele consecinţe: apa ar curge în sus, oamenii ar întineri, iar stelele ar absorbi toată căldura şi lumina. Existenţa ar avea sens invers, iar oamenii ar fi instabili din punct de vedere mental. Practic, ar fi tot lumea noastră, numai că lucrurile s-ar petrece pe dos. Până acum, orice încercare de a descrie din punct de vedere fizic modelul timpului care inversează Universul a eşuat.




3. Este posibilă întoarcerea în timp cu o viteză mai rapidă decât a luminii?

Teoretic, dacă am putea depăşi bariera luminii, am putea să vizităm trecutul.

Conform teoriei relativităţii, dacă ai încerca să accelerezi un corp cu viteza luminii, acesta ar deveni foarte greu. În masa lui ar intra din ce în ce mai multă energie, în timp ce energia necesară pentru creşterea vitezei ar scădea cantitativ. Ar fi nevoie de o cantitate uriaşă de energie pentru a atinge viteza luminii, ceea ce actualmente este imposibil.




4. Există ceva care să poată călători mai repede decât lumina?

Teoria relativităţii nu exclude posibilitatea unei călătorii cu viteze superioare celei a luminii. Fizicienii au descoperit tahionii - particule ipotetice care pot circula în timp mai repede decât lumina. Ei ar putea fi folosiţi pentru a călători în trecut. Totuşi, marea majoritate a comunităţii ştiinţifice este sceptică în privinţa existenţei tahionilor.




5. Există timpul în realitate?

Spaţiul şi timpul sunt noţiuni de bază ale fizicii. Multe teorii explică fenomene şi formule plecând de la aceste noţiuni. Spaţiul şi timpul sunt miezul multor structuri. Dar ce sunt ele cu adevărat nu ştie nimeni.

 

3 august 2011

5 mituri despre sexualitate

Le stii si ti se par depasite. Sau crezi in ele pentru ca le-ai preluat din inertie, fara sa te intrebi cata acoperire au din punct de vedere medical, psihologic sau pedagogic. Asadar, ce idei preconcepute iti afecteaza viata sexuala?

Aceste prejudecati sunt larg raspandite si la noi. De n-ar fi sa luam ca exemplu decat faptul ca multe femei considera acceptarea neconditionata a actului sexual de catre sotie drept un rau necesar, pentru a mentine armonia in cuplu. Ca lucrurile nu stau chiar asa o demonstreaza alternativele sugerate de medicii specialisti...

Supunere totala

Femeia casatorita trebuie sa accepte actul sexual, indiferent ca ii face placere sau nu. Atitudinea ar putea proveni din traditionala "supunere" a sotiei in fata sotului si din retinerea ca un refuz l-ar impinge in bratele alteia.

Exista alternativa? Bineinteles!
Femeia trebuie sa discute sincer cu partenerul despre situatiile in care contactul sexual ar fi neplacut pentru ea. Afla care sunt acestea.

Daca exista o inflamatie (acuta sau cronica) a vulvei, vaginului sau organelor genitale interne - este indicat sa se amane orice contact sexual pana la vindecarea afectiunii respective.
Daca tentativa de penetrare survine prea repede si nu exista o lubrifiere fiziologica suficienta a cailor genitale ale femeii. Partenerul trebuie sa acorde atentie preludiului, jocurilor erotice, care pot creste gradul de excitatie a partenerei si, implicit, gradul de lubrifiere a vaginului. Nici lubrifiantii sexuali nu trebuie uitati.
Locul sau momentul desfasurarii contactului sexual nu este convenabil pentru partenera (lucru valabil si pentru barbat).
In toate aceste situatii ori atunci cand miscarile partenerului sau pozitia aleasa sunt incomode pentru femeie, comunicarea pe un ton afectuos va rezolva problema si nu va rani orgolii...
Masturbarea
Masturbarea este un gest condamnabil si nesanatos. Multe femei considera masturbarea (autoexcitarea manuala sau cu ajutorul unor dispozitive a organelor genitale externe, in scopul obtinerii orgasmului) un gest primitiv, rusinos, care altereaza capacitatea naturala de atingere a orgasmului. Insa masturbatia e daunatoare numai daca este singura modalitate prin care se ajunge la orgasm, afirma specialistii.

Prin masturbare, femeia isi poate cunoaste mai bine corpul si modul in care raspunde la diversi stimuli, va descoperi ce rol joaca fantasmele sexuale pentru ea, cat timp ii trebuie ca sa ajunga la orgasm si poate exersa practici menite sa sporeasca gradul de satisfactie sexuala, pentru ea si pertenerul ei. In acest fel, ea poate descoperi modul propriu de raspuns sexual si va sti sa-si indrume partenerul pentru a avea, impreuna, o viata sexuala implinita.

Daca vor sa asigure copiilor lor o viata sexuala normala, parintii nu ar trebui sa ii lase pe acestia prada unor informatii necontrolate, incorecte sau chiar primejdioase.

Sexul oral

Sexul oral este o perversiune sexuala (prin sex oral se intelege stimularea cu ajutorul gurii a organelor genitale externe ale partenerului/partenerei) - idee foarte raspandita, mai ales in randul femeilor adulte din Romania.

In primul rand, expresia "perversiune sexuala" a iesit din limbajul sexologilor sau al psihiatrilor fiindca se refera prea mult la un cod moral arbitrar si e prea putin caracteristica unei patologii anume.

In al doilea rand, notiunea de sex oral are doua fatete: felatia si cunilingusul, aplicandu-se atat la barbat, cat si la femeie. De obicei, sexul oral e asociat exclusiv cu placerea masculina, fiind considerat un drept care i se cuvine doar barbatului. In al treilea rand, aspectele igienice legate de desfasurarea sexului oral, daca ambii parteneri respecta o igiena personala riguroasa, sunt comparabile cu cele din timpul unui contact sexual clasic.

Nu in ultimul rand, daca partenerii sunt de acord, sexul oral se poate constitui intr-un uimitor si foarte eficient mijloc de apropiere intre ei, pe toata durata actului sexual, dar si dupa...

Educatia sexuala
Scoala ar trebui sa fie principalul responsabil de educatia sexuala a copiilor. Unii parinti considera aceasta varianta mult mai comoda, fiindca ii scuteste de discutii stanjenitoare, de intrebari la care se jeneaza sa raspunda. Ei prefera ca scoala sa preia aceasta sarcina, intr-un sistem educational organizat, cu persoane specializate in domeniul sexualitatii.

Evident ca educatia sexuala in scoli este utila, dar are si limite. Noi nu avem suficienti profesori pregatiti in acest sens, cei mai in masura sa le explice elevilor notiuni elementare de fiziologie si igiena (dar in limitele informatiei pur stiintifice) fiind profesorii de biologie. Apoi, fiecare copil sau adolescent e diferit si are propria viziune asupra sexualitatii.

Adolescentii tin seama de sfaturile unei persoane pe care ei o considera cea mai demna de incredere (prieteni de aceeasi varsta sau mai mari, parinti - doar daca acestia reusesc sa le castige increderea -, modele sau idoli din lumea showbiz-ului).

Daca parintii nu vor sa-si lase copiii prada unor informatii necontrolate, chiar primejdioase pentru o viata sexuala normala, ce le ramane de facut? Evident, sa se documenteze si sa-si insuseasca limbajul respectiv, ca sa poata purta o discutie lipsita de ridicol sau, daca e posibil, sa solicite sprijinul unei persoane competente in domeniu (psihologi, sexologi, medici de planificare familiala).

Contactul sexual reusit este doar cel care survine spontan, neprogramat
Este un mit intretinut, probabil, involuntar, dar constant, de industria cinematografica si, intr-o masura mai mica, de literatura. Este aproape un cliseu imaginea unui cuplu care, in momentul in care devine constient de fiorul atractiei reciproce, uita unde se afla, isi sfasie hainele si se implica in actul erotic cu o fervoare si un sentiment al abandonului greu de imaginat in realitate.

Dar viata reala este diferita si multe cupluri care au copii pot depune marturie in acest sens.

Anticiparea momentului contactului sexual si pregatirea conditiilor in care sa se desfasoare nu afecteaza intensitatea trairii erotice. Fiorul asteptarii nu poate decat sa creasca dorinta resimtita de cei doi parteneri, conducand spre o percepere la cote maxime a actului erotic.

Un bun exemplu sunt cuplurile care au copii si care locuiesc impreuna intr-un spatiu mai restrans; ei stiu cat de pretioase sunt orele sau zilele in care copiii sunt la bunici ori in vacante. Ei ar putea descrie cel mai bine ce semnificatie aparte are o privire aruncata pe furis, o atingere discreta, o vorba cu doua intelesuri in momentele de dinaintea plecarii copiilor. Si nu sunt deloc putine aceste cupluri.
---------------------------------------------
Dr. Vlad R. Gheorghita, medic specialist in obstetrica-ginecologie, formator in sanatatea reproducerii, Spitalul Clinic Nr. 3 de Obstetrica Ginecologie,